Виж карта на събитията

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Академия за ВИЗИОНЕРИ
Стартира нова инициатива на Столична община, дирекция „Спорт и младежки дейности“, изцяло насочена към младите хора на София.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е създадена, за да провокира младото поколение в търсенето, идентифицирането на обществено значими проблеми и намирането на техните решения.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е инкубатор на иновативни идеи от млади хора за общността. Утвърдени експерти в различни области на познанието ще подпомагат младите визионери в процеса по създаване и реализиране на иновативни идеи с кауза, разкривайки им нови подходи, методи и добри практики за успешна реализация на идеите.
Информация за инициативата можете да намерите на: https://www.sofia.bg/en/youth-activities

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

ВИШНЕВА ГРАДИНА
СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ 2020 - ДИГИТАЛНО ИЗДАНИЕ
Излъчването на спектакъла е достъпно свободно от 19 ч. на 20 ноември до 19 ч. на 23 ноември само на територията на България. Моля, посетете секцията ПРОГРАМА на сайта ww.viafest.org.
ВИШНЕВА ГРАДИНА. Текст Антон П. Чехов
На английски език със субтитри на български език.
tg STAN - Белгия
Сценична версия и изпълнение: Евелиен Босманс, Евгения Брендес, Роби Клайрен, Йоленте Де Кеерсмекер, Лукас Де Волф, Берт Хелвют, Минке Крювер, Скарлет Тумерс, Роза Ван Леювен, Стин Ван Опстал и Франк Веркрюсен Осветление: Томас Уалгрейв; Костюми: Ан д‘Хюс
СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ 2020 е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 година.

ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
11 ноември 2020 г. - 31 март 2021 г.
Настоящата изложбата представя произведения, свързани с Атонския полуостров, с неговите манастири и история. Експозицията включва разнообразни творби (пейзажи, гравюри, копия на стенописи, пластика, рисунки), дело на едни от най-интересни български автори от този период. Сред тях са Иван Лазаров, Иван Милев, Васил Захариев, Дечко Узунов, Цанко Лавренов.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение: Цанко-Лавренов-Манастирът-Хилендар-1936-СГХГ - www.sghg.bg.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

Невидимото
Визуализации отвъд паметта, въображението и симулираната реалност
Куратори: Станислав Памукчиев и Петер Цанев
Изложбата обхваща исторически период от точно 100 години. Най-ранната творба в експозицията е създадена през 1920 година от Николай Райнов, а някои работи са специално проектирани, за да бъдат реализирани в галерията само дни и часове преди откриването на изложбата. Със свои произведения участват 32 български художници, които са представители на различни поколения (шестима от тях са избрали да бъдат част от колективната творческа идентичност на две арт групи – 7+1 и Съпромат).

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

СЪНЯТ НА АНДЕРСЕН
СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ 2020 - ДИГИТАЛНО ИЗДАНИЕ
Излъчването на спектакъла е достъпно свободно от 19 ч. на 21 ноември до 19 ч. на 24 ноември само на територията на България. Моля, посетете секцията ПРОГРАМА на сайта viafest.org.
Один театър – Холстебро, Дания
На английски, датски, норвежки, италиански и португалски език със субтитри на български език.
По текстове на Х. К. Андерсен и импровизации на актьорите
Драматургия и режисура: Еуженио Барба
Сценично пространство: Лука Руза, Один театър Архитект: Йоханес Рауф Грейзен Концепция осветление: Лука Руза, Кнуд Ерик Кнудсен, Один театър Светлинен дизайн: Йеспер Конгсхауг Музика: Кай Бредхолт, Ян Ферслев, Франс Винтер Маски и кукли: Фабио Бутера, Данио Манфредини Реквизит: Plastikart og Studio kLab Костюми: Один театър Драматург: Томас Бредсдорф Литературен консултант: Нандо Тавиани.
участват: Кай Бредхолт, Роберта Карери, Ян Ферслев, Таге Ларсен, Аугусто Омолу, Ибен Нагел Размусен, Юлия Варлей, Торгеир Ветал, Франс Винтер
СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ 2020 е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 година.

ХАМЛЕТМАШИНА
СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ 2020 - ДИГИТАЛНО ИЗДАНИЕ
Излъчването на спектакъла е достъпно свободно между 19 ч. на 22 ноември до 19 ч. на 25 ноември само на територията на България. Моля, посетете секцията ПРОГРАМА на сайта viafest.org.
Дойчес театър – Берлин, Германия
На немски език със субтитри на български език
In memoriam Димитър Гочев (1943-2013)
Автор Хайнер Мюлер
Режисьор Димитър Гочев
Сценография и костюми Марк Ламерт
Музика Берт Вреде
участват: Димитър Гочев, Валери Чепланова, Александър Куон
СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ 2020 е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 година.

„Биенале на илюстрацията“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя изложбата „Биенале на илюстрацията 2020“
17 ноември 2020 - 17 януари 2021 г.
В галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика Изложбата представя работите на 194 автори. Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Триъгълната кула на Сердика, бул. „Княгиня Мария Луиза“ 16
https://www.sofiahistorymuseum.bg/bg/

