Виж карта на събитията

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
19.06.2020 – 11.10.2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя най-новата си изложба „Трима архитекти - юбиляри“, която ще бъде част от временната експозиция на Музея от 19 юни до 11 октомври 2020 г.
Изложбата представя трима значими софийски архитекти - Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.
Общото между тях е, че и тримата получават образованието си в чужбина. Завръщат се и се включват в културния и обществен живот на София.
Творят в различно време и създават произведения, които са част от историята на българската архитектура. По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Сред някои от известните сгради, дело на тримата архитекти, са Национална опера и балет, резиденция „Лозенец“, Софийски хали, сградата на Столична община на ул. „Московска“ 33, хотел „Хемус“, сградата на Народното събрание (бившия Партиен дом), стадион „Георги Аспарухов“ и др.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".


ГИДОН КРЕМЕР И НАЙДЕН ТОДОРОВ
Състав - Национален филхармоничен оркестър
Концертът ще се проведе в зала „България“ и започва в четвъртък – 1 октомври, в 19:00 часа.
В програмата: Арнолд Шонберг - "Просветлена нощ" оп. 4 за струнен оркестър; Гия Канчели - ''Тиха молитва" за цигулка, чело и струнен оркестър.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на Международния музикален фестивал “Пиано Екстраваганца”
През 2020 година фестивалът “Пиано Екстраваганца” бележи своя първи юбилей с десетото си поредно издание. Серия от концерти ще зарадват меломаните от 2 октомври до 21 ноември 2020 г.
На ключови локации на София, сред които СГХГ, зала “България” и камерна зала “България”, публиката ще може да се наслади на прекрасни клавирни рецитали и камерни концерти. Фокусът, разбира се, е върху музиката за пиано, инструментът който присъства във всички програми от събитието.
Специален акцент в десетото издание на фестивала са концертите от цикъла “Приемственост – учители и ученици” в сътрудничество с НБУ.
Международният музикален фестивал “Пиано Екстраваганца” е част от Календара на културните събития на Столична община. Той се организира от фондация „Пиано Екстраваганца“, с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Партньори на фестивала са Софийската филхармония, Столична градска художествена галерия и Нов български университет.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
19.06.2020 – 11.10.2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя най-новата си изложба „Трима архитекти - юбиляри“, която ще бъде част от временната експозиция на Музея от 19 юни до 11 октомври 2020 г.
Изложбата представя трима значими софийски архитекти - Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.
Общото между тях е, че и тримата получават образованието си в чужбина. Завръщат се и се включват в културния и обществен живот на София.
Творят в различно време и създават произведения, които са част от историята на българската архитектура. По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Сред някои от известните сгради, дело на тримата архитекти, са Национална опера и балет, резиденция „Лозенец“, Софийски хали, сградата на Столична община на ул. „Московска“ 33, хотел „Хемус“, сградата на Народното събрание (бившия Партиен дом), стадион „Георги Аспарухов“ и др.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

Концерт на „Симфониета „София“
Цикъл „250 години от рождението на Лудвиг ван Бетовен“
Гост - диригент Деян Павлов
Солисти: Любов Уришова - цигулка, Ралица Петкова - цигулка, Велян Ванков – виола
В програмата: Георги Златев Черкин – „Севдана“, Георги Арнаудов – Concerto barocco, Парашкев Хаджиев – „Песен“ и „Шега“, Лудвиг ван Бетовен – Симфония № 6 „Пасторална“, фа мажор, оп. 68Вход с покани

ПРЕДАТЕЛЯТ
филм на режисьора Марко Белокио, разказващ истинската история на мафиота.
Томазо Бушета, който нарушава обета за мълчание на Коза Ностра.
Цена на билета – 9 лв., за учащи и пенсионери – 7 лв.

“Пиано Екстраваганца” - Откриване на фестивала
В СОФИЙСКА ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
19.06.2020 – 11.10.2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя най-новата си изложба „Трима архитекти - юбиляри“, която ще бъде част от временната експозиция на Музея от 19 юни до 11 октомври 2020 г.
Изложбата представя трима значими софийски архитекти - Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.
Общото между тях е, че и тримата получават образованието си в чужбина. Завръщат се и се включват в културния и обществен живот на София.
Творят в различно време и създават произведения, които са част от историята на българската архитектура. По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Сред някои от известните сгради, дело на тримата архитекти, са Национална опера и балет, резиденция „Лозенец“, Софийски хали, сградата на Столична община на ул. „Московска“ 33, хотел „Хемус“, сградата на Народното събрание (бившия Партиен дом), стадион „Георги Аспарухов“ и др.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

Седмо издание на SOFIA VINYL FEST
Седмото издание на SOFIA VINYL FEST ще събере повече от 15 търговци на грамофонни плочи от цялата страна на станалия традиционен базар, който се организира от Общинското дружество „Пазари Възраждане“ ЕАД и столичния клуб "Терминал 1".
SOFIA VINYL FEST 7 ще се проведе тази събота, на 3 октомври 2020 г., от 10:00 до 18:00 часа на терасата на галерия "Сердика" на Женски пазар и отново ще бъде с „вход свободен“.
SOFIA VINYL FEST е традиционен празник на грамофонната плоча. Вече три години, в седем поредни издания, събира на едно място както страстните колекционери на винили, така и любителите на аналоговия звук.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
19.06.2020 – 11.10.2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя най-новата си изложба „Трима архитекти - юбиляри“, която ще бъде част от временната експозиция на Музея от 19 юни до 11 октомври 2020 г.
Изложбата представя трима значими софийски архитекти - Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.
Общото между тях е, че и тримата получават образованието си в чужбина. Завръщат се и се включват в културния и обществен живот на София.
Творят в различно време и създават произведения, които са част от историята на българската архитектура. По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Сред някои от известните сгради, дело на тримата архитекти, са Национална опера и балет, резиденция „Лозенец“, Софийски хали, сградата на Столична община на ул. „Московска“ 33, хотел „Хемус“, сградата на Народното събрание (бившия Партиен дом), стадион „Георги Аспарухов“ и др.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

