Slider

Календар на събитията


Избрани събития от календара на София

Избор на ден

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
week 48 1 2 3
week 49 4 5 6 7 8 9 10
week 50 11 12 13 14 15 16 17
week 51 18 19 20 21 22 23 24
week 52 25 26 27 28 29 30 31

Виж карта на събитията

събота 15 октомври 2022
10 октомври 2022 - 16 октомври 2022
Декември 2023
01.01.2022 - 31.08.2023

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София

Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.

Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.

Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Изложби
24.02.2022 - 24.10.2022

ПЕЙЗАЖИ

Къщата музей Вера Недкова
Програмата „В дома на Вера Недкова“, стартирала през 2019, продължава представянето на съвременни автори в дома на художничката, изпълнен със спомени и свидетелства за нейното интелектуално и творческо присъствие и за духа на времето, в което е живяла.
Фокус в настоящата изложба е един от най-популярните жанрове в живописта – пейзажът. Представени са произведения на Вера Недкова от колекцията на Националната галерия, създадени през 1960-те и 1970-те и платна на Калия Калъчева.
В творчеството на Вера Недкова от този период се възвръщат познатите от по-ранни години жизненост и цветност, но с ново усещане за плътност и наситеност. Емоционалното въздействие и внушение на пейзажите от Сибиу, Малта, Родопите, Созопол се отличават със сила и мощ на конструкцията, пластическо изграждане на формите и не на последно място – с експресивност на колорита. Картините на Калия Калъчева са синтез от абстрактна образност и изчистени, ясни пространства и модули, като пейзажът напуска контурите на натурата. Художничката изгражда необичайни плоскости и цветни повърхности посредством релефни мазки и златни и сребърни отблясъци.
Автори с различни творчески търсения, стил и похвати, Вера Недкова (1906 – 1996) и Калия Калъчева (р. 1986) си кореспондират по необичаен начин в търсене на различни гледни точки за комуникация и възприемане на съвременното изкуство.
Диана Драганова-Щир, куратор на изложбата
Изложби
19.04.2022 - 11.11.2022

„ЕВРОПЕЙСКИ МУЗИКАЛЕН ФЕСТИВАЛ“ 2022 - 22-во издание

С подкрепата на Столична община.
Съорганизатор - Министерство на културата на Р.България.
зала "България", зала НМА, Vivacom Art Hall - Оборище 5
Двадесет и второто издание на „Европейски музикален фестивал“ ще се проведе в София от 19 април до 11 ноември 2022 г. Програмата презентира събития с класическа музика - симфонични и камерни концерти, фадо музика, танцово събитие с български фолклор и дигитални прояви. Във форума ще гостуват артисти от Великобритания, Чехия, Португалия, Полша и др. Програмата обхваща широк спектър от музикални стилове, в които всеки може да открие своето събитие.
„Европейски музикален фестивал” е един от най-значимите музикални фестивали на столицата от последните две десетилетия. Той се организира от агенция „Кантус Фирмус“ с подкрепата на Столичната община и с партньорството на Министерството на Културата на Р. България и Национален фонд „Култура“. През годините в него са участвали ярки имена от световните музикални сцени като Джошуа Бел, Максим Венгеров, Найджъл Кенеди, Миша Майски, Пинкас Цукерман, ансамбъл „Кремерата Балтика”, „Цукерман чембър плейърс”, Камерен оркестър „Концертгебау”, Academy of St Martin in the Fields, Симфоничен оркестър на Москва „Руска филхармония“ и др. През 2015 година фестивалът получи Наградата на Столичната община в област „Музика“ за ярки постижения в областта на културата. През април 2019 г. фестивалът бе отличен за трети път със сертификат за качество от платформата „Европа за фестивалите. Фестивалите за Европа“ на Европейската фестивална асоциация.
Фестивали и чествания
03.05.2022 - 30.11.2022

"София Хартиен Арт Фест"

