Виж карта на събитията

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
Регионалният исторически музей – София представя изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
5 ноември 2020 – 28 март 2021 г.
Изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ разглежда хранителните навици и порядки на жителите на столицата. Условно експозиция е разделена на два периода – от Освобождението на България (1878 г.) до края на XIX в. и от началото на ХХ в. до 40-те год. Разгледано е храненето, осъществявано в дома. Проследява се пътят от традиционната софра с едно ястие до модерните схващания за многостепенно меню. Направена е възстановка на кухня от 30-те год. на ХХ в. Акцент в експозицията е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Съдовете, приборите, дори листовете с менютата, говорят за финеса на отминалата епоха.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на: Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
11 ноември 2020 г. - 31 март 2021 г.
Настоящата изложбата представя произведения, свързани с Атонския полуостров, с неговите манастири и история. Експозицията включва разнообразни творби (пейзажи, гравюри, копия на стенописи, пластика, рисунки), дело на едни от най-интересни български автори от този период. Сред тях са Иван Лазаров, Иван Милев, Васил Захариев, Дечко Узунов, Цанко Лавренов.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение: Цанко-Лавренов-Манастирът-Хилендар-1936-СГХГ - www.sghg.bg.

„История помежду“ II
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя втората част от изложбата „История помежду“.
12 ноември 2020 – 3 януари 2021 г.
Проектът „История помежду“ отново разглежда столичния град в два исторически плана.
Препратката към София от началото до средата на ХХ в. акцентира върху случки на ул. „Търговска“ и пасажа „Свети Никола“. Това са места безвъзвратно отишли си с бамбардировките през Втората световна война. Съвременният период е интерпретиран в три проекта. Единият се занимава с трудововъзпитателните общежития и конкретна акция на Държавна сигурност от 1958 г. Младежи са задържани въз основа на обвинения за поддаване на прозападно влияние на база облекло и музикални предпочитания.
Историята на Камен Белопитов (1969 – 1995 г.) е обект на второто проучване. Той още като ученик пише с флумастер върху обекти от общественото пространство.
Скейтърите на София от 80-те год. на ХХ в. са третата засегната точка от съвременността. Каращи на рампите пред паметника на Съветската армия, започват да се прокрадват в новата градска култура.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София.

„Техниката около нас по времето на народната власт“
Националният политехнически музей представя изложбата „Техниката около нас по времето на народната власт“.
12.11.2020 – 31.12.2020
Изложбата обогатява познанията на днешните публики (особено на по-младите) за ежедневния живот в България през втората половина на ХХ век до 1989 г.
Представените експонати дават възможност за възприемане на материалните свидетелства от този период без съдържанието да включва тълкувания или оценки, тъй като историческата дистанция във времето е все още твърде малка.
Специален акцент е поставен върху дейността на създателя на първия български персонален компютър - инж. Иван Марангозов. През 2020-та година се навършиха 95 години от неговото рождение.
Интересно е и съпътстващо изложение от макети на автобуси – марка „Чавдар“ – проследяващо историята на знаковите автобуси.
Изложбата е осъществена благодарение на финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Изображение: http://polytechnic-museum.com/.

„Биенале на илюстрацията“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя изложбата „Биенале на илюстрацията 2020“
17 ноември 2020 - 17 януари 2021 г.
В галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика Изложбата представя работите на 194 автори. Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Триъгълната кула на Сердика, бул. „Княгиня Мария Луиза“ 16
https://www.sofiahistorymuseum.bg/bg/

Академия за ВИЗИОНЕРИ
Стартира нова инициатива на Столична община, дирекция „Спорт и младежки дейности“, изцяло насочена към младите хора на София.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е създадена, за да провокира младото поколение в търсенето, идентифицирането на обществено значими проблеми и намирането на техните решения.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е инкубатор на иновативни идеи от млади хора за общността. Утвърдени експерти в различни области на познанието ще подпомагат младите визионери в процеса по създаване и реализиране на иновативни идеи с кауза, разкривайки им нови подходи, методи и добри практики за успешна реализация на идеите.
Информация за инициативата можете да намерите на: https://www.sofia.bg/en/youth-activities

НЕЖНО СЪЗДАНИЕ (Кроткая). Филм на Сергей Лозница
Нежно създание (Кроткая). Франция/Германия/Холандия/Литва, 2017, 143' Режисьор: Сергей Лозница.
Входът е свободен за ученици и студенти срещу ученическа лична карта, бележник или студентска книжка. Входни билети за останалите посетители.
Билети на касата на Дома на киното или на www.services.ibs.bg/DK/online/index.jsp.
Прожекцията е част от програмата „Европейско кино за учащи“, инициатива на Арт Фест и Дома на киното, която се реализира с финансовата подкрепата на Програма „Култура” на Столична община.

Концерт Вокално студио „Нуша“
ОТМЕНЕНО.
Зала № 1, 18:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход свободен

60 ГОДИНИ ДЕТСКИ ХОР НА БНР
ОТМЕНЕНО. ПРЕНАСОЧЕНО ЗА ЮНИ 2021.
ДЕТСКИ ХОР НА БНР с юбилей 60 години!Под диригентството на маестра Венеция Караманова и клавирния съпровод на Светлана Ананиевска. Произведения, белязали репертоара на Детския радиохор през годините. Класически и съвременни пиеси от световната музикална съкровищница, някои от които създадени специално за състава и за юбилейния му сезон.