„История помежду“ II
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя втората част от изложбата „История помежду“.
12 ноември 2020 – 3 януари 2021 г.
Проектът „История помежду“ отново разглежда столичния град в два исторически плана.
Препратката към София от началото до средата на ХХ в. акцентира върху случки на ул. „Търговска“ и пасажа „Свети Никола“. Това са места безвъзвратно отишли си с бамбардировките през Втората световна война. Съвременният период е интерпретиран в три проекта. Единият се занимава с трудововъзпитателните общежития и конкретна акция на Държавна сигурност от 1958 г. Младежи са задържани въз основа на обвинения за поддаване на прозападно влияние на база облекло и музикални предпочитания.
Историята на Камен Белопитов (1969 – 1995 г.) е обект на второто проучване. Той още като ученик пише с флумастер върху обекти от общественото пространство.
Скейтърите на София от 80-те год. на ХХ в. са третата засегната точка от съвременността. Каращи на рампите пред паметника на Съветската армия, започват да се прокрадват в новата градска култура.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Техниката около нас по времето на народната власт“
Националният политехнически музей представя изложбата „Техниката около нас по времето на народната власт“.
12.11.2020 – 31.12.2020
Изложбата обогатява познанията на днешните публики (особено на по-младите) за ежедневния живот в България през втората половина на ХХ век до 1989 г.
Представените експонати дават възможност за възприемане на материалните свидетелства от този период без съдържанието да включва тълкувания или оценки, тъй като историческата дистанция във времето е все още твърде малка.
Специален акцент е поставен върху дейността на създателя на първия български персонален компютър - инж. Иван Марангозов. През 2020-та година се навършиха 95 години от неговото рождение.
Интересно е и съпътстващо изложение от макети на автобуси – марка „Чавдар“ – проследяващо историята на знаковите автобуси.
Изложбата е осъществена благодарение на финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Изображение: http://polytechnic-museum.com/.

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
Регионалният исторически музей – София представя изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
5 ноември 2020 – 28 март 2021 г.
Изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ разглежда хранителните навици и порядки на жителите на столицата. Условно експозиция е разделена на два периода – от Освобождението на България (1878 г.) до края на XIX в. и от началото на ХХ в. до 40-те год. Разгледано е храненето, осъществявано в дома. Проследява се пътят от традиционната софра с едно ястие до модерните схващания за многостепенно меню. Направена е възстановка на кухня от 30-те год. на ХХ в. Акцент в експозицията е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Съдовете, приборите, дори листовете с менютата, говорят за финеса на отминалата епоха.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на: Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

СЪПРИКОСНОВЕНИЯ. Испания – България
На 14 ноември 2020 г. в градинката „Кристал" ще се открие изложбата „Съприкосновения. Испания - България“. Експозицията се осъществява по повод 110-тата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Испания и България.
26 снимки от архивите на БТА илюстрират политическите, обществените, икономическите, културните и спортни аспекти от отношенията между България и Испания, акцентирайки върху човешките отношения.
Експозицията може да бъде посетена до 28 ноември 2020 г. Изложбата е реализирана от посолството на Испания в България в сътрудничество с БТА и Столична община.

МИСТЪР ДЖОУНС. Филм на Агнешка Холанд
Режисьор- Агнешка Холанд
Полша-Украйна-Великобритания ; 2019 ; 139 ; цветен; игрален;
Входът е свободен за ученици и студенти срещу ученическа лична карта, бележник или студентска книжка. Входни билети за останалите посетители.
Билети на касата на Дома на киното или на www.services.ibs.bg/DK/online/index.jsp.
Прожекцията е част от програмата „Европейско кино за учащи“, инициатива на Арт Фест и Дома на киното, която се реализира с финансовата подкрепата на Програма „Култура” на Столична община.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Академия за ВИЗИОНЕРИ
Стартира нова инициатива на Столична община, дирекция „Спорт и младежки дейности“, изцяло насочена към младите хора на София.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е създадена, за да провокира младото поколение в търсенето, идентифицирането на обществено значими проблеми и намирането на техните решения.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е инкубатор на иновативни идеи от млади хора за общността. Утвърдени експерти в различни области на познанието ще подпомагат младите визионери в процеса по създаване и реализиране на иновативни идеи с кауза, разкривайки им нови подходи, методи и добри практики за успешна реализация на идеите.
Информация за инициативата можете да намерите на: https://www.sofia.bg/en/youth-activities

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
11 ноември 2020 г. - 31 март 2021 г.
Настоящата изложбата представя произведения, свързани с Атонския полуостров, с неговите манастири и история. Експозицията включва разнообразни творби (пейзажи, гравюри, копия на стенописи, пластика, рисунки), дело на едни от най-интересни български автори от този период. Сред тях са Иван Лазаров, Иван Милев, Васил Захариев, Дечко Узунов, Цанко Лавренов.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение: Цанко-Лавренов-Манастирът-Хилендар-1936-СГХГ - www.sghg.bg.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

Невидимото
Визуализации отвъд паметта, въображението и симулираната реалност
Куратори: Станислав Памукчиев и Петер Цанев
Изложбата обхваща исторически период от точно 100 години. Най-ранната творба в експозицията е създадена през 1920 година от Николай Райнов, а някои работи са специално проектирани, за да бъдат реализирани в галерията само дни и часове преди откриването на изложбата. Със свои произведения участват 32 български художници, които са представители на различни поколения (шестима от тях са избрали да бъдат част от колективната творческа идентичност на две арт групи – 7+1 и Съпромат).

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

СЪНЯТ НА АНДЕРСЕН
СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ 2020 - ДИГИТАЛНО ИЗДАНИЕ
Излъчването на спектакъла е достъпно свободно от 19 ч. на 21 ноември до 19 ч. на 24 ноември само на територията на България. Моля, посетете секцията ПРОГРАМА на сайта viafest.org.
Один театър – Холстебро, Дания
На английски, датски, норвежки, италиански и португалски език със субтитри на български език.
По текстове на Х. К. Андерсен и импровизации на актьорите
Драматургия и режисура: Еуженио Барба
Сценично пространство: Лука Руза, Один театър Архитект: Йоханес Рауф Грейзен Концепция осветление: Лука Руза, Кнуд Ерик Кнудсен, Один театър Светлинен дизайн: Йеспер Конгсхауг Музика: Кай Бредхолт, Ян Ферслев, Франс Винтер Маски и кукли: Фабио Бутера, Данио Манфредини Реквизит: Plastikart og Studio kLab Костюми: Один театър Драматург: Томас Бредсдорф Литературен консултант: Нандо Тавиани.
участват: Кай Бредхолт, Роберта Карери, Ян Ферслев, Таге Ларсен, Аугусто Омолу, Ибен Нагел Размусен, Юлия Варлей, Торгеир Ветал, Франс Винтер
СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ 2020 е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 година.

