Виж карта на събитията

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

Нахлуване в пейзажа
Галерия Сердика представя изложбата на проф. д-р Аделина Попнеделева
Нахлуване в пейзажа
21 октомври до 20 ноември 2020 г.
Настоящата изложба е връщане на художничката Аделина Попнеделева към чистата живописна картина, като възможност за визуализиране на своите идеи.

Невидимото
Визуализации отвъд паметта, въображението и симулираната реалност
Куратори: Станислав Памукчиев и Петер Цанев
Изложбата обхваща исторически период от точно 100 години. Най-ранната творба в експозицията е създадена през 1920 година от Николай Райнов, а някои работи са специално проектирани, за да бъдат реализирани в галерията само дни и часове преди откриването на изложбата. Със свои произведения участват 32 български художници, които са представители на различни поколения (шестима от тях са избрали да бъдат част от колективната творческа идентичност на две арт групи – 7+1 и Съпромат).

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

Синелибри 2020 с прожекции в два формата: на живо и онлайн
Задава шестото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който и тази година ще омагьоса публиката с литературни сюжети, претворени на екрана. Фестивалът ще се състои между 18 октомври и 8 ноември под мотото „Възпитание на чувствата“. Освен София домакини на събитията ще бъдат градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Благоевград.
Поради усложнената обстановка в резултат от разпространението на коронавируса, фестивалът адаптира значителна част от програмата си за паралелно излъчване онлайн чрез платформата Neterra TV+(www.neterra.tv/plus), която от август е с нов облик и по-богато съдържание, като някои от заглавията ще бъдат достъпни само онлайн Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Графика и Акварел“ - Рада Цанкова
Изложбата може да бъде разгледана до 4 ноември, от 9-17 ч.
Вход свободен

МИНАМАТА / СИНЕЛИБРИ
Канада, 2019, 135 мин.
Жанр: криминална драм
Сценаристи: Силвиан Гай, Андре Седило, Андре Ноел
В ролите: Кристина Росато, Серджо Кастелито, Марк-Андре Гронден, Пина ди Бласи, Дони Фалсети и др.
Език: френски
Субтитри: български
По книгата на Андре Седило и Андре Ноел

„XIV-ти фестивал „Изкуството на барока“ (2020)
Аула на СУ „Климент Охридски”
КОНЦЕРТИТЕ НА 2.11 И 9.11 ЩЕ СЕ ПРОВЕДАТ БЕЗ ПУБЛИКА. Ще бъдат излъчени на страницата на фестивала във фейсбук в съответния ден и час. Екипът на фестивал "ИЗКУСТВОТО НА БАРОКА" искрено съжалява за причиненото неудобство и Ви кани на виртуални срещи със старинната музика.
Специален гост на концертите на 2 и 9 ноември ще бъде гръцкият цигулар и композитор Симос Папанас. Първият от двата концерта ще предложи на публиката произведения на Купрен и Муфат в изпълнение на Ева Зайчик – мецо сопран, Симос Папанас – цигулка, български и гръцки инструменталисти. Ще прозвучи и авторска творба на Папанас. Вторият концерт е посветен на 250-годишнината на Бетовен. Публиката ще чуе негови камерни творби, изпълнени отново от Симос Папанас и Зефира Вълова, а също и Василий Илисавский – хамерклавир, Давид Богорад – виола, Димос Гударулис и Алексис Караискакис – виолончело.

КАМЕН ДОНЕВ | ЗА СВАТБИТЕ / ЧЕТЕН БЛОК
Авторският спектакъл на Камен Донев „ЗА СВАТБИТЕ!“, който трябваше да се състои на 20 май 2020 година в зала 1 на НДК, ще бъде представен в рамките на два дни на 1 и 2 ноември от 20:00 часа. Действащите в момента противоепидемични мерки позволяват запълняемост на залите до 50% от техния капацитет. Поради това се налага да организиране посещението на публиката в два дни. Всички закупени билети важат без презаверка, като:
На 2 ноември от 20:00 часа да заповядат всички закупили билети в четен БЛОК 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16 , 18 и Оркестрина А..

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

Нахлуване в пейзажа
Галерия Сердика представя изложбата на проф. д-р Аделина Попнеделева
Нахлуване в пейзажа
21 октомври до 20 ноември 2020 г.
Настоящата изложба е връщане на художничката Аделина Попнеделева към чистата живописна картина, като възможност за визуализиране на своите идеи.

