Виж карта на събитията

АРХИТЕКТУРНО СТРОИТЕЛНА СЕДМИЦА
Строителнo оборудване и механизация, Груб строеж, Външни довършителни дейности, Интериорни материали и технологии, Вертикално планиране и ландшафт, Индустриално строителство и оборудване, BIM технологии, Софтуер, Сградна автоматизация, ОВиК, Smart системи

АТЕСТ ЕКСПО
За първи път заедно с Архитектурно-строителна седмица ще се проведе АТЕСТ ЕКСПО, посветено на едрата строителна техника и механизация.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

В столицата започва състезание по четене за деца, част от кампанията "София чете"
За участие е необходимо децата на София да се регистрират в играта и да имат много хъс. Надпреварата в "Книговище" ще е в любим формат – онлайн игра, в която се печелят точки, жълтици и виртуални награди, постепенно се покоряват читателски нива. Децата ще покажат уменията си за четене с разбиране като четат и след това отговарят онлайн на въпросите по прочетеното в "Книговище".
Софийското състезание по четене се реализира с подкрепата на Програма "Култура" на Столична община.
В края на състезанието ще бъдат отличени най-добрите деца и класове. Резултатите на всяко дете ще се формират както от броя спечелени точки, така и от процента верни отговори на въпросите по детска литература и детски новини. Децата ще могат да печелят преднина и със създаването на въпросници за онлайн платформата.
Повече детайли за правилата на състезанието вижте на: https://www.knigovishte.bg/article/v-knigovishte-zapochva-sastezanie-po-chetene-za-detsa-ot-sofiya.

Галерия „Сердика“ представя Рафаил Георгиев – Raffò с „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“
Вернисажът е на 23 март (сряда) 2022 г. от 17:00 до 20:00 часа при спазване на всички задължителни противоепидемични мерки.
В заглавието на експозицията „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“ се съдържат два концептуални парадокса, които според автора играят ключова роля за осъществяване на настоящия проект. Единият парадокс е, че обикновено зрителят очаква да види първо творбите, които са сътворени за конкретен конкурс или изложба, но в този проект Рафаил Георгиев прави точно обратното – смалява и компресира до такава степен вече реализирани и показвани от него скулптури в публичното пространство, че отново да се поберат в изложбената зала и с новия си мащаб да се превърнат в „малки монументи“. Вторият е, в очевидния оксиморон на самото заглавие – монументът е трансформиран в модел на самия себе си.
Проектът се реализира по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“
За автора: Рафаил Любомиров Георгиев – Raffò (www.rafailgeorgiev.com)

ЕВГЕНИЙ ФИКС - Речник на куиър интернационала
Куратор на изложбата за България: Надежда Джакова Изложбата Речник на куиър интернационала е базирана на едноименната книга, редактирана от Евгений Фикс и публикувана през 2020 от ArtsEverywhere“ и Издателско студио „Guelph“, която съдържа думи и фрази на куиър сленгове, включително „Тематический“ в Русия, „Беке“ във Филипините, „Полари“ в Обединеното кралство и „Пажуба“ в Бразилия.
При итерацията в Пушкиновия дом, Фикс доразвива Речника на куиър интернационала и композира стихотворения, смесвайки думи и фрази от различни куиър сленгове от цял свят. Куиър интернационалистичната поезия на Фикс, представена като текст върху банери по проект на Катя Сивърс, пресъздава по нов начин интернационализма, експериментира в създаването на утопичен език и допринася за куиър критиката на културния империализъм и глобализацията.
Речник на куиър интернационала предлага визия за международен куиър език, основан на мултилокалност и хоризонталност.
Изложбата също така е замислена като място за създаване на знания чрез преработването на I-ви том на Речник на куиър интернационала, както и при събирането на лексика и съставяне на II-ри том на Речник на куиър интернационала.

ЕКСПОМЕБЕЛ
Експомебел е специализирано изложение за всички видове мебели и интериорен текстил, форум за срещи и генериране на нови идеи в интериорния дизайн, вътрешната архитектура и обзавеждането.
Изложбата има за цел да събере на едно място различни стилове, класическо и модерно обзавеждане, бутикови и дизайнерски мебели. Да създаде палитра от възможности, благодарение на която потребителят да получи отговори и да направи избор сред водещите български производители и представителите на чуждестранни марки.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Новият живот на старите софийски сгради", посветена на 143-годишнината от обявяването на София за столица на България
От 1 до 14 април в Галерия на открито в градина "Кристал" ще бъде представена изложбата "Новият живот на старите софийски сгради". Изложбата се организира от Столична община по повод 3 април – датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България.
Изложбата съдържа кадри на 27 реставрирани сгради в София, съхранили в себе си историческите корени и културното наследство на града, дело на журналиста Митко Попов. Той запечатва с фотоапарата си красотата на родния град, стартирайки през 2018 година в социалната мрежа Facebook проекта "Скритата красота на София". Замислен като лична кауза, проектът се разраства, провокирайки хиляди хора да забележат и оценят красотата на столицата.
"Красотата на един град, която трудно забелязваш в ежедневието си, красота, която можеш да видиш, ако спреш и отвориш сетивата си", споделя авторът. Всяка една възстановена сграда носи в себе си духа на стара София, като ни връща повече от век назад във времето и ни учи колко е важно да съхраняваме традициите си, изграждайки мост между миналото и бъдещето.

Изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината на актрисата
От 25 март в Галерия на открито в Градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" е представена документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината от рождението на любимата актриса.
Стоянка Мутафова е творец, който остава в паметта на поколения българи със своите ярки сценични изпълнения. Фокусът на изложбата е творческата биография на актрисата, като са представени едни от най-запомнящите се театрални образи на Мутафова, сред които Баба Гицка от "Големанов", Анна Андреевна от "Ревизор", Людмила Спиридонова от "Смъртта на Тарелкин", Селямсъзката от "Чичовци" и др.
Представен е сценичният път на актрисата, използвани са снимки, документи, рецензии и интервюта от архивите на Съюза на артистите в България, Народен театър "Иван Вазов", Сатиричен театър "Алеко Константинов", а за представянето на екранните ѝ роли съдейства Българската национална филмотека.
Официалното откриване на експозицията е на 25 март от 17.00 часа, когато ще бъдат раздадени точно 100 картички с автограф и снимка на актрисата.
Документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа" е част от Софийския театрален салон в Календара на културните събития на Столичната община.

Изложба Никола Танев. Щрихи от Мини „Перник“ (18.III.2022 г. - 07.V.2022 г.)
Малко известен факт е, че във фондовете на НПТМ се съхранява интересна колекция от художествени творби на известни български художници. В преобладаващата си част техните сюжети са свързани с техниката и индустриалния пейзаж. Представените в изложбата картини на Никола Танев не правят изключение. Те са от цикъла „Мини Перник“ и са рисувани през 1947 г. (музеят откупува творбите от съпругата на художника - Димитрия (Миша) Танева през 1976 г.) Картините представят една по-непозната страна от творчеството на Н. Танев и до този момент не са представяни пред обществеността. След 9 септември 1944 г. житейската съдба на художника се променя кардинално. Прекарал близо 6 месеца из софийските затвори, той е принуден да трансформира своето изкуство според новите партийни парадигми.
Като творец с богата фантазия, Никола Танев търси и намира вдъхновение във всичко. Неговият художествен усет остава непроменен дори тогава, когато изобразява сцени от всекидневния живот на миньорите и влакови композиции, натоварени с въглища.
Временната изложба включва още снимков и документален материал, както и експонати, свързани с историята на минното дело в мини „Перник“.
Изложбата се реализира с любезното съдействие на Регионален исторически музей – Перник и може да бъде посетена от 18 март 2022 г. до 07 май 2022 г.

Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник
НИМ Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник, ще бъде изложен на 22 февруари 2022 г. в Националният исторически музей. Нагръдникът е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение, който ни позволява да видим с очите си блясъка на войните от древността по нашите земи.
Начинът му на изработка показва, че безспорно, освен парадна е имал и ефективна защитна функция – да предпазва горната част на гърдите и шията на собственика си. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса, напълно покрива масивна желязна яка с форма на луна, която защитава гърдите, раменете и гърба.
Безценната находка е открита от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов през 1995 г. при археологическото проучване на „Цвяткова могила“, община Казанлък.
През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на паметника. Откриването му в могилата, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя предполагат, че е от даровете на погребан конник.
Проучвателите на „Цвяткова могила“ „Косматките“ датират гроба във втората половина на IV в. пр. Хр. Освен нагръдника, в могилата са открити още множество предмети, част от които тепърва предстои да бъдат реставрирани.
Реставрацията, консервацията и експонирането се осъществява по проект със средства на Министерство на културата.

Исторически маршрут „Софийските училища“
онлайн поредицата „Софийските училища“
historicalroutes.bg/sofia-uchilishta
С онлайн историческия маршрут „Софийските училища“ ви каним заедно да опознаем историята, архитектурата и важните личности и събития, свързани със софийските училища от миналото и от днес. Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община като поредица от 12 онлайн събития в две основни части. С онлайн поредицата се стремим да провокираме любопитството ви към иначе подминавани в ежедневието сгради, към недостатъчно познати исторически личности и събития, изградили облика на града. По този начин се надяваме да спомогнем за по-пълноценното припознаване на културното наследство в столицата като споделена обществена ценност. Всички епизоди се излъчват на живо във Facebook страницата Historical Routes Sofia, а впоследствие са достъпни за неограничено време и неограничено ползване във Фейсбук, Ютюб и тук в historicalroutes.bg.
Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община.

Лего-изложение „И нека силата бъде с теб!“
Събитието е част от проявите, посветени на 65-тата годишнина от създаването на музея. Официален медиен партньор на инициативите – БТА.

НИЕ СМЕ/БЯХМЕ ПРИРОДА | БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА
Изложбата се състои от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. и във всички тях присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“. Във филма „Ние природата“ художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно. Представена е и инсталацията „Ние сме/бяхме“, която пренася елементи на природата и на светлината директно в галерийното пространство.

ПЕЙЗАЖИ
Програмата „В дома на Вера Недкова“, стартирала през 2019, продължава представянето на съвременни автори в дома на художничката, изпълнен със спомени и свидетелства за нейното интелектуално и творческо присъствие и за духа на времето, в което е живяла.
Фокус в настоящата изложба е един от най-популярните жанрове в живописта – пейзажът. Представени са произведения на Вера Недкова от колекцията на Националната галерия, създадени през 1960-те и 1970-те и платна на Калия Калъчева.
В творчеството на Вера Недкова от този период се възвръщат познатите от по-ранни години жизненост и цветност, но с ново усещане за плътност и наситеност. Емоционалното въздействие и внушение на пейзажите от Сибиу, Малта, Родопите, Созопол се отличават със сила и мощ на конструкцията, пластическо изграждане на формите и не на последно място – с експресивност на колорита. Картините на Калия Калъчева са синтез от абстрактна образност и изчистени, ясни пространства и модули, като пейзажът напуска контурите на натурата. Художничката изгражда необичайни плоскости и цветни повърхности посредством релефни мазки и златни и сребърни отблясъци.
Автори с различни творчески търсения, стил и похвати, Вера Недкова (1906 – 1996) и Калия Калъчева (р. 1986) си кореспондират по необичаен начин в търсене на различни гледни точки за комуникация и възприемане на съвременното изкуство.
Диана Драганова-Щир, куратор на изложбата

СИБИЛЕ БЕРГЕМАН. ФОТОГРАФИИ
С началото на месец март публиката в София ще има възможност да разгледа фрагменти от близкото минало, запечатани през призмата на Бергеман. Изложбата ще бъде открита от Гьоте-институт и Софийска градска художествена галерия.
Бергеман работи серийно, но също така се занимава и с документирането на определени теми за продължителен период от време. Фокусни точки на нейната работа са модните и портретни фотографии, създадени за списанията „Сибиле“ и „Гео“. Започва да се занимава по-сериозно със ситуационна фотография в Берлин в края на 60-те, а по-късно запечатва и сцени от Ню Йорк, Париж, Токио и Сао Пауло. Дълги години работи с фотоапарат за моментални снимки Полароид, а до 1990 г. – предимно в черно-бяло. Тя е една от малкото фотографки, които използват цветния филм не като илюстративен, а като структурен елемент от образа.
Изложбата ще бъде съпътствана от медиаторската и образователна програма „Гледане с разбиране: Сибиле Бергеман“, организирана от Гьоте-институт България и фондация „Изкуство – дела и документи“. Програмата ще включва турове, работилници за деца и родители, посещения за хора от третата възраст, както и лекция на Катерина Гаджева за жените в българската фотография.
„Сибиле Бергеман. Фотографии“ е изложба на ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) в сътрудничество с Гьоте-институт България и партньорството на Софийската градска художествена галерия.
Откриване 01.03., вторник, 18:00 часа

СКЪПОЦЕННИЯТ ПЪТ НА ДАНТЕ
Италианското посолство в София и Италианският културен институт в България, съвместно с Националната галерия, представят за първи път в България произведенията на римския дизайнер на бижута Диего Перкоси Папи.
Инициативата е част от Деня на италианския дизайн 2022 – серия от промоционални събития, които италианската дипломатическа и консулска мрежа провежда във всички страни по света с цел популяризиране на художественото и културното наследство, което е резултат от изискана и хармонична връзка между история, култура, изкуство и майсторство от най-високо ниво. Тази изложба символично олицетворява италианския гений, изграден от прозрения, оригинални идеи, древни познания, култура и преживявания, любов към красотата и големи занаятчийски умения. Каква е връзката на Данте със златарското изкуство?
Ателие Перкоси Папи отдава почит на Върховния поет, като илюстрира пътуването на Данте Алигиери в „Божествена комедия“ чрез великолепни бижута и предмети на изкуството. Харон, Минотавърът и Ериниите със страховити и много богати форми представят Ада. В Чистилището завистта, гневът и алчността представляват най-страшните смъртни грехове. Небето блести със скъпоценни камъни и миниатюри. Художествени инсталации, съвременни и старинни скъпоценни предмети подчертават абсолютната актуалност на това литературно произведение.
Диего Перкоси Папи е роден през 1948 г. в Рим, където живее и до днес. Започва кариерата си на двадесетгодишна възраст, докато посещава Факултета по архитектура. Перкоси Папи е представял самостоятелни изложби в Палацо Венеция в Рим, в Етнографския музей в Санкт Петербург, в Двореца „Бачоки Бонапарт“ в Лука и в абатството „Ноймюнстер“ в Люксембург.

СЛЕД СЕБЕ СИ
Изложбата „След себе си“ се представя в Програмата „Място за срещи“ – форум за изява на млади творци в музейното пространство от 2003 г. в Галерия „Васка Емануилова“. За осъществяване на изложбата авторката е получила подкрепа по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

Фотографска изложба "Природен калейдоскоп" в подкрепа на инициативата "Часът на Земята"
Изложбата ще бъде открита официално на 21 март от 18.00 ч. в Галерия на открито в градина "Кристал". Изложбата се реализира в подкрепа на кампанията "Часът на Земята". Определяна като "най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на нашия общ дом – планетата Земя", тази година кампанията ще се проведе на 26 март между 20.30 ч. и 21.30 ч. По традиция всеки може да изрази своята съпричастност към екологичната кауза като изгаси електрическото осветление в своя дом.
Селекцията на фотографиите в изложбата е направена така, че да отразява едва доловимото човешко присъствие, което е едновременно вписано в пространството и силно контрастиращо с монументалния мащаб на природните елементи и стихии. Димитър Караниколов е архитект и травъл фотограф. През последните години пътува на специализирани фотографски експедиции по света в опит да заснеме автентични места, хора и непознати гледни точки със своя дрон. Негови кадри са публикувани от National Geographic, Lonely Planet, Fubiz и Designboom. Носител е на наградата за "Травъл Фотография" на International Photography Awards през 2019 г., a през 2020 г. става Аerial Photographer of the Year/ Fine Art.
Изложбата може да бъде разгледана до 1 април.

„ВОЙНАТА! И ПОДЛУДЕ СВЕТЪТ…“
Архивни и музейни фондове, документи, дневници, писма, снимки, картини, стихове, книги, периодичният печат ни разкриват Балканската война, припомнят историята и подвига на онези поколения българи, дали живота си за националните идеали, за обединението и възможното бъдеще.
Освен живописни и графични творби не липсват и скултурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили и др. Фондовете на Националния военноисторически музей притежават най-богатата колекция от творби на художници, участвали във войните. Част от творбите на Владимир Димитров – Майстора, свързани с войните, се пазят и в Художествената галерия в Кюстендил. В колекцията на Националната художествена галерия също се съхраняват едни от най-добрите образци, свързани с баталното изкуство. Повече или по-малко на брой или дори единични произведения за Балканската война има и в сбирките на художествените галерии в страната – Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Сливен, Казанлък , Кърджали, Държавна агенция архиви др., и в частни колекции.
Партньори в проекта са Националният военноисторически музей и ХГ "Владимир Димитров" – Майстора, Кюстендил.
Изложбата е съпътствана с каталог и програма от документални филми, собственост на Българската националната филмотека, БНТ , както и мултимедийния проект на Венелин Шурелов „Владимир Димитров – Майстора. Светлина и дух“, реализиран през 2014 г. по поръчка на Фонд „13 века България“.

„Достойни за свобода“
Посетителите ще имат възможността да преминат по пътя на Българското опълчение, да се срещнат с известни или малко познати герои, дали своя дан за свободата на България, и да погледнат в очите десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново. Реликвите, станали свидетели на случилото се преди 144 години, ще ни припомнят както подвига на Опълчението, така и другите форми на участие във войната като доброволческите чети, медицинската помощ, преводаческата дейност и прочие.
Сред любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов – свещеника, осветил Самарското знаме, сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев, сабя – награда от ген. Гурко за хаджи Стою Михов, който е бил преводач в щаба на руския военачалник. Единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната, оръжията на Ильо Марков, Панайот Хитов, Христо Иванов – Големия и Симо Соколов са сред артефактите, пренесли през годините спомена за себеотдадеността на войводите, които прикриват фланговете на руската армия с военни и разузнавателни акции на широк фронт. В изложбата са включени и реликви, свързани с българите, които впоследствие стават едни от най-изявените военачалници като патриарха на Българската армия Данаил Николаев, който е ранен в Руско-турската война, бъдещите генерали Иван Сарафов и Никола Генев.
Свободата през призмата на почитта към българите, чиито усилия и саможертва водят до успешния край на войната, е представена чрез някои от възпоменателните знамена, изработени от обществени комитети, и сребърни чаши, подарени от руския император на останалите живи опълченци по повод 25-ата годишнина от Руско-турска война. Сред експонатите се откроява и символичният ключ на един от най-разпознаваемите символи на свободата – паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента. Картини от Руско-турската война и портрети на опълченци, създадени 50 години след войната от Стефан Ковачев, представят художествените измерения на почитта към участниците в Освобождението.
Изложбата може да бъде разгледана до 30 юни, включително.
Националният военноисторически музей се намира на ул. „Черковна“ 92. Посещенията ще се осъществяват при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.
Текст и изображение: Национален военноисторически музей

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„Шапката – някога и сега“
Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак. Отрежда място в изложбата на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина. Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София.
Другият дял от експозицията презентира съвременни шапки. Дамските са на дизайнера Ирина Сардарева.
Паралелно с авторските си проекти, тя реставрира шапките от колекцията на Музея. Мъжките са дело на Георги Сардарев.
Изложбата „Шапката – някога и сега“ се намира в зала „Временни експозиции“ на партерния етаж на Посещенията се осъществяват в периода 17 февруари – 8 май 2022 г. - със стандартно работно време 10:00 – 18:00 ч.. при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.

Изложба шарен свят от конци „Зодиак 22“ и представяне на стихосбирката „Скрити мисли с моята поезия 2022“
Вернисаж 1.04.2022 г. – 18:00 -20:00 ч.
Изложбата може да бъде разгледана от 1 до 16 април, от 9:00 - 17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Гостуваща изложба „Злати Златев – 40 години посветени на събирането на български минерали“
С течение на годините той успява да обиколи всички по-важни находища на минерали в България, лично да открие и съхрани множество класни минерални образци създавайки колекция от над 3000 образеца.
В съавторство с някои от водещите минералози участва в няколко научни публикации, включително и свързани с първото научно описание на богат на манган норсетит у нас. Дарява десетки образци на Национален музей „Земята и Хората“, Музея по Минералогия и Петрология към СУ и Националния Природонаучен музей, БАН. Споделя своите знания и натрупан опит с широк кръг заинтересувани млади и/или начинаещи колекционери, основно в социалните мрежи и поддържа собствена Фейсбук страница, посветена на българските минерали – Fine Bulgarian minerals. Последните години насочва вниманието си и към многобройните нови находки на ахати и ясписи у нас, част от които са в настоящата временна изложба.
Изложбата е открита за посещения от 1 април до края на годината.
Вход с музейни билети. http://www.earthandman.org/

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman

ПАРСИФАЛ
Времетраене 5:30 Антракти 2
Голяма зрителна зала
Операта се изпълнява на немски език със субтитри на български и английски.

Симфоничен оркестър на БНР зала „България“ | „Жар-птица“
Солист в концерта ще бъде изгряващата звезда виолончелистът Джонгхеон Нам – носител на Първа премия и два специални приза от Allegra International Competition в България.
На 1 април той ще изпълни Концерт за виолончело и оркестър на Едуар Елгар.
Ще прозвучат още Симфонична поема на Марин Големинов и сюита от балета „Жар-птица“ на Игор Стравински. Балетът „Жар-птица” донася световна известност на автора, а музиката му блести със звуковото великолепие на партитурата, с цялата ѝ многоцветност, разнообразни ритми и ефекти.
„Жар-птица“
Едуар Елгар – Концерт за виолончело и оркестър
Марин Големинов – Симфонична поема
Игор Стравински – „Жар-птица“, сюита
Солист Джон Хон Нам
Диригент Деляна Лазарова

„Джанки в Манхатън“
Участват: Елена Грозданова, Ивона Желева и Петя Каменова
Режисьор: Илиян Стоилов
Зала „Елит“, 19:00 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети

Премиера на танцовия пърформанс "Пастет"
На 31 март и на 1 април от 19.30 часа в Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" ще се състоят премиерните представления на танцовия пърформанс "Пастет", вдъхновен от разказа „Издръжливец на гладуване“ на Франц Кафка. Проектът се реализира с подкрепата на Програма "Култура" на Столична община.
"Пастет" разглежда гладуването като метафора за невъзможността на отделния човек да се свърже със заобикалящия го свят и усилието да се научи да живее с тази невъзможност. Артистите и хореографът изследват тялото като боксова круша за упражняване на постоянен контрол и запазване на статут. Последствията от нещата, които "преглъщаме" като творци, компромисите, които правим като хора. Компромисите като "пастета" в нас.Концепция/ Хореография: Яница Атанасова; Режисура: Мартина Апостолова, Яница Атанасова; Изпълнители: Алекс Жеков, Анна Кабакова, Марион Дърова, Мартина Апостолова;
Композитор / Музика на живо: Владимир Бочев
Костюми: Boutique Reserve
Фото/ Видео/ Плакат: Стефани Райчева.

XI-то издание на националната кампания в подкрепа на четенето "Походът на книгите"
Инициативата е част от мисията на Асоциация "Българска книга" (АБК) в подкрепа на грамотността, културата и образованието. Каузата на Асоциация „Българска книга“ e за повишаване на интереса към четенето и функционалната грамотност сред подрастващите, както и да информира обществото като цяло по темата за грамотността сред най-малките. Дигиталната платформа на събитието тази година позволява включването на деца от цялата страна и от чужбина.
Участници в "Походът на книгите“ отново ще бъдат известни българи, които ще се срещнат с децата на живо и онлайн, за да им прочетат откъси от любимите си детски книги, като по този начин мотивират най-малките да четат.
Основен партньор и съорганизатор на официалното откриване на събитието е Столична библиотека, която е подготвила пъстра програма от литературни събития за деца
В рамките на кампанията "Походът на книгите" тази година ще се проведат поредица от интересни събития в цялата страна:
- "Маратон на четенето" от 2 до 21 април 2022 г., който ще се проведе в библиотеките и читалищата в цялата страна под формата на поредица от срещи, четения, премиери, драматизации, конкурси и др. Тази година националният "Маратон на четенето" ще е с акцент 15 април.
- Връчване на годишната нацоналната награда "Бисерче вълшебно" на фондация "Детска книга" – за любима новопубликувана детска книга, избрана след гласуване от жури на възраст между 5 и 16 г. - "Известни българи четат на децата" – в инициативата на АБК тази година участват журналисти и политици, които ще се срещнат с деца от училища и детски градини, за да ги насърчат с примера си да четат книги.
- "Празник на книгата" ще организират издателствата, членове на АБК, в книжарниците, библиотеките и културните центрове в цялата страна. Предстоят поредица интересни събития, срещи с автори, премиери на книги и др.
- Регионални кампании "Походът на книгите", които се организират съвместно с НСОРБ, кметовете на различни общини и населени места в България.

АРХИТЕКТУРНО СТРОИТЕЛНА СЕДМИЦА
Строителнo оборудване и механизация, Груб строеж, Външни довършителни дейности, Интериорни материали и технологии, Вертикално планиране и ландшафт, Индустриално строителство и оборудване, BIM технологии, Софтуер, Сградна автоматизация, ОВиК, Smart системи

АТЕСТ ЕКСПО
За първи път заедно с Архитектурно-строителна седмица ще се проведе АТЕСТ ЕКСПО, посветено на едрата строителна техника и механизация.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

В столицата започва състезание по четене за деца, част от кампанията "София чете"
За участие е необходимо децата на София да се регистрират в играта и да имат много хъс. Надпреварата в "Книговище" ще е в любим формат – онлайн игра, в която се печелят точки, жълтици и виртуални награди, постепенно се покоряват читателски нива. Децата ще покажат уменията си за четене с разбиране като четат и след това отговарят онлайн на въпросите по прочетеното в "Книговище".
Софийското състезание по четене се реализира с подкрепата на Програма "Култура" на Столична община.
В края на състезанието ще бъдат отличени най-добрите деца и класове. Резултатите на всяко дете ще се формират както от броя спечелени точки, така и от процента верни отговори на въпросите по детска литература и детски новини. Децата ще могат да печелят преднина и със създаването на въпросници за онлайн платформата.
Повече детайли за правилата на състезанието вижте на: https://www.knigovishte.bg/article/v-knigovishte-zapochva-sastezanie-po-chetene-za-detsa-ot-sofiya.

Галерия „Сердика“ представя Рафаил Георгиев – Raffò с „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“
Вернисажът е на 23 март (сряда) 2022 г. от 17:00 до 20:00 часа при спазване на всички задължителни противоепидемични мерки.
В заглавието на експозицията „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“ се съдържат два концептуални парадокса, които според автора играят ключова роля за осъществяване на настоящия проект. Единият парадокс е, че обикновено зрителят очаква да види първо творбите, които са сътворени за конкретен конкурс или изложба, но в този проект Рафаил Георгиев прави точно обратното – смалява и компресира до такава степен вече реализирани и показвани от него скулптури в публичното пространство, че отново да се поберат в изложбената зала и с новия си мащаб да се превърнат в „малки монументи“. Вторият е, в очевидния оксиморон на самото заглавие – монументът е трансформиран в модел на самия себе си.
Проектът се реализира по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“
За автора: Рафаил Любомиров Георгиев – Raffò (www.rafailgeorgiev.com)

ЕВГЕНИЙ ФИКС - Речник на куиър интернационала
Куратор на изложбата за България: Надежда Джакова Изложбата Речник на куиър интернационала е базирана на едноименната книга, редактирана от Евгений Фикс и публикувана през 2020 от ArtsEverywhere“ и Издателско студио „Guelph“, която съдържа думи и фрази на куиър сленгове, включително „Тематический“ в Русия, „Беке“ във Филипините, „Полари“ в Обединеното кралство и „Пажуба“ в Бразилия.
При итерацията в Пушкиновия дом, Фикс доразвива Речника на куиър интернационала и композира стихотворения, смесвайки думи и фрази от различни куиър сленгове от цял свят. Куиър интернационалистичната поезия на Фикс, представена като текст върху банери по проект на Катя Сивърс, пресъздава по нов начин интернационализма, експериментира в създаването на утопичен език и допринася за куиър критиката на културния империализъм и глобализацията.
Речник на куиър интернационала предлага визия за международен куиър език, основан на мултилокалност и хоризонталност.
Изложбата също така е замислена като място за създаване на знания чрез преработването на I-ви том на Речник на куиър интернационала, както и при събирането на лексика и съставяне на II-ри том на Речник на куиър интернационала.