ХАМЛЕТМАШИНА
СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ 2020 - ДИГИТАЛНО ИЗДАНИЕ
Излъчването на спектакъла е достъпно свободно между 19 ч. на 22 ноември до 19 ч. на 25 ноември само на територията на България. Моля, посетете секцията ПРОГРАМА на сайта viafest.org.
Дойчес театър – Берлин, Германия
На немски език със субтитри на български език
In memoriam Димитър Гочев (1943-2013)
Автор Хайнер Мюлер
Режисьор Димитър Гочев
Сценография и костюми Марк Ламерт
Музика Берт Вреде
участват: Димитър Гочев, Валери Чепланова, Александър Куон
СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ 2020 е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 година.

„Биенале на илюстрацията“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя изложбата „Биенале на илюстрацията 2020“
17 ноември 2020 - 17 януари 2021 г.
В галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика Изложбата представя работите на 194 автори. Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Триъгълната кула на Сердика, бул. „Княгиня Мария Луиза“ 16
https://www.sofiahistorymuseum.bg/bg/

„История помежду“ II
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя втората част от изложбата „История помежду“.
12 ноември 2020 – 3 януари 2021 г.
Проектът „История помежду“ отново разглежда столичния град в два исторически плана.
Препратката към София от началото до средата на ХХ в. акцентира върху случки на ул. „Търговска“ и пасажа „Свети Никола“. Това са места безвъзвратно отишли си с бамбардировките през Втората световна война. Съвременният период е интерпретиран в три проекта. Единият се занимава с трудововъзпитателните общежития и конкретна акция на Държавна сигурност от 1958 г. Младежи са задържани въз основа на обвинения за поддаване на прозападно влияние на база облекло и музикални предпочитания.
Историята на Камен Белопитов (1969 – 1995 г.) е обект на второто проучване. Той още като ученик пише с флумастер върху обекти от общественото пространство.
Скейтърите на София от 80-те год. на ХХ в. са третата засегната точка от съвременността. Каращи на рампите пред паметника на Съветската армия, започват да се прокрадват в новата градска култура.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Техниката около нас по времето на народната власт“
Националният политехнически музей представя изложбата „Техниката около нас по времето на народната власт“.
12.11.2020 – 31.12.2020
Изложбата обогатява познанията на днешните публики (особено на по-младите) за ежедневния живот в България през втората половина на ХХ век до 1989 г.
Представените експонати дават възможност за възприемане на материалните свидетелства от този период без съдържанието да включва тълкувания или оценки, тъй като историческата дистанция във времето е все още твърде малка.
Специален акцент е поставен върху дейността на създателя на първия български персонален компютър - инж. Иван Марангозов. През 2020-та година се навършиха 95 години от неговото рождение.
Интересно е и съпътстващо изложение от макети на автобуси – марка „Чавдар“ – проследяващо историята на знаковите автобуси.
Изложбата е осъществена благодарение на финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Изображение: http://polytechnic-museum.com/.

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
Регионалният исторически музей – София представя изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
5 ноември 2020 – 28 март 2021 г.
Изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ разглежда хранителните навици и порядки на жителите на столицата. Условно експозиция е разделена на два периода – от Освобождението на България (1878 г.) до края на XIX в. и от началото на ХХ в. до 40-те год. Разгледано е храненето, осъществявано в дома. Проследява се пътят от традиционната софра с едно ястие до модерните схващания за многостепенно меню. Направена е възстановка на кухня от 30-те год. на ХХ в. Акцент в експозицията е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Съдовете, приборите, дори листовете с менютата, говорят за финеса на отминалата епоха.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на: Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

СЪПРИКОСНОВЕНИЯ. Испания – България
На 14 ноември 2020 г. в градинката „Кристал" ще се открие изложбата „Съприкосновения. Испания - България“. Експозицията се осъществява по повод 110-тата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Испания и България.
26 снимки от архивите на БТА илюстрират политическите, обществените, икономическите, културните и спортни аспекти от отношенията между България и Испания, акцентирайки върху човешките отношения.
Експозицията може да бъде посетена до 28 ноември 2020 г. Изложбата е реализирана от посолството на Испания в България в сътрудничество с БТА и Столична община.

ЛЮДМИЛ АНГЕЛОВ СВИРИ ШОПЕН
Оркестър на Класик ФМ радио
Солист: Людмил Ангелов, пиано
Диригент: Григор Паликаров
Програма: Фр. Шопен: Вариации на тема La ci darem la mano оп.2; Краковяк оп.14
Концерт за пиано №2
В партньорство с Полския институт в София.
20-то издание ЕВРОПЕЙСКИ МУЗИКАЛЕН ФЕСТИВАЛ 2020 – София – отложен за есента Част от Календара на културните събития на Столична община Съорганизатор – Министерството на културата

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Академия за ВИЗИОНЕРИ
Стартира нова инициатива на Столична община, дирекция „Спорт и младежки дейности“, изцяло насочена към младите хора на София.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е създадена, за да провокира младото поколение в търсенето, идентифицирането на обществено значими проблеми и намирането на техните решения.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е инкубатор на иновативни идеи от млади хора за общността. Утвърдени експерти в различни области на познанието ще подпомагат младите визионери в процеса по създаване и реализиране на иновативни идеи с кауза, разкривайки им нови подходи, методи и добри практики за успешна реализация на идеите.
Информация за инициативата можете да намерите на: https://www.sofia.bg/en/youth-activities