Невидимото
Визуализации отвъд паметта, въображението и симулираната реалност
Куратори: Станислав Памукчиев и Петер Цанев
Изложбата обхваща исторически период от точно 100 години. Най-ранната творба в експозицията е създадена през 1920 година от Николай Райнов, а някои работи са специално проектирани, за да бъдат реализирани в галерията само дни и часове преди откриването на изложбата. Със свои произведения участват 32 български художници, които са представители на различни поколения (шестима от тях са избрали да бъдат част от колективната творческа идентичност на две арт групи – 7+1 и Съпромат).

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

Синелибри 2020 с прожекции в два формата: на живо и онлайн
Задава шестото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който и тази година ще омагьоса публиката с литературни сюжети, претворени на екрана. Фестивалът ще се състои между 18 октомври и 8 ноември под мотото „Възпитание на чувствата“. Освен София домакини на събитията ще бъдат градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Благоевград.
Поради усложнената обстановка в резултат от разпространението на коронавируса, фестивалът адаптира значителна част от програмата си за паралелно излъчване онлайн чрез платформата Neterra TV+(www.neterra.tv/plus), която от август е с нов облик и по-богато съдържание, като някои от заглавията ще бъдат достъпни само онлайн Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Графика и Акварел“ - Рада Цанкова
Изложбата може да бъде разгледана до 4 ноември, от 9-17 ч.
Вход свободен

"РАЗЛИЧНОСТИ"
“РазЛичности”vol. е продължение на проект от 2019 г. и част от програмата на Пловдив като Европейска столица на културата.
Общо 18 художници с над 50 произведения ще представят работите си, сътворени в различни сфери на пластичните изкуства, дизайна, вътрешната архитектура, дигиталните изкуства и др.
Изложбата може да бъде видяна между 3 и 19 ноември от 10:00 до 18:00 часа в Арт Галерия-НДК. Входът е свободен.

ЩАСТИЕТО НА НЯКОИ / СИНЕЛИБРИ
Франция, 2020, 104 мин.
Жанр: комедия
Сценаристи: Даниел Коен и Оливие Дазат
В ролите: Беренис Бежо, Венсан Касел, Франсоа Дамиен, Флоранс Форести, Даниел Коен и др.
Език: френски
Субтитри: български

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

БУЛПЕК
ОРГАНИЗАТОР: Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите и Интер Експо Център.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

ИНТЕРФУД & ДРИНК
ОРГАНИЗАТОР: Интер Експо Център.

МЕСОМАНИЯ

Нахлуване в пейзажа
Галерия Сердика представя изложбата на проф. д-р Аделина Попнеделева
Нахлуване в пейзажа
21 октомври до 20 ноември 2020 г.
Настоящата изложба е връщане на художничката Аделина Попнеделева към чистата живописна картина, като възможност за визуализиране на своите идеи.

Невидимото
Визуализации отвъд паметта, въображението и симулираната реалност
Куратори: Станислав Памукчиев и Петер Цанев
Изложбата обхваща исторически период от точно 100 години. Най-ранната творба в експозицията е създадена през 1920 година от Николай Райнов, а някои работи са специално проектирани, за да бъдат реализирани в галерията само дни и часове преди откриването на изложбата. Със свои произведения участват 32 български художници, които са представители на различни поколения (шестима от тях са избрали да бъдат част от колективната творческа идентичност на две арт групи – 7+1 и Съпромат).

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

САЛОН НА ВИНОТО
ОРГАНИЗАТОР: Интер Експо Център и Национална лозаро-винарска камара.

СВЕТЪТ НА МЛЯКОТО
ОРГАНИЗАТОР: Интер Експо Център и Асоциация на млекопреработвателите в България.

Синелибри 2020 с прожекции в два формата: на живо и онлайн
Задава шестото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който и тази година ще омагьоса публиката с литературни сюжети, претворени на екрана. Фестивалът ще се състои между 18 октомври и 8 ноември под мотото „Възпитание на чувствата“. Освен София домакини на събитията ще бъдат градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Благоевград.
Поради усложнената обстановка в резултат от разпространението на коронавируса, фестивалът адаптира значителна част от програмата си за паралелно излъчване онлайн чрез платформата Neterra TV+(www.neterra.tv/plus), която от август е с нов облик и по-богато съдържание, като някои от заглавията ще бъдат достъпни само онлайн Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Графика и Акварел“ - Рада Цанкова
Изложбата може да бъде разгледана до 4 ноември, от 9-17 ч.
Вход свободен

"РАЗЛИЧНОСТИ"
“РазЛичности”vol. е продължение на проект от 2019 г. и част от програмата на Пловдив като Европейска столица на културата.
Общо 18 художници с над 50 произведения ще представят работите си, сътворени в различни сфери на пластичните изкуства, дизайна, вътрешната архитектура, дигиталните изкуства и др.
Изложбата може да бъде видяна между 3 и 19 ноември от 10:00 до 18:00 часа в Арт Галерия-НДК. Входът е свободен.