ЕКСПОМЕБЕЛ
Експомебел е специализирано изложение за всички видове мебели и интериорен текстил, форум за срещи и генериране на нови идеи в интериорния дизайн, вътрешната архитектура и обзавеждането.
Изложбата има за цел да събере на едно място различни стилове, класическо и модерно обзавеждане, бутикови и дизайнерски мебели. Да създаде палитра от възможности, благодарение на която потребителят да получи отговори и да направи избор сред водещите български производители и представителите на чуждестранни марки.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Новият живот на старите софийски сгради", посветена на 143-годишнината от обявяването на София за столица на България
От 1 до 14 април в Галерия на открито в градина "Кристал" ще бъде представена изложбата "Новият живот на старите софийски сгради". Изложбата се организира от Столична община по повод 3 април – датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България.
Изложбата съдържа кадри на 27 реставрирани сгради в София, съхранили в себе си историческите корени и културното наследство на града, дело на журналиста Митко Попов. Той запечатва с фотоапарата си красотата на родния град, стартирайки през 2018 година в социалната мрежа Facebook проекта "Скритата красота на София". Замислен като лична кауза, проектът се разраства, провокирайки хиляди хора да забележат и оценят красотата на столицата.
"Красотата на един град, която трудно забелязваш в ежедневието си, красота, която можеш да видиш, ако спреш и отвориш сетивата си", споделя авторът. Всяка една възстановена сграда носи в себе си духа на стара София, като ни връща повече от век назад във времето и ни учи колко е важно да съхраняваме традициите си, изграждайки мост между миналото и бъдещето.

Изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината на актрисата
От 25 март в Галерия на открито в Градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" е представена документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината от рождението на любимата актриса.
Стоянка Мутафова е творец, който остава в паметта на поколения българи със своите ярки сценични изпълнения. Фокусът на изложбата е творческата биография на актрисата, като са представени едни от най-запомнящите се театрални образи на Мутафова, сред които Баба Гицка от "Големанов", Анна Андреевна от "Ревизор", Людмила Спиридонова от "Смъртта на Тарелкин", Селямсъзката от "Чичовци" и др.
Представен е сценичният път на актрисата, използвани са снимки, документи, рецензии и интервюта от архивите на Съюза на артистите в България, Народен театър "Иван Вазов", Сатиричен театър "Алеко Константинов", а за представянето на екранните ѝ роли съдейства Българската национална филмотека.
Официалното откриване на експозицията е на 25 март от 17.00 часа, когато ще бъдат раздадени точно 100 картички с автограф и снимка на актрисата.
Документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа" е част от Софийския театрален салон в Календара на културните събития на Столичната община.

Изложба Никола Танев. Щрихи от Мини „Перник“ (18.III.2022 г. - 07.V.2022 г.)
Малко известен факт е, че във фондовете на НПТМ се съхранява интересна колекция от художествени творби на известни български художници. В преобладаващата си част техните сюжети са свързани с техниката и индустриалния пейзаж. Представените в изложбата картини на Никола Танев не правят изключение. Те са от цикъла „Мини Перник“ и са рисувани през 1947 г. (музеят откупува творбите от съпругата на художника - Димитрия (Миша) Танева през 1976 г.) Картините представят една по-непозната страна от творчеството на Н. Танев и до този момент не са представяни пред обществеността. След 9 септември 1944 г. житейската съдба на художника се променя кардинално. Прекарал близо 6 месеца из софийските затвори, той е принуден да трансформира своето изкуство според новите партийни парадигми.
Като творец с богата фантазия, Никола Танев търси и намира вдъхновение във всичко. Неговият художествен усет остава непроменен дори тогава, когато изобразява сцени от всекидневния живот на миньорите и влакови композиции, натоварени с въглища.
Временната изложба включва още снимков и документален материал, както и експонати, свързани с историята на минното дело в мини „Перник“.
Изложбата се реализира с любезното съдействие на Регионален исторически музей – Перник и може да бъде посетена от 18 март 2022 г. до 07 май 2022 г.

Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник
НИМ Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник, ще бъде изложен на 22 февруари 2022 г. в Националният исторически музей. Нагръдникът е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение, който ни позволява да видим с очите си блясъка на войните от древността по нашите земи.
Начинът му на изработка показва, че безспорно, освен парадна е имал и ефективна защитна функция – да предпазва горната част на гърдите и шията на собственика си. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса, напълно покрива масивна желязна яка с форма на луна, която защитава гърдите, раменете и гърба.
Безценната находка е открита от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов през 1995 г. при археологическото проучване на „Цвяткова могила“, община Казанлък.
През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на паметника. Откриването му в могилата, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя предполагат, че е от даровете на погребан конник.
Проучвателите на „Цвяткова могила“ „Косматките“ датират гроба във втората половина на IV в. пр. Хр. Освен нагръдника, в могилата са открити още множество предмети, част от които тепърва предстои да бъдат реставрирани.
Реставрацията, консервацията и експонирането се осъществява по проект със средства на Министерство на културата.

Исторически маршрут „Софийските училища“
онлайн поредицата „Софийските училища“
historicalroutes.bg/sofia-uchilishta
С онлайн историческия маршрут „Софийските училища“ ви каним заедно да опознаем историята, архитектурата и важните личности и събития, свързани със софийските училища от миналото и от днес. Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община като поредица от 12 онлайн събития в две основни части. С онлайн поредицата се стремим да провокираме любопитството ви към иначе подминавани в ежедневието сгради, към недостатъчно познати исторически личности и събития, изградили облика на града. По този начин се надяваме да спомогнем за по-пълноценното припознаване на културното наследство в столицата като споделена обществена ценност. Всички епизоди се излъчват на живо във Facebook страницата Historical Routes Sofia, а впоследствие са достъпни за неограничено време и неограничено ползване във Фейсбук, Ютюб и тук в historicalroutes.bg.
Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община.

Лего-изложение „И нека силата бъде с теб!“
Събитието е част от проявите, посветени на 65-тата годишнина от създаването на музея. Официален медиен партньор на инициативите – БТА.

НИЕ СМЕ/БЯХМЕ ПРИРОДА | БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА
Изложбата се състои от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. и във всички тях присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“. Във филма „Ние природата“ художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно. Представена е и инсталацията „Ние сме/бяхме“, която пренася елементи на природата и на светлината директно в галерийното пространство.

ПЕЙЗАЖИ
Програмата „В дома на Вера Недкова“, стартирала през 2019, продължава представянето на съвременни автори в дома на художничката, изпълнен със спомени и свидетелства за нейното интелектуално и творческо присъствие и за духа на времето, в което е живяла.
Фокус в настоящата изложба е един от най-популярните жанрове в живописта – пейзажът. Представени са произведения на Вера Недкова от колекцията на Националната галерия, създадени през 1960-те и 1970-те и платна на Калия Калъчева.
В творчеството на Вера Недкова от този период се възвръщат познатите от по-ранни години жизненост и цветност, но с ново усещане за плътност и наситеност. Емоционалното въздействие и внушение на пейзажите от Сибиу, Малта, Родопите, Созопол се отличават със сила и мощ на конструкцията, пластическо изграждане на формите и не на последно място – с експресивност на колорита. Картините на Калия Калъчева са синтез от абстрактна образност и изчистени, ясни пространства и модули, като пейзажът напуска контурите на натурата. Художничката изгражда необичайни плоскости и цветни повърхности посредством релефни мазки и златни и сребърни отблясъци.
Автори с различни творчески търсения, стил и похвати, Вера Недкова (1906 – 1996) и Калия Калъчева (р. 1986) си кореспондират по необичаен начин в търсене на различни гледни точки за комуникация и възприемане на съвременното изкуство.
Диана Драганова-Щир, куратор на изложбата

СИБИЛЕ БЕРГЕМАН. ФОТОГРАФИИ
С началото на месец март публиката в София ще има възможност да разгледа фрагменти от близкото минало, запечатани през призмата на Бергеман. Изложбата ще бъде открита от Гьоте-институт и Софийска градска художествена галерия.
Бергеман работи серийно, но също така се занимава и с документирането на определени теми за продължителен период от време. Фокусни точки на нейната работа са модните и портретни фотографии, създадени за списанията „Сибиле“ и „Гео“. Започва да се занимава по-сериозно със ситуационна фотография в Берлин в края на 60-те, а по-късно запечатва и сцени от Ню Йорк, Париж, Токио и Сао Пауло. Дълги години работи с фотоапарат за моментални снимки Полароид, а до 1990 г. – предимно в черно-бяло. Тя е една от малкото фотографки, които използват цветния филм не като илюстративен, а като структурен елемент от образа.
Изложбата ще бъде съпътствана от медиаторската и образователна програма „Гледане с разбиране: Сибиле Бергеман“, организирана от Гьоте-институт България и фондация „Изкуство – дела и документи“. Програмата ще включва турове, работилници за деца и родители, посещения за хора от третата възраст, както и лекция на Катерина Гаджева за жените в българската фотография.
„Сибиле Бергеман. Фотографии“ е изложба на ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) в сътрудничество с Гьоте-институт България и партньорството на Софийската градска художествена галерия.
Откриване 01.03., вторник, 18:00 часа

СКЪПОЦЕННИЯТ ПЪТ НА ДАНТЕ
Италианското посолство в София и Италианският културен институт в България, съвместно с Националната галерия, представят за първи път в България произведенията на римския дизайнер на бижута Диего Перкоси Папи.
Инициативата е част от Деня на италианския дизайн 2022 – серия от промоционални събития, които италианската дипломатическа и консулска мрежа провежда във всички страни по света с цел популяризиране на художественото и културното наследство, което е резултат от изискана и хармонична връзка между история, култура, изкуство и майсторство от най-високо ниво. Тази изложба символично олицетворява италианския гений, изграден от прозрения, оригинални идеи, древни познания, култура и преживявания, любов към красотата и големи занаятчийски умения. Каква е връзката на Данте със златарското изкуство?
Ателие Перкоси Папи отдава почит на Върховния поет, като илюстрира пътуването на Данте Алигиери в „Божествена комедия“ чрез великолепни бижута и предмети на изкуството. Харон, Минотавърът и Ериниите със страховити и много богати форми представят Ада. В Чистилището завистта, гневът и алчността представляват най-страшните смъртни грехове. Небето блести със скъпоценни камъни и миниатюри. Художествени инсталации, съвременни и старинни скъпоценни предмети подчертават абсолютната актуалност на това литературно произведение.
Диего Перкоси Папи е роден през 1948 г. в Рим, където живее и до днес. Започва кариерата си на двадесетгодишна възраст, докато посещава Факултета по архитектура. Перкоси Папи е представял самостоятелни изложби в Палацо Венеция в Рим, в Етнографския музей в Санкт Петербург, в Двореца „Бачоки Бонапарт“ в Лука и в абатството „Ноймюнстер“ в Люксембург.

СЛЕД СЕБЕ СИ
Изложбата „След себе си“ се представя в Програмата „Място за срещи“ – форум за изява на млади творци в музейното пространство от 2003 г. в Галерия „Васка Емануилова“. За осъществяване на изложбата авторката е получила подкрепа по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„ВОЙНАТА! И ПОДЛУДЕ СВЕТЪТ…“
Архивни и музейни фондове, документи, дневници, писма, снимки, картини, стихове, книги, периодичният печат ни разкриват Балканската война, припомнят историята и подвига на онези поколения българи, дали живота си за националните идеали, за обединението и възможното бъдеще.
Освен живописни и графични творби не липсват и скултурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили и др. Фондовете на Националния военноисторически музей притежават най-богатата колекция от творби на художници, участвали във войните. Част от творбите на Владимир Димитров – Майстора, свързани с войните, се пазят и в Художествената галерия в Кюстендил. В колекцията на Националната художествена галерия също се съхраняват едни от най-добрите образци, свързани с баталното изкуство. Повече или по-малко на брой или дори единични произведения за Балканската война има и в сбирките на художествените галерии в страната – Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Сливен, Казанлък , Кърджали, Държавна агенция архиви др., и в частни колекции.
Партньори в проекта са Националният военноисторически музей и ХГ "Владимир Димитров" – Майстора, Кюстендил.
Изложбата е съпътствана с каталог и програма от документални филми, собственост на Българската националната филмотека, БНТ , както и мултимедийния проект на Венелин Шурелов „Владимир Димитров – Майстора. Светлина и дух“, реализиран през 2014 г. по поръчка на Фонд „13 века България“.

„Достойни за свобода“
Посетителите ще имат възможността да преминат по пътя на Българското опълчение, да се срещнат с известни или малко познати герои, дали своя дан за свободата на България, и да погледнат в очите десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново. Реликвите, станали свидетели на случилото се преди 144 години, ще ни припомнят както подвига на Опълчението, така и другите форми на участие във войната като доброволческите чети, медицинската помощ, преводаческата дейност и прочие.
Сред любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов – свещеника, осветил Самарското знаме, сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев, сабя – награда от ген. Гурко за хаджи Стою Михов, който е бил преводач в щаба на руския военачалник. Единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната, оръжията на Ильо Марков, Панайот Хитов, Христо Иванов – Големия и Симо Соколов са сред артефактите, пренесли през годините спомена за себеотдадеността на войводите, които прикриват фланговете на руската армия с военни и разузнавателни акции на широк фронт. В изложбата са включени и реликви, свързани с българите, които впоследствие стават едни от най-изявените военачалници като патриарха на Българската армия Данаил Николаев, който е ранен в Руско-турската война, бъдещите генерали Иван Сарафов и Никола Генев.
Свободата през призмата на почитта към българите, чиито усилия и саможертва водят до успешния край на войната, е представена чрез някои от възпоменателните знамена, изработени от обществени комитети, и сребърни чаши, подарени от руския император на останалите живи опълченци по повод 25-ата годишнина от Руско-турска война. Сред експонатите се откроява и символичният ключ на един от най-разпознаваемите символи на свободата – паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента. Картини от Руско-турската война и портрети на опълченци, създадени 50 години след войната от Стефан Ковачев, представят художествените измерения на почитта към участниците в Освобождението.
Изложбата може да бъде разгледана до 30 юни, включително.
Националният военноисторически музей се намира на ул. „Черковна“ 92. Посещенията ще се осъществяват при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.
Текст и изображение: Национален военноисторически музей

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„Шапката – някога и сега“
Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак. Отрежда място в изложбата на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина. Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София.
Другият дял от експозицията презентира съвременни шапки. Дамските са на дизайнера Ирина Сардарева.
Паралелно с авторските си проекти, тя реставрира шапките от колекцията на Музея. Мъжките са дело на Георги Сардарев.
Изложбата „Шапката – някога и сега“ се намира в зала „Временни експозиции“ на партерния етаж на Посещенията се осъществяват в периода 17 февруари – 8 май 2022 г. - със стандартно работно време 10:00 – 18:00 ч.. при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.

Изложба шарен свят от конци „Зодиак 22“ и представяне на стихосбирката „Скрити мисли с моята поезия 2022“
Вернисаж 1.04.2022 г. – 18:00 -20:00 ч.
Изложбата може да бъде разгледана от 1 до 16 април, от 9:00 - 17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Гостуваща изложба „Злати Златев – 40 години посветени на събирането на български минерали“
С течение на годините той успява да обиколи всички по-важни находища на минерали в България, лично да открие и съхрани множество класни минерални образци създавайки колекция от над 3000 образеца.
В съавторство с някои от водещите минералози участва в няколко научни публикации, включително и свързани с първото научно описание на богат на манган норсетит у нас. Дарява десетки образци на Национален музей „Земята и Хората“, Музея по Минералогия и Петрология към СУ и Националния Природонаучен музей, БАН. Споделя своите знания и натрупан опит с широк кръг заинтересувани млади и/или начинаещи колекционери, основно в социалните мрежи и поддържа собствена Фейсбук страница, посветена на българските минерали – Fine Bulgarian minerals. Последните години насочва вниманието си и към многобройните нови находки на ахати и ясписи у нас, част от които са в настоящата временна изложба.
Изложбата е открита за посещения от 1 април до края на годината.
Вход с музейни билети. http://www.earthandman.org/

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman

"Сити Марк Арт Център" кани децата на театър през пролетната ваканция
Спектакълът е подходящ за деца над 3-годишна възраст, продължителността му е 45 минути.
Постановка и режисура – Валентин Владимиров, сценография и кукли – Ралица Лъскова.
В представлението участват абсолвенти от класа на проф. Румен Рачев, специалност "Актьорство за куклен театър" на НАТФИЗ.
Събитието е част от специалната ваканционна програма с представления за деца на "Сити Марк Арт Център".


ЦИКЪЛ „КЛАВИРНИТЕ ВАРИАЦИИ НА В. А. МОЦАРТ“ – ТРЕТИ РЕЦИТАЛ
Солист/и
Ромео Смилков
За събитието
Програма:
1. 6 (Шест) Вариации по Aрия “Salvе tu, Domine” от опера на Дж. Паизиело „Фалшивият философ“ – F dur, KV 398 (1783)
2. 10 (Десет) Вариации по Ариета “Unser dummer Pobel meint” от зингшпил на Кр. В. Глук „Пилигрими от Мека“ – G dur, KV 455 (25.VIII. 1784)
3. Allegretto и 12 (Дванадесет) вариации – B dur, KV 500 (12.IX. 1786)
4. 9 (Девет) Вариации по Mенует на Jean Pierre Duport – D dur, KV 573 (29. IV. 1789, Potsdam)
5. 8 (Осем) Вариации по песен от зингшпил “Ein Weib is das herrlichste Ding” от Benedikt Schack – F dur, KV 613 (8.III-12.IV. 1791)
„Наследството на един от най-ярките инструментални виртуози на XVIII век и гений-композитор Волфганг Амадеус Моцарт в жанра на клавирните вариации е уникално. В него се оглежда богата традиция на импровизаторско концертно изкуство. От оцелелите до наши дни 15 вариационни цикъла публиката в три рецитала – лекции може да проследи еволюционното „извисяване“ в клавирната стилистика, проследявайки пълна поредица, която се разгръща в хронологичен ред. В Първи рецитал ще звучат вариации от ранните години на Моцарт. Вторият рецитал по френски вокални теми е свързан с пребиваването на младия автор в Париж. В него, както и в импровизирането върху теми от оперни композитори като Андре-Ернест-Модест Гретри, Джовани Паизиело и Кристоф Вилибалд Глук личи пиетет на автора към вариране по вокални образци. Специален интерес е насочен към трите последни вариационни творби за пиано на Волфганг Амадеус Моцарт. Вариации по Allegretto (KV 500) и Вариации по Menuett на Дюпор (KV 573) са издадени след смъртта на композитора. KV 613 е вариационен цикъл по песен от зингшпил (с либрето на Ем. Шиканедер) – издаден от «Артариа» през последните месеци от неговия живот.

ВЪЛШЕБНАТА ФЛЕЙТА
Времетраене: 01:00
Голяма зрителна зала
Изпълнява се на български език

Концерт на Симфониета „София“
Диригент ще бъде маестро Свилен Симеонов, солисти ще бъдат Юнко Камимура (флейта) и Мика Окава (пиано) от Япония.
В програмата:
Карл Нилсен – Концерт за флейта, FS 119
Клод Дебюси – „Лунна светлина“
Морис Равел – Концерт за пиано и оркестър, Сол мажор
Билети за концерта ще намерите на касата на ОКИ „Надежда“.

„Изгаси крушка, посади дърво“
куклен спектакъл на Театър „Сириус“ за деца над 5 години
Спектакълът цели да образова и формира в малките зрители чувство за отговорност, грижа и любов към земята
Зала „Елит“, 18:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети

“БАРОКОВИ КАРТИНИ” – С МУЗИКАТА НА ПЪРСЕЛ, МОНТЕВЕРДИ И ХЕНДЕЛ
Диригент
Виктор Крумов
Солист/и
Петя Петрова
Яница Нешева
Състав
Камерен ансамбъл на Държавна опера – Стара Загора
МУЗИКА БЕЗ ГРАНИЦИ” на сцената на Камерна зала „България”
Форматът на камерните концерти „Музика без граници“ се превърна в „запазена марка“ на Държавна опера-Стара Загора. През творческия сезон 2020/2021 се роди идеята за създаването на специални мултижанрови камерни концерти, които поднасят на публиката изненадващи приятни срещи с рядко изпълнявани или напълно непознати произведения от световната музикална съкровищница. Премиерите на камерните концерти се състояха през 2021 година на сцената на Старозагорската опера. Всеки един от тези концерти е със своето светло послание и е белязан от авторския почерк и естетика на своите създатели. От 5 февруари до 13 май бутиковата поредица от 7 концерта ще бъде представена в дома на камерната музика – Камерна зала „България”, съвместно от Софийската филхармония и Държавна опера-Стара Загора.

„Ах, ти, мила Ана“
Зала „Елит“, 19:00 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети
*Условия за допускане на публика при провеждане на събитие, според Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № 81/21.10.2021 г. на Директора на ОКИ ДК „Красно село“ , както следва:
1. Зелен сертификат за ваксирани или проболедували, удостоверено с валидни документи
2. PCR - отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди събитието
3. Бърз антигенен тест до 48 часа преди събитието
4. При лица под 18 години не се прилагат

XI-то издание на националната кампания в подкрепа на четенето "Походът на книгите"
Инициативата е част от мисията на Асоциация "Българска книга" (АБК) в подкрепа на грамотността, културата и образованието. Каузата на Асоциация „Българска книга“ e за повишаване на интереса към четенето и функционалната грамотност сред подрастващите, както и да информира обществото като цяло по темата за грамотността сред най-малките. Дигиталната платформа на събитието тази година позволява включването на деца от цялата страна и от чужбина.
Участници в "Походът на книгите“ отново ще бъдат известни българи, които ще се срещнат с децата на живо и онлайн, за да им прочетат откъси от любимите си детски книги, като по този начин мотивират най-малките да четат.
Основен партньор и съорганизатор на официалното откриване на събитието е Столична библиотека, която е подготвила пъстра програма от литературни събития за деца
В рамките на кампанията "Походът на книгите" тази година ще се проведат поредица от интересни събития в цялата страна:
- "Маратон на четенето" от 2 до 21 април 2022 г., който ще се проведе в библиотеките и читалищата в цялата страна под формата на поредица от срещи, четения, премиери, драматизации, конкурси и др. Тази година националният "Маратон на четенето" ще е с акцент 15 април.
- Връчване на годишната нацоналната награда "Бисерче вълшебно" на фондация "Детска книга" – за любима новопубликувана детска книга, избрана след гласуване от жури на възраст между 5 и 16 г. - "Известни българи четат на децата" – в инициативата на АБК тази година участват журналисти и политици, които ще се срещнат с деца от училища и детски градини, за да ги насърчат с примера си да четат книги.
- "Празник на книгата" ще организират издателствата, членове на АБК, в книжарниците, библиотеките и културните центрове в цялата страна. Предстоят поредица интересни събития, срещи с автори, премиери на книги и др.
- Регионални кампании "Походът на книгите", които се организират съвместно с НСОРБ, кметовете на различни общини и населени места в България.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

В столицата започва състезание по четене за деца, част от кампанията "София чете"
За участие е необходимо децата на София да се регистрират в играта и да имат много хъс. Надпреварата в "Книговище" ще е в любим формат – онлайн игра, в която се печелят точки, жълтици и виртуални награди, постепенно се покоряват читателски нива. Децата ще покажат уменията си за четене с разбиране като четат и след това отговарят онлайн на въпросите по прочетеното в "Книговище".
Софийското състезание по четене се реализира с подкрепата на Програма "Култура" на Столична община.
В края на състезанието ще бъдат отличени най-добрите деца и класове. Резултатите на всяко дете ще се формират както от броя спечелени точки, така и от процента верни отговори на въпросите по детска литература и детски новини. Децата ще могат да печелят преднина и със създаването на въпросници за онлайн платформата.
Повече детайли за правилата на състезанието вижте на: https://www.knigovishte.bg/article/v-knigovishte-zapochva-sastezanie-po-chetene-za-detsa-ot-sofiya.

Галерия „Сердика“ представя Рафаил Георгиев – Raffò с „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“
Вернисажът е на 23 март (сряда) 2022 г. от 17:00 до 20:00 часа при спазване на всички задължителни противоепидемични мерки.
В заглавието на експозицията „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“ се съдържат два концептуални парадокса, които според автора играят ключова роля за осъществяване на настоящия проект. Единият парадокс е, че обикновено зрителят очаква да види първо творбите, които са сътворени за конкретен конкурс или изложба, но в този проект Рафаил Георгиев прави точно обратното – смалява и компресира до такава степен вече реализирани и показвани от него скулптури в публичното пространство, че отново да се поберат в изложбената зала и с новия си мащаб да се превърнат в „малки монументи“. Вторият е, в очевидния оксиморон на самото заглавие – монументът е трансформиран в модел на самия себе си.
Проектът се реализира по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“
За автора: Рафаил Любомиров Георгиев – Raffò (www.rafailgeorgiev.com)

ЕВГЕНИЙ ФИКС - Речник на куиър интернационала
Куратор на изложбата за България: Надежда Джакова Изложбата Речник на куиър интернационала е базирана на едноименната книга, редактирана от Евгений Фикс и публикувана през 2020 от ArtsEverywhere“ и Издателско студио „Guelph“, която съдържа думи и фрази на куиър сленгове, включително „Тематический“ в Русия, „Беке“ във Филипините, „Полари“ в Обединеното кралство и „Пажуба“ в Бразилия.
При итерацията в Пушкиновия дом, Фикс доразвива Речника на куиър интернационала и композира стихотворения, смесвайки думи и фрази от различни куиър сленгове от цял свят. Куиър интернационалистичната поезия на Фикс, представена като текст върху банери по проект на Катя Сивърс, пресъздава по нов начин интернационализма, експериментира в създаването на утопичен език и допринася за куиър критиката на културния империализъм и глобализацията.
Речник на куиър интернационала предлага визия за международен куиър език, основан на мултилокалност и хоризонталност.
Изложбата също така е замислена като място за създаване на знания чрез преработването на I-ви том на Речник на куиър интернационала, както и при събирането на лексика и съставяне на II-ри том на Речник на куиър интернационала.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Новият живот на старите софийски сгради", посветена на 143-годишнината от обявяването на София за столица на България
От 1 до 14 април в Галерия на открито в градина "Кристал" ще бъде представена изложбата "Новият живот на старите софийски сгради". Изложбата се организира от Столична община по повод 3 април – датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България.
Изложбата съдържа кадри на 27 реставрирани сгради в София, съхранили в себе си историческите корени и културното наследство на града, дело на журналиста Митко Попов. Той запечатва с фотоапарата си красотата на родния град, стартирайки през 2018 година в социалната мрежа Facebook проекта "Скритата красота на София". Замислен като лична кауза, проектът се разраства, провокирайки хиляди хора да забележат и оценят красотата на столицата.
"Красотата на един град, която трудно забелязваш в ежедневието си, красота, която можеш да видиш, ако спреш и отвориш сетивата си", споделя авторът. Всяка една възстановена сграда носи в себе си духа на стара София, като ни връща повече от век назад във времето и ни учи колко е важно да съхраняваме традициите си, изграждайки мост между миналото и бъдещето.

Изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината на актрисата
От 25 март в Галерия на открито в Градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" е представена документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината от рождението на любимата актриса.
Стоянка Мутафова е творец, който остава в паметта на поколения българи със своите ярки сценични изпълнения. Фокусът на изложбата е творческата биография на актрисата, като са представени едни от най-запомнящите се театрални образи на Мутафова, сред които Баба Гицка от "Големанов", Анна Андреевна от "Ревизор", Людмила Спиридонова от "Смъртта на Тарелкин", Селямсъзката от "Чичовци" и др.
Представен е сценичният път на актрисата, използвани са снимки, документи, рецензии и интервюта от архивите на Съюза на артистите в България, Народен театър "Иван Вазов", Сатиричен театър "Алеко Константинов", а за представянето на екранните ѝ роли съдейства Българската национална филмотека.
Официалното откриване на експозицията е на 25 март от 17.00 часа, когато ще бъдат раздадени точно 100 картички с автограф и снимка на актрисата.
Документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа" е част от Софийския театрален салон в Календара на културните събития на Столичната община.