ГИДОН КРЕМЕР И ДЖЕЙМС ДЖЪД
Диригент: Джеймс Джъд
Солист: Гидон Кремер
Състав: Национален филхармоничен оркестър
Програма: Алфред Шнитке - Концерт за цигулка и оркестър №2
Лудвиг ван Бетовен - Симфония №4 в си бемол мажор оп. 60

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
19.06.2020 – 11.10.2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя най-новата си изложба „Трима архитекти - юбиляри“, която ще бъде част от временната експозиция на Музея от 19 юни до 11 октомври 2020 г.
Изложбата представя трима значими софийски архитекти - Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.
Общото между тях е, че и тримата получават образованието си в чужбина. Завръщат се и се включват в културния и обществен живот на София.
Творят в различно време и създават произведения, които са част от историята на българската архитектура. По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Сред някои от известните сгради, дело на тримата архитекти, са Национална опера и балет, резиденция „Лозенец“, Софийски хали, сградата на Столична община на ул. „Московска“ 33, хотел „Хемус“, сградата на Народното събрание (бившия Партиен дом), стадион „Георги Аспарухов“ и др.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Нови български игрални филми в есенното издание на София Филм Фест
Есенното издание на София Филм Фест ще срещне за първи път публиката в София с пет нови български игрални филма. Прожекциите са планирани за периода 5-9 октомври в кино "Люмиер Лидл" Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

Концерт на КласикАрт
със специалното участие на Зорница Иларионова и Кай Орлинов – цигулка
Солист/и
Кай Орлинов
Явор Добрев
Зорница Иларионова
Състав Класик Арт

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
19.06.2020 – 11.10.2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя най-новата си изложба „Трима архитекти - юбиляри“, която ще бъде част от временната експозиция на Музея от 19 юни до 11 октомври 2020 г.
Изложбата представя трима значими софийски архитекти - Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.
Общото между тях е, че и тримата получават образованието си в чужбина. Завръщат се и се включват в културния и обществен живот на София.
Творят в различно време и създават произведения, които са част от историята на българската архитектура. По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Сред някои от известните сгради, дело на тримата архитекти, са Национална опера и балет, резиденция „Лозенец“, Софийски хали, сградата на Столична община на ул. „Московска“ 33, хотел „Хемус“, сградата на Народното събрание (бившия Партиен дом), стадион „Георги Аспарухов“ и др.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Нови български игрални филми в есенното издание на София Филм Фест
Есенното издание на София Филм Фест ще срещне за първи път публиката в София с пет нови български игрални филма. Прожекциите са планирани за периода 5-9 октомври в кино "Люмиер Лидл" Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„XIV-ти фестивал „Изкуството на барока“ (2020)
Предвид ограниченията заради вирусологичната обстановка, билети ще бъдат налични само и единствено в EPAY GO и касите на EasyPay. Капацитетът на залите е ограничен.До събитията ще бъдат допускани само лица с маски и без грипоподобни симптоми.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

"Музикални вторници" представя Виктория Василенко (пиано) и Атанас Кръстев (виолончело)
На 6 октомври от 19.00 ч. в зала БИАД поредицата на сп. „Арт панорама“, „Музикални вторници”, продължава с един впечатляващ концерт на двама от най-талантливите ни млади музиканти – Виктория Василенко (пиано) и Атанас Кръстев (виолончело). Те ще изпълнят едни от най-интересните пиеси на Р. Шуман и две от най-значимите Сонати за пиано и виолончело от Бетовен, с което се отбелязва 250-годишнината от рождението на гениалния композитор.
Проектът „Музикални вторници” се реализира с продкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.

Кинолектория – „Четвъртото измерение“, серия 3
Зала: 213

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

БУЛДЕНТАЛ


Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.


Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
19.06.2020 – 11.10.2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя най-новата си изложба „Трима архитекти - юбиляри“, която ще бъде част от временната експозиция на Музея от 19 юни до 11 октомври 2020 г.
Изложбата представя трима значими софийски архитекти - Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.
Общото между тях е, че и тримата получават образованието си в чужбина. Завръщат се и се включват в културния и обществен живот на София.
Творят в различно време и създават произведения, които са част от историята на българската архитектура. По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Сред някои от известните сгради, дело на тримата архитекти, са Национална опера и балет, резиденция „Лозенец“, Софийски хали, сградата на Столична община на ул. „Московска“ 33, хотел „Хемус“, сградата на Народното събрание (бившия Партиен дом), стадион „Георги Аспарухов“ и др.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Нови български игрални филми в есенното издание на София Филм Фест
Есенното издание на София Филм Фест ще срещне за първи път публиката в София с пет нови български игрални филма. Прожекциите са планирани за периода 5-9 октомври в кино "Люмиер Лидл" Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

Нощ на литературата 2020
Съвременна литература, интересни места, известни лица: такава е НОЩТА НА ЛИТЕРАТУРАТА, която запознава широката публика с откъси от произведения на европейски писатели, изпълнявани от популярни личности на нетрадиционни за четене локации.
Деветата Нощ на литературата ще се състои на 7 октомври 2020 г. от 18:00 до 21:30 ч. на различни локации в 14 български градове.
Откриването в София ще бъде на 7 октомври (сряда) в 17:30 часа, в подкуполното пространство на АККК „Сердика“ (пл. „Независимост“ 1). Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Освен в България, в Нощта на литературата се включват още десетки населени места в различни европейски страни.

ЧУТОВНОТО НАШЕСТВИЕ НА МЕЧКИТЕ В СИЦИЛИЯ
По едноименния роман на Дино Будзати Анимационен филм за деца и родители, дублиран на български Цена на билета – 9 лв., за деца, учащи и пенсионери – 7 лв.