От 3 май до 30 ноември "София Хартиен Арт Фест" ще представи най-доброто от хартиеното изкуство. 12-ото издание на фестивала е под надслов „Нови хоризонти“. Проектът на фондация "Аматерас" е част от Календара на културните събития на Столична община за 2022 г.
Програмата е с хибридно съдържание – реално и виртуално, включващо изложби, онлайн дискусия, уъркшопове, онлайн лектория, състезание за юноши, представяне на книга, прожекция на документален филм и пътуващи експозиции. 13-те изложби ще представят няколко важни раздела – Биенале за хартиено изкуство, ретроспекция на АМАТЕРАС годишен конкурс/ изложба за хартиено изкуство, самостоятелни изложби на наградени автори, двустранни и виртуални изложби.
Фестивалът остава верен на почитта си към красивото и екологично изкуство, което е негова отличителна характеристика, но навлиза и в сериозен дебат за новите технологии, които го надграждат и му дават по-широк обхват на взаимодействие с различните публики.
Акценти в програмата: "АРТ КНИГА" в Регионален исторически музей - София (РИМ-София); Международен конкурс "Аматерас" и "Градски структури" на Естер Борнемиса – НДК; Биенале за хартиено изкуство – Триъгълна кула на Сердика, РИМ-София, Галерия Сан Стефано; "Японско хартиено изкуство" – Галерия "МАЗДА", Галерия "Финес"; "Обектът" – виртуален проект; самостоятелен проект в галерия "Контраст" на Валентин Бакърджиев; Изложба "Щрайх" в Градската галерия на Созопол и в две локации в Брюксел; дискусия за "Динамиката в изкуството"; лектория; работилници; представяне на книга за съвременната скулптура и др.
Фестивали и чествания
21.04.2022 - 30.11.2022

Изложба “Доспехите на тракийските воини”

Националният археологически музей представя изложбата „Доспехите на тракийските воини”.
Изложбата в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН) „Доспехите на тракийските воини” е част от научен проект на НАИМ при БАН и СУ „Св. Кл. Охридски“ с участието на 21 музея от България и 2 музея от Румъния.
Тя представя над 120 експоната, показващи богатството, многообразието и майсторството при изработването на едни от най-интересните предмети на тракийското въоръжение. Тя ще покаже и гробни комплекси с пълно въоръжение на тракийски воини. Предметите носят информация за военното дело на траките и за погребалните обреди на техния аристократичен елит, като демонстрира технологичното и ювелирно майсторство, отразява вярванията, митологичните представи и естетическите възприятия и предпочитания на тракийското общество. Най-интересни сред тях са ризницата, шлемът и махайра от Златиница, средата на ІV в. пр.Хр.; шлемът и бронята от Руец, първа четвърт на V в. пр.Хр.; нагръдникът от Мезек, последна третина на IV в. пр.Хр.; мечът с ножница от Голяма Косматка, краят на ІV – началото на ІІІ в. пр.Хр.
Изложбата ще бъде отворена за посетители от 21 април до 30 ноември 2022 г. в зала „Трезор“ на НАИМ на пл. Атанас Буров № 1.
„Доспехите на тракийските воини” е продукт на съвместна инициатива на СУ „Св. Кл. Охридски“ и НАИМ при БАН за комплексно изследване на тракийското защитно въоръжение с цел анализ и оценка на развитието на военното дело в Древна Тракия.
Изображение: ФБ на НАИМ
Изложби
21.06.2022 - 30.10.2022

Галерия "Дечко Узунов" представя изложбата "Дора Кънчева. Моите пътища"

Програма „Поколения“ на галерия "Дечко Узунов" представя ученици на големия ни художник Дечко Узунов – утвърдени художници, някои от които вече са приключили своя творчески и житейски път. За тях разказът остава само през погледа на историците на изкуството, през техните творби, архиви и спомени.
Изложбата „Дора Кънчева. Моите пътища“ е съвместен проект на Художествена галерия „Дечко Узунов“ – филиал на Софийска градска художествена галерия, и Художествена галерия – Стара Загора, с подкрепата на Художествена галерия – Казанлък и Регионален исторически музей – София.
В експозицията „Дора Кънчева. Моите пътища“ са показани избрани пейзажи, представящи творчеството на авторката и нейното неуморно движение в търсене на сюжети. Водещото в платната е изобразеното място.
Пристанища, пазари („Пейзаж – Созопол, „Варна – пазара“), някое друго кътче на София, Мелник, Казанлък, Гоце Делчев или с. Шишковци ни показват само една малка част от местата, които художничката е посетила. А смесицата от цветове и форми върху художествената повърхност ни предават и емоциите на Дора Кънчева, които „продължават да трептят“ и през времето.
Изложби
01.06.2022 - 23.10.2022