Изложба Никола Танев. Щрихи от Мини „Перник“ (18.III.2022 г. - 07.V.2022 г.)
Малко известен факт е, че във фондовете на НПТМ се съхранява интересна колекция от художествени творби на известни български художници. В преобладаващата си част техните сюжети са свързани с техниката и индустриалния пейзаж. Представените в изложбата картини на Никола Танев не правят изключение. Те са от цикъла „Мини Перник“ и са рисувани през 1947 г. (музеят откупува творбите от съпругата на художника - Димитрия (Миша) Танева през 1976 г.) Картините представят една по-непозната страна от творчеството на Н. Танев и до този момент не са представяни пред обществеността. След 9 септември 1944 г. житейската съдба на художника се променя кардинално. Прекарал близо 6 месеца из софийските затвори, той е принуден да трансформира своето изкуство според новите партийни парадигми.
Като творец с богата фантазия, Никола Танев търси и намира вдъхновение във всичко. Неговият художествен усет остава непроменен дори тогава, когато изобразява сцени от всекидневния живот на миньорите и влакови композиции, натоварени с въглища.
Временната изложба включва още снимков и документален материал, както и експонати, свързани с историята на минното дело в мини „Перник“.
Изложбата се реализира с любезното съдействие на Регионален исторически музей – Перник и може да бъде посетена от 18 март 2022 г. до 07 май 2022 г.

Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник
НИМ Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник, ще бъде изложен на 22 февруари 2022 г. в Националният исторически музей. Нагръдникът е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение, който ни позволява да видим с очите си блясъка на войните от древността по нашите земи.
Начинът му на изработка показва, че безспорно, освен парадна е имал и ефективна защитна функция – да предпазва горната част на гърдите и шията на собственика си. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса, напълно покрива масивна желязна яка с форма на луна, която защитава гърдите, раменете и гърба.
Безценната находка е открита от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов през 1995 г. при археологическото проучване на „Цвяткова могила“, община Казанлък.
През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на паметника. Откриването му в могилата, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя предполагат, че е от даровете на погребан конник.
Проучвателите на „Цвяткова могила“ „Косматките“ датират гроба във втората половина на IV в. пр. Хр. Освен нагръдника, в могилата са открити още множество предмети, част от които тепърва предстои да бъдат реставрирани.
Реставрацията, консервацията и експонирането се осъществява по проект със средства на Министерство на културата.

Исторически маршрут „Софийските училища“
онлайн поредицата „Софийските училища“
historicalroutes.bg/sofia-uchilishta
С онлайн историческия маршрут „Софийските училища“ ви каним заедно да опознаем историята, архитектурата и важните личности и събития, свързани със софийските училища от миналото и от днес. Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община като поредица от 12 онлайн събития в две основни части. С онлайн поредицата се стремим да провокираме любопитството ви към иначе подминавани в ежедневието сгради, към недостатъчно познати исторически личности и събития, изградили облика на града. По този начин се надяваме да спомогнем за по-пълноценното припознаване на културното наследство в столицата като споделена обществена ценност. Всички епизоди се излъчват на живо във Facebook страницата Historical Routes Sofia, а впоследствие са достъпни за неограничено време и неограничено ползване във Фейсбук, Ютюб и тук в historicalroutes.bg.
Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община.

Лего-изложение „И нека силата бъде с теб!“
Събитието е част от проявите, посветени на 65-тата годишнина от създаването на музея. Официален медиен партньор на инициативите – БТА.

НИЕ СМЕ/БЯХМЕ ПРИРОДА | БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА
Изложбата се състои от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. и във всички тях присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“. Във филма „Ние природата“ художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно. Представена е и инсталацията „Ние сме/бяхме“, която пренася елементи на природата и на светлината директно в галерийното пространство.

ПЕЙЗАЖИ
Програмата „В дома на Вера Недкова“, стартирала през 2019, продължава представянето на съвременни автори в дома на художничката, изпълнен със спомени и свидетелства за нейното интелектуално и творческо присъствие и за духа на времето, в което е живяла.
Фокус в настоящата изложба е един от най-популярните жанрове в живописта – пейзажът. Представени са произведения на Вера Недкова от колекцията на Националната галерия, създадени през 1960-те и 1970-те и платна на Калия Калъчева.
В творчеството на Вера Недкова от този период се възвръщат познатите от по-ранни години жизненост и цветност, но с ново усещане за плътност и наситеност. Емоционалното въздействие и внушение на пейзажите от Сибиу, Малта, Родопите, Созопол се отличават със сила и мощ на конструкцията, пластическо изграждане на формите и не на последно място – с експресивност на колорита. Картините на Калия Калъчева са синтез от абстрактна образност и изчистени, ясни пространства и модули, като пейзажът напуска контурите на натурата. Художничката изгражда необичайни плоскости и цветни повърхности посредством релефни мазки и златни и сребърни отблясъци.
Автори с различни творчески търсения, стил и похвати, Вера Недкова (1906 – 1996) и Калия Калъчева (р. 1986) си кореспондират по необичаен начин в търсене на различни гледни точки за комуникация и възприемане на съвременното изкуство.
Диана Драганова-Щир, куратор на изложбата

ПОРТРЕТ НА СОФИЯ
Изложбата с 24 фотографии може да бъде разгледана от 4 до 10 април.
Инициативата е посветена на 3 април - датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България. Изложбата се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община.
Главни герои са жени, които се казват Софѝя и живеят в София. Изложбата е портрет на града през историите на героините от различни поколения - от 5 до 75 години. Те са с най-разнообразни професии - актриси, художник, учителка, ученичка, лекар, архитект, спортист по художествена гимнастика. Чрез фотографиите жените разкриват своята специална връзка с името Софѝя и града със същото име, в който живеят.
„Портрет на София“ е 3-годишен проект на фотографа от вестник „24 часа“ Йордан Симеонов, носител на множество награди от фотоконкурси, автор на много изложби и публикации в България и в чужбина.

СИБИЛЕ БЕРГЕМАН. ФОТОГРАФИИ
С началото на месец март публиката в София ще има възможност да разгледа фрагменти от близкото минало, запечатани през призмата на Бергеман. Изложбата ще бъде открита от Гьоте-институт и Софийска градска художествена галерия.
Бергеман работи серийно, но също така се занимава и с документирането на определени теми за продължителен период от време. Фокусни точки на нейната работа са модните и портретни фотографии, създадени за списанията „Сибиле“ и „Гео“. Започва да се занимава по-сериозно със ситуационна фотография в Берлин в края на 60-те, а по-късно запечатва и сцени от Ню Йорк, Париж, Токио и Сао Пауло. Дълги години работи с фотоапарат за моментални снимки Полароид, а до 1990 г. – предимно в черно-бяло. Тя е една от малкото фотографки, които използват цветния филм не като илюстративен, а като структурен елемент от образа.
Изложбата ще бъде съпътствана от медиаторската и образователна програма „Гледане с разбиране: Сибиле Бергеман“, организирана от Гьоте-институт България и фондация „Изкуство – дела и документи“. Програмата ще включва турове, работилници за деца и родители, посещения за хора от третата възраст, както и лекция на Катерина Гаджева за жените в българската фотография.
„Сибиле Бергеман. Фотографии“ е изложба на ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) в сътрудничество с Гьоте-институт България и партньорството на Софийската градска художествена галерия.
Откриване 01.03., вторник, 18:00 часа

СКЪПОЦЕННИЯТ ПЪТ НА ДАНТЕ
Италианското посолство в София и Италианският културен институт в България, съвместно с Националната галерия, представят за първи път в България произведенията на римския дизайнер на бижута Диего Перкоси Папи.
Инициативата е част от Деня на италианския дизайн 2022 – серия от промоционални събития, които италианската дипломатическа и консулска мрежа провежда във всички страни по света с цел популяризиране на художественото и културното наследство, което е резултат от изискана и хармонична връзка между история, култура, изкуство и майсторство от най-високо ниво. Тази изложба символично олицетворява италианския гений, изграден от прозрения, оригинални идеи, древни познания, култура и преживявания, любов към красотата и големи занаятчийски умения. Каква е връзката на Данте със златарското изкуство?
Ателие Перкоси Папи отдава почит на Върховния поет, като илюстрира пътуването на Данте Алигиери в „Божествена комедия“ чрез великолепни бижута и предмети на изкуството. Харон, Минотавърът и Ериниите със страховити и много богати форми представят Ада. В Чистилището завистта, гневът и алчността представляват най-страшните смъртни грехове. Небето блести със скъпоценни камъни и миниатюри. Художествени инсталации, съвременни и старинни скъпоценни предмети подчертават абсолютната актуалност на това литературно произведение.
Диего Перкоси Папи е роден през 1948 г. в Рим, където живее и до днес. Започва кариерата си на двадесетгодишна възраст, докато посещава Факултета по архитектура. Перкоси Папи е представял самостоятелни изложби в Палацо Венеция в Рим, в Етнографския музей в Санкт Петербург, в Двореца „Бачоки Бонапарт“ в Лука и в абатството „Ноймюнстер“ в Люксембург.

СЛЕД СЕБЕ СИ
Изложбата „След себе си“ се представя в Програмата „Място за срещи“ – форум за изява на млади творци в музейното пространство от 2003 г. в Галерия „Васка Емануилова“. За осъществяване на изложбата авторката е получила подкрепа по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„ВОЙНАТА! И ПОДЛУДЕ СВЕТЪТ…“
Архивни и музейни фондове, документи, дневници, писма, снимки, картини, стихове, книги, периодичният печат ни разкриват Балканската война, припомнят историята и подвига на онези поколения българи, дали живота си за националните идеали, за обединението и възможното бъдеще.
Освен живописни и графични творби не липсват и скултурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили и др. Фондовете на Националния военноисторически музей притежават най-богатата колекция от творби на художници, участвали във войните. Част от творбите на Владимир Димитров – Майстора, свързани с войните, се пазят и в Художествената галерия в Кюстендил. В колекцията на Националната художествена галерия също се съхраняват едни от най-добрите образци, свързани с баталното изкуство. Повече или по-малко на брой или дори единични произведения за Балканската война има и в сбирките на художествените галерии в страната – Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Сливен, Казанлък , Кърджали, Държавна агенция архиви др., и в частни колекции.
Партньори в проекта са Националният военноисторически музей и ХГ "Владимир Димитров" – Майстора, Кюстендил.
Изложбата е съпътствана с каталог и програма от документални филми, собственост на Българската националната филмотека, БНТ , както и мултимедийния проект на Венелин Шурелов „Владимир Димитров – Майстора. Светлина и дух“, реализиран през 2014 г. по поръчка на Фонд „13 века България“.

„Достойни за свобода“
Посетителите ще имат възможността да преминат по пътя на Българското опълчение, да се срещнат с известни или малко познати герои, дали своя дан за свободата на България, и да погледнат в очите десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново. Реликвите, станали свидетели на случилото се преди 144 години, ще ни припомнят както подвига на Опълчението, така и другите форми на участие във войната като доброволческите чети, медицинската помощ, преводаческата дейност и прочие.
Сред любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов – свещеника, осветил Самарското знаме, сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев, сабя – награда от ген. Гурко за хаджи Стою Михов, който е бил преводач в щаба на руския военачалник. Единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната, оръжията на Ильо Марков, Панайот Хитов, Христо Иванов – Големия и Симо Соколов са сред артефактите, пренесли през годините спомена за себеотдадеността на войводите, които прикриват фланговете на руската армия с военни и разузнавателни акции на широк фронт. В изложбата са включени и реликви, свързани с българите, които впоследствие стават едни от най-изявените военачалници като патриарха на Българската армия Данаил Николаев, който е ранен в Руско-турската война, бъдещите генерали Иван Сарафов и Никола Генев.
Свободата през призмата на почитта към българите, чиито усилия и саможертва водят до успешния край на войната, е представена чрез някои от възпоменателните знамена, изработени от обществени комитети, и сребърни чаши, подарени от руския император на останалите живи опълченци по повод 25-ата годишнина от Руско-турска война. Сред експонатите се откроява и символичният ключ на един от най-разпознаваемите символи на свободата – паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента. Картини от Руско-турската война и портрети на опълченци, създадени 50 години след войната от Стефан Ковачев, представят художествените измерения на почитта към участниците в Освобождението.
Изложбата може да бъде разгледана до 30 юни, включително.
Националният военноисторически музей се намира на ул. „Черковна“ 92. Посещенията ще се осъществяват при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.
Текст и изображение: Национален военноисторически музей

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„Шапката – някога и сега“
Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак. Отрежда място в изложбата на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина. Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София.
Другият дял от експозицията презентира съвременни шапки. Дамските са на дизайнера Ирина Сардарева.
Паралелно с авторските си проекти, тя реставрира шапките от колекцията на Музея. Мъжките са дело на Георги Сардарев.
Изложбата „Шапката – някога и сега“ се намира в зала „Временни експозиции“ на партерния етаж на Посещенията се осъществяват в периода 17 февруари – 8 май 2022 г. - със стандартно работно време 10:00 – 18:00 ч.. при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.

Изложба шарен свят от конци „Зодиак 22“ и представяне на стихосбирката „Скрити мисли с моята поезия 2022“
Вернисаж 1.04.2022 г. – 18:00 -20:00 ч.
Изложбата може да бъде разгледана от 1 до 16 април, от 9:00 - 17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Гостуваща изложба „Злати Златев – 40 години посветени на събирането на български минерали“
С течение на годините той успява да обиколи всички по-важни находища на минерали в България, лично да открие и съхрани множество класни минерални образци създавайки колекция от над 3000 образеца.
В съавторство с някои от водещите минералози участва в няколко научни публикации, включително и свързани с първото научно описание на богат на манган норсетит у нас. Дарява десетки образци на Национален музей „Земята и Хората“, Музея по Минералогия и Петрология към СУ и Националния Природонаучен музей, БАН. Споделя своите знания и натрупан опит с широк кръг заинтересувани млади и/или начинаещи колекционери, основно в социалните мрежи и поддържа собствена Фейсбук страница, посветена на българските минерали – Fine Bulgarian minerals. Последните години насочва вниманието си и към многобройните нови находки на ахати и ясписи у нас, част от които са в настоящата временна изложба.
Изложбата е открита за посещения от 1 април до края на годината.
Вход с музейни билети. http://www.earthandman.org/

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman

ВЕСЕЛИ ПЕСНИЧКИ И ИСТОРИЯТА НА СЛОНЧЕТО БАБАР
Камерна зала

Ваканционна програма с представления за децата в "Сити Марк Арт Център"
Спектакълът е подходящ за деца над 5-годишна възраст, продължителност – 90 минути.
Драматизация – Евгений Шварц, постановка и режисура – проф. Румен Рачев и доц. Боряна Георгиева.
В представлението участват студенти от класа на проф. Румен Рачев, специалност “Актьорство за куклен театър” на НАТФИЗ. Събитието е част от специалната ваканционна програма с представления за деца на "Сити Марк Арт Център".

ПАРСИФАЛ
Времетраене 5:30 Антракти 2
Голяма зрителна зала
Операта се изпълнява на немски език със субтитри на български и английски.

„Кучето, което не можело да лае” - куклен спектакъл на Театър „Сириус“ за деца над 3 г.
Зала „Елит“, 18:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети
*Условия за допускане на публика при провеждане на събитие, според Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № 81/21.10.2021 г. на Директора на ОКИ ДК „Красно село“ , както следва:
1. Зелен сертификат за ваксирани или проболедували, удостоверено с валидни документи
2. PCR - отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди събитието
3. Бърз антигенен тест до 48 часа преди събитието
4. При лица под 18 години не се прилагат

Концерт на AGBU Sofia Chamber Orchestra на 3 април в ЦВК
Вход свободен!
Концерт на AGBU Sofia Chamber Orchestra
Диригент – Левон Манукян
Солист – Нарек Казазян (Армения).
В програмата: Хачатур Аветисян, Дзовинар Хованнесян, Артем Меджинян, Ншан Опиян, Левон Манукян – „Недочакана пролет“.
Концертът се организира от Общоарменски благотворителен съюз „Парекордзаган” – София и е част от Календара на културните събития на Столична община.

XI-то издание на националната кампания в подкрепа на четенето "Походът на книгите"
Инициативата е част от мисията на Асоциация "Българска книга" (АБК) в подкрепа на грамотността, културата и образованието. Каузата на Асоциация „Българска книга“ e за повишаване на интереса към четенето и функционалната грамотност сред подрастващите, както и да информира обществото като цяло по темата за грамотността сред най-малките. Дигиталната платформа на събитието тази година позволява включването на деца от цялата страна и от чужбина.
Участници в "Походът на книгите“ отново ще бъдат известни българи, които ще се срещнат с децата на живо и онлайн, за да им прочетат откъси от любимите си детски книги, като по този начин мотивират най-малките да четат.
Основен партньор и съорганизатор на официалното откриване на събитието е Столична библиотека, която е подготвила пъстра програма от литературни събития за деца
В рамките на кампанията "Походът на книгите" тази година ще се проведат поредица от интересни събития в цялата страна:
- "Маратон на четенето" от 2 до 21 април 2022 г., който ще се проведе в библиотеките и читалищата в цялата страна под формата на поредица от срещи, четения, премиери, драматизации, конкурси и др. Тази година националният "Маратон на четенето" ще е с акцент 15 април.
- Връчване на годишната нацоналната награда "Бисерче вълшебно" на фондация "Детска книга" – за любима новопубликувана детска книга, избрана след гласуване от жури на възраст между 5 и 16 г. - "Известни българи четат на децата" – в инициативата на АБК тази година участват журналисти и политици, които ще се срещнат с деца от училища и детски градини, за да ги насърчат с примера си да четат книги.
- "Празник на книгата" ще организират издателствата, членове на АБК, в книжарниците, библиотеките и културните центрове в цялата страна. Предстоят поредица интересни събития, срещи с автори, премиери на книги и др.
- Регионални кампании "Походът на книгите", които се организират съвместно с НСОРБ, кметовете на различни общини и населени места в България.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

Безплатни уроци по ски и сноуборд за децата през ваканцията (4 до 8 април)
Меча поляна край хижа Алеко
Условията за зимни спортове На Витоша продължават да са много добри, като дори през последните два дни планината получи между 10 и 15 см нова снежна покривка. Лифтовете ще работят без прекъсване до неделя (10.04) и от 15 до 17.04 включително, нощно каране ще има последно за сезона на 7 и 8 април. От началото на тази седмица до 8-ми април включително, всички деца до 12 години получават към билета си за кабинковия лифт Симеоново – Алеко, безплатен сноуборд урок в специално обособената зона за обучение на Меча поляна край хижа Алеко или „Първи стъпки в ските“ с включена екипировка. При желание децата да продължат обучението, родителите ще имат възможност да им закупят допълнителен урок в рамките на един час на промоционална цена от 30 лева.
Телефон за информация: 0882 111 480 и тук (https://www.facebook.com/vitoshaski/?fref=ts)

В столицата започва състезание по четене за деца, част от кампанията "София чете"
За участие е необходимо децата на София да се регистрират в играта и да имат много хъс. Надпреварата в "Книговище" ще е в любим формат – онлайн игра, в която се печелят точки, жълтици и виртуални награди, постепенно се покоряват читателски нива. Децата ще покажат уменията си за четене с разбиране като четат и след това отговарят онлайн на въпросите по прочетеното в "Книговище".
Софийското състезание по четене се реализира с подкрепата на Програма "Култура" на Столична община.
В края на състезанието ще бъдат отличени най-добрите деца и класове. Резултатите на всяко дете ще се формират както от броя спечелени точки, така и от процента верни отговори на въпросите по детска литература и детски новини. Децата ще могат да печелят преднина и със създаването на въпросници за онлайн платформата.
Повече детайли за правилата на състезанието вижте на: https://www.knigovishte.bg/article/v-knigovishte-zapochva-sastezanie-po-chetene-za-detsa-ot-sofiya.

Галерия „Сердика“ представя Рафаил Георгиев – Raffò с „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“
Вернисажът е на 23 март (сряда) 2022 г. от 17:00 до 20:00 часа при спазване на всички задължителни противоепидемични мерки.
В заглавието на експозицията „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“ се съдържат два концептуални парадокса, които според автора играят ключова роля за осъществяване на настоящия проект. Единият парадокс е, че обикновено зрителят очаква да види първо творбите, които са сътворени за конкретен конкурс или изложба, но в този проект Рафаил Георгиев прави точно обратното – смалява и компресира до такава степен вече реализирани и показвани от него скулптури в публичното пространство, че отново да се поберат в изложбената зала и с новия си мащаб да се превърнат в „малки монументи“. Вторият е, в очевидния оксиморон на самото заглавие – монументът е трансформиран в модел на самия себе си.
Проектът се реализира по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“
За автора: Рафаил Любомиров Георгиев – Raffò (www.rafailgeorgiev.com)

ЕВГЕНИЙ ФИКС - Речник на куиър интернационала
Куратор на изложбата за България: Надежда Джакова Изложбата Речник на куиър интернационала е базирана на едноименната книга, редактирана от Евгений Фикс и публикувана през 2020 от ArtsEverywhere“ и Издателско студио „Guelph“, която съдържа думи и фрази на куиър сленгове, включително „Тематический“ в Русия, „Беке“ във Филипините, „Полари“ в Обединеното кралство и „Пажуба“ в Бразилия.
При итерацията в Пушкиновия дом, Фикс доразвива Речника на куиър интернационала и композира стихотворения, смесвайки думи и фрази от различни куиър сленгове от цял свят. Куиър интернационалистичната поезия на Фикс, представена като текст върху банери по проект на Катя Сивърс, пресъздава по нов начин интернационализма, експериментира в създаването на утопичен език и допринася за куиър критиката на културния империализъм и глобализацията.
Речник на куиър интернационала предлага визия за международен куиър език, основан на мултилокалност и хоризонталност.
Изложбата също така е замислена като място за създаване на знания чрез преработването на I-ви том на Речник на куиър интернационала, както и при събирането на лексика и съставяне на II-ри том на Речник на куиър интернационала.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Новият живот на старите софийски сгради", посветена на 143-годишнината от обявяването на София за столица на България
От 1 до 14 април в Галерия на открито в градина "Кристал" ще бъде представена изложбата "Новият живот на старите софийски сгради". Изложбата се организира от Столична община по повод 3 април – датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България.
Изложбата съдържа кадри на 27 реставрирани сгради в София, съхранили в себе си историческите корени и културното наследство на града, дело на журналиста Митко Попов. Той запечатва с фотоапарата си красотата на родния град, стартирайки през 2018 година в социалната мрежа Facebook проекта "Скритата красота на София". Замислен като лична кауза, проектът се разраства, провокирайки хиляди хора да забележат и оценят красотата на столицата.
"Красотата на един град, която трудно забелязваш в ежедневието си, красота, която можеш да видиш, ако спреш и отвориш сетивата си", споделя авторът. Всяка една възстановена сграда носи в себе си духа на стара София, като ни връща повече от век назад във времето и ни учи колко е важно да съхраняваме традициите си, изграждайки мост между миналото и бъдещето.

Изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината на актрисата
От 25 март в Галерия на открито в Градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" е представена документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината от рождението на любимата актриса.
Стоянка Мутафова е творец, който остава в паметта на поколения българи със своите ярки сценични изпълнения. Фокусът на изложбата е творческата биография на актрисата, като са представени едни от най-запомнящите се театрални образи на Мутафова, сред които Баба Гицка от "Големанов", Анна Андреевна от "Ревизор", Людмила Спиридонова от "Смъртта на Тарелкин", Селямсъзката от "Чичовци" и др.
Представен е сценичният път на актрисата, използвани са снимки, документи, рецензии и интервюта от архивите на Съюза на артистите в България, Народен театър "Иван Вазов", Сатиричен театър "Алеко Константинов", а за представянето на екранните ѝ роли съдейства Българската национална филмотека.
Официалното откриване на експозицията е на 25 март от 17.00 часа, когато ще бъдат раздадени точно 100 картички с автограф и снимка на актрисата.
Документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа" е част от Софийския театрален салон в Календара на културните събития на Столичната община.

Изложба Никола Танев. Щрихи от Мини „Перник“ (18.III.2022 г. - 07.V.2022 г.)
Малко известен факт е, че във фондовете на НПТМ се съхранява интересна колекция от художествени творби на известни български художници. В преобладаващата си част техните сюжети са свързани с техниката и индустриалния пейзаж. Представените в изложбата картини на Никола Танев не правят изключение. Те са от цикъла „Мини Перник“ и са рисувани през 1947 г. (музеят откупува творбите от съпругата на художника - Димитрия (Миша) Танева през 1976 г.) Картините представят една по-непозната страна от творчеството на Н. Танев и до този момент не са представяни пред обществеността. След 9 септември 1944 г. житейската съдба на художника се променя кардинално. Прекарал близо 6 месеца из софийските затвори, той е принуден да трансформира своето изкуство според новите партийни парадигми.
Като творец с богата фантазия, Никола Танев търси и намира вдъхновение във всичко. Неговият художествен усет остава непроменен дори тогава, когато изобразява сцени от всекидневния живот на миньорите и влакови композиции, натоварени с въглища.
Временната изложба включва още снимков и документален материал, както и експонати, свързани с историята на минното дело в мини „Перник“.
Изложбата се реализира с любезното съдействие на Регионален исторически музей – Перник и може да бъде посетена от 18 март 2022 г. до 07 май 2022 г.

Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник
НИМ Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник, ще бъде изложен на 22 февруари 2022 г. в Националният исторически музей. Нагръдникът е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение, който ни позволява да видим с очите си блясъка на войните от древността по нашите земи.
Начинът му на изработка показва, че безспорно, освен парадна е имал и ефективна защитна функция – да предпазва горната част на гърдите и шията на собственика си. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса, напълно покрива масивна желязна яка с форма на луна, която защитава гърдите, раменете и гърба.
Безценната находка е открита от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов през 1995 г. при археологическото проучване на „Цвяткова могила“, община Казанлък.
През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на паметника. Откриването му в могилата, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя предполагат, че е от даровете на погребан конник.
Проучвателите на „Цвяткова могила“ „Косматките“ датират гроба във втората половина на IV в. пр. Хр. Освен нагръдника, в могилата са открити още множество предмети, част от които тепърва предстои да бъдат реставрирани.
Реставрацията, консервацията и експонирането се осъществява по проект със средства на Министерство на културата.

Исторически маршрут „Софийските училища“
онлайн поредицата „Софийските училища“
historicalroutes.bg/sofia-uchilishta
С онлайн историческия маршрут „Софийските училища“ ви каним заедно да опознаем историята, архитектурата и важните личности и събития, свързани със софийските училища от миналото и от днес. Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община като поредица от 12 онлайн събития в две основни части. С онлайн поредицата се стремим да провокираме любопитството ви към иначе подминавани в ежедневието сгради, към недостатъчно познати исторически личности и събития, изградили облика на града. По този начин се надяваме да спомогнем за по-пълноценното припознаване на културното наследство в столицата като споделена обществена ценност. Всички епизоди се излъчват на живо във Facebook страницата Historical Routes Sofia, а впоследствие са достъпни за неограничено време и неограничено ползване във Фейсбук, Ютюб и тук в historicalroutes.bg.
Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община.

Лего-изложение „И нека силата бъде с теб!“
Събитието е част от проявите, посветени на 65-тата годишнина от създаването на музея. Официален медиен партньор на инициативите – БТА.

НИЕ СМЕ/БЯХМЕ ПРИРОДА | БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА
Изложбата се състои от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. и във всички тях присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“. Във филма „Ние природата“ художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно. Представена е и инсталацията „Ние сме/бяхме“, която пренася елементи на природата и на светлината директно в галерийното пространство.