SymphoNY way/ София
Диригент Христо Павлов
Солист/и Васил Петров
Състав Йордан Тоновски джаз трио
Оркестър „Симфониета“ – Враца

“Пиано Екстраваганца” - Цикъл „Приемственост – учители и ученици“
КАМЕРНА ЗАЛА „БЪЛГАРИЯ“, СЪВМЕСТНО СЪС СОФИЙСКА ФИЛХАРМОНИЯ

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

БУЛДЕНТАЛ


Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/


Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
19.06.2020 – 11.10.2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя най-новата си изложба „Трима архитекти - юбиляри“, която ще бъде част от временната експозиция на Музея от 19 юни до 11 октомври 2020 г.
Изложбата представя трима значими софийски архитекти - Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.
Общото между тях е, че и тримата получават образованието си в чужбина. Завръщат се и се включват в културния и обществен живот на София.
Творят в различно време и създават произведения, които са част от историята на българската архитектура. По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Сред някои от известните сгради, дело на тримата архитекти, са Национална опера и балет, резиденция „Лозенец“, Софийски хали, сградата на Столична община на ул. „Московска“ 33, хотел „Хемус“, сградата на Народното събрание (бившия Партиен дом), стадион „Георги Аспарухов“ и др.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Нови български игрални филми в есенното издание на София Филм Фест
Есенното издание на София Филм Фест ще срещне за първи път публиката в София с пет нови български игрални филма. Прожекциите са планирани за периода 5-9 октомври в кино "Люмиер Лидл" Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

МАРТИН ИДЪН
Игрален филм по романа на Джек Лондон Цена на билета – 9 лв., за учащи и пенсионери – 7 лв.

„ЕСЕННА ПРИВЕЧЕР“. От Бетовен до Владигеров”
Продукция на издателство Елм и Софийска филхармония
Иван Керековски – пиано
Билети на касата на зала „България“ и на https://sofiaphilharmonic.com
Изображение: https://sofiaphilharmonic.com/

"Руска есен". Камерен концерт
Солисти: Румен Цветков, виола (България), Людмил Ангелов, пиано (България).
В програмата: М. Глинка, С. Прокофиев, А. Глазунов, М. Балакирев, П. Чайковски.
Билети на касата на зала "България".
Концертът е част от второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“.

НЕ ВЛИЗАЙ В ПРЕРЕКАНИЕ С ПЕРСОНАЛА НА БАНЯТА | СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

БУЛДЕНТАЛ


Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/


Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
19.06.2020 – 11.10.2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя най-новата си изложба „Трима архитекти - юбиляри“, която ще бъде част от временната експозиция на Музея от 19 юни до 11 октомври 2020 г.
Изложбата представя трима значими софийски архитекти - Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.
Общото между тях е, че и тримата получават образованието си в чужбина. Завръщат се и се включват в културния и обществен живот на София.
Творят в различно време и създават произведения, които са част от историята на българската архитектура. По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Сред някои от известните сгради, дело на тримата архитекти, са Национална опера и балет, резиденция „Лозенец“, Софийски хали, сградата на Столична община на ул. „Московска“ 33, хотел „Хемус“, сградата на Народното събрание (бившия Партиен дом), стадион „Георги Аспарухов“ и др.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Нови български игрални филми в есенното издание на София Филм Фест
Есенното издание на София Филм Фест ще срещне за първи път публиката в София с пет нови български игрални филма. Прожекциите са планирани за периода 5-9 октомври в кино "Люмиер Лидл" Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

Изложба: „Акварел“ - школата на маестро Иван Додев
Вход свободен.

ЯНИНИТЕ ДЕВЕТ БРАТЯ. Опера от Любомир Пипков.
Спектакълът ще се изиграе на сцената на Софийската опера и балет в петък – 9.10, от 19:00 часа.
Либрето - Никола Веселинов
Режисьор - акад. Пламен Карталов
Диригент - Жорж Димитров, сценография - Свен Йонке, художник на костюмите - Станка Вауда, хореография - Риолина Топалова, хор майстор - Виолета Димитрова.

ПЕПЕЛ ВЪРХУ СЛЪНЦЕТО | СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
С УЧАСТИЕТО НА Юлиан Вергов, Силвия Петкова, Анастасия Лютова, Александър Калинов, Ирини Жамбонас.

“Пиано Екстраваганца” - Цикъл „Приемственост – учители и ученици“

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
19.06.2020 – 11.10.2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя най-новата си изложба „Трима архитекти - юбиляри“, която ще бъде част от временната експозиция на Музея от 19 юни до 11 октомври 2020 г.
Изложбата представя трима значими софийски архитекти - Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.
Общото между тях е, че и тримата получават образованието си в чужбина. Завръщат се и се включват в културния и обществен живот на София.
Творят в различно време и създават произведения, които са част от историята на българската архитектура. По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Сред някои от известните сгради, дело на тримата архитекти, са Национална опера и балет, резиденция „Лозенец“, Софийски хали, сградата на Столична община на ул. „Московска“ 33, хотел „Хемус“, сградата на Народното събрание (бившия Партиен дом), стадион „Георги Аспарухов“ и др.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

Изложба: „Акварел“ - школата на маестро Иван Додев
Вход свободен.

Книжен базар „Всичко е 5“
Той ще се проведе на 10 и 11 октомври, (събота и неделя), на Платформа А6 в парка зад НДК от 10.00 до 19.00 ч.


КОНЦЕРТ ЗА БЕБОЦИ
Спектакълът е подходящ за деца от 0 до 3 години.

Bring The Bloggers vol. 5

ПЕПЕЛЯШКА
Балет-приказка за деца - музика Сергей Прокофиев
МАЛКА ЗАЛА
Едноактен балет-приказка, музика Сергей Прокофиев
Хореография и режисура Риолина Топалова

„Сапунен свят“
Музикална история, разказана от усмихнатия Сапун, който ни учи как да се предпазваме от болестите.

Голдбергови вариации/ Юрий Коняр
Представлението ще се проведе в ДНК пространство за съвременен танц и пърформанс в събота – 10.10, и започва в 19:00 часа.
Изпълнител и продуцент : Юрий Коняр (Словения)
Светлинен дизайн: Робрехт Гюскир
Музика: „Голдбергови вариации“ от Йохан Себастиан Бах в изпълнение на Глен Гулд (1981)
В копродукция с „Танцквартир“ Виена и се осъществява с подкрепата на Министерство на културата на Словения.
Билети в билетния център на НДК.
Представлението е част от артистичната програма на Международна хореографска среща „Изследване на движението“, Choreographic Convention V, Sofia. Част от програмата “Choreographic Convention“ на проекта „Life Long Burning – за устойчива екосистема на съвременния танц в Европа“ - International Choreographic Convention "Movement Research".
Програмата на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс “Антистатик” можете да намерите на www.antistaticfestival.org.