ПОСЛЕДНИЯТ ПЪРВИ

Музей на изкуството от периода на социализма
Изложбата има за цел чрез образа на Тодор Живков в произведенията на български и чуждестранни автори да разкрие един сложен аспект на изкуството от тоталитарната епоха, а именно отношението „изкуство-власт“. Около 60 творби на живописта, скулптурата, графиката и декоративните изкуства, документи и оригинални ръкописи визуализират взаимоотношенията между творческата интелигенция на България и личността на най-дълго задържалия се комунистически лидер в държавите от Източна Европа. Сред авторите са Дечко Узунов, Иван Ненов, Васил Бараков, Васил Стоилов, Вера Недкова, Николай Шмиргела, Александър Поплилов, Светлин Русев и др.
С малки изключения произведенията от настоящата изложба никога не са показвани пред публика. Това в най-голяма степен се отнася за рисунките на народните художници (най-високото почетно звание в областта на изобразителните изкуства преди 1989), които са оформени в юбилеен албум като представителен подарък от Съюза на българските художници за 70-годишнина на Тодор Живков. Освен като политически акт на засвидетелствана благодарност към комунистическата партия в лицето на нейния лидер, на тези творби може да се гледа и като на любопитна и до момента непозната страница от историята на нашето изкуство.
Малък, но съществен сегмент от изложбата представляват няколко политически плаката, създадени през 2018 от тогавашни студенти от специалността „Плакат и визуална комуникация“ към Националната художествена академия. В тях образът на Първия и епохата, която той олицетворяваше, са видени от перспективата на времето и оценката на новите генерации.
Изложби
16.08.2022 - 08.01.2023

БОГ КРИШНА

Изложбата представя 13 миниатюри и 6 скулптури от колекцията на Националната галерия.
Богът на закрилата, състраданието, нежността и любовта Кришна заема централно място в хиндуистката философия, теология и митология. В литературата, миниатюрата и скулптурата той е представян в разнообразни сюжети и роли, пресъздаващи знакови моменти от историите и вярванията за него.
Най-популярни са изображенията му като бебе, надарено с особени сили, държащо гърненце с масло; като малкото момче, танцуващо върху змията с много глави Калия; като седемгодишния Шринатхджи – с вдигната нагоре ръка, символизираща спасяването на поклонниците му от гибелна буря.
Героичните му битки редом до легендите, разгърнати в комбинация от различни по време и място моменти, дават материал за въображението на художниците.
Богато илюстрирани са любовните му приключения с пастирките, известни като гопи. В скулптурата е представян като свирещия на флейта Кришна, а в миниатюрата – в момент на игра или интимност с Радха, любимата сред всички гопи.
Изложбата е подготвена от Златка Димитрова и Александра Янева, уредници в Националната галерия.
Изложби
14.10.2022 - 16.10.2022

Arena of Beauty Professional

Международно специализирано В2В изложение за професионална козметика, услуги, оборудване и обзавеждане за салони за красота и СПА центрове.
Бизнес събития
02.09.2022 - 17.10.2022

Топология IV. Изложба на Иван Стойчев

Плетени картини
Предизвикателство е да обясняваш творческия процес при създаване на една картина, мисловните, естетическите и метафоричните идеи, реализирани на платното. Плетени и преплетени са моите картини, цветовете и повърхностите в тях – също. Трябва ли цветът да е на една повърхност?
Не, не е задължително. Той може да минава над себе си, да се завърта около себе си. Същото го прави нишката прежда, с която е оплетен пуловера за зимата. Преплетената цветна прежда и ритмично усукания цвят и ето – пред вас е топологията на „зимния пуловер“!
Минималистичната естетика на плетката на „зимния пуловер“, поставена в минималистичната среда на зимното бяло – бялото платно. Дали не са това парчета от тази съпоставена и хармонизирана топологична преплетеност? Преплетен цвят, със своята светлосянка повърхности – не гладки и не за око, невъоръжено поне с обикновен микроскоп.
Иван Стойчев
Изложби
07.10.2022 - 30.10.2022