ПЕЙЗАЖИ
Програмата „В дома на Вера Недкова“, стартирала през 2019, продължава представянето на съвременни автори в дома на художничката, изпълнен със спомени и свидетелства за нейното интелектуално и творческо присъствие и за духа на времето, в което е живяла.
Фокус в настоящата изложба е един от най-популярните жанрове в живописта – пейзажът. Представени са произведения на Вера Недкова от колекцията на Националната галерия, създадени през 1960-те и 1970-те и платна на Калия Калъчева.
В творчеството на Вера Недкова от този период се възвръщат познатите от по-ранни години жизненост и цветност, но с ново усещане за плътност и наситеност. Емоционалното въздействие и внушение на пейзажите от Сибиу, Малта, Родопите, Созопол се отличават със сила и мощ на конструкцията, пластическо изграждане на формите и не на последно място – с експресивност на колорита. Картините на Калия Калъчева са синтез от абстрактна образност и изчистени, ясни пространства и модули, като пейзажът напуска контурите на натурата. Художничката изгражда необичайни плоскости и цветни повърхности посредством релефни мазки и златни и сребърни отблясъци.
Автори с различни творчески търсения, стил и похвати, Вера Недкова (1906 – 1996) и Калия Калъчева (р. 1986) си кореспондират по необичаен начин в търсене на различни гледни точки за комуникация и възприемане на съвременното изкуство.
Диана Драганова-Щир, куратор на изложбата

ПОРТРЕТ НА СОФИЯ
Изложбата с 24 фотографии може да бъде разгледана от 4 до 10 април.
Инициативата е посветена на 3 април - датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България. Изложбата се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община.
Главни герои са жени, които се казват Софѝя и живеят в София. Изложбата е портрет на града през историите на героините от различни поколения - от 5 до 75 години. Те са с най-разнообразни професии - актриси, художник, учителка, ученичка, лекар, архитект, спортист по художествена гимнастика. Чрез фотографиите жените разкриват своята специална връзка с името Софѝя и града със същото име, в който живеят.
„Портрет на София“ е 3-годишен проект на фотографа от вестник „24 часа“ Йордан Симеонов, носител на множество награди от фотоконкурси, автор на много изложби и публикации в България и в чужбина.

СИБИЛЕ БЕРГЕМАН. ФОТОГРАФИИ
С началото на месец март публиката в София ще има възможност да разгледа фрагменти от близкото минало, запечатани през призмата на Бергеман. Изложбата ще бъде открита от Гьоте-институт и Софийска градска художествена галерия.
Бергеман работи серийно, но също така се занимава и с документирането на определени теми за продължителен период от време. Фокусни точки на нейната работа са модните и портретни фотографии, създадени за списанията „Сибиле“ и „Гео“. Започва да се занимава по-сериозно със ситуационна фотография в Берлин в края на 60-те, а по-късно запечатва и сцени от Ню Йорк, Париж, Токио и Сао Пауло. Дълги години работи с фотоапарат за моментални снимки Полароид, а до 1990 г. – предимно в черно-бяло. Тя е една от малкото фотографки, които използват цветния филм не като илюстративен, а като структурен елемент от образа.
Изложбата ще бъде съпътствана от медиаторската и образователна програма „Гледане с разбиране: Сибиле Бергеман“, организирана от Гьоте-институт България и фондация „Изкуство – дела и документи“. Програмата ще включва турове, работилници за деца и родители, посещения за хора от третата възраст, както и лекция на Катерина Гаджева за жените в българската фотография.
„Сибиле Бергеман. Фотографии“ е изложба на ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) в сътрудничество с Гьоте-институт България и партньорството на Софийската градска художествена галерия.
Откриване 01.03., вторник, 18:00 часа

СКЪПОЦЕННИЯТ ПЪТ НА ДАНТЕ
Италианското посолство в София и Италианският културен институт в България, съвместно с Националната галерия, представят за първи път в България произведенията на римския дизайнер на бижута Диего Перкоси Папи.
Инициативата е част от Деня на италианския дизайн 2022 – серия от промоционални събития, които италианската дипломатическа и консулска мрежа провежда във всички страни по света с цел популяризиране на художественото и културното наследство, което е резултат от изискана и хармонична връзка между история, култура, изкуство и майсторство от най-високо ниво. Тази изложба символично олицетворява италианския гений, изграден от прозрения, оригинални идеи, древни познания, култура и преживявания, любов към красотата и големи занаятчийски умения. Каква е връзката на Данте със златарското изкуство?
Ателие Перкоси Папи отдава почит на Върховния поет, като илюстрира пътуването на Данте Алигиери в „Божествена комедия“ чрез великолепни бижута и предмети на изкуството. Харон, Минотавърът и Ериниите със страховити и много богати форми представят Ада. В Чистилището завистта, гневът и алчността представляват най-страшните смъртни грехове. Небето блести със скъпоценни камъни и миниатюри. Художествени инсталации, съвременни и старинни скъпоценни предмети подчертават абсолютната актуалност на това литературно произведение.
Диего Перкоси Папи е роден през 1948 г. в Рим, където живее и до днес. Започва кариерата си на двадесетгодишна възраст, докато посещава Факултета по архитектура. Перкоси Папи е представял самостоятелни изложби в Палацо Венеция в Рим, в Етнографския музей в Санкт Петербург, в Двореца „Бачоки Бонапарт“ в Лука и в абатството „Ноймюнстер“ в Люксембург.

СЛЕД СЕБЕ СИ
Изложбата „След себе си“ се представя в Програмата „Място за срещи“ – форум за изява на млади творци в музейното пространство от 2003 г. в Галерия „Васка Емануилова“. За осъществяване на изложбата авторката е получила подкрепа по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„ВОЙНАТА! И ПОДЛУДЕ СВЕТЪТ…“
Архивни и музейни фондове, документи, дневници, писма, снимки, картини, стихове, книги, периодичният печат ни разкриват Балканската война, припомнят историята и подвига на онези поколения българи, дали живота си за националните идеали, за обединението и възможното бъдеще.
Освен живописни и графични творби не липсват и скултурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили и др. Фондовете на Националния военноисторически музей притежават най-богатата колекция от творби на художници, участвали във войните. Част от творбите на Владимир Димитров – Майстора, свързани с войните, се пазят и в Художествената галерия в Кюстендил. В колекцията на Националната художествена галерия също се съхраняват едни от най-добрите образци, свързани с баталното изкуство. Повече или по-малко на брой или дори единични произведения за Балканската война има и в сбирките на художествените галерии в страната – Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Сливен, Казанлък , Кърджали, Държавна агенция архиви др., и в частни колекции.
Партньори в проекта са Националният военноисторически музей и ХГ "Владимир Димитров" – Майстора, Кюстендил.
Изложбата е съпътствана с каталог и програма от документални филми, собственост на Българската националната филмотека, БНТ , както и мултимедийния проект на Венелин Шурелов „Владимир Димитров – Майстора. Светлина и дух“, реализиран през 2014 г. по поръчка на Фонд „13 века България“.

„Достойни за свобода“
Посетителите ще имат възможността да преминат по пътя на Българското опълчение, да се срещнат с известни или малко познати герои, дали своя дан за свободата на България, и да погледнат в очите десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново. Реликвите, станали свидетели на случилото се преди 144 години, ще ни припомнят както подвига на Опълчението, така и другите форми на участие във войната като доброволческите чети, медицинската помощ, преводаческата дейност и прочие.
Сред любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов – свещеника, осветил Самарското знаме, сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев, сабя – награда от ген. Гурко за хаджи Стою Михов, който е бил преводач в щаба на руския военачалник. Единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната, оръжията на Ильо Марков, Панайот Хитов, Христо Иванов – Големия и Симо Соколов са сред артефактите, пренесли през годините спомена за себеотдадеността на войводите, които прикриват фланговете на руската армия с военни и разузнавателни акции на широк фронт. В изложбата са включени и реликви, свързани с българите, които впоследствие стават едни от най-изявените военачалници като патриарха на Българската армия Данаил Николаев, който е ранен в Руско-турската война, бъдещите генерали Иван Сарафов и Никола Генев.
Свободата през призмата на почитта към българите, чиито усилия и саможертва водят до успешния край на войната, е представена чрез някои от възпоменателните знамена, изработени от обществени комитети, и сребърни чаши, подарени от руския император на останалите живи опълченци по повод 25-ата годишнина от Руско-турска война. Сред експонатите се откроява и символичният ключ на един от най-разпознаваемите символи на свободата – паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента. Картини от Руско-турската война и портрети на опълченци, създадени 50 години след войната от Стефан Ковачев, представят художествените измерения на почитта към участниците в Освобождението.
Изложбата може да бъде разгледана до 30 юни, включително.
Националният военноисторически музей се намира на ул. „Черковна“ 92. Посещенията ще се осъществяват при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.
Текст и изображение: Национален военноисторически музей

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„Шапката – някога и сега“
Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак. Отрежда място в изложбата на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина. Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София.
Другият дял от експозицията презентира съвременни шапки. Дамските са на дизайнера Ирина Сардарева.
Паралелно с авторските си проекти, тя реставрира шапките от колекцията на Музея. Мъжките са дело на Георги Сардарев.
Изложбата „Шапката – някога и сега“ се намира в зала „Временни експозиции“ на партерния етаж на Посещенията се осъществяват в периода 17 февруари – 8 май 2022 г. - със стандартно работно време 10:00 – 18:00 ч.. при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.

Изложба шарен свят от конци „Зодиак 22“ и представяне на стихосбирката „Скрити мисли с моята поезия 2022“
Вернисаж 1.04.2022 г. – 18:00 -20:00 ч.
Изложбата може да бъде разгледана от 1 до 16 април, от 9:00 - 17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Гостуваща изложба „Злати Златев – 40 години посветени на събирането на български минерали“
С течение на годините той успява да обиколи всички по-важни находища на минерали в България, лично да открие и съхрани множество класни минерални образци създавайки колекция от над 3000 образеца.
В съавторство с някои от водещите минералози участва в няколко научни публикации, включително и свързани с първото научно описание на богат на манган норсетит у нас. Дарява десетки образци на Национален музей „Земята и Хората“, Музея по Минералогия и Петрология към СУ и Националния Природонаучен музей, БАН. Споделя своите знания и натрупан опит с широк кръг заинтересувани млади и/или начинаещи колекционери, основно в социалните мрежи и поддържа собствена Фейсбук страница, посветена на българските минерали – Fine Bulgarian minerals. Последните години насочва вниманието си и към многобройните нови находки на ахати и ясписи у нас, част от които са в настоящата временна изложба.
Изложбата е открита за посещения от 1 април до края на годината.
Вход с музейни билети. http://www.earthandman.org/

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman

Концерт на Струнен квартет "Фрош"
В последното десетилетие съставът се превърна в един от най-желаните за съвременните композитори интерпретатори и един от най-канените за участия квартети на музикалните форуми. Дамският квартет ще изпълнят „Изкуството на фугата“ от Й. С. Бах, Струнен квартет от Клод Дебюси и знаковата камерна композиция от Лазар Николов – Струнен квартет №2.
„Фрош“ осъществява редица български и световни премиери на произведения от Джордж Кръм, Хенрик Гурецки, Ян Гросман, Освалдо Голихов, Стив Райх,Тери Райли, Румен Бальозов, Александър Радвилович, Любомир Денев, Васил Казанджиев, Георги Арнаудов, Сюнне Скоуен, Петър Керкелов, Мартин Георгиев, В. Диков, Драгомир Йосифов,Божидар Спасов, като част от творбите са специално написани за квартета, както и звукозаписи за фонда на БНР на произведения от П. Владигеров, К. Илиев, В. Казанджиев, М. Георгиев, П. Керкелов, Дм. Шостакович, Ф. Шуберт, Х. Волф, А. Шьонберг, А. Веберн, Б. Барток, О. Респиги.
Билети в рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на eventim.

XI-то издание на националната кампания в подкрепа на четенето "Походът на книгите"
Инициативата е част от мисията на Асоциация "Българска книга" (АБК) в подкрепа на грамотността, културата и образованието. Каузата на Асоциация „Българска книга“ e за повишаване на интереса към четенето и функционалната грамотност сред подрастващите, както и да информира обществото като цяло по темата за грамотността сред най-малките. Дигиталната платформа на събитието тази година позволява включването на деца от цялата страна и от чужбина.
Участници в "Походът на книгите“ отново ще бъдат известни българи, които ще се срещнат с децата на живо и онлайн, за да им прочетат откъси от любимите си детски книги, като по този начин мотивират най-малките да четат.
Основен партньор и съорганизатор на официалното откриване на събитието е Столична библиотека, която е подготвила пъстра програма от литературни събития за деца
В рамките на кампанията "Походът на книгите" тази година ще се проведат поредица от интересни събития в цялата страна:
- "Маратон на четенето" от 2 до 21 април 2022 г., който ще се проведе в библиотеките и читалищата в цялата страна под формата на поредица от срещи, четения, премиери, драматизации, конкурси и др. Тази година националният "Маратон на четенето" ще е с акцент 15 април.
- Връчване на годишната нацоналната награда "Бисерче вълшебно" на фондация "Детска книга" – за любима новопубликувана детска книга, избрана след гласуване от жури на възраст между 5 и 16 г. - "Известни българи четат на децата" – в инициативата на АБК тази година участват журналисти и политици, които ще се срещнат с деца от училища и детски градини, за да ги насърчат с примера си да четат книги.
- "Празник на книгата" ще организират издателствата, членове на АБК, в книжарниците, библиотеките и културните центрове в цялата страна. Предстоят поредица интересни събития, срещи с автори, премиери на книги и др.
- Регионални кампании "Походът на книгите", които се организират съвместно с НСОРБ, кметовете на различни общини и населени места в България.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

Безплатни уроци по ски и сноуборд за децата през ваканцията (4 до 8 април)
Меча поляна край хижа Алеко
Условията за зимни спортове На Витоша продължават да са много добри, като дори през последните два дни планината получи между 10 и 15 см нова снежна покривка. Лифтовете ще работят без прекъсване до неделя (10.04) и от 15 до 17.04 включително, нощно каране ще има последно за сезона на 7 и 8 април. От началото на тази седмица до 8-ми април включително, всички деца до 12 години получават към билета си за кабинковия лифт Симеоново – Алеко, безплатен сноуборд урок в специално обособената зона за обучение на Меча поляна край хижа Алеко или „Първи стъпки в ските“ с включена екипировка. При желание децата да продължат обучението, родителите ще имат възможност да им закупят допълнителен урок в рамките на един час на промоционална цена от 30 лева.
Телефон за информация: 0882 111 480 и тук (https://www.facebook.com/vitoshaski/?fref=ts)

В столицата започва състезание по четене за деца, част от кампанията "София чете"
За участие е необходимо децата на София да се регистрират в играта и да имат много хъс. Надпреварата в "Книговище" ще е в любим формат – онлайн игра, в която се печелят точки, жълтици и виртуални награди, постепенно се покоряват читателски нива. Децата ще покажат уменията си за четене с разбиране като четат и след това отговарят онлайн на въпросите по прочетеното в "Книговище".
Софийското състезание по четене се реализира с подкрепата на Програма "Култура" на Столична община.
В края на състезанието ще бъдат отличени най-добрите деца и класове. Резултатите на всяко дете ще се формират както от броя спечелени точки, така и от процента верни отговори на въпросите по детска литература и детски новини. Децата ще могат да печелят преднина и със създаването на въпросници за онлайн платформата.
Повече детайли за правилата на състезанието вижте на: https://www.knigovishte.bg/article/v-knigovishte-zapochva-sastezanie-po-chetene-za-detsa-ot-sofiya.

Галерия „Сердика“ представя Рафаил Георгиев – Raffò с „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“
Вернисажът е на 23 март (сряда) 2022 г. от 17:00 до 20:00 часа при спазване на всички задължителни противоепидемични мерки.
В заглавието на експозицията „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“ се съдържат два концептуални парадокса, които според автора играят ключова роля за осъществяване на настоящия проект. Единият парадокс е, че обикновено зрителят очаква да види първо творбите, които са сътворени за конкретен конкурс или изложба, но в този проект Рафаил Георгиев прави точно обратното – смалява и компресира до такава степен вече реализирани и показвани от него скулптури в публичното пространство, че отново да се поберат в изложбената зала и с новия си мащаб да се превърнат в „малки монументи“. Вторият е, в очевидния оксиморон на самото заглавие – монументът е трансформиран в модел на самия себе си.
Проектът се реализира по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“
За автора: Рафаил Любомиров Георгиев – Raffò (www.rafailgeorgiev.com)

ЕВГЕНИЙ ФИКС - Речник на куиър интернационала
Куратор на изложбата за България: Надежда Джакова Изложбата Речник на куиър интернационала е базирана на едноименната книга, редактирана от Евгений Фикс и публикувана през 2020 от ArtsEverywhere“ и Издателско студио „Guelph“, която съдържа думи и фрази на куиър сленгове, включително „Тематический“ в Русия, „Беке“ във Филипините, „Полари“ в Обединеното кралство и „Пажуба“ в Бразилия.
При итерацията в Пушкиновия дом, Фикс доразвива Речника на куиър интернационала и композира стихотворения, смесвайки думи и фрази от различни куиър сленгове от цял свят. Куиър интернационалистичната поезия на Фикс, представена като текст върху банери по проект на Катя Сивърс, пресъздава по нов начин интернационализма, експериментира в създаването на утопичен език и допринася за куиър критиката на културния империализъм и глобализацията.
Речник на куиър интернационала предлага визия за международен куиър език, основан на мултилокалност и хоризонталност.
Изложбата също така е замислена като място за създаване на знания чрез преработването на I-ви том на Речник на куиър интернационала, както и при събирането на лексика и съставяне на II-ри том на Речник на куиър интернационала.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Новият живот на старите софийски сгради", посветена на 143-годишнината от обявяването на София за столица на България
От 1 до 14 април в Галерия на открито в градина "Кристал" ще бъде представена изложбата "Новият живот на старите софийски сгради". Изложбата се организира от Столична община по повод 3 април – датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България.
Изложбата съдържа кадри на 27 реставрирани сгради в София, съхранили в себе си историческите корени и културното наследство на града, дело на журналиста Митко Попов. Той запечатва с фотоапарата си красотата на родния град, стартирайки през 2018 година в социалната мрежа Facebook проекта "Скритата красота на София". Замислен като лична кауза, проектът се разраства, провокирайки хиляди хора да забележат и оценят красотата на столицата.
"Красотата на един град, която трудно забелязваш в ежедневието си, красота, която можеш да видиш, ако спреш и отвориш сетивата си", споделя авторът. Всяка една възстановена сграда носи в себе си духа на стара София, като ни връща повече от век назад във времето и ни учи колко е важно да съхраняваме традициите си, изграждайки мост между миналото и бъдещето.

Изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината на актрисата
От 25 март в Галерия на открито в Градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" е представена документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината от рождението на любимата актриса.
Стоянка Мутафова е творец, който остава в паметта на поколения българи със своите ярки сценични изпълнения. Фокусът на изложбата е творческата биография на актрисата, като са представени едни от най-запомнящите се театрални образи на Мутафова, сред които Баба Гицка от "Големанов", Анна Андреевна от "Ревизор", Людмила Спиридонова от "Смъртта на Тарелкин", Селямсъзката от "Чичовци" и др.
Представен е сценичният път на актрисата, използвани са снимки, документи, рецензии и интервюта от архивите на Съюза на артистите в България, Народен театър "Иван Вазов", Сатиричен театър "Алеко Константинов", а за представянето на екранните ѝ роли съдейства Българската национална филмотека.
Официалното откриване на експозицията е на 25 март от 17.00 часа, когато ще бъдат раздадени точно 100 картички с автограф и снимка на актрисата.
Документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа" е част от Софийския театрален салон в Календара на културните събития на Столичната община.

Изложба Никола Танев. Щрихи от Мини „Перник“ (18.III.2022 г. - 07.V.2022 г.)
Малко известен факт е, че във фондовете на НПТМ се съхранява интересна колекция от художествени творби на известни български художници. В преобладаващата си част техните сюжети са свързани с техниката и индустриалния пейзаж. Представените в изложбата картини на Никола Танев не правят изключение. Те са от цикъла „Мини Перник“ и са рисувани през 1947 г. (музеят откупува творбите от съпругата на художника - Димитрия (Миша) Танева през 1976 г.) Картините представят една по-непозната страна от творчеството на Н. Танев и до този момент не са представяни пред обществеността. След 9 септември 1944 г. житейската съдба на художника се променя кардинално. Прекарал близо 6 месеца из софийските затвори, той е принуден да трансформира своето изкуство според новите партийни парадигми.
Като творец с богата фантазия, Никола Танев търси и намира вдъхновение във всичко. Неговият художествен усет остава непроменен дори тогава, когато изобразява сцени от всекидневния живот на миньорите и влакови композиции, натоварени с въглища.
Временната изложба включва още снимков и документален материал, както и експонати, свързани с историята на минното дело в мини „Перник“.
Изложбата се реализира с любезното съдействие на Регионален исторически музей – Перник и може да бъде посетена от 18 март 2022 г. до 07 май 2022 г.

Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник
НИМ Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник, ще бъде изложен на 22 февруари 2022 г. в Националният исторически музей. Нагръдникът е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение, който ни позволява да видим с очите си блясъка на войните от древността по нашите земи.
Начинът му на изработка показва, че безспорно, освен парадна е имал и ефективна защитна функция – да предпазва горната част на гърдите и шията на собственика си. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса, напълно покрива масивна желязна яка с форма на луна, която защитава гърдите, раменете и гърба.
Безценната находка е открита от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов през 1995 г. при археологическото проучване на „Цвяткова могила“, община Казанлък.
През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на паметника. Откриването му в могилата, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя предполагат, че е от даровете на погребан конник.
Проучвателите на „Цвяткова могила“ „Косматките“ датират гроба във втората половина на IV в. пр. Хр. Освен нагръдника, в могилата са открити още множество предмети, част от които тепърва предстои да бъдат реставрирани.
Реставрацията, консервацията и експонирането се осъществява по проект със средства на Министерство на културата.

Исторически маршрут „Софийските училища“
онлайн поредицата „Софийските училища“
historicalroutes.bg/sofia-uchilishta
С онлайн историческия маршрут „Софийските училища“ ви каним заедно да опознаем историята, архитектурата и важните личности и събития, свързани със софийските училища от миналото и от днес. Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община като поредица от 12 онлайн събития в две основни части. С онлайн поредицата се стремим да провокираме любопитството ви към иначе подминавани в ежедневието сгради, към недостатъчно познати исторически личности и събития, изградили облика на града. По този начин се надяваме да спомогнем за по-пълноценното припознаване на културното наследство в столицата като споделена обществена ценност. Всички епизоди се излъчват на живо във Facebook страницата Historical Routes Sofia, а впоследствие са достъпни за неограничено време и неограничено ползване във Фейсбук, Ютюб и тук в historicalroutes.bg.
Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община.

Лего-изложение „И нека силата бъде с теб!“
Събитието е част от проявите, посветени на 65-тата годишнина от създаването на музея. Официален медиен партньор на инициативите – БТА.

НИЕ СМЕ/БЯХМЕ ПРИРОДА | БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА
Изложбата се състои от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. и във всички тях присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“. Във филма „Ние природата“ художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно. Представена е и инсталацията „Ние сме/бяхме“, която пренася елементи на природата и на светлината директно в галерийното пространство.

ПЕЙЗАЖИ
Програмата „В дома на Вера Недкова“, стартирала през 2019, продължава представянето на съвременни автори в дома на художничката, изпълнен със спомени и свидетелства за нейното интелектуално и творческо присъствие и за духа на времето, в което е живяла.
Фокус в настоящата изложба е един от най-популярните жанрове в живописта – пейзажът. Представени са произведения на Вера Недкова от колекцията на Националната галерия, създадени през 1960-те и 1970-те и платна на Калия Калъчева.
В творчеството на Вера Недкова от този период се възвръщат познатите от по-ранни години жизненост и цветност, но с ново усещане за плътност и наситеност. Емоционалното въздействие и внушение на пейзажите от Сибиу, Малта, Родопите, Созопол се отличават със сила и мощ на конструкцията, пластическо изграждане на формите и не на последно място – с експресивност на колорита. Картините на Калия Калъчева са синтез от абстрактна образност и изчистени, ясни пространства и модули, като пейзажът напуска контурите на натурата. Художничката изгражда необичайни плоскости и цветни повърхности посредством релефни мазки и златни и сребърни отблясъци.
Автори с различни творчески търсения, стил и похвати, Вера Недкова (1906 – 1996) и Калия Калъчева (р. 1986) си кореспондират по необичаен начин в търсене на различни гледни точки за комуникация и възприемане на съвременното изкуство.
Диана Драганова-Щир, куратор на изложбата

ПОРТРЕТ НА СОФИЯ
Изложбата с 24 фотографии може да бъде разгледана от 4 до 10 април.
Инициативата е посветена на 3 април - датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България. Изложбата се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община.
Главни герои са жени, които се казват Софѝя и живеят в София. Изложбата е портрет на града през историите на героините от различни поколения - от 5 до 75 години. Те са с най-разнообразни професии - актриси, художник, учителка, ученичка, лекар, архитект, спортист по художествена гимнастика. Чрез фотографиите жените разкриват своята специална връзка с името Софѝя и града със същото име, в който живеят.
„Портрет на София“ е 3-годишен проект на фотографа от вестник „24 часа“ Йордан Симеонов, носител на множество награди от фотоконкурси, автор на много изложби и публикации в България и в чужбина.

СИБИЛЕ БЕРГЕМАН. ФОТОГРАФИИ
С началото на месец март публиката в София ще има възможност да разгледа фрагменти от близкото минало, запечатани през призмата на Бергеман. Изложбата ще бъде открита от Гьоте-институт и Софийска градска художествена галерия.
Бергеман работи серийно, но също така се занимава и с документирането на определени теми за продължителен период от време. Фокусни точки на нейната работа са модните и портретни фотографии, създадени за списанията „Сибиле“ и „Гео“. Започва да се занимава по-сериозно със ситуационна фотография в Берлин в края на 60-те, а по-късно запечатва и сцени от Ню Йорк, Париж, Токио и Сао Пауло. Дълги години работи с фотоапарат за моментални снимки Полароид, а до 1990 г. – предимно в черно-бяло. Тя е една от малкото фотографки, които използват цветния филм не като илюстративен, а като структурен елемент от образа.
Изложбата ще бъде съпътствана от медиаторската и образователна програма „Гледане с разбиране: Сибиле Бергеман“, организирана от Гьоте-институт България и фондация „Изкуство – дела и документи“. Програмата ще включва турове, работилници за деца и родители, посещения за хора от третата възраст, както и лекция на Катерина Гаджева за жените в българската фотография.
„Сибиле Бергеман. Фотографии“ е изложба на ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) в сътрудничество с Гьоте-институт България и партньорството на Софийската градска художествена галерия.
Откриване 01.03., вторник, 18:00 часа

СКЪПОЦЕННИЯТ ПЪТ НА ДАНТЕ
Италианското посолство в София и Италианският културен институт в България, съвместно с Националната галерия, представят за първи път в България произведенията на римския дизайнер на бижута Диего Перкоси Папи.
Инициативата е част от Деня на италианския дизайн 2022 – серия от промоционални събития, които италианската дипломатическа и консулска мрежа провежда във всички страни по света с цел популяризиране на художественото и културното наследство, което е резултат от изискана и хармонична връзка между история, култура, изкуство и майсторство от най-високо ниво. Тази изложба символично олицетворява италианския гений, изграден от прозрения, оригинални идеи, древни познания, култура и преживявания, любов към красотата и големи занаятчийски умения. Каква е връзката на Данте със златарското изкуство?
Ателие Перкоси Папи отдава почит на Върховния поет, като илюстрира пътуването на Данте Алигиери в „Божествена комедия“ чрез великолепни бижута и предмети на изкуството. Харон, Минотавърът и Ериниите със страховити и много богати форми представят Ада. В Чистилището завистта, гневът и алчността представляват най-страшните смъртни грехове. Небето блести със скъпоценни камъни и миниатюри. Художествени инсталации, съвременни и старинни скъпоценни предмети подчертават абсолютната актуалност на това литературно произведение.
Диего Перкоси Папи е роден през 1948 г. в Рим, където живее и до днес. Започва кариерата си на двадесетгодишна възраст, докато посещава Факултета по архитектура. Перкоси Папи е представял самостоятелни изложби в Палацо Венеция в Рим, в Етнографския музей в Санкт Петербург, в Двореца „Бачоки Бонапарт“ в Лука и в абатството „Ноймюнстер“ в Люксембург.