ДИНАСТИЯТА ПИЕР КАРДЕН | СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.


Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБА „ТРИМА АРХИТЕКТИ - ЮБИЛЯРИ“
19.06.2020 – 11.10.2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя най-новата си изложба „Трима архитекти - юбиляри“, която ще бъде част от временната експозиция на Музея от 19 юни до 11 октомври 2020 г.
Изложбата представя трима значими софийски архитекти - Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.
Общото между тях е, че и тримата получават образованието си в чужбина. Завръщат се и се включват в културния и обществен живот на София.
Творят в различно време и създават произведения, които са част от историята на българската архитектура. По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Сред някои от известните сгради, дело на тримата архитекти, са Национална опера и балет, резиденция „Лозенец“, Софийски хали, сградата на Столична община на ул. „Московска“ 33, хотел „Хемус“, сградата на Народното събрание (бившия Партиен дом), стадион „Георги Аспарухов“ и др.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

Изложба: „Акварел“ - школата на маестро Иван Додев
Вход свободен.

Книжен базар „Всичко е 5“
Той ще се проведе на 10 и 11 октомври, (събота и неделя), на Платформа А6 в парка зад НДК от 10.00 до 19.00 ч.

КОНЦЕРТ ЗА БЕБОЦИ
Спектакълът е подходящ за деца от 0 до 3 години.



„Куклен цирк“
Клоунска пародия с кукли и циркови номера.

ПАСАЖЕРИ | СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ

dragON aka PONY
Представлението „dragON aka PONY“ ще се проведе в ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс в събота – 11.10, и започва в 19:00 часа.
Изпълнител: Steam Room
Държави: България, Северна Македония, Испания
Автори, хореография, изпълнение: Александар Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас aka STEAM ROOM
Светлинен дизайн: Робрехт Гюскир
Музика: Цветан Момчилов
Графичен дизайн: Георги Десподов
В копродукция с „Гараж Колектив“, „Брейн Стор Проджект“ в рамките на програмата „Creative Crossroads“ към проекта „Life Long Burning“, финансирана от Програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз и „Nomad Dance Academy“ – Словения.
Билети в билетния център на НДК.
Представлението е част от артистичната програма на Международна хореографска среща „Изследване на движението“, Choreographic Convention V, Sofia. Част от програмата “Choreographic Convention“ на проекта „Life Long Burning – за устойчива екосистема на съвременния танц в Европа“ - International Choreographic Convention "Movement Research". Програмата на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс “Антистатик” можете да намерите на www.antistaticfestival.org.

ВИРТУОЗНИЯТ ЦИГУЛАР и ДИРИГЕНТ ШЛОМО МИНЦ
Солист и диригент: Шломо Минц, цигулка
Програма: Ф. Менделсон: Увертюра „Хебриди“
В. А. Моцарт: Концерт за цигулка и оркестър №5
Й. Брамс: Симфония №4
В партньорство със Софийската филхармония.
20-то издание ЕВРОПЕЙСКИ МУЗИКАЛЕН ФЕСТИВАЛ 2020 – София – отложен за есента Част от Календара на културните събития на Столична община Съорганизатор – Министерството на културата

ВЛЮБЕНИЯТ ПИЛИГРИМ
Концертът ще се проведе в Камерна зала на концертен комплекс „България“ и започва в неделя – 11.10, в 19:00 часа.
Солисти: Маргарита Илиева, Валентин Ганев
Състав; Вокален състав Bella Voce
Програма: Владигеров, Пърсел, Арне, Берлиоз, Хайне, Менделсон, Корнголд, Шуберт, Шуман и др.

КАРМЕН. Опера от Жорж Бизе
Спектакълът ще се изиграе на сцената на Софийската опера и балет в неделя – 11.10, от 19:00 часа.
Режисьор - акад. Пламен Карталов
Диригент - Жорж Димитров; мецосопран - Виолета Радомирска; тенор - Костадин Андреев; концертмайстор - Людмил Ненчев
Гост-сценограф - Миодраг Табачки; гост-художествено осветление - Андрей Хайдиняк, художник на костюмите - Християна Михалева-Зорбалиева; гост-хореограф - Антоанета Алексиева и Светлин Ивелинов;
Диригент на хор - Виолета Димитрова.
Билети на касата на Софийска опера и балет.

МЛАДОСТТА ПЕЕ И ТАНЦУВА | КОНЦЕРТ НА НИКОЛИНА ЧАКЪРДЪКОВА
„Младостта пее и танцува” е „приказка” за приемствеността, за първите трепети, за любовта, за очакването, за мечтите, за порива да пееш и танцуваш.

ДИЕГО МАРАДОНА | СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
С УЧАСТИЕТО НА Диего Армандо Марадона, Диего Марадона Мл., Клаудия Вилафание, Корадо Ферлайно, Кристина Сингара, Мария Роза Марадона, Даниел Аркучи.
НАГРАДИ И НОМИНАЦИИ
Кан ’19 – Златно око
Локарно ’19 – Наградата Варайъти Пиаца Гранде
Шефилд ’19 – Най-добър документален филм

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

Изложба: „Акварел“ - школата на маестро Иван Додев
Вход свободен.

РАНГЕЛ ЗАВИНАГИ | СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
България, 2019, 80 мин, цветен, документален.
Документален филм за Рангел Вълчанов – среща с неговите невероятни истории, с неговите невероятни герои, с неговите сънища и фантазии. Среща с невъобразимото му чувство за хумор и самоирония.

ВИРТУОЗНИЯТ ЦИГУЛАР и ДИРИГЕНТ ШЛОМО МИНЦ
Солист и диригент: Шломо Минц, цигулка
Програма: Ф. Менделсон: Увертюра „Хебриди“
В. А. Моцарт: Концерт за цигулка и оркестър №5
Й. Брамс: Симфония №4
В партньорство със Софийската филхармония.
20-то издание ЕВРОПЕЙСКИ МУЗИКАЛЕН ФЕСТИВАЛ 2020 – София – отложен за есента Част от Календара на културните събития на Столична община Съорганизатор – Министерството на културата

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.


Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

Изложба: „Акварел“ - школата на маестро Иван Додев
Вход свободен.

ИСПАНИЯ! Концерт на Quarto Quartet и Софийска филхармония
Концертът ще се проведе в Камерна зала на концертен комплекс „България“ и започва във вторник – 13.10, в 19:00 часа.
Състав: Quarto Quartet и Софийска филхармония
В програмата произведения: от Х. Хр. Де Ариага, И. Албенис, Хоакин Турина и Мануел де Файя.
Билети на касата на зала „България“ и на https://sofiaphilharmonic.com.

Лекция на тема „Паралелните светове“, част ІІ с водещ Васил Сивов
Зала: 213

АНИ ВЪРБАНОВА - ЗЛАТНИТЕ ГЛАСОВЕ НА ОРФЕЯ
„АНИ ВЪРБАНОВА – 45 години на сцена – ЗЛАТНИТЕ ГЛАСОВЕ НА ОРФЕЯ”.
Участват: Васил Найденов, Камелия Тодорова, Панайот Панайотов, „Трамвай № 5”,Деян Неделчев и др. Със специалното участие на на групата, създадена от ВИЛИ КАЗАСЯН – „Студио Ве”.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.


Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Втори фестивал на камерната опера – София 2020 г.
организиран от ОКИ Дом на културата „Средец“ в партьорство със Сдружение „Светлината на мъдростта“ и Музикална къща Бонев

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

Изложба: „Акварел“ - школата на маестро Иван Додев
Вход свободен.

Втори фестивал на камерната опера
За втори път в България – София ще се проведе Фестивал на Камерната опера. Неговата цел е запознаване на публиката с образци на камерната опера от всички стадии на музикално-сценичните стилове – барок, предкласика, класика, романтизъм, съвременност, Българска камерна опера, както и духовно и естетическо удоволствие. Организатори на събитието са Сдружение „Светлината на мъдростта“, ОКИ Дом на културата „Средец“, Музикална къща Бонев -Small Opera Theatre Малък Оперен Театър.
Под почетния патронаж на Красимира Стоянова – „Камерзингерин“ на Виенската държавна опера.

Чаплин - мюзикъл

ПРЕГОРЯЛА ЕРЕС | СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
С УЧАСТИЕТО НА - Елизабет Дебики, Доналд Съдърланд, Клаес Банг, Мик Джагър, Розалинд Халстед, Алесандро Фабрици.
НАГРАДИ И НОМИНАЦИИ - Венеция ‘19 – Награда на фондацията „Мимо Ротела“.


"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.


Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Втори фестивал на камерната опера – София 2020 г.
организиран от ОКИ Дом на културата „Средец“ в партьорство със Сдружение „Светлината на мъдростта“ и Музикална къща Бонев

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Есенно издание на 24-тия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа MEDIA на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори, партньори и приятели. Официалното откриване на фестивала е на 25 септември от 20.00 на платформата София Съмър Фест. Същият ден от 18.30 в кино "Люмиер Лидл" ще се състои още една прожекция на филма „Върба“, за която ще важат всички билети, закупени за прожекцията на филма през март в Дома на киното след презаверка. Милчо Манчевски ще представи и двете прожекции.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Нощ на ансамблите 4
НОЩ НА АНСАМБЛИТЕ 4 с две представления в един ден - 15 октомври 2020 г. (планирано за 14 май, а преди това за 11 март) и ОТЛОЖЕНО за 15.10.2020 г.
Поради ограниченията свързани с COVID 19, касаещи провеждането на събития на закрито, както и намаляване на капацитета на местата в зала 1 на НДК, на 15 октомври 2020 г. ще се проведат 2 представления в зала 1 на НДК.
18:30 Ч. НЕЧЕТНИ СЕКТОРИ / 20:30 Ч. ЧЕТНИ СЕКТОРИ

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

Изложба: „Акварел“ - школата на маестро Иван Додев
Вход свободен.

Концерт на струнен квартет „Големинов“
Вход свободен.

Премиера на поетична книга „Имената имат дом“
Вход свободен.
Зала № 1.

ЦЕРЕМОНИЯ по връчване на почетния приз "ИЗЯВЕНА ЛИЧНОСТ НА РАЙОН "ИСКЪР" на народната певица ЯНКА РУПКИНА

Втори фестивал на камерната опера
За втори път в България – София ще се проведе Фестивал на Камерната опера. Неговата цел е запознаване на публиката с образци на камерната опера от всички стадии на музикално-сценичните стилове – барок, предкласика, класика, романтизъм, съвременност, Българска камерна опера, както и духовно и естетическо удоволствие. Организатори на събитието са Сдружение „Светлината на мъдростта“, ОКИ Дом на културата „Средец“, Музикална къща Бонев -Small Opera Theatre Малък Оперен Театър.
Под почетния патронаж на Красимира Стоянова – „Камерзингерин“ на Виенската държавна опера.

ДОН КИХОТ. Балет по музика на Лудвиг Минкус
Спектакълът ще се изиграе на сцената на Софийската опера и балет и започва в четвъртък – 15.10, от 19:00 часа.
Билети на касата на Софийска опера и балет.

НОВИ ЗВЕЗДИ
Диригент: Найден Тодоров
Солист: Александър Улман, Камий Тома
Състав: Национален филхармоничен оркестър
Програма: Роберт Шуман - Концерт за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129; Сергей Рахманинов - Концерт за пиано и оркестър №3.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Втори фестивал на камерната опера – София 2020 г.
организиран от ОКИ Дом на културата „Средец“ в партьорство със Сдружение „Светлината на мъдростта“ и Музикална къща Бонев

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

Втори фестивал на камерната опера
За втори път в България – София ще се проведе Фестивал на Камерната опера. Неговата цел е запознаване на публиката с образци на камерната опера от всички стадии на музикално-сценичните стилове – барок, предкласика, класика, романтизъм, съвременност, Българска камерна опера, както и духовно и естетическо удоволствие. Организатори на събитието са Сдружение „Светлината на мъдростта“, ОКИ Дом на културата „Средец“, Музикална къща Бонев -Small Opera Theatre Малък Оперен Театър.
Под почетния патронаж на Красимира Стоянова – „Камерзингерин“ на Виенската държавна опера.