ПОСЛЕДНИЯТ ВЕРМЕЕР / СИНЕЛИБРИ
САЩ, 2019, 117 мин.
Жанр: драма
Сценаристи: Джон Орлоф, Джеймс МакГий, Марк Фъргъс, Хоук Отсби
В ролите: Даан Ауфенакер, Клаес Банг, Гай Пиърс, Оливия Грант и др.
Език: английски
Субтитри: български

„105 минути София – историята на града“
ОТМЕНЕНО.
реж. Камен Воденичаров и Мишо Ланджев
Георги Милков – журналист и сценарист на филма
Вход свободен.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

БУЛПЕК
ОРГАНИЗАТОР: Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите и Интер Експо Център.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

ИНТЕРФУД & ДРИНК
ОРГАНИЗАТОР: Интер Експо Център.

МЕСОМАНИЯ

Нахлуване в пейзажа
Галерия Сердика представя изложбата на проф. д-р Аделина Попнеделева
Нахлуване в пейзажа
21 октомври до 20 ноември 2020 г.
Настоящата изложба е връщане на художничката Аделина Попнеделева към чистата живописна картина, като възможност за визуализиране на своите идеи.

Невидимото
Визуализации отвъд паметта, въображението и симулираната реалност
Куратори: Станислав Памукчиев и Петер Цанев
Изложбата обхваща исторически период от точно 100 години. Най-ранната творба в експозицията е създадена през 1920 година от Николай Райнов, а някои работи са специално проектирани, за да бъдат реализирани в галерията само дни и часове преди откриването на изложбата. Със свои произведения участват 32 български художници, които са представители на различни поколения (шестима от тях са избрали да бъдат част от колективната творческа идентичност на две арт групи – 7+1 и Съпромат).

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

САЛОН НА ВИНОТО
ОРГАНИЗАТОР: Интер Експо Център и Национална лозаро-винарска камара.

СВЕТЪТ НА МЛЯКОТО
ОРГАНИЗАТОР: Интер Експо Център и Асоциация на млекопреработвателите в България.

Синелибри 2020 с прожекции в два формата: на живо и онлайн
Задава шестото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който и тази година ще омагьоса публиката с литературни сюжети, претворени на екрана. Фестивалът ще се състои между 18 октомври и 8 ноември под мотото „Възпитание на чувствата“. Освен София домакини на събитията ще бъдат градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Благоевград.
Поради усложнената обстановка в резултат от разпространението на коронавируса, фестивалът адаптира значителна част от програмата си за паралелно излъчване онлайн чрез платформата Neterra TV+(www.neterra.tv/plus), която от август е с нов облик и по-богато съдържание, като някои от заглавията ще бъдат достъпни само онлайн Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
Регионалният исторически музей – София представя изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
5 ноември 2020 – 28 март 2021 г.
Изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ разглежда хранителните навици и порядки на жителите на столицата. Условно експозиция е разделена на два периода – от Освобождението на България (1878 г.) до края на XIX в. и от началото на ХХ в. до 40-те год. Разгледано е храненето, осъществявано в дома. Проследява се пътят от традиционната софра с едно ястие до модерните схващания за многостепенно меню. Направена е възстановка на кухня от 30-те год. на ХХ в. Акцент в експозицията е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Съдовете, приборите, дори листовете с менютата, говорят за финеса на отминалата епоха.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на: Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

"РАЗЛИЧНОСТИ"
“РазЛичности”vol. е продължение на проект от 2019 г. и част от програмата на Пловдив като Европейска столица на културата.
Общо 18 художници с над 50 произведения ще представят работите си, сътворени в различни сфери на пластичните изкуства, дизайна, вътрешната архитектура, дигиталните изкуства и др.
Изложбата може да бъде видяна между 3 и 19 ноември от 10:00 до 18:00 часа в Арт Галерия-НДК. Входът е свободен.