СЛЕД СЕБЕ СИ
Изложбата „След себе си“ се представя в Програмата „Място за срещи“ – форум за изява на млади творци в музейното пространство от 2003 г. в Галерия „Васка Емануилова“. За осъществяване на изложбата авторката е получила подкрепа по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„ВОЙНАТА! И ПОДЛУДЕ СВЕТЪТ…“
Архивни и музейни фондове, документи, дневници, писма, снимки, картини, стихове, книги, периодичният печат ни разкриват Балканската война, припомнят историята и подвига на онези поколения българи, дали живота си за националните идеали, за обединението и възможното бъдеще.
Освен живописни и графични творби не липсват и скултурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили и др. Фондовете на Националния военноисторически музей притежават най-богатата колекция от творби на художници, участвали във войните. Част от творбите на Владимир Димитров – Майстора, свързани с войните, се пазят и в Художествената галерия в Кюстендил. В колекцията на Националната художествена галерия също се съхраняват едни от най-добрите образци, свързани с баталното изкуство. Повече или по-малко на брой или дори единични произведения за Балканската война има и в сбирките на художествените галерии в страната – Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Сливен, Казанлък , Кърджали, Държавна агенция архиви др., и в частни колекции.
Партньори в проекта са Националният военноисторически музей и ХГ "Владимир Димитров" – Майстора, Кюстендил.
Изложбата е съпътствана с каталог и програма от документални филми, собственост на Българската националната филмотека, БНТ , както и мултимедийния проект на Венелин Шурелов „Владимир Димитров – Майстора. Светлина и дух“, реализиран през 2014 г. по поръчка на Фонд „13 века България“.

„Достойни за свобода“
Посетителите ще имат възможността да преминат по пътя на Българското опълчение, да се срещнат с известни или малко познати герои, дали своя дан за свободата на България, и да погледнат в очите десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново. Реликвите, станали свидетели на случилото се преди 144 години, ще ни припомнят както подвига на Опълчението, така и другите форми на участие във войната като доброволческите чети, медицинската помощ, преводаческата дейност и прочие.
Сред любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов – свещеника, осветил Самарското знаме, сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев, сабя – награда от ген. Гурко за хаджи Стою Михов, който е бил преводач в щаба на руския военачалник. Единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната, оръжията на Ильо Марков, Панайот Хитов, Христо Иванов – Големия и Симо Соколов са сред артефактите, пренесли през годините спомена за себеотдадеността на войводите, които прикриват фланговете на руската армия с военни и разузнавателни акции на широк фронт. В изложбата са включени и реликви, свързани с българите, които впоследствие стават едни от най-изявените военачалници като патриарха на Българската армия Данаил Николаев, който е ранен в Руско-турската война, бъдещите генерали Иван Сарафов и Никола Генев.
Свободата през призмата на почитта към българите, чиито усилия и саможертва водят до успешния край на войната, е представена чрез някои от възпоменателните знамена, изработени от обществени комитети, и сребърни чаши, подарени от руския император на останалите живи опълченци по повод 25-ата годишнина от Руско-турска война. Сред експонатите се откроява и символичният ключ на един от най-разпознаваемите символи на свободата – паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента. Картини от Руско-турската война и портрети на опълченци, създадени 50 години след войната от Стефан Ковачев, представят художествените измерения на почитта към участниците в Освобождението.
Изложбата може да бъде разгледана до 30 юни, включително.
Националният военноисторически музей се намира на ул. „Черковна“ 92. Посещенията ще се осъществяват при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.
Текст и изображение: Национален военноисторически музей

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„Шапката – някога и сега“
Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак. Отрежда място в изложбата на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина. Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София.
Другият дял от експозицията презентира съвременни шапки. Дамските са на дизайнера Ирина Сардарева.
Паралелно с авторските си проекти, тя реставрира шапките от колекцията на Музея. Мъжките са дело на Георги Сардарев.
Изложбата „Шапката – някога и сега“ се намира в зала „Временни експозиции“ на партерния етаж на Посещенията се осъществяват в периода 17 февруари – 8 май 2022 г. - със стандартно работно време 10:00 – 18:00 ч.. при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.

Изложба шарен свят от конци „Зодиак 22“ и представяне на стихосбирката „Скрити мисли с моята поезия 2022“
Вернисаж 1.04.2022 г. – 18:00 -20:00 ч.
Изложбата може да бъде разгледана от 1 до 16 април, от 9:00 - 17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Гостуваща изложба „Злати Златев – 40 години посветени на събирането на български минерали“
С течение на годините той успява да обиколи всички по-важни находища на минерали в България, лично да открие и съхрани множество класни минерални образци създавайки колекция от над 3000 образеца.
В съавторство с някои от водещите минералози участва в няколко научни публикации, включително и свързани с първото научно описание на богат на манган норсетит у нас. Дарява десетки образци на Национален музей „Земята и Хората“, Музея по Минералогия и Петрология към СУ и Националния Природонаучен музей, БАН. Споделя своите знания и натрупан опит с широк кръг заинтересувани млади и/или начинаещи колекционери, основно в социалните мрежи и поддържа собствена Фейсбук страница, посветена на българските минерали – Fine Bulgarian minerals. Последните години насочва вниманието си и към многобройните нови находки на ахати и ясписи у нас, част от които са в настоящата временна изложба.
Изложбата е открита за посещения от 1 април до края на годината.
Вход с музейни билети. http://www.earthandman.org/

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman

XI-то издание на националната кампания в подкрепа на четенето "Походът на книгите"
Инициативата е част от мисията на Асоциация "Българска книга" (АБК) в подкрепа на грамотността, културата и образованието. Каузата на Асоциация „Българска книга“ e за повишаване на интереса към четенето и функционалната грамотност сред подрастващите, както и да информира обществото като цяло по темата за грамотността сред най-малките. Дигиталната платформа на събитието тази година позволява включването на деца от цялата страна и от чужбина.
Участници в "Походът на книгите“ отново ще бъдат известни българи, които ще се срещнат с децата на живо и онлайн, за да им прочетат откъси от любимите си детски книги, като по този начин мотивират най-малките да четат.
Основен партньор и съорганизатор на официалното откриване на събитието е Столична библиотека, която е подготвила пъстра програма от литературни събития за деца
В рамките на кампанията "Походът на книгите" тази година ще се проведат поредица от интересни събития в цялата страна:
- "Маратон на четенето" от 2 до 21 април 2022 г., който ще се проведе в библиотеките и читалищата в цялата страна под формата на поредица от срещи, четения, премиери, драматизации, конкурси и др. Тази година националният "Маратон на четенето" ще е с акцент 15 април.
- Връчване на годишната нацоналната награда "Бисерче вълшебно" на фондация "Детска книга" – за любима новопубликувана детска книга, избрана след гласуване от жури на възраст между 5 и 16 г. - "Известни българи четат на децата" – в инициативата на АБК тази година участват журналисти и политици, които ще се срещнат с деца от училища и детски градини, за да ги насърчат с примера си да четат книги.
- "Празник на книгата" ще организират издателствата, членове на АБК, в книжарниците, библиотеките и културните центрове в цялата страна. Предстоят поредица интересни събития, срещи с автори, премиери на книги и др.
- Регионални кампании "Походът на книгите", които се организират съвместно с НСОРБ, кметовете на различни общини и населени места в България.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

Безплатни уроци по ски и сноуборд за децата през ваканцията (4 до 8 април)
Меча поляна край хижа Алеко
Условията за зимни спортове На Витоша продължават да са много добри, като дори през последните два дни планината получи между 10 и 15 см нова снежна покривка. Лифтовете ще работят без прекъсване до неделя (10.04) и от 15 до 17.04 включително, нощно каране ще има последно за сезона на 7 и 8 април. От началото на тази седмица до 8-ми април включително, всички деца до 12 години получават към билета си за кабинковия лифт Симеоново – Алеко, безплатен сноуборд урок в специално обособената зона за обучение на Меча поляна край хижа Алеко или „Първи стъпки в ските“ с включена екипировка. При желание децата да продължат обучението, родителите ще имат възможност да им закупят допълнителен урок в рамките на един час на промоционална цена от 30 лева.
Телефон за информация: 0882 111 480 и тук (https://www.facebook.com/vitoshaski/?fref=ts)

В столицата започва състезание по четене за деца, част от кампанията "София чете"
За участие е необходимо децата на София да се регистрират в играта и да имат много хъс. Надпреварата в "Книговище" ще е в любим формат – онлайн игра, в която се печелят точки, жълтици и виртуални награди, постепенно се покоряват читателски нива. Децата ще покажат уменията си за четене с разбиране като четат и след това отговарят онлайн на въпросите по прочетеното в "Книговище".
Софийското състезание по четене се реализира с подкрепата на Програма "Култура" на Столична община.
В края на състезанието ще бъдат отличени най-добрите деца и класове. Резултатите на всяко дете ще се формират както от броя спечелени точки, така и от процента верни отговори на въпросите по детска литература и детски новини. Децата ще могат да печелят преднина и със създаването на въпросници за онлайн платформата.
Повече детайли за правилата на състезанието вижте на: https://www.knigovishte.bg/article/v-knigovishte-zapochva-sastezanie-po-chetene-za-detsa-ot-sofiya.

Галерия „Сердика“ представя Рафаил Георгиев – Raffò с „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“
Вернисажът е на 23 март (сряда) 2022 г. от 17:00 до 20:00 часа при спазване на всички задължителни противоепидемични мерки.
В заглавието на експозицията „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“ се съдържат два концептуални парадокса, които според автора играят ключова роля за осъществяване на настоящия проект. Единият парадокс е, че обикновено зрителят очаква да види първо творбите, които са сътворени за конкретен конкурс или изложба, но в този проект Рафаил Георгиев прави точно обратното – смалява и компресира до такава степен вече реализирани и показвани от него скулптури в публичното пространство, че отново да се поберат в изложбената зала и с новия си мащаб да се превърнат в „малки монументи“. Вторият е, в очевидния оксиморон на самото заглавие – монументът е трансформиран в модел на самия себе си.
Проектът се реализира по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“
За автора: Рафаил Любомиров Георгиев – Raffò (www.rafailgeorgiev.com)

Гьоте-институт България представя изложбата “We could be heroes” на Текла Алексиева и Искра Благоева
Това е една на пръв поглед твърде неочаквана среща между две художнички от различни поколения и много различно творчество.
Текла Алексиева оставя трайна следа в българската визуална култура с необикновените си илюстрации за “Библиотека Галактика” и неподражаемия си фантастичен, наивно-романтичен сюрреалистичен стил.
Искра Благоева от своя страна е ярко и уникално за българска нова живопис явление със своята прецизна, максимално обрана като изразни средства, но силно заредена със символни значения и напрежение илюстративност.
Преди всичко We could be heroes е женска изложба, в която две жени от различни поколения размишляват за един от най-силните атрибути за мъжествеността - героичността. Тази изложба е не само женска, но и феминистка, дръзка и без никакво колебание. Изложбата включва живописната работа “Съдбата влачи човека” (1987) и рисунки на Текла Алексиева, обединени от мотива за борбата и космоса.

ЕВГЕНИЙ ФИКС - Речник на куиър интернационала
Куратор на изложбата за България: Надежда Джакова Изложбата Речник на куиър интернационала е базирана на едноименната книга, редактирана от Евгений Фикс и публикувана през 2020 от ArtsEverywhere“ и Издателско студио „Guelph“, която съдържа думи и фрази на куиър сленгове, включително „Тематический“ в Русия, „Беке“ във Филипините, „Полари“ в Обединеното кралство и „Пажуба“ в Бразилия.
При итерацията в Пушкиновия дом, Фикс доразвива Речника на куиър интернационала и композира стихотворения, смесвайки думи и фрази от различни куиър сленгове от цял свят. Куиър интернационалистичната поезия на Фикс, представена като текст върху банери по проект на Катя Сивърс, пресъздава по нов начин интернационализма, експериментира в създаването на утопичен език и допринася за куиър критиката на културния империализъм и глобализацията.
Речник на куиър интернационала предлага визия за международен куиър език, основан на мултилокалност и хоризонталност.
Изложбата също така е замислена като място за създаване на знания чрез преработването на I-ви том на Речник на куиър интернационала, както и при събирането на лексика и съставяне на II-ри том на Речник на куиър интернационала.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Новият живот на старите софийски сгради", посветена на 143-годишнината от обявяването на София за столица на България
От 1 до 14 април в Галерия на открито в градина "Кристал" ще бъде представена изложбата "Новият живот на старите софийски сгради". Изложбата се организира от Столична община по повод 3 април – датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България.
Изложбата съдържа кадри на 27 реставрирани сгради в София, съхранили в себе си историческите корени и културното наследство на града, дело на журналиста Митко Попов. Той запечатва с фотоапарата си красотата на родния град, стартирайки през 2018 година в социалната мрежа Facebook проекта "Скритата красота на София". Замислен като лична кауза, проектът се разраства, провокирайки хиляди хора да забележат и оценят красотата на столицата.
"Красотата на един град, която трудно забелязваш в ежедневието си, красота, която можеш да видиш, ако спреш и отвориш сетивата си", споделя авторът. Всяка една възстановена сграда носи в себе си духа на стара София, като ни връща повече от век назад във времето и ни учи колко е важно да съхраняваме традициите си, изграждайки мост между миналото и бъдещето.

Изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината на актрисата
От 25 март в Галерия на открито в Градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" е представена документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината от рождението на любимата актриса.
Стоянка Мутафова е творец, който остава в паметта на поколения българи със своите ярки сценични изпълнения. Фокусът на изложбата е творческата биография на актрисата, като са представени едни от най-запомнящите се театрални образи на Мутафова, сред които Баба Гицка от "Големанов", Анна Андреевна от "Ревизор", Людмила Спиридонова от "Смъртта на Тарелкин", Селямсъзката от "Чичовци" и др.
Представен е сценичният път на актрисата, използвани са снимки, документи, рецензии и интервюта от архивите на Съюза на артистите в България, Народен театър "Иван Вазов", Сатиричен театър "Алеко Константинов", а за представянето на екранните ѝ роли съдейства Българската национална филмотека.
Официалното откриване на експозицията е на 25 март от 17.00 часа, когато ще бъдат раздадени точно 100 картички с автограф и снимка на актрисата.
Документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа" е част от Софийския театрален салон в Календара на културните събития на Столичната община.

Изложба Никола Танев. Щрихи от Мини „Перник“ (18.III.2022 г. - 07.V.2022 г.)
Малко известен факт е, че във фондовете на НПТМ се съхранява интересна колекция от художествени творби на известни български художници. В преобладаващата си част техните сюжети са свързани с техниката и индустриалния пейзаж. Представените в изложбата картини на Никола Танев не правят изключение. Те са от цикъла „Мини Перник“ и са рисувани през 1947 г. (музеят откупува творбите от съпругата на художника - Димитрия (Миша) Танева през 1976 г.) Картините представят една по-непозната страна от творчеството на Н. Танев и до този момент не са представяни пред обществеността. След 9 септември 1944 г. житейската съдба на художника се променя кардинално. Прекарал близо 6 месеца из софийските затвори, той е принуден да трансформира своето изкуство според новите партийни парадигми.
Като творец с богата фантазия, Никола Танев търси и намира вдъхновение във всичко. Неговият художествен усет остава непроменен дори тогава, когато изобразява сцени от всекидневния живот на миньорите и влакови композиции, натоварени с въглища.
Временната изложба включва още снимков и документален материал, както и експонати, свързани с историята на минното дело в мини „Перник“.
Изложбата се реализира с любезното съдействие на Регионален исторически музей – Перник и може да бъде посетена от 18 март 2022 г. до 07 май 2022 г.

Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник
НИМ Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник, ще бъде изложен на 22 февруари 2022 г. в Националният исторически музей. Нагръдникът е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение, който ни позволява да видим с очите си блясъка на войните от древността по нашите земи.
Начинът му на изработка показва, че безспорно, освен парадна е имал и ефективна защитна функция – да предпазва горната част на гърдите и шията на собственика си. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса, напълно покрива масивна желязна яка с форма на луна, която защитава гърдите, раменете и гърба.
Безценната находка е открита от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов през 1995 г. при археологическото проучване на „Цвяткова могила“, община Казанлък.
През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на паметника. Откриването му в могилата, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя предполагат, че е от даровете на погребан конник.
Проучвателите на „Цвяткова могила“ „Косматките“ датират гроба във втората половина на IV в. пр. Хр. Освен нагръдника, в могилата са открити още множество предмети, част от които тепърва предстои да бъдат реставрирани.
Реставрацията, консервацията и експонирането се осъществява по проект със средства на Министерство на културата.

Исторически маршрут „Софийските училища“
онлайн поредицата „Софийските училища“
historicalroutes.bg/sofia-uchilishta
С онлайн историческия маршрут „Софийските училища“ ви каним заедно да опознаем историята, архитектурата и важните личности и събития, свързани със софийските училища от миналото и от днес. Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община като поредица от 12 онлайн събития в две основни части. С онлайн поредицата се стремим да провокираме любопитството ви към иначе подминавани в ежедневието сгради, към недостатъчно познати исторически личности и събития, изградили облика на града. По този начин се надяваме да спомогнем за по-пълноценното припознаване на културното наследство в столицата като споделена обществена ценност. Всички епизоди се излъчват на живо във Facebook страницата Historical Routes Sofia, а впоследствие са достъпни за неограничено време и неограничено ползване във Фейсбук, Ютюб и тук в historicalroutes.bg.
Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община.

Лего-изложение „И нека силата бъде с теб!“
Събитието е част от проявите, посветени на 65-тата годишнина от създаването на музея. Официален медиен партньор на инициативите – БТА.

НИЕ СМЕ/БЯХМЕ ПРИРОДА | БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА
Изложбата се състои от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. и във всички тях присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“. Във филма „Ние природата“ художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно. Представена е и инсталацията „Ние сме/бяхме“, която пренася елементи на природата и на светлината директно в галерийното пространство.

ПЕЙЗАЖИ
Програмата „В дома на Вера Недкова“, стартирала през 2019, продължава представянето на съвременни автори в дома на художничката, изпълнен със спомени и свидетелства за нейното интелектуално и творческо присъствие и за духа на времето, в което е живяла.
Фокус в настоящата изложба е един от най-популярните жанрове в живописта – пейзажът. Представени са произведения на Вера Недкова от колекцията на Националната галерия, създадени през 1960-те и 1970-те и платна на Калия Калъчева.
В творчеството на Вера Недкова от този период се възвръщат познатите от по-ранни години жизненост и цветност, но с ново усещане за плътност и наситеност. Емоционалното въздействие и внушение на пейзажите от Сибиу, Малта, Родопите, Созопол се отличават със сила и мощ на конструкцията, пластическо изграждане на формите и не на последно място – с експресивност на колорита. Картините на Калия Калъчева са синтез от абстрактна образност и изчистени, ясни пространства и модули, като пейзажът напуска контурите на натурата. Художничката изгражда необичайни плоскости и цветни повърхности посредством релефни мазки и златни и сребърни отблясъци.
Автори с различни творчески търсения, стил и похвати, Вера Недкова (1906 – 1996) и Калия Калъчева (р. 1986) си кореспондират по необичаен начин в търсене на различни гледни точки за комуникация и възприемане на съвременното изкуство.
Диана Драганова-Щир, куратор на изложбата

ПОРТРЕТ НА СОФИЯ
Изложбата с 24 фотографии може да бъде разгледана от 4 до 10 април.
Инициативата е посветена на 3 април - датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България. Изложбата се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община.
Главни герои са жени, които се казват Софѝя и живеят в София. Изложбата е портрет на града през историите на героините от различни поколения - от 5 до 75 години. Те са с най-разнообразни професии - актриси, художник, учителка, ученичка, лекар, архитект, спортист по художествена гимнастика. Чрез фотографиите жените разкриват своята специална връзка с името Софѝя и града със същото име, в който живеят.
„Портрет на София“ е 3-годишен проект на фотографа от вестник „24 часа“ Йордан Симеонов, носител на множество награди от фотоконкурси, автор на много изложби и публикации в България и в чужбина.

СИБИЛЕ БЕРГЕМАН. ФОТОГРАФИИ
С началото на месец март публиката в София ще има възможност да разгледа фрагменти от близкото минало, запечатани през призмата на Бергеман. Изложбата ще бъде открита от Гьоте-институт и Софийска градска художествена галерия.
Бергеман работи серийно, но също така се занимава и с документирането на определени теми за продължителен период от време. Фокусни точки на нейната работа са модните и портретни фотографии, създадени за списанията „Сибиле“ и „Гео“. Започва да се занимава по-сериозно със ситуационна фотография в Берлин в края на 60-те, а по-късно запечатва и сцени от Ню Йорк, Париж, Токио и Сао Пауло. Дълги години работи с фотоапарат за моментални снимки Полароид, а до 1990 г. – предимно в черно-бяло. Тя е една от малкото фотографки, които използват цветния филм не като илюстративен, а като структурен елемент от образа.
Изложбата ще бъде съпътствана от медиаторската и образователна програма „Гледане с разбиране: Сибиле Бергеман“, организирана от Гьоте-институт България и фондация „Изкуство – дела и документи“. Програмата ще включва турове, работилници за деца и родители, посещения за хора от третата възраст, както и лекция на Катерина Гаджева за жените в българската фотография.
„Сибиле Бергеман. Фотографии“ е изложба на ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) в сътрудничество с Гьоте-институт България и партньорството на Софийската градска художествена галерия.
Откриване 01.03., вторник, 18:00 часа

СКЪПОЦЕННИЯТ ПЪТ НА ДАНТЕ
Италианското посолство в София и Италианският културен институт в България, съвместно с Националната галерия, представят за първи път в България произведенията на римския дизайнер на бижута Диего Перкоси Папи.
Инициативата е част от Деня на италианския дизайн 2022 – серия от промоционални събития, които италианската дипломатическа и консулска мрежа провежда във всички страни по света с цел популяризиране на художественото и културното наследство, което е резултат от изискана и хармонична връзка между история, култура, изкуство и майсторство от най-високо ниво. Тази изложба символично олицетворява италианския гений, изграден от прозрения, оригинални идеи, древни познания, култура и преживявания, любов към красотата и големи занаятчийски умения. Каква е връзката на Данте със златарското изкуство?
Ателие Перкоси Папи отдава почит на Върховния поет, като илюстрира пътуването на Данте Алигиери в „Божествена комедия“ чрез великолепни бижута и предмети на изкуството. Харон, Минотавърът и Ериниите със страховити и много богати форми представят Ада. В Чистилището завистта, гневът и алчността представляват най-страшните смъртни грехове. Небето блести със скъпоценни камъни и миниатюри. Художествени инсталации, съвременни и старинни скъпоценни предмети подчертават абсолютната актуалност на това литературно произведение.
Диего Перкоси Папи е роден през 1948 г. в Рим, където живее и до днес. Започва кариерата си на двадесетгодишна възраст, докато посещава Факултета по архитектура. Перкоси Папи е представял самостоятелни изложби в Палацо Венеция в Рим, в Етнографския музей в Санкт Петербург, в Двореца „Бачоки Бонапарт“ в Лука и в абатството „Ноймюнстер“ в Люксембург.

СЛЕД СЕБЕ СИ
Изложбата „След себе си“ се представя в Програмата „Място за срещи“ – форум за изява на млади творци в музейното пространство от 2003 г. в Галерия „Васка Емануилова“. За осъществяване на изложбата авторката е получила подкрепа по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„ВОЙНАТА! И ПОДЛУДЕ СВЕТЪТ…“
Архивни и музейни фондове, документи, дневници, писма, снимки, картини, стихове, книги, периодичният печат ни разкриват Балканската война, припомнят историята и подвига на онези поколения българи, дали живота си за националните идеали, за обединението и възможното бъдеще.
Освен живописни и графични творби не липсват и скултурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили и др. Фондовете на Националния военноисторически музей притежават най-богатата колекция от творби на художници, участвали във войните. Част от творбите на Владимир Димитров – Майстора, свързани с войните, се пазят и в Художествената галерия в Кюстендил. В колекцията на Националната художествена галерия също се съхраняват едни от най-добрите образци, свързани с баталното изкуство. Повече или по-малко на брой или дори единични произведения за Балканската война има и в сбирките на художествените галерии в страната – Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Сливен, Казанлък , Кърджали, Държавна агенция архиви др., и в частни колекции.
Партньори в проекта са Националният военноисторически музей и ХГ "Владимир Димитров" – Майстора, Кюстендил.
Изложбата е съпътствана с каталог и програма от документални филми, собственост на Българската националната филмотека, БНТ , както и мултимедийния проект на Венелин Шурелов „Владимир Димитров – Майстора. Светлина и дух“, реализиран през 2014 г. по поръчка на Фонд „13 века България“.

„Достойни за свобода“
Посетителите ще имат възможността да преминат по пътя на Българското опълчение, да се срещнат с известни или малко познати герои, дали своя дан за свободата на България, и да погледнат в очите десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново. Реликвите, станали свидетели на случилото се преди 144 години, ще ни припомнят както подвига на Опълчението, така и другите форми на участие във войната като доброволческите чети, медицинската помощ, преводаческата дейност и прочие.
Сред любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов – свещеника, осветил Самарското знаме, сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев, сабя – награда от ген. Гурко за хаджи Стою Михов, който е бил преводач в щаба на руския военачалник. Единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната, оръжията на Ильо Марков, Панайот Хитов, Христо Иванов – Големия и Симо Соколов са сред артефактите, пренесли през годините спомена за себеотдадеността на войводите, които прикриват фланговете на руската армия с военни и разузнавателни акции на широк фронт. В изложбата са включени и реликви, свързани с българите, които впоследствие стават едни от най-изявените военачалници като патриарха на Българската армия Данаил Николаев, който е ранен в Руско-турската война, бъдещите генерали Иван Сарафов и Никола Генев.
Свободата през призмата на почитта към българите, чиито усилия и саможертва водят до успешния край на войната, е представена чрез някои от възпоменателните знамена, изработени от обществени комитети, и сребърни чаши, подарени от руския император на останалите живи опълченци по повод 25-ата годишнина от Руско-турска война. Сред експонатите се откроява и символичният ключ на един от най-разпознаваемите символи на свободата – паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента. Картини от Руско-турската война и портрети на опълченци, създадени 50 години след войната от Стефан Ковачев, представят художествените измерения на почитта към участниците в Освобождението.
Изложбата може да бъде разгледана до 30 юни, включително.
Националният военноисторически музей се намира на ул. „Черковна“ 92. Посещенията ще се осъществяват при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.
Текст и изображение: Национален военноисторически музей

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„Шапката – някога и сега“
Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак. Отрежда място в изложбата на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина. Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София.
Другият дял от експозицията презентира съвременни шапки. Дамските са на дизайнера Ирина Сардарева.
Паралелно с авторските си проекти, тя реставрира шапките от колекцията на Музея. Мъжките са дело на Георги Сардарев.
Изложбата „Шапката – някога и сега“ се намира в зала „Временни експозиции“ на партерния етаж на Посещенията се осъществяват в периода 17 февруари – 8 май 2022 г. - със стандартно работно време 10:00 – 18:00 ч.. при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.

Изложба шарен свят от конци „Зодиак 22“ и представяне на стихосбирката „Скрити мисли с моята поезия 2022“
Вернисаж 1.04.2022 г. – 18:00 -20:00 ч.
Изложбата може да бъде разгледана от 1 до 16 април, от 9:00 - 17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Гостуваща изложба „Злати Златев – 40 години посветени на събирането на български минерали“
С течение на годините той успява да обиколи всички по-важни находища на минерали в България, лично да открие и съхрани множество класни минерални образци създавайки колекция от над 3000 образеца.
В съавторство с някои от водещите минералози участва в няколко научни публикации, включително и свързани с първото научно описание на богат на манган норсетит у нас. Дарява десетки образци на Национален музей „Земята и Хората“, Музея по Минералогия и Петрология към СУ и Националния Природонаучен музей, БАН. Споделя своите знания и натрупан опит с широк кръг заинтересувани млади и/или начинаещи колекционери, основно в социалните мрежи и поддържа собствена Фейсбук страница, посветена на българските минерали – Fine Bulgarian minerals. Последните години насочва вниманието си и към многобройните нови находки на ахати и ясписи у нас, част от които са в настоящата временна изложба.
Изложбата е открита за посещения от 1 април до края на годината.
Вход с музейни билети. http://www.earthandman.org/

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman

ОФИЦИАЛНА СМЯНА НА КАРАУЛА ПРЕД ПРЕЗИДЕНТСТВОТО
Пред Президентството
С тържествена смяна на гвардейския представителен караул пред сградата на президентската администрация се отбелязват националния и официалните празници в република България. Официална смяна на караула се извършва всяка първа сряда на месеца от 12:00 ч.