СОФИЯ КВАРТЕТ
Концертът ще се проведе в Камерна зала на концертен комплекс „България“ и започва в петък – 16.10, в 19:00 часа.
Състав: Квартет „София“
Програма:
Волфганг Амадеус Моцарт - Струнен квартет №3
Волфганг Амадеус Моцарт - Струнен квартет №4 КV157
Йозеф Хайдн - Струнен квартет във фа минор
Билети на касата на зала „България“ и на https://sofiaphilharmonic.com.
Изображение: https://sofiaphilharmonic.com/

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Втори фестивал на камерната опера – София 2020 г.
организиран от ОКИ Дом на културата „Средец“ в партьорство със Сдружение „Светлината на мъдростта“ и Музикална къща Бонев

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

Изложба от XIV Световна купа на Международната федерация за фотографско изкуство
на 3 октомври от 13.00 часа в Клуба на фоторепортера (в подлеза пред Министерски съвет) ще бъде открита изложбата от 14-тата Световна купа на ФИАП, като паралелно с откриването, на живо ще има и онлайн връзка с фотографи от водещите световни клубове.
Домакин на събитието е Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ - представител на ФИАП за България.
Събитието се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична Община.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

Корпоративен турнир баскет, волей, минифутбол, тенис на маса – „Спортна София 2000“

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Планинско колоездене спускане HOME MOUNTAIN BIKE DOWNHILL CUP
www.sofia2018.bg

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„Гравитационен тласък“
Публиката ще види маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, които откриват на зрителите неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства, създадени от художничката и инспирирани от чудесата на Универсума, които Деля Чаушева избира да нарече "Гравитационен тласък", като заглавието на серията рисунки е „Пътуваща в сенките".

„Патиланци“ – А.Йосифов, Ран Босилек

КОНЦЕРТ ЗА БЕБОЦИ
Спектакълът е подходящ за деца от 0 до 3 години.

КОСЕ БОСЕ - Куклен спектакъл за деца
Цена на билета – 4 лв.

ВЪЛШЕБНАТА ФЛЕЙТА
Опера от В.А.Моцарт - адаптирана за деца
МАЛКА ЗАЛА, бул."Княз Александър Дондуков" 30

„Принцът на граховото зърно”
Водещи ли са красотата и богатството, за да бъдем истински щастливи?

Втори фестивал на камерната опера
За втори път в България – София ще се проведе Фестивал на Камерната опера. Неговата цел е запознаване на публиката с образци на камерната опера от всички стадии на музикално-сценичните стилове – барок, предкласика, класика, романтизъм, съвременност, Българска камерна опера, както и духовно и естетическо удоволствие. Организатори на събитието са Сдружение „Светлината на мъдростта“, ОКИ Дом на културата „Средец“, Музикална къща Бонев -Small Opera Theatre Малък Оперен Театър.
Под почетния патронаж на Красимира Стоянова – „Камерзингерин“ на Виенската държавна опера.

ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО. Балет от Пьо̀тър Илѝч Чайко̀вски
Спектакълът ще се изиграе на сцената на Софийската опера и балет и започва в събота – 17.10, от 19:00 часа.
Хореография - Мариус Петипа и Лев Иванов
Либрето Владимир Бегичев и Василий Гелцер
Постановка - Олег Дановски
Художник - Иван Савов
Художествен ръководител на балета - Сара-Нора Кръстева
Репетитори - Мария Илиева, Ясен Вълчанов, Иванка Касабова
Асистент и помощник-режисьор - Риолина Топалова
Билети на касата на Софийска опера и балет и на www.operasofia.bg.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Втори фестивал на камерната опера – София 2020 г.
организиран от ОКИ Дом на културата „Средец“ в партьорство със Сдружение „Светлината на мъдростта“ и Музикална къща Бонев

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

Десето издание на фестивала за съвременен цирк „Мини Арт Фест“
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ се завръща със своето юбилейно 10-то издание от 2 до 18 октомври в шатрата на цирк „Иванов“, разпъната на паркинга на зала "Универсиада" в София.
Сега събитието ще е с акцент към градския човек, който иска да се потопи в атмосферата на тайнството, наречено „Съвременно цирково изкуство“, да научи механизмите му, да разбере посланията му, да преживее емоцията му.
Фестивалът за съвременен цирк „Мини Арт Фест“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.
Той се организира с подкрепата на Столична община, Програма „Европа“, Френски институт в София, Италиански културен институт, Програма „Театроскоп“ и цирк „Иванов“.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

Корпоративен турнир баскет, волей, минифутбол, тенис на маса – „Спортна София 2000“

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Планинско колоездене спускане HOME MOUNTAIN BIKE DOWNHILL CUP
www.sofia2018.bg

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

Синелибри 2020 с прожекции в два формата: на живо и онлайн
Задава шестото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който и тази година ще омагьоса публиката с литературни сюжети, претворени на екрана. Фестивалът ще се състои между 18 октомври и 8 ноември под мотото „Възпитание на чувствата“. Освен София домакини на събитията ще бъдат градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Благоевград.
Поради усложнената обстановка в резултат от разпространението на коронавируса, фестивалът адаптира значителна част от програмата си за паралелно излъчване онлайн чрез платформата Neterra TV+(www.neterra.tv/plus), която от август е с нов облик и по-богато съдържание, като някои от заглавията ще бъдат достъпни само онлайн Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.


КОНЦЕРТ ЗА БЕБОЦИ
Спектакълът е подходящ за деца от 0 до 3 години.



„Магическо училище“
„Магическо училище“ - Детски образователно-развлекателен спектакъл за букви, цифри, фигури, цветове, правила на движение. Спектакъла е съпроводен с много фокуси, игри, песни, атракции и състезания по темата.
Гостува Драматичен театър „Антон Страшимиров“ – гр. Разград.

„Кръстницата“ с Изабел Юпер открива Синелибри в зала 1 на НДК
В рамките на 21 дни в София се очакват над 300 присъствени прожекции във всички арт кина, няколко алтернативни пространства, културни институти, а също и в Парк Център София.