Едно
Представлението „Ада Лавлейс“ ще се изиграе в ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс в четвъртък - 5.11 и започва в 19:00 часа.
Концепция и хореография: Вили Дорнер
Изпълнение: Естер Байо, Ян Якубал
Видео: Аднан Попович
Музика: Дитер Ковачич “dieb13”
Звук: Паул Ебхарт
Снимки: Лиза Растел
Премиера: International Dance Weeks Vienna 2017
С подкрепата на културния офис на град Виена.
Билети в билетния център на НДК и на www.ndk.bg.
Гостуването на представлението се осъществява с подкрепата на DANCE ON TOUR Австрия – проект на „Танцквартир“ Виена в сътрудничество с Федерално министерство за европейски и международни въпроси на Австрия и Австрийското посолство в София.
Представлението е част от програмата на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс “Антистатик”.
Програмата на “Антистатик” можете да намерите на www.antistaticfestival.org.

ПАРИЖКАТА СВЕТА БОГОРОДИЦА
Премиера на мюзикъла „Парижката Света Богородица“ на 5 ноември в зала 1 на НДК.
Хитовият спектакъл по музика на Рикардо Кочанте се реализира от Държавна опера – Варна под режисурата на Петко Бонев и диригентството на Страцимир Павлов.
Спектакълът е съвместна продукция с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ 2020.

ПИНОКИО / СИНЕЛИБРИ
Италия, Франция, Великобритания, 2019, 125 мин.
Жанр: фентъзи
В ролите: Роберто Бенини, Федерико Йелапи, Марин Вахт, Роко Папалео, Джиджи Пройети, Алида Калабрия и др.
Език: италиански
Субтитри: български
По книгата на Карло Колоди

СВЕТЛИН РУСЕВ И НАЙДЕН ТОДОРОВ
Концертът ще се проведе в зала „България“ и започва в четвъртък – 5.11, в 19:00 часа.
Диригент: Найден Тодоров
Солист: Светлин Русев
Състав: Национален филхармоничен оркестър
Програма:
Николо Паганини - Концерт за цигулка и оркестър №2 "Кампанела", в си бемол минор оп.7
Филип Шамуар - Симфония №9 (премиерно изпълнение за България)
Билети на касата на зала „България“ и на https://sofiaphilharmonic.com.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

БУЛПЕК
ОРГАНИЗАТОР: Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите и Интер Експо Център.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

ИНТЕРФУД & ДРИНК
ОРГАНИЗАТОР: Интер Експо Център.

МЕСОМАНИЯ

Нахлуване в пейзажа
Галерия Сердика представя изложбата на проф. д-р Аделина Попнеделева
Нахлуване в пейзажа
21 октомври до 20 ноември 2020 г.
Настоящата изложба е връщане на художничката Аделина Попнеделева към чистата живописна картина, като възможност за визуализиране на своите идеи.

Невидимото
Визуализации отвъд паметта, въображението и симулираната реалност
Куратори: Станислав Памукчиев и Петер Цанев
Изложбата обхваща исторически период от точно 100 години. Най-ранната творба в експозицията е създадена през 1920 година от Николай Райнов, а някои работи са специално проектирани, за да бъдат реализирани в галерията само дни и часове преди откриването на изложбата. Със свои произведения участват 32 български художници, които са представители на различни поколения (шестима от тях са избрали да бъдат част от колективната творческа идентичност на две арт групи – 7+1 и Съпромат).

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

САЛОН НА ВИНОТО
ОРГАНИЗАТОР: Интер Експо Център и Национална лозаро-винарска камара.

СВЕТЪТ НА МЛЯКОТО
ОРГАНИЗАТОР: Интер Експо Център и Асоциация на млекопреработвателите в България.