Джаз формация „София“ и Яна Чакалска представят „Най-доброто от Нора Джоунс“
Вход свободен!

ЕЛЕКТРА
Времетраене - 1:50
Голяма зрителна зала
Изпълнява се на немски език, с български и английски субтитри

„Измамна реалност“
Режисьор: Стойчо Керев
Сценарий: Стойчо Керев
Връзки с обществеността: Ради Георгиев
Музика: Кирил Добрев - Jeng Studio
Audio Network - Redox Effect
Продуцент: АРК-България
Какъв е светът в който живеем? Сами ли определяме съдбата си? Умишлено ли населението по света става все по-неграмотно? Защо заблудите за нашата история набират сила? На каква азбука пишем?
Тези и други дълбоки въпроси поставя „Измамна реалност“, новата лента на продуцента Стойчо Керев.
Това е филм, в който зрителите ще открият скрити кодове и послания. Филм, който предизвиква хората да се замислят. За информацията наричана официална, за загубеното познание, за нашите букви разказвани погрешно. Защо историята ни е представяна със сериозна доза отрова? А познаваме ли настоящето, правим ли разлика между истинска и измамна реалност.

XI-то издание на националната кампания в подкрепа на четенето "Походът на книгите"
Инициативата е част от мисията на Асоциация "Българска книга" (АБК) в подкрепа на грамотността, културата и образованието. Каузата на Асоциация „Българска книга“ e за повишаване на интереса към четенето и функционалната грамотност сред подрастващите, както и да информира обществото като цяло по темата за грамотността сред най-малките. Дигиталната платформа на събитието тази година позволява включването на деца от цялата страна и от чужбина.
Участници в "Походът на книгите“ отново ще бъдат известни българи, които ще се срещнат с децата на живо и онлайн, за да им прочетат откъси от любимите си детски книги, като по този начин мотивират най-малките да четат.
Основен партньор и съорганизатор на официалното откриване на събитието е Столична библиотека, която е подготвила пъстра програма от литературни събития за деца
В рамките на кампанията "Походът на книгите" тази година ще се проведат поредица от интересни събития в цялата страна:
- "Маратон на четенето" от 2 до 21 април 2022 г., който ще се проведе в библиотеките и читалищата в цялата страна под формата на поредица от срещи, четения, премиери, драматизации, конкурси и др. Тази година националният "Маратон на четенето" ще е с акцент 15 април.
- Връчване на годишната нацоналната награда "Бисерче вълшебно" на фондация "Детска книга" – за любима новопубликувана детска книга, избрана след гласуване от жури на възраст между 5 и 16 г. - "Известни българи четат на децата" – в инициативата на АБК тази година участват журналисти и политици, които ще се срещнат с деца от училища и детски градини, за да ги насърчат с примера си да четат книги.
- "Празник на книгата" ще организират издателствата, членове на АБК, в книжарниците, библиотеките и културните центрове в цялата страна. Предстоят поредица интересни събития, срещи с автори, премиери на книги и др.
- Регионални кампании "Походът на книгите", които се организират съвместно с НСОРБ, кметовете на различни общини и населени места в България.

БОГДАН АЛЕКСАНДРОВ | Живописта като непрекъснат сценарий
Портрети в постановка“, „Вертиго. Портрети без диагноза“ и др.), като някои от картините се показват за първи път.
В част от по-ранните творби художникът изследва човешките гранични състояния по метод, наречен от самия него „визуален шум“. В най-новите си платна той продължава да анализира, преосмисля и поставя в нов контекст класическата живопис и посредством изразен концептуален код запазва сложната кореспонденция на образа с реалността, като преминава през различни слоеве от смисли и метафори, потопени в живописното пространство. Изкушен от философията и естетиката, Богдан Александров изследва и търси персонален подход при създаването на своите произведения. За изложбата авторът е подготвил текст, който пояснява концепцията му.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

Безплатни уроци по ски и сноуборд за децата през ваканцията (4 до 8 април)
Меча поляна край хижа Алеко
Условията за зимни спортове На Витоша продължават да са много добри, като дори през последните два дни планината получи между 10 и 15 см нова снежна покривка. Лифтовете ще работят без прекъсване до неделя (10.04) и от 15 до 17.04 включително, нощно каране ще има последно за сезона на 7 и 8 април. От началото на тази седмица до 8-ми април включително, всички деца до 12 години получават към билета си за кабинковия лифт Симеоново – Алеко, безплатен сноуборд урок в специално обособената зона за обучение на Меча поляна край хижа Алеко или „Първи стъпки в ските“ с включена екипировка. При желание децата да продължат обучението, родителите ще имат възможност да им закупят допълнителен урок в рамките на един час на промоционална цена от 30 лева.
Телефон за информация: 0882 111 480 и тук (https://www.facebook.com/vitoshaski/?fref=ts)

В столицата започва състезание по четене за деца, част от кампанията "София чете"
За участие е необходимо децата на София да се регистрират в играта и да имат много хъс. Надпреварата в "Книговище" ще е в любим формат – онлайн игра, в която се печелят точки, жълтици и виртуални награди, постепенно се покоряват читателски нива. Децата ще покажат уменията си за четене с разбиране като четат и след това отговарят онлайн на въпросите по прочетеното в "Книговище".
Софийското състезание по четене се реализира с подкрепата на Програма "Култура" на Столична община.
В края на състезанието ще бъдат отличени най-добрите деца и класове. Резултатите на всяко дете ще се формират както от броя спечелени точки, така и от процента верни отговори на въпросите по детска литература и детски новини. Децата ще могат да печелят преднина и със създаването на въпросници за онлайн платформата.
Повече детайли за правилата на състезанието вижте на: https://www.knigovishte.bg/article/v-knigovishte-zapochva-sastezanie-po-chetene-za-detsa-ot-sofiya.

Галерия „Сердика“ представя Рафаил Георгиев – Raffò с „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“
Вернисажът е на 23 март (сряда) 2022 г. от 17:00 до 20:00 часа при спазване на всички задължителни противоепидемични мерки.
В заглавието на експозицията „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“ се съдържат два концептуални парадокса, които според автора играят ключова роля за осъществяване на настоящия проект. Единият парадокс е, че обикновено зрителят очаква да види първо творбите, които са сътворени за конкретен конкурс или изложба, но в този проект Рафаил Георгиев прави точно обратното – смалява и компресира до такава степен вече реализирани и показвани от него скулптури в публичното пространство, че отново да се поберат в изложбената зала и с новия си мащаб да се превърнат в „малки монументи“. Вторият е, в очевидния оксиморон на самото заглавие – монументът е трансформиран в модел на самия себе си.
Проектът се реализира по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“
За автора: Рафаил Любомиров Георгиев – Raffò (www.rafailgeorgiev.com)

Гьоте-институт България представя изложбата “We could be heroes” на Текла Алексиева и Искра Благоева
Това е една на пръв поглед твърде неочаквана среща между две художнички от различни поколения и много различно творчество.
Текла Алексиева оставя трайна следа в българската визуална култура с необикновените си илюстрации за “Библиотека Галактика” и неподражаемия си фантастичен, наивно-романтичен сюрреалистичен стил.
Искра Благоева от своя страна е ярко и уникално за българска нова живопис явление със своята прецизна, максимално обрана като изразни средства, но силно заредена със символни значения и напрежение илюстративност.
Преди всичко We could be heroes е женска изложба, в която две жени от различни поколения размишляват за един от най-силните атрибути за мъжествеността - героичността. Тази изложба е не само женска, но и феминистка, дръзка и без никакво колебание. Изложбата включва живописната работа “Съдбата влачи човека” (1987) и рисунки на Текла Алексиева, обединени от мотива за борбата и космоса.

ЕВГЕНИЙ ФИКС - Речник на куиър интернационала
Куратор на изложбата за България: Надежда Джакова Изложбата Речник на куиър интернационала е базирана на едноименната книга, редактирана от Евгений Фикс и публикувана през 2020 от ArtsEverywhere“ и Издателско студио „Guelph“, която съдържа думи и фрази на куиър сленгове, включително „Тематический“ в Русия, „Беке“ във Филипините, „Полари“ в Обединеното кралство и „Пажуба“ в Бразилия.
При итерацията в Пушкиновия дом, Фикс доразвива Речника на куиър интернационала и композира стихотворения, смесвайки думи и фрази от различни куиър сленгове от цял свят. Куиър интернационалистичната поезия на Фикс, представена като текст върху банери по проект на Катя Сивърс, пресъздава по нов начин интернационализма, експериментира в създаването на утопичен език и допринася за куиър критиката на културния империализъм и глобализацията.
Речник на куиър интернационала предлага визия за международен куиър език, основан на мултилокалност и хоризонталност.
Изложбата също така е замислена като място за създаване на знания чрез преработването на I-ви том на Речник на куиър интернационала, както и при събирането на лексика и съставяне на II-ри том на Речник на куиър интернационала.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Новият живот на старите софийски сгради", посветена на 143-годишнината от обявяването на София за столица на България
От 1 до 14 април в Галерия на открито в градина "Кристал" ще бъде представена изложбата "Новият живот на старите софийски сгради". Изложбата се организира от Столична община по повод 3 април – датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България.
Изложбата съдържа кадри на 27 реставрирани сгради в София, съхранили в себе си историческите корени и културното наследство на града, дело на журналиста Митко Попов. Той запечатва с фотоапарата си красотата на родния град, стартирайки през 2018 година в социалната мрежа Facebook проекта "Скритата красота на София". Замислен като лична кауза, проектът се разраства, провокирайки хиляди хора да забележат и оценят красотата на столицата.
"Красотата на един град, която трудно забелязваш в ежедневието си, красота, която можеш да видиш, ако спреш и отвориш сетивата си", споделя авторът. Всяка една възстановена сграда носи в себе си духа на стара София, като ни връща повече от век назад във времето и ни учи колко е важно да съхраняваме традициите си, изграждайки мост между миналото и бъдещето.

Изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината на актрисата
От 25 март в Галерия на открито в Градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" е представена документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината от рождението на любимата актриса.
Стоянка Мутафова е творец, който остава в паметта на поколения българи със своите ярки сценични изпълнения. Фокусът на изложбата е творческата биография на актрисата, като са представени едни от най-запомнящите се театрални образи на Мутафова, сред които Баба Гицка от "Големанов", Анна Андреевна от "Ревизор", Людмила Спиридонова от "Смъртта на Тарелкин", Селямсъзката от "Чичовци" и др.
Представен е сценичният път на актрисата, използвани са снимки, документи, рецензии и интервюта от архивите на Съюза на артистите в България, Народен театър "Иван Вазов", Сатиричен театър "Алеко Константинов", а за представянето на екранните ѝ роли съдейства Българската национална филмотека.
Официалното откриване на експозицията е на 25 март от 17.00 часа, когато ще бъдат раздадени точно 100 картички с автограф и снимка на актрисата.
Документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа" е част от Софийския театрален салон в Календара на културните събития на Столичната община.

Изложба Никола Танев. Щрихи от Мини „Перник“ (18.III.2022 г. - 07.V.2022 г.)
Малко известен факт е, че във фондовете на НПТМ се съхранява интересна колекция от художествени творби на известни български художници. В преобладаващата си част техните сюжети са свързани с техниката и индустриалния пейзаж. Представените в изложбата картини на Никола Танев не правят изключение. Те са от цикъла „Мини Перник“ и са рисувани през 1947 г. (музеят откупува творбите от съпругата на художника - Димитрия (Миша) Танева през 1976 г.) Картините представят една по-непозната страна от творчеството на Н. Танев и до този момент не са представяни пред обществеността. След 9 септември 1944 г. житейската съдба на художника се променя кардинално. Прекарал близо 6 месеца из софийските затвори, той е принуден да трансформира своето изкуство според новите партийни парадигми.
Като творец с богата фантазия, Никола Танев търси и намира вдъхновение във всичко. Неговият художествен усет остава непроменен дори тогава, когато изобразява сцени от всекидневния живот на миньорите и влакови композиции, натоварени с въглища.
Временната изложба включва още снимков и документален материал, както и експонати, свързани с историята на минното дело в мини „Перник“.
Изложбата се реализира с любезното съдействие на Регионален исторически музей – Перник и може да бъде посетена от 18 март 2022 г. до 07 май 2022 г.

Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник
НИМ Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник, ще бъде изложен на 22 февруари 2022 г. в Националният исторически музей. Нагръдникът е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение, който ни позволява да видим с очите си блясъка на войните от древността по нашите земи.
Начинът му на изработка показва, че безспорно, освен парадна е имал и ефективна защитна функция – да предпазва горната част на гърдите и шията на собственика си. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса, напълно покрива масивна желязна яка с форма на луна, която защитава гърдите, раменете и гърба.
Безценната находка е открита от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов през 1995 г. при археологическото проучване на „Цвяткова могила“, община Казанлък.
През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на паметника. Откриването му в могилата, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя предполагат, че е от даровете на погребан конник.
Проучвателите на „Цвяткова могила“ „Косматките“ датират гроба във втората половина на IV в. пр. Хр. Освен нагръдника, в могилата са открити още множество предмети, част от които тепърва предстои да бъдат реставрирани.
Реставрацията, консервацията и експонирането се осъществява по проект със средства на Министерство на културата.

Исторически маршрут „Софийските училища“
онлайн поредицата „Софийските училища“
historicalroutes.bg/sofia-uchilishta
С онлайн историческия маршрут „Софийските училища“ ви каним заедно да опознаем историята, архитектурата и важните личности и събития, свързани със софийските училища от миналото и от днес. Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община като поредица от 12 онлайн събития в две основни части. С онлайн поредицата се стремим да провокираме любопитството ви към иначе подминавани в ежедневието сгради, към недостатъчно познати исторически личности и събития, изградили облика на града. По този начин се надяваме да спомогнем за по-пълноценното припознаване на културното наследство в столицата като споделена обществена ценност. Всички епизоди се излъчват на живо във Facebook страницата Historical Routes Sofia, а впоследствие са достъпни за неограничено време и неограничено ползване във Фейсбук, Ютюб и тук в historicalroutes.bg.
Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община.

Лего-изложение „И нека силата бъде с теб!“
Събитието е част от проявите, посветени на 65-тата годишнина от създаването на музея. Официален медиен партньор на инициативите – БТА.

НИЕ СМЕ/БЯХМЕ ПРИРОДА | БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА
Изложбата се състои от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. и във всички тях присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“. Във филма „Ние природата“ художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно. Представена е и инсталацията „Ние сме/бяхме“, която пренася елементи на природата и на светлината директно в галерийното пространство.

ПЕЙЗАЖИ
Програмата „В дома на Вера Недкова“, стартирала през 2019, продължава представянето на съвременни автори в дома на художничката, изпълнен със спомени и свидетелства за нейното интелектуално и творческо присъствие и за духа на времето, в което е живяла.
Фокус в настоящата изложба е един от най-популярните жанрове в живописта – пейзажът. Представени са произведения на Вера Недкова от колекцията на Националната галерия, създадени през 1960-те и 1970-те и платна на Калия Калъчева.
В творчеството на Вера Недкова от този период се възвръщат познатите от по-ранни години жизненост и цветност, но с ново усещане за плътност и наситеност. Емоционалното въздействие и внушение на пейзажите от Сибиу, Малта, Родопите, Созопол се отличават със сила и мощ на конструкцията, пластическо изграждане на формите и не на последно място – с експресивност на колорита. Картините на Калия Калъчева са синтез от абстрактна образност и изчистени, ясни пространства и модули, като пейзажът напуска контурите на натурата. Художничката изгражда необичайни плоскости и цветни повърхности посредством релефни мазки и златни и сребърни отблясъци.
Автори с различни творчески търсения, стил и похвати, Вера Недкова (1906 – 1996) и Калия Калъчева (р. 1986) си кореспондират по необичаен начин в търсене на различни гледни точки за комуникация и възприемане на съвременното изкуство.
Диана Драганова-Щир, куратор на изложбата

ПОРТРЕТ НА СОФИЯ
Изложбата с 24 фотографии може да бъде разгледана от 4 до 10 април.
Инициативата е посветена на 3 април - датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България. Изложбата се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община.
Главни герои са жени, които се казват Софѝя и живеят в София. Изложбата е портрет на града през историите на героините от различни поколения - от 5 до 75 години. Те са с най-разнообразни професии - актриси, художник, учителка, ученичка, лекар, архитект, спортист по художествена гимнастика. Чрез фотографиите жените разкриват своята специална връзка с името Софѝя и града със същото име, в който живеят.
„Портрет на София“ е 3-годишен проект на фотографа от вестник „24 часа“ Йордан Симеонов, носител на множество награди от фотоконкурси, автор на много изложби и публикации в България и в чужбина.

СИБИЛЕ БЕРГЕМАН. ФОТОГРАФИИ
С началото на месец март публиката в София ще има възможност да разгледа фрагменти от близкото минало, запечатани през призмата на Бергеман. Изложбата ще бъде открита от Гьоте-институт и Софийска градска художествена галерия.
Бергеман работи серийно, но също така се занимава и с документирането на определени теми за продължителен период от време. Фокусни точки на нейната работа са модните и портретни фотографии, създадени за списанията „Сибиле“ и „Гео“. Започва да се занимава по-сериозно със ситуационна фотография в Берлин в края на 60-те, а по-късно запечатва и сцени от Ню Йорк, Париж, Токио и Сао Пауло. Дълги години работи с фотоапарат за моментални снимки Полароид, а до 1990 г. – предимно в черно-бяло. Тя е една от малкото фотографки, които използват цветния филм не като илюстративен, а като структурен елемент от образа.
Изложбата ще бъде съпътствана от медиаторската и образователна програма „Гледане с разбиране: Сибиле Бергеман“, организирана от Гьоте-институт България и фондация „Изкуство – дела и документи“. Програмата ще включва турове, работилници за деца и родители, посещения за хора от третата възраст, както и лекция на Катерина Гаджева за жените в българската фотография.
„Сибиле Бергеман. Фотографии“ е изложба на ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) в сътрудничество с Гьоте-институт България и партньорството на Софийската градска художествена галерия.
Откриване 01.03., вторник, 18:00 часа

СКЪПОЦЕННИЯТ ПЪТ НА ДАНТЕ
Италианското посолство в София и Италианският културен институт в България, съвместно с Националната галерия, представят за първи път в България произведенията на римския дизайнер на бижута Диего Перкоси Папи.
Инициативата е част от Деня на италианския дизайн 2022 – серия от промоционални събития, които италианската дипломатическа и консулска мрежа провежда във всички страни по света с цел популяризиране на художественото и културното наследство, което е резултат от изискана и хармонична връзка между история, култура, изкуство и майсторство от най-високо ниво. Тази изложба символично олицетворява италианския гений, изграден от прозрения, оригинални идеи, древни познания, култура и преживявания, любов към красотата и големи занаятчийски умения. Каква е връзката на Данте със златарското изкуство?
Ателие Перкоси Папи отдава почит на Върховния поет, като илюстрира пътуването на Данте Алигиери в „Божествена комедия“ чрез великолепни бижута и предмети на изкуството. Харон, Минотавърът и Ериниите със страховити и много богати форми представят Ада. В Чистилището завистта, гневът и алчността представляват най-страшните смъртни грехове. Небето блести със скъпоценни камъни и миниатюри. Художествени инсталации, съвременни и старинни скъпоценни предмети подчертават абсолютната актуалност на това литературно произведение.
Диего Перкоси Папи е роден през 1948 г. в Рим, където живее и до днес. Започва кариерата си на двадесетгодишна възраст, докато посещава Факултета по архитектура. Перкоси Папи е представял самостоятелни изложби в Палацо Венеция в Рим, в Етнографския музей в Санкт Петербург, в Двореца „Бачоки Бонапарт“ в Лука и в абатството „Ноймюнстер“ в Люксембург.

СЛЕД СЕБЕ СИ
Изложбата „След себе си“ се представя в Програмата „Място за срещи“ – форум за изява на млади творци в музейното пространство от 2003 г. в Галерия „Васка Емануилова“. За осъществяване на изложбата авторката е получила подкрепа по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

ФИЛМОВ ФЕСТИВАЛ MASTER OF ART - ПРОЛЕТ 2022
Целта на фестивала е да представя най-добрите документални филми в областта на музиката, танца и театъра, изобразителните изкуства, архитектурата, дизайна и литературата, както и рекламни артпродукции, създадени по света през последните години.
Прожекциите на филмите са разпределени в София – „Люмиер Лидл”, „Одеон”, Дом на Киното, Културен център G8 и "Евро Синема". Пълната програма на фестивала можете да намерите на: https://masterofartfilmfestival.com/bg
Сред заглавията в програмата на фестивала са американският филм "Кърт Вонегът – неподвластен на времето" и филмът "Кубрик за Кубрик" на френския режисьор Грегори Монро. Филмовият фестивал "Master of Art" се провежда с подкрепата на Столична община и е част от Календара на културните събития на столицата.
Изображение: ФБ на Филмов фестивал Master of Art

„ВОЙНАТА! И ПОДЛУДЕ СВЕТЪТ…“
Архивни и музейни фондове, документи, дневници, писма, снимки, картини, стихове, книги, периодичният печат ни разкриват Балканската война, припомнят историята и подвига на онези поколения българи, дали живота си за националните идеали, за обединението и възможното бъдеще.
Освен живописни и графични творби не липсват и скултурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили и др. Фондовете на Националния военноисторически музей притежават най-богатата колекция от творби на художници, участвали във войните. Част от творбите на Владимир Димитров – Майстора, свързани с войните, се пазят и в Художествената галерия в Кюстендил. В колекцията на Националната художествена галерия също се съхраняват едни от най-добрите образци, свързани с баталното изкуство. Повече или по-малко на брой или дори единични произведения за Балканската война има и в сбирките на художествените галерии в страната – Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Сливен, Казанлък , Кърджали, Държавна агенция архиви др., и в частни колекции.
Партньори в проекта са Националният военноисторически музей и ХГ "Владимир Димитров" – Майстора, Кюстендил.
Изложбата е съпътствана с каталог и програма от документални филми, собственост на Българската националната филмотека, БНТ , както и мултимедийния проект на Венелин Шурелов „Владимир Димитров – Майстора. Светлина и дух“, реализиран през 2014 г. по поръчка на Фонд „13 века България“.

„Достойни за свобода“
Посетителите ще имат възможността да преминат по пътя на Българското опълчение, да се срещнат с известни или малко познати герои, дали своя дан за свободата на България, и да погледнат в очите десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново. Реликвите, станали свидетели на случилото се преди 144 години, ще ни припомнят както подвига на Опълчението, така и другите форми на участие във войната като доброволческите чети, медицинската помощ, преводаческата дейност и прочие.
Сред любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов – свещеника, осветил Самарското знаме, сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев, сабя – награда от ген. Гурко за хаджи Стою Михов, който е бил преводач в щаба на руския военачалник. Единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната, оръжията на Ильо Марков, Панайот Хитов, Христо Иванов – Големия и Симо Соколов са сред артефактите, пренесли през годините спомена за себеотдадеността на войводите, които прикриват фланговете на руската армия с военни и разузнавателни акции на широк фронт. В изложбата са включени и реликви, свързани с българите, които впоследствие стават едни от най-изявените военачалници като патриарха на Българската армия Данаил Николаев, който е ранен в Руско-турската война, бъдещите генерали Иван Сарафов и Никола Генев.
Свободата през призмата на почитта към българите, чиито усилия и саможертва водят до успешния край на войната, е представена чрез някои от възпоменателните знамена, изработени от обществени комитети, и сребърни чаши, подарени от руския император на останалите живи опълченци по повод 25-ата годишнина от Руско-турска война. Сред експонатите се откроява и символичният ключ на един от най-разпознаваемите символи на свободата – паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента. Картини от Руско-турската война и портрети на опълченци, създадени 50 години след войната от Стефан Ковачев, представят художествените измерения на почитта към участниците в Освобождението.
Изложбата може да бъде разгледана до 30 юни, включително.
Националният военноисторически музей се намира на ул. „Черковна“ 92. Посещенията ще се осъществяват при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.
Текст и изображение: Национален военноисторически музей

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„Шапката – някога и сега“
Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак. Отрежда място в изложбата на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина. Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София.
Другият дял от експозицията презентира съвременни шапки. Дамските са на дизайнера Ирина Сардарева.
Паралелно с авторските си проекти, тя реставрира шапките от колекцията на Музея. Мъжките са дело на Георги Сардарев.
Изложбата „Шапката – някога и сега“ се намира в зала „Временни експозиции“ на партерния етаж на Посещенията се осъществяват в периода 17 февруари – 8 май 2022 г. - със стандартно работно време 10:00 – 18:00 ч.. при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.

Изложба шарен свят от конци „Зодиак 22“ и представяне на стихосбирката „Скрити мисли с моята поезия 2022“
Вернисаж 1.04.2022 г. – 18:00 -20:00 ч.
Изложбата може да бъде разгледана от 1 до 16 април, от 9:00 - 17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Гостуваща изложба „Злати Златев – 40 години посветени на събирането на български минерали“
С течение на годините той успява да обиколи всички по-важни находища на минерали в България, лично да открие и съхрани множество класни минерални образци създавайки колекция от над 3000 образеца.
В съавторство с някои от водещите минералози участва в няколко научни публикации, включително и свързани с първото научно описание на богат на манган норсетит у нас. Дарява десетки образци на Национален музей „Земята и Хората“, Музея по Минералогия и Петрология към СУ и Националния Природонаучен музей, БАН. Споделя своите знания и натрупан опит с широк кръг заинтересувани млади и/или начинаещи колекционери, основно в социалните мрежи и поддържа собствена Фейсбук страница, посветена на българските минерали – Fine Bulgarian minerals. Последните години насочва вниманието си и към многобройните нови находки на ахати и ясписи у нас, част от които са в настоящата временна изложба.
Изложбата е открита за посещения от 1 април до края на годината.
Вход с музейни билети. http://www.earthandman.org/

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman

КАМБАНАТА
„КАМБАНАТА” е спектакъл, който разтърсва зрителя емоционално и го възвисява духовно, извежда го от комфорта на наблюдател и го въвлича в силни страсти с въздействащи картини на приземяваща житейска реалност. Сценичното действие ни сграбчва с мощната енергия на тоталното актьорско превъплъщение на Деян Донков.

КЪРТ ВОНЕГЪТ – НЕПОДВЛАСТЕН НА ВРЕМЕТО | MASTER OF ART
Филмъте както отдаване на почит към великия писател, така и вещо въведение в неговия свят за непосветените. Този пръв по рода си документален филм за Вонегът представя детайлен поглед към корените и творческото развитие на писателя. Представени са детството му в Индианаполис, преживяванията му като военнопленник във Втората Световна война, бракът му, семейството и развода, ранната му кариера като автор на реклами за „Дженерал Електрик” и продажба на автомобили, както и дългите му години на опитващ се да пробие автор, преди славата да го влъхлети с публикуването на „Кланица 5” през 1969 г.