7 – Извън трафика

Кураторски проект
„7 – Извън трафика“ е ново експериментално развитие в практиките на кураторските изложби на вече историзираните три издания на „10 х 5 х 3“ (2003, 2006, 2010) и „7 х 5 х 3“ (2021). Проектът се доверява на артистичната активност и кураторския опит на 7 визуални артисти, всеки от които има свои запомнящи се кураторски проекти, резултат от задълбочени изследвания в полето на визуалното: Site specific намеси, текст, концептуален обект (Правдолюб Иванов), социален активизъм и нови медии (Генади Гатев); парадоксални ситуации, предизвикващи сетивно-психичния опит (Петер Цанев), тоталната дигитализация, интеракция и преодоляване на културните стереотипи (Венелин Шурелов), неопластични концептуализации и деконструкции на образа (Иво Бистрички, Красимир Русев, Симеон Стоилов). Проектът не поставя идейни и формални ограничения. Отворен е за всички форми на съвременно изкуство, а кураторите имат пълна свобода на своите избори и предложения от областите на изследователските си интереси, които ще представят в обособено експозиционно пространство в залите на „Шипка“ през месец октомври 2022. Проектът е на Фондация „Поддържане на изкуството в България“ и се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” по програма „Визуални изкуства“.
Изложби
13.09.2022 - 11.11.2022

Интерактивна изложба „Братя Шкорпил – пазители на историческата памет“

Регионален исторически музей - Варна гостува с любопитна интерактивна изложба „Братя Шкорпил – пазители на историческата памет“ в Национален музей „ЗЕМЯТА И ХОРАТА“ от 13 септември до 11 ноември.
Изложбата представя малко известни факти от живота и дейността на братята Хермин и Карел Шкорпил.
"БРАТЯ ШКОРПИЛ - ПАЗИТЕЛИ НА ИСТОРИЧЕСКАТА ПАМЕТ" е проект с новаторски характер, мобилна изложба с врата към виртуалния свят. Една съвременна, интерактивна модулна и преместваема експозиция с използването на добавена реалност и мобилни устройства. Експозиция, чиято цел е да представи по достъпен, динамичен и интересен начин, известни и по-малко известни факти и събития, свързани с живота и научната дейност на братя Шкорпил в България.
Структурата на изложбата е изградена от отделни модули, като всеки от тях е под формата на куб, изработен от лек, здрав и екологично чист материал. Модулите /кубове/ могат да бъдат поставяни в различни конфигурации.
Изложби
14.09.2022 - 27.11.2022

Изложба „Жените художници. Нови хоризонти между двете световни войни“ в СГХГ

Екипът на Софийска градска художествена галерия поставя началото на изложбения сезон с изследване на жените художници в българското изкуство от 20-те и 30-те години на ХХ в.
В изложбата могат да се видят събрани над 200 произведения – изящни и декоративно-приложни.
Голяма част от творбите са създадени в периода 1919 – 1939 г. и представят широк спектър от жанрове и сюжети, групирани в няколко тематични линии: основаването и развитието на Секцията на художнички в България; „женското“ творчество в контекста на организирания художествен живот у нас; жените художници в епохата на модернизма и не на последно място – активната работа в областта на декоративно-приложните изкуства, които допълват представата за дейността на жените художници по отношение на текстила, керамиката и художествената обработка на кожа. С цел обогатяване на историческия разказ са представени архивни документи и специално подбрани книги.
Над 65 художнички са включени в експозицията, като някои от тях са известни и добре познати, между които Вера Лукова, Вера Недкова, Екатерина Савова-Ненова, Елена Карамихайлова, Елисавета Консулова-Вазова, Султана Суружон и пр. А други като Александра Мечкуевска, Дарена Георгиева, Елена Грънчарова, Маргарита Милиджийска, Райна Руменова, Надежда Делева, Цана Иванова-Бояджиева и още много тепърва ще придобиват популярност и сред широката общественост.
Проектът е съвместен между Софийска градска художествена галерия, Национална художествена академия (НХА), Държавна агенция „Архиви“ и Фондация „Св. Пимен Зографски“ – НХА. Реализира се с финансовата подкрепа на Столична община, Национален фонд „Култура“ (Програма за възстановяване и развитие на частни и културни организации), Програмата за научната и художественотворческа дейност на НХА за 2021 г. и 2022 г., „Аурубис България“ АД и частни лица.
В изложбата са включени произведения и архивни материали от: Аукционна къща „Енакор“, Българска народна банка, "Галерия Джуркови" – Пловдив, Градска художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна, Градска художествена галерия – Пловдив, Държавна агенция „Архиви“, Исторически музей – Панагюрище, Колекция галерия „Виктория“, Литературно-художествен музей „Чудомир“ – Казанлък, Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Национална галерия, Национална художествена академия, Сбирка „Фицови“, Регионален исторически музей – София, Софийска градска художествена галерия, Съюз на българските художници, Художествена галерия „Васка Емануилова“ – София, Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен, Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ – Шумен, Художествена галерия „Жорж Папазов“ – Ямбол, Художествена галерия „Илия Бешков“ – Плевен, Художествена галерия – Казанлък, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, Художествена галерия – Стара Загора, Централна библиотека на Българската академия на науките, частни колекции и архиви.
Изложби
16.09.2022 - 27.10.2022