Синелибри 2020 с прожекции в два формата: на живо и онлайн
Задава шестото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който и тази година ще омагьоса публиката с литературни сюжети, претворени на екрана. Фестивалът ще се състои между 18 октомври и 8 ноември под мотото „Възпитание на чувствата“. Освен София домакини на събитията ще бъдат градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Благоевград.
Поради усложнената обстановка в резултат от разпространението на коронавируса, фестивалът адаптира значителна част от програмата си за паралелно излъчване онлайн чрез платформата Neterra TV+(www.neterra.tv/plus), която от август е с нов облик и по-богато съдържание, като някои от заглавията ще бъдат достъпни само онлайн Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
Регионалният исторически музей – София представя изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
5 ноември 2020 – 28 март 2021 г.
Изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ разглежда хранителните навици и порядки на жителите на столицата. Условно експозиция е разделена на два периода – от Освобождението на България (1878 г.) до края на XIX в. и от началото на ХХ в. до 40-те год. Разгледано е храненето, осъществявано в дома. Проследява се пътят от традиционната софра с едно ястие до модерните схващания за многостепенно меню. Направена е възстановка на кухня от 30-те год. на ХХ в. Акцент в експозицията е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Съдовете, приборите, дори листовете с менютата, говорят за финеса на отминалата епоха.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на: Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

"РАЗЛИЧНОСТИ"
“РазЛичности”vol. е продължение на проект от 2019 г. и част от програмата на Пловдив като Европейска столица на културата.
Общо 18 художници с над 50 произведения ще представят работите си, сътворени в различни сфери на пластичните изкуства, дизайна, вътрешната архитектура, дигиталните изкуства и др.
Изложбата може да бъде видяна между 3 и 19 ноември от 10:00 до 18:00 часа в Арт Галерия-НДК. Входът е свободен.

Съвършено розово
Представлението „Съвършено розово“ ще се изиграе в ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс в петък – 6.11 и започва в 19:00 часа.
Номинация за награда ИКАР 2019 за „Съвременен танц и пърформанс“.
Идея и реализация: Ива Свещарова
Изпълнение: Ива Свещарова и Виолета Витанова
Драматургичен консултант: Елена Бото (Германия/Португалия)
Музика: Емилиян Гацов – Елби
Сценография: Ралица Тонева
Графичен дизайнер: Георги Флоров
Продукция на: Ива Свещарова, Информбюро и ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“ на Столична община и Министерство на културата, и със съдействието на Галерия „Етюд“, Гьоте-институт България и Национален дворец на културата – НДК.
Билети в билетния център на НДК и на www.ndk.bg
Представлението е част от програмата на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс “Антистатик”. Програмата на “Антистатик” можете да намерите на www.antistaticfestival.org.

ЧУДОВИЩА, ГЕРОИ, БОГОВЕ
Диригент: Славил Димитров
Състав: Национален филхармоничен хор
Песни от старославянските митове и легенди
Програма: Обработки на фолклорни песни от Антонин Дворжак, Бедржих Сметана, Хенрих Гурецки, Стеван Мокраняц, Александр Свешников, Игор Стравински и др.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

БУЛПЕК
ОРГАНИЗАТОР: Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите и Интер Експо Център.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

ИНТЕРФУД & ДРИНК
ОРГАНИЗАТОР: Интер Експо Център.

МЕСОМАНИЯ

Нахлуване в пейзажа
Галерия Сердика представя изложбата на проф. д-р Аделина Попнеделева
Нахлуване в пейзажа
21 октомври до 20 ноември 2020 г.
Настоящата изложба е връщане на художничката Аделина Попнеделева към чистата живописна картина, като възможност за визуализиране на своите идеи.

Невидимото
Визуализации отвъд паметта, въображението и симулираната реалност
Куратори: Станислав Памукчиев и Петер Цанев
Изложбата обхваща исторически период от точно 100 години. Най-ранната творба в експозицията е създадена през 1920 година от Николай Райнов, а някои работи са специално проектирани, за да бъдат реализирани в галерията само дни и часове преди откриването на изложбата. Със свои произведения участват 32 български художници, които са представители на различни поколения (шестима от тях са избрали да бъдат част от колективната творческа идентичност на две арт групи – 7+1 и Съпромат).

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.


РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

САЛОН НА ВИНОТО
ОРГАНИЗАТОР: Интер Експо Център и Национална лозаро-винарска камара.

СВЕТЪТ НА МЛЯКОТО
ОРГАНИЗАТОР: Интер Експо Център и Асоциация на млекопреработвателите в България.