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
11 ноември 2020 г. - 31 март 2021 г.
Настоящата изложбата представя произведения, свързани с Атонския полуостров, с неговите манастири и история. Експозицията включва разнообразни творби (пейзажи, гравюри, копия на стенописи, пластика, рисунки), дело на едни от най-интересни български автори от този период. Сред тях са Иван Лазаров, Иван Милев, Васил Захариев, Дечко Узунов, Цанко Лавренов.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение: Цанко-Лавренов-Манастирът-Хилендар-1936-СГХГ - www.sghg.bg.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

Невидимото
Визуализации отвъд паметта, въображението и симулираната реалност
Куратори: Станислав Памукчиев и Петер Цанев
Изложбата обхваща исторически период от точно 100 години. Най-ранната творба в експозицията е създадена през 1920 година от Николай Райнов, а някои работи са специално проектирани, за да бъдат реализирани в галерията само дни и часове преди откриването на изложбата. Със свои произведения участват 32 български художници, които са представители на различни поколения (шестима от тях са избрали да бъдат част от колективната творческа идентичност на две арт групи – 7+1 и Съпромат).

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

ХАМЛЕТМАШИНА
СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ 2020 - ДИГИТАЛНО ИЗДАНИЕ
Излъчването на спектакъла е достъпно свободно между 19 ч. на 22 ноември до 19 ч. на 25 ноември само на територията на България. Моля, посетете секцията ПРОГРАМА на сайта viafest.org.
Дойчес театър – Берлин, Германия
На немски език със субтитри на български език
In memoriam Димитър Гочев (1943-2013)
Автор Хайнер Мюлер
Режисьор Димитър Гочев
Сценография и костюми Марк Ламерт
Музика Берт Вреде
участват: Димитър Гочев, Валери Чепланова, Александър Куон
СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ 2020 е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 година.

„Биенале на илюстрацията“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя изложбата „Биенале на илюстрацията 2020“
17 ноември 2020 - 17 януари 2021 г.
В галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика Изложбата представя работите на 194 автори. Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Триъгълната кула на Сердика, бул. „Княгиня Мария Луиза“ 16
https://www.sofiahistorymuseum.bg/bg/

„История помежду“ II
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя втората част от изложбата „История помежду“.
12 ноември 2020 – 3 януари 2021 г.
Проектът „История помежду“ отново разглежда столичния град в два исторически плана.
Препратката към София от началото до средата на ХХ в. акцентира върху случки на ул. „Търговска“ и пасажа „Свети Никола“. Това са места безвъзвратно отишли си с бамбардировките през Втората световна война. Съвременният период е интерпретиран в три проекта. Единият се занимава с трудововъзпитателните общежития и конкретна акция на Държавна сигурност от 1958 г. Младежи са задържани въз основа на обвинения за поддаване на прозападно влияние на база облекло и музикални предпочитания.
Историята на Камен Белопитов (1969 – 1995 г.) е обект на второто проучване. Той още като ученик пише с флумастер върху обекти от общественото пространство.
Скейтърите на София от 80-те год. на ХХ в. са третата засегната точка от съвременността. Каращи на рампите пред паметника на Съветската армия, започват да се прокрадват в новата градска култура.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Техниката около нас по времето на народната власт“
Националният политехнически музей представя изложбата „Техниката около нас по времето на народната власт“.
12.11.2020 – 31.12.2020
Изложбата обогатява познанията на днешните публики (особено на по-младите) за ежедневния живот в България през втората половина на ХХ век до 1989 г.
Представените експонати дават възможност за възприемане на материалните свидетелства от този период без съдържанието да включва тълкувания или оценки, тъй като историческата дистанция във времето е все още твърде малка.
Специален акцент е поставен върху дейността на създателя на първия български персонален компютър - инж. Иван Марангозов. През 2020-та година се навършиха 95 години от неговото рождение.
Интересно е и съпътстващо изложение от макети на автобуси – марка „Чавдар“ – проследяващо историята на знаковите автобуси.
Изложбата е осъществена благодарение на финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Изображение: http://polytechnic-museum.com/.

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
Регионалният исторически музей – София представя изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
5 ноември 2020 – 28 март 2021 г.
Изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ разглежда хранителните навици и порядки на жителите на столицата. Условно експозиция е разделена на два периода – от Освобождението на България (1878 г.) до края на XIX в. и от началото на ХХ в. до 40-те год. Разгледано е храненето, осъществявано в дома. Проследява се пътят от традиционната софра с едно ястие до модерните схващания за многостепенно меню. Направена е възстановка на кухня от 30-те год. на ХХ в. Акцент в експозицията е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Съдовете, приборите, дори листовете с менютата, говорят за финеса на отминалата епоха.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на: Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

СЪПРИКОСНОВЕНИЯ. Испания – България
На 14 ноември 2020 г. в градинката „Кристал" ще се открие изложбата „Съприкосновения. Испания - България“. Експозицията се осъществява по повод 110-тата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Испания и България.
26 снимки от архивите на БТА илюстрират политическите, обществените, икономическите, културните и спортни аспекти от отношенията между България и Испания, акцентирайки върху човешките отношения.
Експозицията може да бъде посетена до 28 ноември 2020 г. Изложбата е реализирана от посолството на Испания в България в сътрудничество с БТА и Столична община.