СЕСТРИ ЛАБЕК
Диригент
Найден Тодоров
Солист/и
Катя Лабек
Мариел Лабек
Състав
Национален филхармоничен оркестър
Програма
Веселин Стоянов - Празнична увертюра
Брайс Деснър - Концерт за две пиана и оркестър
Рихард Щраус - "Смърт и просветление" - симфонична поема оп.24

XI-то издание на националната кампания в подкрепа на четенето "Походът на книгите"
Инициативата е част от мисията на Асоциация "Българска книга" (АБК) в подкрепа на грамотността, културата и образованието. Каузата на Асоциация „Българска книга“ e за повишаване на интереса към четенето и функционалната грамотност сред подрастващите, както и да информира обществото като цяло по темата за грамотността сред най-малките. Дигиталната платформа на събитието тази година позволява включването на деца от цялата страна и от чужбина.
Участници в "Походът на книгите“ отново ще бъдат известни българи, които ще се срещнат с децата на живо и онлайн, за да им прочетат откъси от любимите си детски книги, като по този начин мотивират най-малките да четат.
Основен партньор и съорганизатор на официалното откриване на събитието е Столична библиотека, която е подготвила пъстра програма от литературни събития за деца
В рамките на кампанията "Походът на книгите" тази година ще се проведат поредица от интересни събития в цялата страна:
- "Маратон на четенето" от 2 до 21 април 2022 г., който ще се проведе в библиотеките и читалищата в цялата страна под формата на поредица от срещи, четения, премиери, драматизации, конкурси и др. Тази година националният "Маратон на четенето" ще е с акцент 15 април.
- Връчване на годишната нацоналната награда "Бисерче вълшебно" на фондация "Детска книга" – за любима новопубликувана детска книга, избрана след гласуване от жури на възраст между 5 и 16 г. - "Известни българи четат на децата" – в инициативата на АБК тази година участват журналисти и политици, които ще се срещнат с деца от училища и детски градини, за да ги насърчат с примера си да четат книги.
- "Празник на книгата" ще организират издателствата, членове на АБК, в книжарниците, библиотеките и културните центрове в цялата страна. Предстоят поредица интересни събития, срещи с автори, премиери на книги и др.
- Регионални кампании "Походът на книгите", които се организират съвместно с НСОРБ, кметовете на различни общини и населени места в България.

БОГДАН АЛЕКСАНДРОВ | Живописта като непрекъснат сценарий
Портрети в постановка“, „Вертиго. Портрети без диагноза“ и др.), като някои от картините се показват за първи път.
В част от по-ранните творби художникът изследва човешките гранични състояния по метод, наречен от самия него „визуален шум“. В най-новите си платна той продължава да анализира, преосмисля и поставя в нов контекст класическата живопис и посредством изразен концептуален код запазва сложната кореспонденция на образа с реалността, като преминава през различни слоеве от смисли и метафори, потопени в живописното пространство. Изкушен от философията и естетиката, Богдан Александров изследва и търси персонален подход при създаването на своите произведения. За изложбата авторът е подготвил текст, който пояснява концепцията му.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

Безплатни уроци по ски и сноуборд за децата през ваканцията (4 до 8 април)
Меча поляна край хижа Алеко
Условията за зимни спортове На Витоша продължават да са много добри, като дори през последните два дни планината получи между 10 и 15 см нова снежна покривка. Лифтовете ще работят без прекъсване до неделя (10.04) и от 15 до 17.04 включително, нощно каране ще има последно за сезона на 7 и 8 април. От началото на тази седмица до 8-ми април включително, всички деца до 12 години получават към билета си за кабинковия лифт Симеоново – Алеко, безплатен сноуборд урок в специално обособената зона за обучение на Меча поляна край хижа Алеко или „Първи стъпки в ските“ с включена екипировка. При желание децата да продължат обучението, родителите ще имат възможност да им закупят допълнителен урок в рамките на един час на промоционална цена от 30 лева.
Телефон за информация: 0882 111 480 и тук (https://www.facebook.com/vitoshaski/?fref=ts)

В столицата започва състезание по четене за деца, част от кампанията "София чете"
За участие е необходимо децата на София да се регистрират в играта и да имат много хъс. Надпреварата в "Книговище" ще е в любим формат – онлайн игра, в която се печелят точки, жълтици и виртуални награди, постепенно се покоряват читателски нива. Децата ще покажат уменията си за четене с разбиране като четат и след това отговарят онлайн на въпросите по прочетеното в "Книговище".
Софийското състезание по четене се реализира с подкрепата на Програма "Култура" на Столична община.
В края на състезанието ще бъдат отличени най-добрите деца и класове. Резултатите на всяко дете ще се формират както от броя спечелени точки, така и от процента верни отговори на въпросите по детска литература и детски новини. Децата ще могат да печелят преднина и със създаването на въпросници за онлайн платформата.
Повече детайли за правилата на състезанието вижте на: https://www.knigovishte.bg/article/v-knigovishte-zapochva-sastezanie-po-chetene-za-detsa-ot-sofiya.

Галерия „Сердика“ представя Рафаил Георгиев – Raffò с „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“
Вернисажът е на 23 март (сряда) 2022 г. от 17:00 до 20:00 часа при спазване на всички задължителни противоепидемични мерки.
В заглавието на експозицията „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“ се съдържат два концептуални парадокса, които според автора играят ключова роля за осъществяване на настоящия проект. Единият парадокс е, че обикновено зрителят очаква да види първо творбите, които са сътворени за конкретен конкурс или изложба, но в този проект Рафаил Георгиев прави точно обратното – смалява и компресира до такава степен вече реализирани и показвани от него скулптури в публичното пространство, че отново да се поберат в изложбената зала и с новия си мащаб да се превърнат в „малки монументи“. Вторият е, в очевидния оксиморон на самото заглавие – монументът е трансформиран в модел на самия себе си.
Проектът се реализира по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“
За автора: Рафаил Любомиров Георгиев – Raffò (www.rafailgeorgiev.com)

Гьоте-институт България представя изложбата “We could be heroes” на Текла Алексиева и Искра Благоева
Това е една на пръв поглед твърде неочаквана среща между две художнички от различни поколения и много различно творчество.
Текла Алексиева оставя трайна следа в българската визуална култура с необикновените си илюстрации за “Библиотека Галактика” и неподражаемия си фантастичен, наивно-романтичен сюрреалистичен стил.
Искра Благоева от своя страна е ярко и уникално за българска нова живопис явление със своята прецизна, максимално обрана като изразни средства, но силно заредена със символни значения и напрежение илюстративност.
Преди всичко We could be heroes е женска изложба, в която две жени от различни поколения размишляват за един от най-силните атрибути за мъжествеността - героичността. Тази изложба е не само женска, но и феминистка, дръзка и без никакво колебание. Изложбата включва живописната работа “Съдбата влачи човека” (1987) и рисунки на Текла Алексиева, обединени от мотива за борбата и космоса.

ЕВГЕНИЙ ФИКС - Речник на куиър интернационала
Куратор на изложбата за България: Надежда Джакова Изложбата Речник на куиър интернационала е базирана на едноименната книга, редактирана от Евгений Фикс и публикувана през 2020 от ArtsEverywhere“ и Издателско студио „Guelph“, която съдържа думи и фрази на куиър сленгове, включително „Тематический“ в Русия, „Беке“ във Филипините, „Полари“ в Обединеното кралство и „Пажуба“ в Бразилия.
При итерацията в Пушкиновия дом, Фикс доразвива Речника на куиър интернационала и композира стихотворения, смесвайки думи и фрази от различни куиър сленгове от цял свят. Куиър интернационалистичната поезия на Фикс, представена като текст върху банери по проект на Катя Сивърс, пресъздава по нов начин интернационализма, експериментира в създаването на утопичен език и допринася за куиър критиката на културния империализъм и глобализацията.
Речник на куиър интернационала предлага визия за международен куиър език, основан на мултилокалност и хоризонталност.
Изложбата също така е замислена като място за създаване на знания чрез преработването на I-ви том на Речник на куиър интернационала, както и при събирането на лексика и съставяне на II-ри том на Речник на куиър интернационала.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Новият живот на старите софийски сгради", посветена на 143-годишнината от обявяването на София за столица на България
От 1 до 14 април в Галерия на открито в градина "Кристал" ще бъде представена изложбата "Новият живот на старите софийски сгради". Изложбата се организира от Столична община по повод 3 април – датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България.
Изложбата съдържа кадри на 27 реставрирани сгради в София, съхранили в себе си историческите корени и културното наследство на града, дело на журналиста Митко Попов. Той запечатва с фотоапарата си красотата на родния град, стартирайки през 2018 година в социалната мрежа Facebook проекта "Скритата красота на София". Замислен като лична кауза, проектът се разраства, провокирайки хиляди хора да забележат и оценят красотата на столицата.
"Красотата на един град, която трудно забелязваш в ежедневието си, красота, която можеш да видиш, ако спреш и отвориш сетивата си", споделя авторът. Всяка една възстановена сграда носи в себе си духа на стара София, като ни връща повече от век назад във времето и ни учи колко е важно да съхраняваме традициите си, изграждайки мост между миналото и бъдещето.

Изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината на актрисата
От 25 март в Галерия на открито в Градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" е представена документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа", посветена на 100-годишнината от рождението на любимата актриса.
Стоянка Мутафова е творец, който остава в паметта на поколения българи със своите ярки сценични изпълнения. Фокусът на изложбата е творческата биография на актрисата, като са представени едни от най-запомнящите се театрални образи на Мутафова, сред които Баба Гицка от "Големанов", Анна Андреевна от "Ревизор", Людмила Спиридонова от "Смъртта на Тарелкин", Селямсъзката от "Чичовци" и др.
Представен е сценичният път на актрисата, използвани са снимки, документи, рецензии и интервюта от архивите на Съюза на артистите в България, Народен театър "Иван Вазов", Сатиричен театър "Алеко Константинов", а за представянето на екранните ѝ роли съдейства Българската национална филмотека.
Официалното откриване на експозицията е на 25 март от 17.00 часа, когато ще бъдат раздадени точно 100 картички с автограф и снимка на актрисата.
Документалната изложба "Стоянка Мутафова – влюбена в театъра душа" е част от Софийския театрален салон в Календара на културните събития на Столичната община.

Изложба Никола Танев. Щрихи от Мини „Перник“ (18.III.2022 г. - 07.V.2022 г.)
Малко известен факт е, че във фондовете на НПТМ се съхранява интересна колекция от художествени творби на известни български художници. В преобладаващата си част техните сюжети са свързани с техниката и индустриалния пейзаж. Представените в изложбата картини на Никола Танев не правят изключение. Те са от цикъла „Мини Перник“ и са рисувани през 1947 г. (музеят откупува творбите от съпругата на художника - Димитрия (Миша) Танева през 1976 г.) Картините представят една по-непозната страна от творчеството на Н. Танев и до този момент не са представяни пред обществеността. След 9 септември 1944 г. житейската съдба на художника се променя кардинално. Прекарал близо 6 месеца из софийските затвори, той е принуден да трансформира своето изкуство според новите партийни парадигми.
Като творец с богата фантазия, Никола Танев търси и намира вдъхновение във всичко. Неговият художествен усет остава непроменен дори тогава, когато изобразява сцени от всекидневния живот на миньорите и влакови композиции, натоварени с въглища.
Временната изложба включва още снимков и документален материал, както и експонати, свързани с историята на минното дело в мини „Перник“.
Изложбата се реализира с любезното съдействие на Регионален исторически музей – Перник и може да бъде посетена от 18 март 2022 г. до 07 май 2022 г.

Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник
НИМ Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник, ще бъде изложен на 22 февруари 2022 г. в Националният исторически музей. Нагръдникът е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение, който ни позволява да видим с очите си блясъка на войните от древността по нашите земи.
Начинът му на изработка показва, че безспорно, освен парадна е имал и ефективна защитна функция – да предпазва горната част на гърдите и шията на собственика си. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса, напълно покрива масивна желязна яка с форма на луна, която защитава гърдите, раменете и гърба.
Безценната находка е открита от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов през 1995 г. при археологическото проучване на „Цвяткова могила“, община Казанлък.
През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на паметника. Откриването му в могилата, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя предполагат, че е от даровете на погребан конник.
Проучвателите на „Цвяткова могила“ „Косматките“ датират гроба във втората половина на IV в. пр. Хр. Освен нагръдника, в могилата са открити още множество предмети, част от които тепърва предстои да бъдат реставрирани.
Реставрацията, консервацията и експонирането се осъществява по проект със средства на Министерство на културата.

Исторически маршрут „Софийските училища“
онлайн поредицата „Софийските училища“
historicalroutes.bg/sofia-uchilishta
С онлайн историческия маршрут „Софийските училища“ ви каним заедно да опознаем историята, архитектурата и важните личности и събития, свързани със софийските училища от миналото и от днес. Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община като поредица от 12 онлайн събития в две основни части. С онлайн поредицата се стремим да провокираме любопитството ви към иначе подминавани в ежедневието сгради, към недостатъчно познати исторически личности и събития, изградили облика на града. По този начин се надяваме да спомогнем за по-пълноценното припознаване на културното наследство в столицата като споделена обществена ценност. Всички епизоди се излъчват на живо във Facebook страницата Historical Routes Sofia, а впоследствие са достъпни за неограничено време и неограничено ползване във Фейсбук, Ютюб и тук в historicalroutes.bg.
Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община.

Лего-изложение „И нека силата бъде с теб!“
Събитието е част от проявите, посветени на 65-тата годишнина от създаването на музея. Официален медиен партньор на инициативите – БТА.

НИЕ СМЕ/БЯХМЕ ПРИРОДА | БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА
Изложбата се състои от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. и във всички тях присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“. Във филма „Ние природата“ художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно. Представена е и инсталацията „Ние сме/бяхме“, която пренася елементи на природата и на светлината директно в галерийното пространство.

ПЕЙЗАЖИ
Програмата „В дома на Вера Недкова“, стартирала през 2019, продължава представянето на съвременни автори в дома на художничката, изпълнен със спомени и свидетелства за нейното интелектуално и творческо присъствие и за духа на времето, в което е живяла.
Фокус в настоящата изложба е един от най-популярните жанрове в живописта – пейзажът. Представени са произведения на Вера Недкова от колекцията на Националната галерия, създадени през 1960-те и 1970-те и платна на Калия Калъчева.
В творчеството на Вера Недкова от този период се възвръщат познатите от по-ранни години жизненост и цветност, но с ново усещане за плътност и наситеност. Емоционалното въздействие и внушение на пейзажите от Сибиу, Малта, Родопите, Созопол се отличават със сила и мощ на конструкцията, пластическо изграждане на формите и не на последно място – с експресивност на колорита. Картините на Калия Калъчева са синтез от абстрактна образност и изчистени, ясни пространства и модули, като пейзажът напуска контурите на натурата. Художничката изгражда необичайни плоскости и цветни повърхности посредством релефни мазки и златни и сребърни отблясъци.
Автори с различни творчески търсения, стил и похвати, Вера Недкова (1906 – 1996) и Калия Калъчева (р. 1986) си кореспондират по необичаен начин в търсене на различни гледни точки за комуникация и възприемане на съвременното изкуство.
Диана Драганова-Щир, куратор на изложбата

ПОРТРЕТ НА СОФИЯ
Изложбата с 24 фотографии може да бъде разгледана от 4 до 10 април.
Инициативата е посветена на 3 април - датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България. Изложбата се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община.
Главни герои са жени, които се казват Софѝя и живеят в София. Изложбата е портрет на града през историите на героините от различни поколения - от 5 до 75 години. Те са с най-разнообразни професии - актриси, художник, учителка, ученичка, лекар, архитект, спортист по художествена гимнастика. Чрез фотографиите жените разкриват своята специална връзка с името Софѝя и града със същото име, в който живеят.
„Портрет на София“ е 3-годишен проект на фотографа от вестник „24 часа“ Йордан Симеонов, носител на множество награди от фотоконкурси, автор на много изложби и публикации в България и в чужбина.

СИБИЛЕ БЕРГЕМАН. ФОТОГРАФИИ
С началото на месец март публиката в София ще има възможност да разгледа фрагменти от близкото минало, запечатани през призмата на Бергеман. Изложбата ще бъде открита от Гьоте-институт и Софийска градска художествена галерия.
Бергеман работи серийно, но също така се занимава и с документирането на определени теми за продължителен период от време. Фокусни точки на нейната работа са модните и портретни фотографии, създадени за списанията „Сибиле“ и „Гео“. Започва да се занимава по-сериозно със ситуационна фотография в Берлин в края на 60-те, а по-късно запечатва и сцени от Ню Йорк, Париж, Токио и Сао Пауло. Дълги години работи с фотоапарат за моментални снимки Полароид, а до 1990 г. – предимно в черно-бяло. Тя е една от малкото фотографки, които използват цветния филм не като илюстративен, а като структурен елемент от образа.
Изложбата ще бъде съпътствана от медиаторската и образователна програма „Гледане с разбиране: Сибиле Бергеман“, организирана от Гьоте-институт България и фондация „Изкуство – дела и документи“. Програмата ще включва турове, работилници за деца и родители, посещения за хора от третата възраст, както и лекция на Катерина Гаджева за жените в българската фотография.
„Сибиле Бергеман. Фотографии“ е изложба на ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) в сътрудничество с Гьоте-институт България и партньорството на Софийската градска художествена галерия.
Откриване 01.03., вторник, 18:00 часа

СКЪПОЦЕННИЯТ ПЪТ НА ДАНТЕ
Италианското посолство в София и Италианският културен институт в България, съвместно с Националната галерия, представят за първи път в България произведенията на римския дизайнер на бижута Диего Перкоси Папи.
Инициативата е част от Деня на италианския дизайн 2022 – серия от промоционални събития, които италианската дипломатическа и консулска мрежа провежда във всички страни по света с цел популяризиране на художественото и културното наследство, което е резултат от изискана и хармонична връзка между история, култура, изкуство и майсторство от най-високо ниво. Тази изложба символично олицетворява италианския гений, изграден от прозрения, оригинални идеи, древни познания, култура и преживявания, любов към красотата и големи занаятчийски умения. Каква е връзката на Данте със златарското изкуство?
Ателие Перкоси Папи отдава почит на Върховния поет, като илюстрира пътуването на Данте Алигиери в „Божествена комедия“ чрез великолепни бижута и предмети на изкуството. Харон, Минотавърът и Ериниите със страховити и много богати форми представят Ада. В Чистилището завистта, гневът и алчността представляват най-страшните смъртни грехове. Небето блести със скъпоценни камъни и миниатюри. Художествени инсталации, съвременни и старинни скъпоценни предмети подчертават абсолютната актуалност на това литературно произведение.
Диего Перкоси Папи е роден през 1948 г. в Рим, където живее и до днес. Започва кариерата си на двадесетгодишна възраст, докато посещава Факултета по архитектура. Перкоси Папи е представял самостоятелни изложби в Палацо Венеция в Рим, в Етнографския музей в Санкт Петербург, в Двореца „Бачоки Бонапарт“ в Лука и в абатството „Ноймюнстер“ в Люксембург.

СЛЕД СЕБЕ СИ
Изложбата „След себе си“ се представя в Програмата „Място за срещи“ – форум за изява на млади творци в музейното пространство от 2003 г. в Галерия „Васка Емануилова“. За осъществяване на изложбата авторката е получила подкрепа по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

Световна купа по художествена гимнастика
Програмата можете да намерите на https://arenaarmeecsofia.net/

ФИЛМОВ ФЕСТИВАЛ MASTER OF ART - ПРОЛЕТ 2022
Целта на фестивала е да представя най-добрите документални филми в областта на музиката, танца и театъра, изобразителните изкуства, архитектурата, дизайна и литературата, както и рекламни артпродукции, създадени по света през последните години.
Прожекциите на филмите са разпределени в София – „Люмиер Лидл”, „Одеон”, Дом на Киното, Културен център G8 и "Евро Синема". Пълната програма на фестивала можете да намерите на: https://masterofartfilmfestival.com/bg
Сред заглавията в програмата на фестивала са американският филм "Кърт Вонегът – неподвластен на времето" и филмът "Кубрик за Кубрик" на френския режисьор Грегори Монро. Филмовият фестивал "Master of Art" се провежда с подкрепата на Столична община и е част от Календара на културните събития на столицата.
Изображение: ФБ на Филмов фестивал Master of Art

„ВОЙНАТА! И ПОДЛУДЕ СВЕТЪТ…“
Архивни и музейни фондове, документи, дневници, писма, снимки, картини, стихове, книги, периодичният печат ни разкриват Балканската война, припомнят историята и подвига на онези поколения българи, дали живота си за националните идеали, за обединението и възможното бъдеще.
Освен живописни и графични творби не липсват и скултурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили и др. Фондовете на Националния военноисторически музей притежават най-богатата колекция от творби на художници, участвали във войните. Част от творбите на Владимир Димитров – Майстора, свързани с войните, се пазят и в Художествената галерия в Кюстендил. В колекцията на Националната художествена галерия също се съхраняват едни от най-добрите образци, свързани с баталното изкуство. Повече или по-малко на брой или дори единични произведения за Балканската война има и в сбирките на художествените галерии в страната – Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Сливен, Казанлък , Кърджали, Държавна агенция архиви др., и в частни колекции.
Партньори в проекта са Националният военноисторически музей и ХГ "Владимир Димитров" – Майстора, Кюстендил.
Изложбата е съпътствана с каталог и програма от документални филми, собственост на Българската националната филмотека, БНТ , както и мултимедийния проект на Венелин Шурелов „Владимир Димитров – Майстора. Светлина и дух“, реализиран през 2014 г. по поръчка на Фонд „13 века България“.

„Достойни за свобода“
Посетителите ще имат възможността да преминат по пътя на Българското опълчение, да се срещнат с известни или малко познати герои, дали своя дан за свободата на България, и да погледнат в очите десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново. Реликвите, станали свидетели на случилото се преди 144 години, ще ни припомнят както подвига на Опълчението, така и другите форми на участие във войната като доброволческите чети, медицинската помощ, преводаческата дейност и прочие.
Сред любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов – свещеника, осветил Самарското знаме, сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев, сабя – награда от ген. Гурко за хаджи Стою Михов, който е бил преводач в щаба на руския военачалник. Единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната, оръжията на Ильо Марков, Панайот Хитов, Христо Иванов – Големия и Симо Соколов са сред артефактите, пренесли през годините спомена за себеотдадеността на войводите, които прикриват фланговете на руската армия с военни и разузнавателни акции на широк фронт. В изложбата са включени и реликви, свързани с българите, които впоследствие стават едни от най-изявените военачалници като патриарха на Българската армия Данаил Николаев, който е ранен в Руско-турската война, бъдещите генерали Иван Сарафов и Никола Генев.
Свободата през призмата на почитта към българите, чиито усилия и саможертва водят до успешния край на войната, е представена чрез някои от възпоменателните знамена, изработени от обществени комитети, и сребърни чаши, подарени от руския император на останалите живи опълченци по повод 25-ата годишнина от Руско-турска война. Сред експонатите се откроява и символичният ключ на един от най-разпознаваемите символи на свободата – паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента. Картини от Руско-турската война и портрети на опълченци, създадени 50 години след войната от Стефан Ковачев, представят художествените измерения на почитта към участниците в Освобождението.
Изложбата може да бъде разгледана до 30 юни, включително.
Националният военноисторически музей се намира на ул. „Черковна“ 92. Посещенията ще се осъществяват при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.
Текст и изображение: Национален военноисторически музей

„Етюди и късчета от Банкя“ - изложба в парк „Кестените” в Банкя
Новата Галерия на открито в Банкя представя фотоизложбата „Етюди и късчета от Банкя“. Експозицията може да бъде разгледана от 8 април до 8 май в парк "Кестените" в Банкя.
„Етюди и късчета от Банкя“ – така е онадсловена първата изложба фотоси на Иван Шишиев и Симеон Кръстев в Галерията под открито небе в парк „Кестените” в Банкя. Заповядайте на откриване в петък, 8 април, от 17:00 часа в близост до Голямата балнеолечебница.
Иван Шишиев и Симеон Кръстев са емблематични личности за София, известни с красивите си фотоси, в които запечатват неповторими кътчета от столицата ни, едно от които е и Банкя. Етюдите на единия творец се преливат в късчетата от другия и така се ражда фотоизложбата за Банкя като курорт на четирите сезона.
ЕТЮД-И-ТЕ НА СОФИЯ. Иван Шишиев е фотограф, пътешественик и запален читател, един от редовните автори в Списание 8. Завършил е Софийската духовна семинария и специалност Богословие“ в Софийския университет. Автор е на най-голямата страница за стрийт фотография у нас „Етюд-и-те на София“, която се радва на над 210 000 последователи във фейсбук и 50 000 в инстаграм. Зад гърба си има 18 самостоятелни изложби.През 2020 г. е отличен с грамота на Столичната община за принос в развитието на културата в София. Автор е на две книги - “Етюд-и-те на София” (изд. „Кръг“, 2020) и „Литературна София“ (изд. „Кръг“, 2021).
КЪСЧЕТА ОТ СОФИЯ. Симеон Кръстев. Адвокат по професия и фотограф по призвание. През 2013 г. създава фейсбук страницата "Вяра, надежда и любов", в която споделя фотографии от храмове, манастири и богослужения от страната и чужбина. Автор е на фейсбук групата "Късчета от София" и едноименната фейсбук страница. Ежедневно ни прави свидетели на магията на столицата и красотите на града. Израснал е в Банкя и обича града от своето детство. През призмата на обектива си представя ежедневните гледки по необичаен начин, правейки ни съпричастни на обаянието на това прекрасно късче от страната.
Събитието е част от Календара с културните събития на Столичната община за 2022 г.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„Шапката – някога и сега“
Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак. Отрежда място в изложбата на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина. Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София.
Другият дял от експозицията презентира съвременни шапки. Дамските са на дизайнера Ирина Сардарева.
Паралелно с авторските си проекти, тя реставрира шапките от колекцията на Музея. Мъжките са дело на Георги Сардарев.
Изложбата „Шапката – някога и сега“ се намира в зала „Временни експозиции“ на партерния етаж на Посещенията се осъществяват в периода 17 февруари – 8 май 2022 г. - със стандартно работно време 10:00 – 18:00 ч.. при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.

Изложба шарен свят от конци „Зодиак 22“ и представяне на стихосбирката „Скрити мисли с моята поезия 2022“
Вернисаж 1.04.2022 г. – 18:00 -20:00 ч.
Изложбата може да бъде разгледана от 1 до 16 април, от 9:00 - 17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Гостуваща изложба „Злати Златев – 40 години посветени на събирането на български минерали“
С течение на годините той успява да обиколи всички по-важни находища на минерали в България, лично да открие и съхрани множество класни минерални образци създавайки колекция от над 3000 образеца.
В съавторство с някои от водещите минералози участва в няколко научни публикации, включително и свързани с първото научно описание на богат на манган норсетит у нас. Дарява десетки образци на Национален музей „Земята и Хората“, Музея по Минералогия и Петрология към СУ и Националния Природонаучен музей, БАН. Споделя своите знания и натрупан опит с широк кръг заинтересувани млади и/или начинаещи колекционери, основно в социалните мрежи и поддържа собствена Фейсбук страница, посветена на българските минерали – Fine Bulgarian minerals. Последните години насочва вниманието си и към многобройните нови находки на ахати и ясписи у нас, част от които са в настоящата временна изложба.
Изложбата е открита за посещения от 1 април до края на годината.
Вход с музейни билети. http://www.earthandman.org/

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman

Концерт на „Симфониета „София“ – 30 години Олга Динова на сцена
Гост-диригент – Георги Димитров
Със специалното участие на Зорница Дамянова
В програмата:
Любими арии и дуети из опери и оперети на Джоакино Росини, Джакомо Пучини, Йохан Щраус, Франц Лехар, Жак Офенбах, В. А. Моцарт, Антонин Дворжак и др.
Билети на касата на ОКИ „Надежда“!