Синелибри 2020 с прожекции в два формата: на живо и онлайн
Задава шестото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който и тази година ще омагьоса публиката с литературни сюжети, претворени на екрана. Фестивалът ще се състои между 18 октомври и 8 ноември под мотото „Възпитание на чувствата“. Освен София домакини на събитията ще бъдат градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Благоевград.
Поради усложнената обстановка в резултат от разпространението на коронавируса, фестивалът адаптира значителна част от програмата си за паралелно излъчване онлайн чрез платформата Neterra TV+(www.neterra.tv/plus), която от август е с нов облик и по-богато съдържание, като някои от заглавията ще бъдат достъпни само онлайн Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
Регионалният исторически музей – София представя изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
5 ноември 2020 – 28 март 2021 г.
Изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ разглежда хранителните навици и порядки на жителите на столицата. Условно експозиция е разделена на два периода – от Освобождението на България (1878 г.) до края на XIX в. и от началото на ХХ в. до 40-те год. Разгледано е храненето, осъществявано в дома. Проследява се пътят от традиционната софра с едно ястие до модерните схващания за многостепенно меню. Направена е възстановка на кухня от 30-те год. на ХХ в. Акцент в експозицията е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Съдовете, приборите, дори листовете с менютата, говорят за финеса на отминалата епоха.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на: Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

"РАЗЛИЧНОСТИ"
“РазЛичности”vol. е продължение на проект от 2019 г. и част от програмата на Пловдив като Европейска столица на културата.
Общо 18 художници с над 50 произведения ще представят работите си, сътворени в различни сфери на пластичните изкуства, дизайна, вътрешната архитектура, дигиталните изкуства и др.
Изложбата може да бъде видяна между 3 и 19 ноември от 10:00 до 18:00 часа в Арт Галерия-НДК. Входът е свободен.

Сонатен концерт „Под знака на числото 1“
Венцислав Хърков – виолончело и Галина Апостолова – пиано
В програмата: Лудвиг ван Бетовен – Соната за пиано и виолончело № 1, оп. 5, Фа мажор, Венцислав Заимов – Соната за виолончело и пиано № 1 / 1992 /, Камий Сен – Санс – Соната за виолончело и пиано № 1 оп. 32, до минор

ЦИРКОВО ШОУ – Куклен спектакъл за деца
Гостува Театрална къща "Хора и кукли"
ЦИРКОВО ШОУ – Куклен спектакъл за деца
Цена на билета – 4 лв.

СПЯЩАТА КРАСАВИЦА
Балет - приказка от Пьо̀тър Илѝч Чайко̀вски. Съвременна адаптация за деца
МАЛКА ЗАЛА, бул. "Княз Александър Дондуков" 30

СЪДБАТА КАТО ДЖАЗ. Филм на Константин Занков
СЪДБАТА КАТО ДЖАЗ. България, 2019, 88' Режисьор- Константин Занков.
Входът е свободен за ученици и студенти срещу ученическа лична карта, бележник или студентска книжка. Входни билети за останалите посетители.
Билети на касата на Дома на киното или на www.services.ibs.bg/DK/online/index.jsp.
Прожекцията е част от програмата „Европейско кино за учащи“, инициатива на Арт Фест и Дома на киното, която се реализира с финансовата подкрепата на Програма „Култура” на Столична община.

Ада Лавлейс
Представлението „Ада Лавлейс“ ще се изиграе в ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс в събота – 7.11 и започва в 17:00 часа.
Режисьор: Анна Данкова
Участват: Ива Свещарова, Виолета Витанова
Художник: Леда Екимова
Реализация на звук: Йоана Робова
Продукция: Сдружение за съвременно изкуство и култура „Ескимо“ и ДНК – пространство за съвременен танц и пърформaнс.
Билети в билетния център на НДК и на www.ndk.bg.
Представлението е част от програмата на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс “Антистатик”.
Програмата на “Антистатик” можете да намерите на www.antistaticfestival.org.

„Кучето, което не можело да лае”
Всички се опитват да научат едно кученце как да лае. Но чак,когато среща сродна душа – то открива себе си и света, и любовта.

МИНАМАТА / СИНЕЛИБРИ
Канада, 2019, 135 мин.
Жанр: криминална драм
Сценаристи: Силвиан Гай, Андре Седило, Андре Ноел
В ролите: Кристина Росато, Серджо Кастелито, Марк-Андре Гронден, Пина ди Бласи, Дони Фалсети и др.
Език: френски
Субтитри: български
По книгата на Андре Седило и Андре Ноел

Произведени за щастие
Представлението „Произведени за щастие“ ще се изиграе в ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс в събота – 7.11 и започва в 20:30 часа.
Идея, реализация и изпълнение: Ива Свещарова и Вили Прагер
Драматург: Ивана Ивкович (Хърватия)
Музика: Емилиян Гацов – Елби
Осветление: Ралица Тонева
Графичен дизайн и костюми: Георги Флоров
Продукция на: Фондация „Брейн Стор Проджект“ и ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс.
Награда ИКАР 2019 за „Съвременен танц и пърформанс“
Билети в билетния център на НДК и на www.ndk.bg.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“ на Столична община за 2018 г. и Министерство на културата, в партньорство с Национален дворец на културата и със съдействието на Гьоте-институт България.
Представлението е част от програмата на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс “Антистатик”.
Програмата на “Антистатик” можете да намерите на www.antistaticfestival.org.