КАРМЕН. Опера от Жорж Бизе
Спектакълът ще се изиграе на сцената на Софийската опера и балет в неделя – 11.10, от 19:00 часа.
Режисьор - акад. Пламен Карталов
Диригент - Жорж Димитров; мецосопран - Виолета Радомирска; тенор - Костадин Андреев; концертмайстор - Людмил Ненчев
Гост-сценограф - Миодраг Табачки; гост-художествено осветление - Андрей Хайдиняк, художник на костюмите - Християна Михалева-Зорбалиева; гост-хореограф - Антоанета Алексиева и Светлин Ивелинов;
Диригент на хор - Виолета Димитрова.
Билети на касата на Софийска опера и балет.

Камерен Ансанбъл „Софийски солисти“
ОТМЕНЕНО.
Концерт на Камерен Ансанбъл „Софийски солисти“ на наградените произведения от Международния конкурс по композиция „София 2019„
Вход свободен

„XIV-ти фестивал „Изкуството на барока“ (2020)
Аула на СУ „Климент Охридски”
За финал на тазгодишното издание на фестивала, на 25 ноември в 19:30 ч., немското бароково сопрано Гудрун Сидоние Отто, Снежина Куманова – мецо сопран, Георги Еленков – тенор, Валентин Ватев – бас, Николай Стойков – клавесин и ансамбъл Тутти Соли, под диригентството на проф. Виржиния Атанасова ще представят в сценичен вариант „Кантата за кафето“ от Й.С.Бах и част от „Галантните Индии“ на Ж.Ф.Рамо. Режисьор на концерт-спектакъла „Копнеж по екзотичното“ е Пламен Бейков, хореограф – Ангелина Гаврилова, сценичен дизайн – Пенка Казанджиева. Ще прозвучат и творби за облигатен клавесин и соло цигулка в изпълнение на Николай Стойков и Зефира Вълова. Концертът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Академия за ВИЗИОНЕРИ
Стартира нова инициатива на Столична община, дирекция „Спорт и младежки дейности“, изцяло насочена към младите хора на София.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е създадена, за да провокира младото поколение в търсенето, идентифицирането на обществено значими проблеми и намирането на техните решения.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е инкубатор на иновативни идеи от млади хора за общността. Утвърдени експерти в различни области на познанието ще подпомагат младите визионери в процеса по създаване и реализиране на иновативни идеи с кауза, разкривайки им нови подходи, методи и добри практики за успешна реализация на идеите.
Информация за инициативата можете да намерите на: https://www.sofia.bg/en/youth-activities

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
11 ноември 2020 г. - 31 март 2021 г.
Настоящата изложбата представя произведения, свързани с Атонския полуостров, с неговите манастири и история. Експозицията включва разнообразни творби (пейзажи, гравюри, копия на стенописи, пластика, рисунки), дело на едни от най-интересни български автори от този период. Сред тях са Иван Лазаров, Иван Милев, Васил Захариев, Дечко Узунов, Цанко Лавренов.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение: Цанко-Лавренов-Манастирът-Хилендар-1936-СГХГ - www.sghg.bg.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

„XIV-ти фестивал „Изкуството на барока“ (2020) - образователни прояви
Къща музей „Панчо Владигеров“
На 26 и 27 ноември, съвместно с къща музей „Панчо Владигеров“, Гудрун Сидоние Отто ще проведе уъркшоп по барокова интерпретация за певци (за записвания: +359 88 240 59 23 и +359 2 8687389; https://vladigerov.org).

„Биенале на илюстрацията“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя изложбата „Биенале на илюстрацията 2020“
17 ноември 2020 - 17 януари 2021 г.
В галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика Изложбата представя работите на 194 автори. Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Триъгълната кула на Сердика, бул. „Княгиня Мария Луиза“ 16
https://www.sofiahistorymuseum.bg/bg/

„История помежду“ II
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя втората част от изложбата „История помежду“.
12 ноември 2020 – 3 януари 2021 г.
Проектът „История помежду“ отново разглежда столичния град в два исторически плана.
Препратката към София от началото до средата на ХХ в. акцентира върху случки на ул. „Търговска“ и пасажа „Свети Никола“. Това са места безвъзвратно отишли си с бамбардировките през Втората световна война. Съвременният период е интерпретиран в три проекта. Единият се занимава с трудововъзпитателните общежития и конкретна акция на Държавна сигурност от 1958 г. Младежи са задържани въз основа на обвинения за поддаване на прозападно влияние на база облекло и музикални предпочитания.
Историята на Камен Белопитов (1969 – 1995 г.) е обект на второто проучване. Той още като ученик пише с флумастер върху обекти от общественото пространство.
Скейтърите на София от 80-те год. на ХХ в. са третата засегната точка от съвременността. Каращи на рампите пред паметника на Съветската армия, започват да се прокрадват в новата градска култура.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Техниката около нас по времето на народната власт“
Националният политехнически музей представя изложбата „Техниката около нас по времето на народната власт“.
12.11.2020 – 31.12.2020
Изложбата обогатява познанията на днешните публики (особено на по-младите) за ежедневния живот в България през втората половина на ХХ век до 1989 г.
Представените експонати дават възможност за възприемане на материалните свидетелства от този период без съдържанието да включва тълкувания или оценки, тъй като историческата дистанция във времето е все още твърде малка.
Специален акцент е поставен върху дейността на създателя на първия български персонален компютър - инж. Иван Марангозов. През 2020-та година се навършиха 95 години от неговото рождение.
Интересно е и съпътстващо изложение от макети на автобуси – марка „Чавдар“ – проследяващо историята на знаковите автобуси.
Изложбата е осъществена благодарение на финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Изображение: http://polytechnic-museum.com/.