РетрОлимпик! RetrOlympic Night 2022
Този петък е първата по рода си „Ретро олимпиада“ по време на финалното нощно каране за сезона. Събитието е свободно и всеки, който иска може да се включи в него, като е необходимо, да се запише предварително на следния линк: https://www.facebook.com/events/487751539659555
Идеята на „РетрОлимпик“ е участниците да се представят със стари екипи, техника и стил на каране по три специално обособени трасета – слалом, бабуни и свободен стил, като ще бъдат оценявани от специално жури. Пистата ще бъде отворена за всички желаещи, които карайки ще станат свидетели на уникалното шоу!С радост ви съобщаваме, че на 8 април, петък вечер, по време на нощното каране, ще организираме едно ново и интересно събитие наречено РетрОлимпик!
Идеята на събитието е основно развлекателна - да се върнем назад във времето, да послушаме хубава музика и да се позабавляваме качествено!
Това ще бъде първото издание на събитието, като се надяваме да успеем да го превърнем в една добра традиция и да го доразвием през годините!
Какво представлява събитието?
- Вечерна забава за всички посетители на писта Витошко лале;
- Състезание в три направления по избор:
• слалом;
• бабуни;
• свободен стил - демонстрационно каране с цел представяне на класическа техника и умения в ските и сноуборда;
- Много настроение с музика и сгряващи напитки;
- Известни водещи и експертно жури;
- Гост диджей;
* Важно - трасетата за състезанието ще бъдат разположени частично във финалната част на пистата и тя няма да бъде затворена за посетители, т.е. всеки желаещ ще може да кара и да наблюдава отблизо атрактивната надпревара!
Повече подробности можете да видите тук - https://vitoshaski.com/content/87
Регистрацията за участие в състезанието ще стартира утре, а още допълнителна информация очаквайте съвсем скоро! За да не изпуснете нещо се включете и абонирайте за събитието и ни следете в социалните мрежи тук във фейсбу и в Инстаграм на @vitosha.mountain #RetrOlympic

БАЯДЕРКА
Времетраене 2:45 Антракти 2
Голяма зрителна зала

ТИНТОРЕТО: ЕДИН БУНТОВНИК ВЪВ ВЕНЕЦИЯ

„Кръстницата“, филм от програмата на Синелибри, Франция 2020, 104 мин.
по романа на „Кръстницата“ на Анелор Кер
Жанр: криминална комедия
В центъра на тази свежа, забавна и нееднозначна комедия е Пасианс Портофю (Изабел Юпер), зле платена и преуморена преводачка от френски на арабски, която отговаря за телефонното наблюдение към полицейски отдел за борба с наркотиците. Когато си дава сметка, че познава майката на един от подслушваните наркодилъри, Пасианс решава да го покрие, но този ход я повлича към най-дълбоките води на наркотрафика. Скоро тя ще мобилизира всичките си знания и възможности, за да изгради своя собствена престъпна мрежа, и ще се сдобие с прозвището Mama Weed. („Мама Марихуана“).
режисьор: Жан-Пол Саломе
Сценарист: Антоан Соломе, Жан-Пол Саломе
В ролите: Изабел Юпер, Иполит Жирардо, Фарида Учани, Лилиан Ровер, Надя Нгуен и др.
Вход с билети

XI-то издание на националната кампания в подкрепа на четенето "Походът на книгите"
Инициативата е част от мисията на Асоциация "Българска книга" (АБК) в подкрепа на грамотността, културата и образованието. Каузата на Асоциация „Българска книга“ e за повишаване на интереса към четенето и функционалната грамотност сред подрастващите, както и да информира обществото като цяло по темата за грамотността сред най-малките. Дигиталната платформа на събитието тази година позволява включването на деца от цялата страна и от чужбина.
Участници в "Походът на книгите“ отново ще бъдат известни българи, които ще се срещнат с децата на живо и онлайн, за да им прочетат откъси от любимите си детски книги, като по този начин мотивират най-малките да четат.
Основен партньор и съорганизатор на официалното откриване на събитието е Столична библиотека, която е подготвила пъстра програма от литературни събития за деца
В рамките на кампанията "Походът на книгите" тази година ще се проведат поредица от интересни събития в цялата страна:
- "Маратон на четенето" от 2 до 21 април 2022 г., който ще се проведе в библиотеките и читалищата в цялата страна под формата на поредица от срещи, четения, премиери, драматизации, конкурси и др. Тази година националният "Маратон на четенето" ще е с акцент 15 април.
- Връчване на годишната нацоналната награда "Бисерче вълшебно" на фондация "Детска книга" – за любима новопубликувана детска книга, избрана след гласуване от жури на възраст между 5 и 16 г. - "Известни българи четат на децата" – в инициативата на АБК тази година участват журналисти и политици, които ще се срещнат с деца от училища и детски градини, за да ги насърчат с примера си да четат книги.
- "Празник на книгата" ще организират издателствата, членове на АБК, в книжарниците, библиотеките и културните центрове в цялата страна. Предстоят поредица интересни събития, срещи с автори, премиери на книги и др.
- Регионални кампании "Походът на книгите", които се организират съвместно с НСОРБ, кметовете на различни общини и населени места в България.

БОГДАН АЛЕКСАНДРОВ | Живописта като непрекъснат сценарий
Портрети в постановка“, „Вертиго. Портрети без диагноза“ и др.), като някои от картините се показват за първи път.
В част от по-ранните творби художникът изследва човешките гранични състояния по метод, наречен от самия него „визуален шум“. В най-новите си платна той продължава да анализира, преосмисля и поставя в нов контекст класическата живопис и посредством изразен концептуален код запазва сложната кореспонденция на образа с реалността, като преминава през различни слоеве от смисли и метафори, потопени в живописното пространство. Изкушен от философията и естетиката, Богдан Александров изследва и търси персонален подход при създаването на своите произведения. За изложбата авторът е подготвил текст, който пояснява концепцията му.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

В столицата започва състезание по четене за деца, част от кампанията "София чете"
За участие е необходимо децата на София да се регистрират в играта и да имат много хъс. Надпреварата в "Книговище" ще е в любим формат – онлайн игра, в която се печелят точки, жълтици и виртуални награди, постепенно се покоряват читателски нива. Децата ще покажат уменията си за четене с разбиране като четат и след това отговарят онлайн на въпросите по прочетеното в "Книговище".
Софийското състезание по четене се реализира с подкрепата на Програма "Култура" на Столична община.
В края на състезанието ще бъдат отличени най-добрите деца и класове. Резултатите на всяко дете ще се формират както от броя спечелени точки, така и от процента верни отговори на въпросите по детска литература и детски новини. Децата ще могат да печелят преднина и със създаването на въпросници за онлайн платформата.
Повече детайли за правилата на състезанието вижте на: https://www.knigovishte.bg/article/v-knigovishte-zapochva-sastezanie-po-chetene-za-detsa-ot-sofiya.

Витоша X Lines - фрийрайд ски и сноуборд състезание за малки и големи
Събитието е част от инициатива „София – европейска столица на спорта“, а официален медиен партньор е световно известният спортен канал „Extreme Channel”, който ще излъчи многократно специален репортаж в над 40 държави.
Телефон за информация: 0882 111 480

Галерия „Сердика“ представя Рафаил Георгиев – Raffò с „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“
Вернисажът е на 23 март (сряда) 2022 г. от 17:00 до 20:00 часа при спазване на всички задължителни противоепидемични мерки.
В заглавието на експозицията „МАЛКИ МОНУМЕНТИ“ се съдържат два концептуални парадокса, които според автора играят ключова роля за осъществяване на настоящия проект. Единият парадокс е, че обикновено зрителят очаква да види първо творбите, които са сътворени за конкретен конкурс или изложба, но в този проект Рафаил Георгиев прави точно обратното – смалява и компресира до такава степен вече реализирани и показвани от него скулптури в публичното пространство, че отново да се поберат в изложбената зала и с новия си мащаб да се превърнат в „малки монументи“. Вторият е, в очевидния оксиморон на самото заглавие – монументът е трансформиран в модел на самия себе си.
Проектът се реализира по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“
За автора: Рафаил Любомиров Георгиев – Raffò (www.rafailgeorgiev.com)

Гьоте-институт България представя изложбата “We could be heroes” на Текла Алексиева и Искра Благоева
Това е една на пръв поглед твърде неочаквана среща между две художнички от различни поколения и много различно творчество.
Текла Алексиева оставя трайна следа в българската визуална култура с необикновените си илюстрации за “Библиотека Галактика” и неподражаемия си фантастичен, наивно-романтичен сюрреалистичен стил.
Искра Благоева от своя страна е ярко и уникално за българска нова живопис явление със своята прецизна, максимално обрана като изразни средства, но силно заредена със символни значения и напрежение илюстративност.
Преди всичко We could be heroes е женска изложба, в която две жени от различни поколения размишляват за един от най-силните атрибути за мъжествеността - героичността. Тази изложба е не само женска, но и феминистка, дръзка и без никакво колебание. Изложбата включва живописната работа “Съдбата влачи човека” (1987) и рисунки на Текла Алексиева, обединени от мотива за борбата и космоса.

ЕВГЕНИЙ ФИКС - Речник на куиър интернационала
Куратор на изложбата за България: Надежда Джакова Изложбата Речник на куиър интернационала е базирана на едноименната книга, редактирана от Евгений Фикс и публикувана през 2020 от ArtsEverywhere“ и Издателско студио „Guelph“, която съдържа думи и фрази на куиър сленгове, включително „Тематический“ в Русия, „Беке“ във Филипините, „Полари“ в Обединеното кралство и „Пажуба“ в Бразилия.
При итерацията в Пушкиновия дом, Фикс доразвива Речника на куиър интернационала и композира стихотворения, смесвайки думи и фрази от различни куиър сленгове от цял свят. Куиър интернационалистичната поезия на Фикс, представена като текст върху банери по проект на Катя Сивърс, пресъздава по нов начин интернационализма, експериментира в създаването на утопичен език и допринася за куиър критиката на културния империализъм и глобализацията.
Речник на куиър интернационала предлага визия за международен куиър език, основан на мултилокалност и хоризонталност.
Изложбата също така е замислена като място за създаване на знания чрез преработването на I-ви том на Речник на куиър интернационала, както и при събирането на лексика и съставяне на II-ри том на Речник на куиър интернационала.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Новият живот на старите софийски сгради", посветена на 143-годишнината от обявяването на София за столица на България
От 1 до 14 април в Галерия на открито в градина "Кристал" ще бъде представена изложбата "Новият живот на старите софийски сгради". Изложбата се организира от Столична община по повод 3 април – датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България.
Изложбата съдържа кадри на 27 реставрирани сгради в София, съхранили в себе си историческите корени и културното наследство на града, дело на журналиста Митко Попов. Той запечатва с фотоапарата си красотата на родния град, стартирайки през 2018 година в социалната мрежа Facebook проекта "Скритата красота на София". Замислен като лична кауза, проектът се разраства, провокирайки хиляди хора да забележат и оценят красотата на столицата.
"Красотата на един град, която трудно забелязваш в ежедневието си, красота, която можеш да видиш, ако спреш и отвориш сетивата си", споделя авторът. Всяка една възстановена сграда носи в себе си духа на стара София, като ни връща повече от век назад във времето и ни учи колко е важно да съхраняваме традициите си, изграждайки мост между миналото и бъдещето.

Изложба Никола Танев. Щрихи от Мини „Перник“ (18.III.2022 г. - 07.V.2022 г.)
Малко известен факт е, че във фондовете на НПТМ се съхранява интересна колекция от художествени творби на известни български художници. В преобладаващата си част техните сюжети са свързани с техниката и индустриалния пейзаж. Представените в изложбата картини на Никола Танев не правят изключение. Те са от цикъла „Мини Перник“ и са рисувани през 1947 г. (музеят откупува творбите от съпругата на художника - Димитрия (Миша) Танева през 1976 г.) Картините представят една по-непозната страна от творчеството на Н. Танев и до този момент не са представяни пред обществеността. След 9 септември 1944 г. житейската съдба на художника се променя кардинално. Прекарал близо 6 месеца из софийските затвори, той е принуден да трансформира своето изкуство според новите партийни парадигми.
Като творец с богата фантазия, Никола Танев търси и намира вдъхновение във всичко. Неговият художествен усет остава непроменен дори тогава, когато изобразява сцени от всекидневния живот на миньорите и влакови композиции, натоварени с въглища.
Временната изложба включва още снимков и документален материал, както и експонати, свързани с историята на минното дело в мини „Перник“.
Изложбата се реализира с любезното съдействие на Регионален исторически музей – Перник и може да бъде посетена от 18 март 2022 г. до 07 май 2022 г.

Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник
НИМ Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник, ще бъде изложен на 22 февруари 2022 г. в Националният исторически музей. Нагръдникът е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение, който ни позволява да видим с очите си блясъка на войните от древността по нашите земи.
Начинът му на изработка показва, че безспорно, освен парадна е имал и ефективна защитна функция – да предпазва горната част на гърдите и шията на собственика си. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса, напълно покрива масивна желязна яка с форма на луна, която защитава гърдите, раменете и гърба.
Безценната находка е открита от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов през 1995 г. при археологическото проучване на „Цвяткова могила“, община Казанлък.
През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на паметника. Откриването му в могилата, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя предполагат, че е от даровете на погребан конник.
Проучвателите на „Цвяткова могила“ „Косматките“ датират гроба във втората половина на IV в. пр. Хр. Освен нагръдника, в могилата са открити още множество предмети, част от които тепърва предстои да бъдат реставрирани.
Реставрацията, консервацията и експонирането се осъществява по проект със средства на Министерство на културата.

Исторически маршрут „Софийските училища“
онлайн поредицата „Софийските училища“
historicalroutes.bg/sofia-uchilishta
С онлайн историческия маршрут „Софийските училища“ ви каним заедно да опознаем историята, архитектурата и важните личности и събития, свързани със софийските училища от миналото и от днес. Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община като поредица от 12 онлайн събития в две основни части. С онлайн поредицата се стремим да провокираме любопитството ви към иначе подминавани в ежедневието сгради, към недостатъчно познати исторически личности и събития, изградили облика на града. По този начин се надяваме да спомогнем за по-пълноценното припознаване на културното наследство в столицата като споделена обществена ценност. Всички епизоди се излъчват на живо във Facebook страницата Historical Routes Sofia, а впоследствие са достъпни за неограничено време и неограничено ползване във Фейсбук, Ютюб и тук в historicalroutes.bg.
Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община.

Космически уикенд в Националния военноисторически музей на 9 и 10 април
Атрактивна инсталация на фондация Easyart ще очаква всички деца, които искат да се запознаят отблизо с планетите и да се превърнат в истински космонавти, облечени в подходящ костюм за пътешествие из слънчевата система.
Учени от Института по криобиология и хранителни технологии ще разкажат как се прави космическата храна и как трудът на нашите изследователи отваря възможности за полети до Марс. А тридесет от най-големите почитатели на космическите приключения ще могат да опитат лиофилизирана храна.
Нашите галактически навигатори ще очакват всички деца, които мечтаят да се докоснат до звездите и ще им помогнат да направят сами съзвездие и да създадат свой собствен Музей на Космоса.
В рамките на космическото приключение гостите на Музея ще имат възможността да разгледат фотоизложбата „България и Космосът“, която представя българския принос в проучването на Вселената. Ще се запознаят с моменти от работата на двамата български космонавти Георги Иванов и Александър Александров и с любопитните разработки на българските учени, които улесняват живота в Космоса.
ПРОГРАМА
10.00 – 18.00 ч.: Изложба „България и Космосът“;
11.00 – 12.00 ч.: „Лиофилизираните храни – храни за космоса и бъдещето“ – презентация на ас. д-р Николай Солаков и ас. д-р Камелия Логиновска от Института по криобиология и хранителни технологии към Селскостопанска академия – София;
11.00 – 14.00 ч.: Пътуване в слънчевата система с фондация Easyart;
11.00 – 14.00 ч.: Детско ателие „Създай Музей на Космоса“;
11.00 – 14.00 ч.: Детско ателие „Направи си сам съзвездие“.
В двата дни – 9 и 10 април, НВИМ ще работи с обичайното си работно време и входни такси, като участието в ателиетата ще бъде безплатно.
ТЕЛЕФОН ЗА ИНФОРМАЦИЯ: 02 946 1805

Лего-изложение „И нека силата бъде с теб!“
Събитието е част от проявите, посветени на 65-тата годишнина от създаването на музея. Официален медиен партньор на инициативите – БТА.

НИЕ СМЕ/БЯХМЕ ПРИРОДА | БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА
Изложбата се състои от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. и във всички тях присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“. Във филма „Ние природата“ художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно. Представена е и инсталацията „Ние сме/бяхме“, която пренася елементи на природата и на светлината директно в галерийното пространство.

ПЕЙЗАЖИ
Програмата „В дома на Вера Недкова“, стартирала през 2019, продължава представянето на съвременни автори в дома на художничката, изпълнен със спомени и свидетелства за нейното интелектуално и творческо присъствие и за духа на времето, в което е живяла.
Фокус в настоящата изложба е един от най-популярните жанрове в живописта – пейзажът. Представени са произведения на Вера Недкова от колекцията на Националната галерия, създадени през 1960-те и 1970-те и платна на Калия Калъчева.
В творчеството на Вера Недкова от този период се възвръщат познатите от по-ранни години жизненост и цветност, но с ново усещане за плътност и наситеност. Емоционалното въздействие и внушение на пейзажите от Сибиу, Малта, Родопите, Созопол се отличават със сила и мощ на конструкцията, пластическо изграждане на формите и не на последно място – с експресивност на колорита. Картините на Калия Калъчева са синтез от абстрактна образност и изчистени, ясни пространства и модули, като пейзажът напуска контурите на натурата. Художничката изгражда необичайни плоскости и цветни повърхности посредством релефни мазки и златни и сребърни отблясъци.
Автори с различни творчески търсения, стил и похвати, Вера Недкова (1906 – 1996) и Калия Калъчева (р. 1986) си кореспондират по необичаен начин в търсене на различни гледни точки за комуникация и възприемане на съвременното изкуство.
Диана Драганова-Щир, куратор на изложбата

ПОРТРЕТ НА СОФИЯ
Изложбата с 24 фотографии може да бъде разгледана от 4 до 10 април.
Инициативата е посветена на 3 април - датата, на която преди 143 години София е обявена за столица на България. Изложбата се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община.
Главни герои са жени, които се казват Софѝя и живеят в София. Изложбата е портрет на града през историите на героините от различни поколения - от 5 до 75 години. Те са с най-разнообразни професии - актриси, художник, учителка, ученичка, лекар, архитект, спортист по художествена гимнастика. Чрез фотографиите жените разкриват своята специална връзка с името Софѝя и града със същото име, в който живеят.
„Портрет на София“ е 3-годишен проект на фотографа от вестник „24 часа“ Йордан Симеонов, носител на множество награди от фотоконкурси, автор на много изложби и публикации в България и в чужбина.

Плуване Градско първенство „Цветница“
Възможна промяна/корекции в програмата.

СИБИЛЕ БЕРГЕМАН. ФОТОГРАФИИ
С началото на месец март публиката в София ще има възможност да разгледа фрагменти от близкото минало, запечатани през призмата на Бергеман. Изложбата ще бъде открита от Гьоте-институт и Софийска градска художествена галерия.
Бергеман работи серийно, но също така се занимава и с документирането на определени теми за продължителен период от време. Фокусни точки на нейната работа са модните и портретни фотографии, създадени за списанията „Сибиле“ и „Гео“. Започва да се занимава по-сериозно със ситуационна фотография в Берлин в края на 60-те, а по-късно запечатва и сцени от Ню Йорк, Париж, Токио и Сао Пауло. Дълги години работи с фотоапарат за моментални снимки Полароид, а до 1990 г. – предимно в черно-бяло. Тя е една от малкото фотографки, които използват цветния филм не като илюстративен, а като структурен елемент от образа.
Изложбата ще бъде съпътствана от медиаторската и образователна програма „Гледане с разбиране: Сибиле Бергеман“, организирана от Гьоте-институт България и фондация „Изкуство – дела и документи“. Програмата ще включва турове, работилници за деца и родители, посещения за хора от третата възраст, както и лекция на Катерина Гаджева за жените в българската фотография.
„Сибиле Бергеман. Фотографии“ е изложба на ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) в сътрудничество с Гьоте-институт България и партньорството на Софийската градска художествена галерия.
Откриване 01.03., вторник, 18:00 часа

СКЪПОЦЕННИЯТ ПЪТ НА ДАНТЕ
Италианското посолство в София и Италианският културен институт в България, съвместно с Националната галерия, представят за първи път в България произведенията на римския дизайнер на бижута Диего Перкоси Папи.
Инициативата е част от Деня на италианския дизайн 2022 – серия от промоционални събития, които италианската дипломатическа и консулска мрежа провежда във всички страни по света с цел популяризиране на художественото и културното наследство, което е резултат от изискана и хармонична връзка между история, култура, изкуство и майсторство от най-високо ниво. Тази изложба символично олицетворява италианския гений, изграден от прозрения, оригинални идеи, древни познания, култура и преживявания, любов към красотата и големи занаятчийски умения. Каква е връзката на Данте със златарското изкуство?
Ателие Перкоси Папи отдава почит на Върховния поет, като илюстрира пътуването на Данте Алигиери в „Божествена комедия“ чрез великолепни бижута и предмети на изкуството. Харон, Минотавърът и Ериниите със страховити и много богати форми представят Ада. В Чистилището завистта, гневът и алчността представляват най-страшните смъртни грехове. Небето блести със скъпоценни камъни и миниатюри. Художествени инсталации, съвременни и старинни скъпоценни предмети подчертават абсолютната актуалност на това литературно произведение.
Диего Перкоси Папи е роден през 1948 г. в Рим, където живее и до днес. Започва кариерата си на двадесетгодишна възраст, докато посещава Факултета по архитектура. Перкоси Папи е представял самостоятелни изложби в Палацо Венеция в Рим, в Етнографския музей в Санкт Петербург, в Двореца „Бачоки Бонапарт“ в Лука и в абатството „Ноймюнстер“ в Люксембург.

СЛЕД СЕБЕ СИ
Изложбата „След себе си“ се представя в Програмата „Място за срещи“ – форум за изява на млади творци в музейното пространство от 2003 г. в Галерия „Васка Емануилова“. За осъществяване на изложбата авторката е получила подкрепа по Програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

Световна купа по художествена гимнастика
Програмата можете да намерите на https://arenaarmeecsofia.net/

ФИЛМОВ ФЕСТИВАЛ MASTER OF ART - ПРОЛЕТ 2022
Целта на фестивала е да представя най-добрите документални филми в областта на музиката, танца и театъра, изобразителните изкуства, архитектурата, дизайна и литературата, както и рекламни артпродукции, създадени по света през последните години.
Прожекциите на филмите са разпределени в София – „Люмиер Лидл”, „Одеон”, Дом на Киното, Културен център G8 и "Евро Синема". Пълната програма на фестивала можете да намерите на: https://masterofartfilmfestival.com/bg
Сред заглавията в програмата на фестивала са американският филм "Кърт Вонегът – неподвластен на времето" и филмът "Кубрик за Кубрик" на френския режисьор Грегори Монро. Филмовият фестивал "Master of Art" се провежда с подкрепата на Столична община и е част от Календара на културните събития на столицата.
Изображение: ФБ на Филмов фестивал Master of Art

„ВОЙНАТА! И ПОДЛУДЕ СВЕТЪТ…“
Архивни и музейни фондове, документи, дневници, писма, снимки, картини, стихове, книги, периодичният печат ни разкриват Балканската война, припомнят историята и подвига на онези поколения българи, дали живота си за националните идеали, за обединението и възможното бъдеще.
Освен живописни и графични творби не липсват и скултурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили и др. Фондовете на Националния военноисторически музей притежават най-богатата колекция от творби на художници, участвали във войните. Част от творбите на Владимир Димитров – Майстора, свързани с войните, се пазят и в Художествената галерия в Кюстендил. В колекцията на Националната художествена галерия също се съхраняват едни от най-добрите образци, свързани с баталното изкуство. Повече или по-малко на брой или дори единични произведения за Балканската война има и в сбирките на художествените галерии в страната – Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Сливен, Казанлък , Кърджали, Държавна агенция архиви др., и в частни колекции.
Партньори в проекта са Националният военноисторически музей и ХГ "Владимир Димитров" – Майстора, Кюстендил.
Изложбата е съпътствана с каталог и програма от документални филми, собственост на Българската националната филмотека, БНТ , както и мултимедийния проект на Венелин Шурелов „Владимир Димитров – Майстора. Светлина и дух“, реализиран през 2014 г. по поръчка на Фонд „13 века България“.

„Достойни за свобода“
Посетителите ще имат възможността да преминат по пътя на Българското опълчение, да се срещнат с известни или малко познати герои, дали своя дан за свободата на България, и да погледнат в очите десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново. Реликвите, станали свидетели на случилото се преди 144 години, ще ни припомнят както подвига на Опълчението, така и другите форми на участие във войната като доброволческите чети, медицинската помощ, преводаческата дейност и прочие.
Сред любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов – свещеника, осветил Самарското знаме, сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев, сабя – награда от ген. Гурко за хаджи Стою Михов, който е бил преводач в щаба на руския военачалник. Единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната, оръжията на Ильо Марков, Панайот Хитов, Христо Иванов – Големия и Симо Соколов са сред артефактите, пренесли през годините спомена за себеотдадеността на войводите, които прикриват фланговете на руската армия с военни и разузнавателни акции на широк фронт. В изложбата са включени и реликви, свързани с българите, които впоследствие стават едни от най-изявените военачалници като патриарха на Българската армия Данаил Николаев, който е ранен в Руско-турската война, бъдещите генерали Иван Сарафов и Никола Генев.
Свободата през призмата на почитта към българите, чиито усилия и саможертва водят до успешния край на войната, е представена чрез някои от възпоменателните знамена, изработени от обществени комитети, и сребърни чаши, подарени от руския император на останалите живи опълченци по повод 25-ата годишнина от Руско-турска война. Сред експонатите се откроява и символичният ключ на един от най-разпознаваемите символи на свободата – паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента. Картини от Руско-турската война и портрети на опълченци, създадени 50 години след войната от Стефан Ковачев, представят художествените измерения на почитта към участниците в Освобождението.
Изложбата може да бъде разгледана до 30 юни, включително.
Националният военноисторически музей се намира на ул. „Черковна“ 92. Посещенията ще се осъществяват при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.
Текст и изображение: Национален военноисторически музей

„Етюди и късчета от Банкя“ - изложба в парк „Кестените” в Банкя
Новата Галерия на открито в Банкя представя фотоизложбата „Етюди и късчета от Банкя“. Експозицията може да бъде разгледана от 8 април до 8 май в парк "Кестените" в Банкя.
„Етюди и късчета от Банкя“ – така е онадсловена първата изложба фотоси на Иван Шишиев и Симеон Кръстев в Галерията под открито небе в парк „Кестените” в Банкя. Заповядайте на откриване в петък, 8 април, от 17:00 часа в близост до Голямата балнеолечебница.
Иван Шишиев и Симеон Кръстев са емблематични личности за София, известни с красивите си фотоси, в които запечатват неповторими кътчета от столицата ни, едно от които е и Банкя. Етюдите на единия творец се преливат в късчетата от другия и така се ражда фотоизложбата за Банкя като курорт на четирите сезона.
ЕТЮД-И-ТЕ НА СОФИЯ. Иван Шишиев е фотограф, пътешественик и запален читател, един от редовните автори в Списание 8. Завършил е Софийската духовна семинария и специалност Богословие“ в Софийския университет. Автор е на най-голямата страница за стрийт фотография у нас „Етюд-и-те на София“, която се радва на над 210 000 последователи във фейсбук и 50 000 в инстаграм. Зад гърба си има 18 самостоятелни изложби.През 2020 г. е отличен с грамота на Столичната община за принос в развитието на културата в София. Автор е на две книги - “Етюд-и-те на София” (изд. „Кръг“, 2020) и „Литературна София“ (изд. „Кръг“, 2021).
КЪСЧЕТА ОТ СОФИЯ. Симеон Кръстев. Адвокат по професия и фотограф по призвание. През 2013 г. създава фейсбук страницата "Вяра, надежда и любов", в която споделя фотографии от храмове, манастири и богослужения от страната и чужбина. Автор е на фейсбук групата "Късчета от София" и едноименната фейсбук страница. Ежедневно ни прави свидетели на магията на столицата и красотите на града. Израснал е в Банкя и обича града от своето детство. През призмата на обектива си представя ежедневните гледки по необичаен начин, правейки ни съпричастни на обаянието на това прекрасно късче от страната.
Събитието е част от Календара с културните събития на Столичната община за 2022 г.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„Шапката – някога и сега“
Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак. Отрежда място в изложбата на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина. Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София.
Другият дял от експозицията презентира съвременни шапки. Дамските са на дизайнера Ирина Сардарева.
Паралелно с авторските си проекти, тя реставрира шапките от колекцията на Музея. Мъжките са дело на Георги Сардарев.
Изложбата „Шапката – някога и сега“ се намира в зала „Временни експозиции“ на партерния етаж на Посещенията се осъществяват в периода 17 февруари – 8 май 2022 г. - със стандартно работно време 10:00 – 18:00 ч.. при спазването на всички актуални проти