Втори фестивал на камерната опера
За втори път в България – София ще се проведе Фестивал на Камерната опера. Неговата цел е запознаване на публиката с образци на камерната опера от всички стадии на музикално-сценичните стилове – барок, предкласика, класика, романтизъм, съвременност, Българска камерна опера, както и духовно и естетическо удоволствие. Организатори на събитието са Сдружение „Светлината на мъдростта“, ОКИ Дом на културата „Средец“, Музикална къща Бонев -Small Opera Theatre Малък Оперен Театър.
Под почетния патронаж на Красимира Стоянова – „Камерзингерин“ на Виенската държавна опера.

ДОН ПАСКУАЛЕ. Опера от Гаетано Доницети
Спектакълът ще се изиграе на сцената на Софийската опера и балет и започва в неделя – 18.10, от 19:00 часа.
Диригент - Жорж Димитров
Баритон - Николай Петров
Баритон - Добромир Момеков
Тенор - Хрисимир Дамянов
Сопрано - Диана Василева
Гост-режисьор - Светозар Донев
Сценограф - Нела Стоянова
Диригент на хор - Виолета Димитрова
Хореография - Риолина Топалова
Билети на касата на Софийска опера и балет и на www.operasofia.bg.

„ЕСЕННА ПРИВЕЧЕР“. От Бетовен до Владигеров”
Концертът ще се проведе в Камерна зала на концертен комплекс „България“ и започва в неделя – 18.10, в 19:00 часа.
Солист: Мария-Десислава Стойчева
Програма:
Панчо Владигеров - Четири фрески оп.69, Три багатели оп.70
Йоханес Брамс - Йоханес Брамс - Шест пиеси оп.118
Лудвиг ван Бетовен - Шест багатели оп.126
Роберт Шуман - “Призрачни вариации” без опус
Билети на касата на зала „България“ и на https://sofiaphilharmonic.com
Изображение: https://sofiaphilharmonic.com/

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

Синелибри 2020 с прожекции в два формата: на живо и онлайн
Задава шестото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който и тази година ще омагьоса публиката с литературни сюжети, претворени на екрана. Фестивалът ще се състои между 18 октомври и 8 ноември под мотото „Възпитание на чувствата“. Освен София домакини на събитията ще бъдат градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Благоевград.
Поради усложнената обстановка в резултат от разпространението на коронавируса, фестивалът адаптира значителна част от програмата си за паралелно излъчване онлайн чрез платформата Neterra TV+(www.neterra.tv/plus), която от август е с нов облик и по-богато съдържание, като някои от заглавията ще бъдат достъпни само онлайн Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

Десталинизацията
Изложба:
Десталинизацията - дилемата на едно противоречиво десетилетие (1953-1964) – организира се от Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС и разузнавателните служби на БНА.
Изложбата може да бъде разгледана до 28 октомври, от 9-17 ч.
Вход свободен.

ВРЪЗКИ / СИНЕЛИБРИ

ЛЮБОВ И ИСТИНА
Концертът ще се проведе в Камерна зала на концертен комплекс „България“ и започва в понеделник – 19.10, в 19:00 часа.
Солист: Ивайло Донков, Станислав Станчев, Янко Маринов
Програма: Ференц Лист - Симфония "Фауст"
Билети на касата на зала „България“ и на https://sofiaphilharmonic.com
Изображение: https://sofiaphilharmonic.com/

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

Синелибри 2020 с прожекции в два формата: на живо и онлайн
Задава шестото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който и тази година ще омагьоса публиката с литературни сюжети, претворени на екрана. Фестивалът ще се състои между 18 октомври и 8 ноември под мотото „Възпитание на чувствата“. Освен София домакини на събитията ще бъдат градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Благоевград.
Поради усложнената обстановка в резултат от разпространението на коронавируса, фестивалът адаптира значителна част от програмата си за паралелно излъчване онлайн чрез платформата Neterra TV+(www.neterra.tv/plus), която от август е с нов облик и по-богато съдържание, като някои от заглавията ще бъдат достъпни само онлайн Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

Десталинизацията
Изложба:
Десталинизацията - дилемата на едно противоречиво десетилетие (1953-1964) – организира се от Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС и разузнавателните служби на БНА.
Изложбата може да бъде разгледана до 28 октомври, от 9-17 ч.
Вход свободен.

ЗАЛИВЪТ НА ТИШИНАТА / СИНЕЛИБРИ
Великобритания, 2020, 93 мин.
Жанр: психологически трилър
Сценаристи: Карълайн Гудол
В ролите: Олга Куриленко, Клаес Банг, Брайън Кокс, Алис Кридж, Дънкан Дъф и др.
Език: английски, френски, италиански
Субтитри: български
По романа на Лиза Сейнт Обин де Теран

КИНО И КЛАСИКА – мултимедиен концерт
Солисти: Мила Георгиева, цигулка
Георги Черкин, пиано и аранжименти
Диригент: Максим Ешкенази
Автор на мултимедията: Иван Юруков
Програма: творби от К. Сен-Санс, П. И. Чайковски, Б. Бритън, А. Пиацола, Дж. Уилямс, К. Гардел и др.

Четене на фантастична поезия
Зала: 213

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

STROIKO EXPO
Фоайета на етажи 0-3
СТРОЙКО ЕКСПО е специализирано изложение за архитектура, строителство и обзавеждане.
Посетителите ще могат да открият стоки, продукти и услуги, обхващащи целия спектър в строителния бранш с повече от 30 браншови профила. Над 250 български и чуждестранни фирми представят своите най – нови и атрактивни продукти и услуги. Могат да се видят мебели, аксесоари, дограми, окачени фасади, врати, отоплителни, вентилационни, климатични системи и много други. Това е една внушителна експозиция, много атрактивна за специалистите и за публиката.
Повечето от участниците предлагат атрактивни отстъпки по време на СТРОЙКО, което допълнително привлича и улеснява посетителите.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Нахлуване в пейзажа
Галерия Сердика представя изложбата на проф. д-р Аделина Попнеделева
Нахлуване в пейзажа
21 октомври до 20 ноември 2020 г.
Настоящата изложба е връщане на художничката Аделина Попнеделева към чистата живописна картина, като възможност за визуализиране на своите идеи.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