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
Регионалният исторически музей – София представя изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
5 ноември 2020 – 28 март 2021 г.
Изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ разглежда хранителните навици и порядки на жителите на столицата. Условно експозиция е разделена на два периода – от Освобождението на България (1878 г.) до края на XIX в. и от началото на ХХ в. до 40-те год. Разгледано е храненето, осъществявано в дома. Проследява се пътят от традиционната софра с едно ястие до модерните схващания за многостепенно меню. Направена е възстановка на кухня от 30-те год. на ХХ в. Акцент в експозицията е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Съдовете, приборите, дори листовете с менютата, говорят за финеса на отминалата епоха.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на: Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

СЪПРИКОСНОВЕНИЯ. Испания – България
На 14 ноември 2020 г. в градинката „Кристал" ще се открие изложбата „Съприкосновения. Испания - България“. Експозицията се осъществява по повод 110-тата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Испания и България.
26 снимки от архивите на БТА илюстрират политическите, обществените, икономическите, културните и спортни аспекти от отношенията между България и Испания, акцентирайки върху човешките отношения.
Експозицията може да бъде посетена до 28 ноември 2020 г. Изложбата е реализирана от посолството на Испания в България в сътрудничество с БТА и Столична община.

LA DOLCE VITA – ИТАЛИАНСКИ МАЙСТОРИ НА ФИЛМОВА МУЗИКА
Концертът ще се проведе в зала „България“ и започва в четвъртък – 26.11, в 19:00 часа.
Диригент: Найден Тодоров
Състав: Национален филхармоничен оркестър
Програма: Нино Рота, Енио Мориконе
Билети на касата на зала „България“ и на https://sofiaphilharmonic.com
Изображение: https://sofiaphilharmonic.com/


"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Академия за ВИЗИОНЕРИ
Стартира нова инициатива на Столична община, дирекция „Спорт и младежки дейности“, изцяло насочена към младите хора на София.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е създадена, за да провокира младото поколение в търсенето, идентифицирането на обществено значими проблеми и намирането на техните решения.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е инкубатор на иновативни идеи от млади хора за общността. Утвърдени експерти в различни области на познанието ще подпомагат младите визионери в процеса по създаване и реализиране на иновативни идеи с кауза, разкривайки им нови подходи, методи и добри практики за успешна реализация на идеите.
Информация за инициативата можете да намерите на: https://www.sofia.bg/en/youth-activities

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
11 ноември 2020 г. - 31 март 2021 г.
Настоящата изложбата представя произведения, свързани с Атонския полуостров, с неговите манастири и история. Експозицията включва разнообразни творби (пейзажи, гравюри, копия на стенописи, пластика, рисунки), дело на едни от най-интересни български автори от този период. Сред тях са Иван Лазаров, Иван Милев, Васил Захариев, Дечко Узунов, Цанко Лавренов.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение: Цанко-Лавренов-Манастирът-Хилендар-1936-СГХГ - www.sghg.bg.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

„XIV-ти фестивал „Изкуството на барока“ (2020) - образователни прояви
Къща музей „Панчо Владигеров“
На 26 и 27 ноември, съвместно с къща музей „Панчо Владигеров“, Гудрун Сидоние Отто ще проведе уъркшоп по барокова интерпретация за певци (за записвания: +359 88 240 59 23 и +359 2 8687389; https://vladigerov.org).

„Биенале на илюстрацията“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя изложбата „Биенале на илюстрацията 2020“
17 ноември 2020 - 17 януари 2021 г.
В галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика Изложбата представя работите на 194 автори. Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Триъгълната кула на Сердика, бул. „Княгиня Мария Луиза“ 16
https://www.sofiahistorymuseum.bg/bg/

„История помежду“ II
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя втората част от изложбата „История помежду“.
12 ноември 2020 – 3 януари 2021 г.
Проектът „История помежду“ отново разглежда столичния град в два исторически плана.
Препратката към София от началото до средата на ХХ в. акцентира върху случки на ул. „Търговска“ и пасажа „Свети Никола“. Това са места безвъзвратно отишли си с бамбардировките през Втората световна война. Съвременният период е интерпретиран в три проекта. Единият се занимава с трудововъзпитателните общежития и конкретна акция на Държавна сигурност от 1958 г. Младежи са задържани въз основа на обвинения за поддаване на прозападно влияние на база облекло и музикални предпочитания.
Историята на Камен Белопитов (1969 – 1995 г.) е обект на второто проучване. Той още като ученик пише с флумастер върху обекти от общественото пространство.
Скейтърите на София от 80-те год. на ХХ в. са третата засегната точка от съвременността. Каращи на рампите пред паметника на Съветската армия, започват да се прокрадват в новата градска култура.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Техниката около нас по времето на народната власт“
Националният политехнически музей представя изложбата „Техниката около нас по времето на народната власт“.
12.11.2020 – 31.12.2020
Изложбата обогатява познанията на днешните публики (особено на по-младите) за ежедневния живот в България през втората половина на ХХ век до 1989 г.
Представените експонати дават възможност за възприемане на материалните свидетелства от този период без съдържанието да включва тълкувания или оценки, тъй като историческата дистанция във времето е все още твърде малка.
Специален акцент е поставен върху дейността на създателя на първия български персонален компютър - инж. Иван Марангозов. През 2020-та година се навършиха 95 години от неговото рождение.
Интересно е и съпътстващо изложение от макети на автобуси – марка „Чавдар“ – проследяващо историята на знаковите автобуси.
Изложбата е осъществена благодарение на финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Изображение: http://polytechnic-museum.com/.