"Археология на София и Софийско"
На снимката – оловна оброчна плочка тип „Дунавски конници“ (IV в.).
Открита при археологическо проучване на обект на ул. "Георг Вашингтон" 27 в София.

Армията във време на промени
Изложбата проследява развитието на Българската армия в последните 30 години. Експозицията е по повод 141-вата годишнина от създаването на Министерството на отбраната и 104-тата годишнина от основаването на Националния военноисторически музей.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния военноисторически музей - http://www.militarymuseum.bg/index.html.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.03.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

ДЕН на европейското АРТ кино
В Деня на европейското арт кино в Дом на киното, зрителите ще могат да видят специално подбрани заглавия:
14:00 - ЧУТОВНОТО НАШЕСТВИЕ на МЕЧКИТЕ в СИЦИЛИЯ. Франция-Италия ; 2019 ; 82 ; цветен; анимационен;
16:00 - ШАРЛАТАН. Чехия-Ирландия-Словакия-Полша ; 2020 ; 114 ; цветен; игрален;
20:30 - СЕСТРА. България-Катар ; 2019 ; 97 ; цветен; игрален;
Билети на касата на Дома на киното или на www.services.ibs.bg/DK/online/index.jsp

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

Нахлуване в пейзажа
Галерия Сердика представя изложбата на проф. д-р Аделина Попнеделева
Нахлуване в пейзажа
21 октомври до 20 ноември 2020 г.
Настоящата изложба е връщане на художничката Аделина Попнеделева към чистата живописна картина, като възможност за визуализиране на своите идеи.

Невидимото
Визуализации отвъд паметта, въображението и симулираната реалност
Куратори: Станислав Памукчиев и Петер Цанев
Изложбата обхваща исторически период от точно 100 години. Най-ранната творба в експозицията е създадена през 1920 година от Николай Райнов, а някои работи са специално проектирани, за да бъдат реализирани в галерията само дни и часове преди откриването на изложбата. Със свои произведения участват 32 български художници, които са представители на различни поколения (шестима от тях са избрали да бъдат част от колективната творческа идентичност на две арт групи – 7+1 и Съпромат).

Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия
Галерия "Васка Емануилова" представя изложбата "Първи художествен салон в София - 110 години от създаването на Тръпковата галерия". Първият частен художествен салон в София, наречен „Постоянна художествена галерия“, е създаден през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник декоратор Тръпко Василев. Това единствено по рода си начинание става известно с името „Тръпковата галерия“ и съществува между 1910 и 1944 г. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
В настоящата изложба са представени 28 произведения, сред които творби на някои ключови автори, свързани с Тръпковата галерия през годините. Сред тях са Никола Танев, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Атанас Михов, Петър Морозов, Константин Щъркелов, Васил Захариев, Дончо Занков, Петър Урумов и други. Освен тях изложбата предлага и един документален и творчески поглед към изкуството и дейността на самия Тръпко Василев.
Експозицията се осъществява с участието на Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – София, Национален литературен музей и „Харта – издателство и галерия“. Използвани са документи от Централния държавен архив и от блога „Стара София“.
На снимката:
Натюрморт с портокали, 1960-те, м. б., пл., 52 x 66 см
Никола Георгиев (1884–1963)
Колекция на Софийска градска художествена галерия

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.


РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „РОМАНТИЦИТЕ ОБИЧАТ КОНЦЕПТУАЛИЗМА“
СВИЛЕН СТЕФАНОВ
3 ноември – 6 декември 2020
Художникът Свилен Стефанов е изкуствовед и професор по история на изкуството на ХХ век в НХА. В настоящата ескпозиция присъстват много скрити значения, идващи от историята на изкуството, философията, литературата и музиката.
Билети на касата на СГХГ.
Изображение www.sghg.bg.