Майстори на фотографията, издание ХІV | АНДРЕС СЕРАНО | ИЗТЕЗАНИЕ

Изложбата „Изтезание“ (Torture) се състои от двадесет широкоформатни фотографии – част от огромен по обхвата си проект, насочващ вниманието ни към разрухата в самите устои на обществото. Добил скандална известност с творбата си Piss Christ (1987), предизвикала истинска културна война в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век, американският артист Андрес Серано продължава да засяга неудобни теми.
Изложбата показва празните пространства на стаи за разпити, центрове за трансфер на емигранти, концентрационни лагери, наред с автентични инструменти за мъчение от прочути музейни колекции и реплики на такива, използвани като туристически атракции. Серано фотографира известни активисти срещу изтезанията, както и жертви, които охотно се съгласяват да разкажат своята история. За малко повече от месец в промишления град Мобурже, Югозападна Франция, Серано влиза в ролята на мъчител. Използвайки арт центъра The Foundry (Леярната) за своя „тъмна стаичка”, той фотографира над 40 доброволци в импровизирани пози, като използваните инструменти за мъчения са произведени на място от местните жители. С дейното участие на самите модели и под надзора на пенсиониран командос от френските специални части, са използвани различни техники за физически и психологични изтезания.
Визуалните препратки към граничните състояния на човешкото тяло и дух прави темата на изложбата изключително актуална в контекста на международната политическа ситуация и хуманитарна криза. Характерно за творчеството на Андрес Серано е непрестанното изследване на социалните проблеми и тяхното измерение в изкуството.
„Майстори на фотографията“ се организира с подкрепата на Столична община в Календара на културните събития на София за 2022 и се осъществява от фондация МУСИЗ в партньорство с Националната галерия и съдействието на Гранд Хотел София.
Изложби
15.10.2022 - 16.10.2022

Планинско колоездене спускане HOME MOUNTAIN BIKE DOWNHILL CUP - Витоша

Витоша
Състезание по планинско колоездене, част от календара на Българската федерация в сектора с планински спускания.
Повече подробности на https://conceptcreative.org/bg/.
Спортни събития
15.10.2022 - 16.10.2022

„ЕСЕННИ ДИАМАНТИ - ТУРНИР ПО ХУДОЖЕСТВЕНА ГИМНАСТИКА

Турнир за най-малките таланти в художествената гимнастика. Подробности - в сайта на БФХГ.
Спортни събития
20.09.2022 - 23.10.2022

Фотографска инсталация „Невидимите улици“ в Софийската градска художествена галерия

„Невидимите улици“ в Софийската градска художествена галерия
Фотографска инсталация на Лиляна Караджова и Димитър Стоянович
20 септември – 23 октомври 2022 г.
Откриване: 20 септември (вторник), 18:00 ч.
„Създадохме въображаема културна карта на София, която преминава по “Улицата на писателите“, „Улицата на поетите“, „Улицата на артистите“, „Улицата на художниците“ „Улицата на музикантите“ и „Улицата на държавниците“. Всеки, който обича своя град, трябва да види тази фантастична инсталация в Софийската градска художествена галерия!“, коментира заместник-кметът Мирослав Боршош по повод откриващата се днес фотографска инсталация "Невидимите улици" на Лиляна Караджова и Димитър Стоянович.
Проектът "Невидимите улици" е реализиран с финансовата подкрепа на Столична община - Програма „Култура“. Шест тематични улици са организирани според призванията на бележити личности от Третата българска държава. Техните домове са откъснати от своя топографски контекст, урбанистичен план и архитектурен стил и са заснети като лични обиталища.
Улиците са „изградени“ от фронтално заснети фасади на къщи върху черно-бял 35 мм филм, а под тях тече непрекъсната линия от детайли. По тези пътища се движи текстът на Димитър Стоянович, който хвърля мост към заглавието на изложбата, вдъхновено от „Невидимите градове“ на Итало Калвино.
До 23 октомври можем да се разходим във фотографския лабиринт, показващ въображаема градска среда, следваща субективния човешки поглед по време на една разходка в София. Къщите витаят в града, създавайки много невидими връзки, които не съществуват във физическия свят.
Връзката между гражданското съзнание и историческата памет е постоянно обновяващ се жив обект на субективното възприятие. Координатите, които са индикирани в топографските карти в първата част на изложбата, са подменени с асоциации, следващи персоналния облик на сградите. Така лабиринтът се превръща в отражение на личния опит и емоционалната връзка на авторите с градската следа на бележитите столични личности.
Изложби
21.09.2022 - 19.02.2023