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
Регионалният исторически музей – София представя изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
5 ноември 2020 – 28 март 2021 г.
Изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ разглежда хранителните навици и порядки на жителите на столицата. Условно експозиция е разделена на два периода – от Освобождението на България (1878 г.) до края на XIX в. и от началото на ХХ в. до 40-те год. Разгледано е храненето, осъществявано в дома. Проследява се пътят от традиционната софра с едно ястие до модерните схващания за многостепенно меню. Направена е възстановка на кухня от 30-те год. на ХХ в. Акцент в експозицията е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Съдовете, приборите, дори листовете с менютата, говорят за финеса на отминалата епоха.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на: Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

СЪПРИКОСНОВЕНИЯ. Испания – България
На 14 ноември 2020 г. в градинката „Кристал" ще се открие изложбата „Съприкосновения. Испания - България“. Експозицията се осъществява по повод 110-тата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Испания и България.
26 снимки от архивите на БТА илюстрират политическите, обществените, икономическите, културните и спортни аспекти от отношенията между България и Испания, акцентирайки върху човешките отношения.
Експозицията може да бъде посетена до 28 ноември 2020 г. Изложбата е реализирана от посолството на Испания в България в сътрудничество с БТА и Столична община.

СОФИЯ КВАРТЕТ
Програма
Волфганг Амадеус Моцарт - Кларинетен квинтет в ла минор K.581
Лудвиг ван Бетовен - Струнен квартет №1 във фа мажор, оп.18 №1
Билети на касата на зала „България“ и на https://sofiaphilharmonic.com.
Изображение: https://sofiaphilharmonic.com/

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Академия за ВИЗИОНЕРИ
Стартира нова инициатива на Столична община, дирекция „Спорт и младежки дейности“, изцяло насочена към младите хора на София.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е създадена, за да провокира младото поколение в търсенето, идентифицирането на обществено значими проблеми и намирането на техните решения.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е инкубатор на иновативни идеи от млади хора за общността. Утвърдени експерти в различни области на познанието ще подпомагат младите визионери в процеса по създаване и реализиране на иновативни идеи с кауза, разкривайки им нови подходи, методи и добри практики за успешна реализация на идеите.
Информация за инициативата можете да намерите на: https://www.sofia.bg/en/youth-activities

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
11 ноември 2020 г. - 31 март 2021 г.
Настоящата изложбата представя произведения, свързани с Атонския полуостров, с неговите манастири и история. Експозицията включва разнообразни творби (пейзажи, гравюри, копия на стенописи, пластика, рисунки), дело на едни от най-интересни български автори от този период. Сред тях са Иван Лазаров, Иван Милев, Васил Захариев, Дечко Узунов, Цанко Лавренов.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение: Цанко-Лавренов-Манастирът-Хилендар-1936-СГХГ - www.sghg.bg.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

„Биенале на илюстрацията“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя изложбата „Биенале на илюстрацията 2020“
17 ноември 2020 - 17 януари 2021 г.
В галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика Изложбата представя работите на 194 автори. Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Триъгълната кула на Сердика, бул. „Княгиня Мария Луиза“ 16
https://www.sofiahistorymuseum.bg/bg/

„История помежду“ II
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя втората част от изложбата „История помежду“.
12 ноември 2020 – 3 януари 2021 г.
Проектът „История помежду“ отново разглежда столичния град в два исторически плана.
Препратката към София от началото до средата на ХХ в. акцентира върху случки на ул. „Търговска“ и пасажа „Свети Никола“. Това са места безвъзвратно отишли си с бамбардировките през Втората световна война. Съвременният период е интерпретиран в три проекта. Единият се занимава с трудововъзпитателните общежития и конкретна акция на Държавна сигурност от 1958 г. Младежи са задържани въз основа на обвинения за поддаване на прозападно влияние на база облекло и музикални предпочитания.
Историята на Камен Белопитов (1969 – 1995 г.) е обект на второто проучване. Той още като ученик пише с флумастер върху обекти от общественото пространство.
Скейтърите на София от 80-те год. на ХХ в. са третата засегната точка от съвременността. Каращи на рампите пред паметника на Съветската армия, започват да се прокрадват в новата градска култура.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Техниката около нас по времето на народната власт“
Националният политехнически музей представя изложбата „Техниката около нас по времето на народната власт“.
12.11.2020 – 31.12.2020
Изложбата обогатява познанията на днешните публики (особено на по-младите) за ежедневния живот в България през втората половина на ХХ век до 1989 г.
Представените експонати дават възможност за възприемане на материалните свидетелства от този период без съдържанието да включва тълкувания или оценки, тъй като историческата дистанция във времето е все още твърде малка.
Специален акцент е поставен върху дейността на създателя на първия български персонален компютър - инж. Иван Марангозов. През 2020-та година се навършиха 95 години от неговото рождение.
Интересно е и съпътстващо изложение от макети на автобуси – марка „Чавдар“ – проследяващо историята на знаковите автобуси.
Изложбата е осъществена благодарение на финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Изображение: http://polytechnic-museum.com/.

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
Регионалният исторически музей – София представя изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
5 ноември 2020 – 28 март 2021 г.
Изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ разглежда хранителните навици и порядки на жителите на столицата. Условно експозиция е разделена на два периода – от Освобождението на България (1878 г.) до края на XIX в. и от началото на ХХ в. до 40-те год. Разгледано е храненето, осъществявано в дома. Проследява се пътят от традиционната софра с едно ястие до модерните схващания за многостепенно меню. Направена е възстановка на кухня от 30-те год. на ХХ в. Акцент в експозицията е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Съдовете, приборите, дори листовете с менютата, говорят за финеса на отминалата епоха.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на: Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

СЪПРИКОСНОВЕНИЯ. Испания – България
На 14 ноември 2020 г. в градинката „Кристал" ще се открие изложбата „Съприкосновения. Испания - България“. Експозицията се осъществява по повод 110-тата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Испания и България.
26 снимки от архивите на БТА илюстрират политическите, обществените, икономическите, културните и спортни аспекти от отношенията между България и Испания, акцентирайки върху човешките отношения.
Експозицията може да бъде посетена до 28 ноември 2020 г. Изложбата е реализирана от посолството на Испания в България в сътрудничество с БТА и Столична община.