Синелибри 2020 с прожекции в два формата: на живо и онлайн
Задава шестото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който и тази година ще омагьоса публиката с литературни сюжети, претворени на екрана. Фестивалът ще се състои между 18 октомври и 8 ноември под мотото „Възпитание на чувствата“. Освен София домакини на събитията ще бъдат градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Благоевград.
Поради усложнената обстановка в резултат от разпространението на коронавируса, фестивалът адаптира значителна част от програмата си за паралелно излъчване онлайн чрез платформата Neterra TV+(www.neterra.tv/plus), която от август е с нов облик и по-богато съдържание, като някои от заглавията ще бъдат достъпни само онлайн Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

„БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА“
От 9 юли до 20 ноември 2020 във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН може да видите изложбата “БОЯН – СЛЕДИ В НАУКАТА”, посветена на научните постижения на Боян Петров.
Боян е един от най-изтъкнатите български алпинисти, изкачил десет от осемхилядниците в Хималаите и Каракорум. Освен големите му успехи в хималаизма, той ще бъде запомнен и като един от големите български зоолози, който остава в наследство над 70 научни и няколко десетки научнопопулярни статии. Близо 20 години – до изчезването му през май 2018 при изкачването на връх Шишапангма в Китай - той работи като учен-зоолог в Националния природонаучен музей.
Целта на изложбата е да представи част от научните и природозащитните му проекти на широката общественост. Боян Петров е сред малкото зоолози в света, активно изследвал горната граница на разпространение на фауната и голяма част от колекциите му са от 5000-6000 метра надморска височина. Благодарение на неговите изследвания Националният природонаучен музей се е обогатил с десетки нови за науката животински видове, част от които са изложени в настоящата експозиция. Боян е един от най-добрите български полеви зоолози.
Освен алпинист Боян е и спелеолог и дълги години изследва пещерите и пещерната фауна у нас и по света. Посетителите ще могат да видят прониквачния му костюм и редица научни приспособления за изследване на прилепите и други пещерни животни. В изложбата са показани и част от книгите и колекциите му. На негово име до днес са кръстени десет вида животни, сред които стоножката Balkanopetalum petrovi Stoev & Enghoff, 2003, обитаваща пещери в Източните Родопи, мокрицата Trichoniscus petrovi Andreev, 2002 от Западните Родопи, бръмбарът Eustra petrovi Gueorguiev, 2014 от пещера в Юнан, Китай, както и дървеницата Scirtetellus petrovi Simov, 2006, уловена от него във високите части на Каракорум в близост до върховете К2 и Броуд пик.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.03.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
Регионалният исторически музей – София представя изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“
5 ноември 2020 – 28 март 2021 г.
Изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско“ разглежда хранителните навици и порядки на жителите на столицата. Условно експозиция е разделена на два периода – от Освобождението на България (1878 г.) до края на XIX в. и от началото на ХХ в. до 40-те год. Разгледано е храненето, осъществявано в дома. Проследява се пътят от традиционната софра с едно ястие до модерните схващания за многостепенно меню. Направена е възстановка на кухня от 30-те год. на ХХ в. Акцент в експозицията е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Съдовете, приборите, дори листовете с менютата, говорят за финеса на отминалата епоха.
Билети на касата на Регионалния исторически музей – София
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на: Националния политехнически музей, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция „Архиви“.

"РАЗЛИЧНОСТИ"
“РазЛичности”vol. е продължение на проект от 2019 г. и част от програмата на Пловдив като Европейска столица на културата.
Общо 18 художници с над 50 произведения ще представят работите си, сътворени в различни сфери на пластичните изкуства, дизайна, вътрешната архитектура, дигиталните изкуства и др.
Изложбата може да бъде видяна между 3 и 19 ноември от 10:00 до 18:00 часа в Арт Галерия-НДК. Входът е свободен.

ПАРСИФАЛ
ОТМЕНЕНО.
Опера от Рихард Вагнер
Голяма зала, ул. „Врабча" 1
Операта се изпълнява на немски език със субтитри на български и английски.

Грозното патенце“
Тайната на красотата – не е в черупката, не е на показ. В душата някъде се крие – в сърцевината на сърцето.

КРЪСТНИЦАТА / СИНЕЛИБРИ
Франция, 2020, 104 мин.
Жанр: криминална комедия
В ролите: Изабел Юпер, Иполит Жирардо, Фарида Учани, Лилиан Ровер, Надя Нгуен и др.
Език: френски
Субтитри: български
По романа „Кръстницата“ на Анелор Кер