„Първите владетели на Европа“

БЪЛГАРСКИ СЪКРОВИЩА СА ЧАСТ ОТ ЕКСКЛУЗИВНА ПЪТУВАЩА ИЗЛОЖБА В АМЕРИКА
Три български музея участват в първото мащабно сътрудничество между Америка и Югоизточна Европа.
Първата спирка на пътуващата изложба, част от проекта „Първите владетели на Европа“ по инициатива на Фийлд музея в Чикаго, е Институтът за изследване на древния свят в Ню Йорк, САЩ, където тя бе открита днес, 21 септември под надслов „Ритуал и памет: Древните Балкани и отвъд тях“.
Изложбата представя културни ценности от единадесет държави от Стария континент и ще бъде отворена за посетители до 19 февруари 2023 г. преди да отпътува за Чикаго. Проектът „Първите владетели на Европа“ е първото по рода си мащабно сътрудничество между Северна Америка и Югоизточна Европа, а в него централно място заемат три български музея.
В изложбата в Ню Йорк с част от своите най-ценни експонати се включват Националният исторически музей в София и Регионалният исторически музей в Русе, които ще запознаят американската публика с някои от най-енигматичните си съкровища.
През следващите две години по проекта ще бъдат реализирани поредица от изложби, които ще запознаят американската публика с археологически артефакти от региона простиращ се от Стара планина до Карпатския басейн. От Ню Йорк изложбата ще отпътува за Фийлд музея в Чикаго, където ще бъде изложена през месец март 2023 г. Директно за Чикаго ще отпътуват и част от златните находки от най-старото обработено златно съкровище в света, открито във Варненския халколитен некропол и датирано в периода между 4600 и 4200 г.пр.н.е., където към изложбата с впечатляващите български съкровища се присъединява Регионален исторически музей – Варна.
Oт септември 2022 до януари 2025 мащабният международен проект ще се реализира в три от най-престижните музейни институции в Северна Америка – Института за изучаване на Античният свят в Ню Йорк, Музеят Фийлд в Чикаго и Канадският музей за история в Гатино, Квебек и има за цел да разкрие историята за това как хората са придобили власт и влияние чрез натрупване на богатство и контролиране на търговията, технологиите, ритуалите и войната.
Изложби
28.09.2022 - 01.11.2022

Пиано екстраваганца 2022

зала "България", СГХГ, Софийска опера и балет
Афишът на Пиано Екстраваганца 2022, с девет изключителни концерта!
В дванадесетото си издание, Пиано Екстраваганца ще представи 5 клавирни рецитала, един симфоничен концерт, един камерен концерт, един джазов концерт и една песенна вечер. Надяваме се, че изключителните артисти и разнообразието на подбрания репертоар в тези 9 събития ще задоволи и най-изтънчените вкусове на публиката.
С финансовата подкрепа на Министерството на културата и Столична община. Част от Културния календар на СО за 2022. В партньорство със Софийската филхармония, СГХГ и Софийската опера и балет.
Фестивали и чествания
29.09.2022 - 23.10.2022

Фестивал “Фотофабрика”: Изложба на Юлиян Табаков "Реално/Привиднореално"