Синелибри 2020 с прожекции в два формата: на живо и онлайн
Задава шестото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който и тази година ще омагьоса публиката с литературни сюжети, претворени на екрана. Фестивалът ще се състои между 18 октомври и 8 ноември под мотото „Възпитание на чувствата“. Освен София домакини на събитията ще бъдат градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Благоевград.
Поради усложнената обстановка в резултат от разпространението на коронавируса, фестивалът адаптира значителна част от програмата си за паралелно излъчване онлайн чрез платформата Neterra TV+(www.neterra.tv/plus), която от август е с нов облик и по-богато съдържание, като някои от заглавията ще бъдат достъпни само онлайн Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

Десталинизацията
Изложба:
Десталинизацията - дилемата на едно противоречиво десетилетие (1953-1964) – организира се от Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС и разузнавателните служби на БНА.
Изложбата може да бъде разгледана до 28 октомври, от 9-17 ч.
Вход свободен.

КРАДЕЦЪТ НА ДНИТЕ / СИНЕЛИБРИ
Награди и номинации: 2020 Номинации за „Сребърна лента“ от Италианския национален синдикат на филмовите журналисти за най-добра кинематография, най-добра песен и най-добър актьор в поддържаща роля
Италия, 2019, 105 мин.
Жанр: драма
В ролите: Рикардо Скамарчо, Масимо Пополицио, Аугусто Дзадзаро, Ванеса Скалера и др.

Концерт на струнен квартет „Големинов“
Вход свободен.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

STROIKO EXPO
Фоайета на етажи 0-3
СТРОЙКО ЕКСПО е специализирано изложение за архитектура, строителство и обзавеждане.
Посетителите ще могат да открият стоки, продукти и услуги, обхващащи целия спектър в строителния бранш с повече от 30 браншови профила. Над 250 български и чуждестранни фирми представят своите най – нови и атрактивни продукти и услуги. Могат да се видят мебели, аксесоари, дограми, окачени фасади, врати, отоплителни, вентилационни, климатични системи и много други. Това е една внушителна експозиция, много атрактивна за специалистите и за публиката.
Повечето от участниците предлагат атрактивни отстъпки по време на СТРОЙКО, което допълнително привлича и улеснява посетителите.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Второ издание на Международния музикален фестивал "Камералия"
Тази есен София ще е домакин на второто издание на Международния музикален фестивал „Камералия“, с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
В рамките на фестивала ще се състоят три концерта - на 8, 27 и 29 октомври 2020 г., в партньорство със Софийска градска художествена галерия, Посолство на Испания, Институт "Сервантес" и фондация “Културни перспективи”.
В ключова локация на София - Софийска градска художествена галерия - меломаните ще могат да се насладят на три изключителни концерта, представящи една оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави, събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката, в нейните различни жанрове.
Пълната програма на фестивала може да видите на http://www.cameralia.com/

Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“
Десет са финалистите в Националната кампания „Будител на годината 2020“, организирана от Българското национално радио. Вече седем години с гласуване се определят хората, които в днешния ден вдъхновяват околните, създават промяната и творят добро.
117 са номинациите, получени в тазгодишната кампания, с вдъхновяващи истории и техните герои. Традиционно кампанията не номинира политици, протестиращи и журналисти, чиято работа по подразбиране трябва да е будителство. Жури след обсъждане и гласуване определи сред всички номинирани десет финалисти. Гласуването на публиката за победителя сред тях ще започне през октомври, а кой е „Будител на годината 2020“ по традиция ще стане ясно на 1 ноември.

КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата
КОНСТАНТИН ЩЪРКЕЛОВ. САМОТНИКЪТ СКИТНИК
130 години от рождението на художника
18 Март 2020 - 01 Ноември 2020
Изложбата проследява живота и различните периоди в творчеството на Константин Щъркелов.
За повече информация, моля посетете - http://www.sghg.bg/?page=sabitiq_nachalo

МАЙСТОРИ НА ФОТОГРАФИЯТА - ДЖОЕЛ МAЙEРОВИЦ “СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ: ОБРАЗИ ОТ КОТА НУЛА”
11 Септември 2020 - 25 Октомври 2020
Чрез своите фотографии Джоел Майеровиц документира опустошенията и реконструкцията на Световния търговски център след 11 септември 2001.
Изложбата “След 11 септември: образи от Кота Нула” е дванадесетото издание на "Майстори на фотографията на фондация МУСИЗ. Тя е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Нахлуване в пейзажа
Галерия Сердика представя изложбата на проф. д-р Аделина Попнеделева
Нахлуване в пейзажа
21 октомври до 20 ноември 2020 г.
Настоящата изложба е връщане на художничката Аделина Попнеделева към чистата живописна картина, като възможност за визуализиране на своите идеи.

Невидимото
Визуализации отвъд паметта, въображението и симулираната реалност
Куратори: Станислав Памукчиев и Петер Цанев
Изложбата обхваща исторически период от точно 100 години. Най-ранната творба в експозицията е създадена през 1920 година от Николай Райнов, а някои работи са специално проектирани, за да бъдат реализирани в галерията само дни и часове преди откриването на изложбата. Със свои произведения участват 32 български художници, които са представители на различни поколения (шестима от тях са избрали да бъдат част от колективната творческа идентичност на две арт групи – 7+1 и Съпромат).

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

Синелибри 2020 с прожекции в два формата: на живо и онлайн
Задава шестото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който и тази година ще омагьоса публиката с литературни сюжети, претворени на екрана. Фестивалът ще се състои между 18 октомври и 8 ноември под мотото „Възпитание на чувствата“. Освен София домакини на събитията ще бъдат градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Благоевград.
Поради усложнената обстановка в резултат от разпространението на коронавируса, фестивалът адаптира значителна част от програмата си за паралелно излъчване онлайн чрез платформата Neterra TV+(www.neterra.tv/plus), която от август е с нов облик и по-богато съдържание, като някои от заглавията ще бъдат достъпни само онлайн Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

Десталинизацията
Изложба:
Десталинизацията - дилемата на едно противоречиво десетилетие (1953-1964) – организира се от Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС и р