„Червената шапчица“ - куклен спектакъл
Гостува Драматичен театър „Антон Страшимиров“ – гр. Разград
Зала „Елит“
Вход с билети

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Академия за ВИЗИОНЕРИ
Стартира нова инициатива на Столична община, дирекция „Спорт и младежки дейности“, изцяло насочена към младите хора на София.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е създадена, за да провокира младото поколение в търсенето, идентифицирането на обществено значими проблеми и намирането на техните решения.
„Академия за ВИЗИОНЕРИ“ е инкубатор на иновативни идеи от млади хора за общността. Утвърдени експерти в различни области на познанието ще подпомагат младите визионери в процеса по създаване и реализиране на иновативни идеи с кауза, разкривайки им нови подходи, методи и добри практики за успешна реализация на идеите.
Информация за инициативата можете да намерите на: https://www.sofia.bg/en/youth-activities

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
Софийска градска художествена галерия представя изложбата ГРАДИНАТА НА ДУХОВНОСТТА. СВЕТА ГОРА И БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК
11 ноември 2020 г. - 31 март 2021 г.
Настоящата изложбата представя произведения, свързани с Атонския полуостров, с неговите манастири и история. Експозицията включва разнообразни творби (пейзажи, гравюри, копия на стенописи, пластика, рисунки), дело на едни от най-интересни български автори от този период. Сред тях са Иван Лазаров, Иван Милев, Васил Захариев, Дечко Узунов, Цанко Лавренов.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение: Цанко-Лавренов-Манастирът-Хилендар-1936-СГХГ - www.sghg.bg.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

„Биенале на илюстрацията“
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя изложбата „Биенале на илюстрацията 2020“
17 ноември 2020 - 17 януари 2021 г.
В галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика Изложбата представя работите на 194 автори. Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Триъгълната кула на Сердика, бул. „Княгиня Мария Луиза“ 16
https://www.sofiahistorymuseum.bg/bg/

„История помежду“ II
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя втората част от изложбата „История помежду“.
12 ноември 2020 – 3 януари 2021 г.
Проектът „История помежду“ отново разглежда столичния град в два исторически плана.
Препратката към София от началото до средата на ХХ в. акцентира върху случки на ул. „Търговска“ и пасажа „Свети Никола“. Това са места безвъзвратно отишли си с бамбардировките през Втората световна война. Съвременният период е интерпретиран в три проекта. Единият се занимава с трудововъзпитателните общежития и конкретна акция на Държавна сигурност от 1958 г. Младежи са задържани въз основа на обвинения за поддаване на прозападно влияние на база облекло и музикални предпочитания.
Историята на Камен Белопитов (1969 – 1995 г.) е обект на второто проучване. Той още като ученик пише с флумастер върху обекти от общественото пространство.
Скейтърите на София от 80-те год. на ХХ в. са третата засегната точка от съвременността. Каращи на рампите пред паметника на Съветската армия, започват да се прокрадват в новата градска култура.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Техниката около нас по времето на народната власт“
Националният политехнически музей представя изложбата „Техниката около нас по времето на народната власт“.
12.11.2020 – 31.12.2020
Изложбата обогатява познанията на днешните публики (особено на по-младите) за ежедневния живот в България през втората половина на ХХ век до 1989 г.
Представените експонати дават възможност за възприемане на материалните свидетелства от този период без съдържанието да включва тълкувания или оценки, тъй като историческата дистанция във времето е все още твърде малка.
Специален акцент е поставен върху дейността на създателя на първия български персонален компютър - инж. Иван Марангозов. През 2020-та година се навършиха 95 години от неговото рождение.
Интересно е и съпътстващо изложение от макети на автобуси – марка „Чавдар“ – проследяващо историята на знаковите автобуси.
Изложбата е осъществена благодарение на финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Изображение: http://polytechnic-museum.com/.

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
Регионалният исторически музей – София представя изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
5 ноември 2020 – 28 март 2021 г.
Изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ разглежда хранителните навици и порядки на жителите на столицата. Условно експозиция е разделена на два периода – от Освобождението на България (1878 г.) до края на XIX в. и от началото на ХХ в. до 40-те год. Разгледано е храненето, осъществявано в дома. Проследява се пътят от традиционната софра с едно ястие до модерните схващания за многостепенно меню. Направена е възстановка на кухня от 30-те год. на ХХ в. Акцент в експозицията е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Съдовете, приборите, дори листовете с менютата, говорят за финеса на отминалата епоха.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на: Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

Детска киномания 2020
изиграни и режисирани от деца. Фестивалът отново отваря широко вратите си за кино творчеството на деца от цялата страна, за които киното е страст и забавление. Заради
мерките за безопасност, тази година церемонията ще се проведе изцяло онлайн. Следете страницата във фейсбук, https://www.facebook.com/nimanimations/ където на 29 ноември 2020 г. ще бъде пуснат линк, на който ще можете да гледате церемонията безплатно по връчването на наградите. Тя ще започне в 11.00 ч.

ДАН БРАУН – ДИВА СИМФОНИЯ. Концерт за деца
Състав - Национален филхармоничен оркестър
Концертът ще се проведе в зала „България“ и започва в неделя – 29 ноември, в 11:30 часа.
В програмата: Дан Браун - Дива симфония

ПЕПЕЛЯШКА
Балет-приказка за деца - музика Сергей Прокофиев
МАЛКА ЗАЛА
Едноактен балет-приказка, музика Сергей Прокофиев
Хореография и режисура Риолина Топалова

Грозното патенце“
Тайната на красотата – не е в черупката, не е на показ. В душата някъде се крие – в сърцевината на сърцето.