галерия "Бял куб" на Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала"
Между 28 септември и 23 октомври в галерия "Бял куб" на Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" ще бъде представена изложбата на Юлиян Табаков "Реално/Привиднореално" с над 70 произведения – фотографии, видео инсталация и обекти, които ще видим за първи път.
Изложбата включва фотографската серия “Вакуум”, създадена основно в годините на Covid-19 – “най-тежкият период в моя живот” по думите на автора, видео инсталация по произведението Ad Infinitum (“Към безкрая”) на баща му, диригентът Емил Табаков, писано в Япония през 80-те години и вдъхновено от пътуване срещу изгряващото слънце, и 4 обекта, за направата на които Юлиян Табаков използва слонска опашка, птиче гнездо, палто от естествена леопардова кожа, пеперуди и овъглено дърво, детска играчка от 19 век.
Деветият фестивал "ФотоФабрика" е част от Календара на културните събития на Столична община за 2022 г.
Юлиан Табаков е визуален артист. Образованието му включва сценография в Национална художествена академия, София, изящни искуства в ENS des Beaux-Arts, Париж и Central Saint Martins College of Art and Design, Лондон. След 2002 г. се установява в Швеция и България, където осъществява сценографски и костюмографски проекти за над 60 театрални и оперни постановки, игрални и документални филми. Илюстрира детски книги и стихосбирки, режисира художествено-документални филми. Има самостоятелни изложби и участия в колективни представяния в България, Швеция, Чехия, САЩ. Някои от най-популярните му проекти са “Три сестри” – авторски спектакъл по А. П. Чехов, пространствените инсталации “Мигновения” и “Портрет на умиращ титан” – серии фотографии и триизмерни обекти, документалния филм “Цветанка”. Сред наградите му е призът "Стивън Доханос", за рисунка "За по зелена планета" Society of Illustration NYC и награда "Аскеер" за костюмография на спектакъла “Идиот 2012” по Достоевски. Отличен e със "Златен век" за принос в развитието на българската култура.
Изложби
30.09.2022 - 15.10.2022

Sofia Live Festival с високо признание от Европа

Sofia Live Festival – един от най-младите и обещаващи музикални фестивали в София – получи висока оценка от европейската културна общност. За първи път български фестивал е поканен да стане член на “Европейската асоциация на фестивалите”, което го нарежда до едни от най-големите и легендарни имена като INmusic festival, Pinkpop, Nova Rock, Rock am Ring, Rock im Park, Rock Werchter, Exit Festival, Sziget Festival, Wacken Open air, Primavera Sound и още много други.
“За нас това е показателно, че София все по-успешно развива културния сектор, а съвместната ни работа с културните оператори може да получи висока оценка от международната музикална индустрия. Фестивалите имат съществено значение за развитието на българската музикална култура и се утвърждават като един от важните фактори в икономическото развитие на градовете.” – коментира заместник-кметът на Столична община Мирослав Боршош.
Sofia Live Festival зае ярко място в културния календар на столицата и получава подкрепа от Министерство на културата.
Европейската фестивална асоциация YOUROPE е основана през 1998 г. Оттогава се е превърнала в най-важната асоциация на европейските фестивали за популярна музика. Днес тя представлява 112 фестивала и асоциирани членове от 26 европейски държави. Общата цел на асоциацията е да укрепи и подобри европейската фестивална сцена, насърчавайки развитието и популяризирането на разнообразни артистични и културни проекти, свързвайки различни култури. По този начин членовете на YOUROPE искат да вдъхновят своята публика, да си сътрудничат с други културни организации и да дадат своя принос за развитието на европейското общество.
Фестивали и чествания
09.10.2022 - 22.10.2022

Изложба „Пирография и дърворезба„- автор Ирена Бояджиева

Изложбата може да бъде разгледана от 09 до 22 октомври, от 9:00 - 17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен
Изложби
27.09.2022 - 15.10.2022

Скулптурната композиция „Водна паша“ на Павел Койчев e разположена в езерото на Южен парк

езерото на Южен парк
„Водна паша“ – скулптурната композиция на големия българския творец Павел Койчев – вече е разположена в Южен парк – в езерото при входа откъм ул. „Нишава“. Шестте фигури – пастир и овце, в които е вложена библейска символика – са изработени от месинг и тежат общо 2,165 тона. Главната фигура е висока 4,4 метра, 4 м от които над водата.
Официалното откриване се състоя на 27 септември в присъствието на автора, представители на Столична община, общественици, личности от областта на културата, журналисти. Събитието беше водено от директора на дирекция „Култура“ на Столична община Биляна Генова. Малина Едрева – председател на Постоянната комисия по култура към Столичния общински съвет благодари на автора, че се е доверил на Столична община и създал творбата за града ни. Думи за произведението и нейния автор казаха проф. Станислав Памукчиев и доц. Георги Лозанов.
„Водна паша“ е поредното върхово постижение на Павел Койчев, една от десетките негови реализации на мащабни проекти в градска и природна среда. Скулптурна композиция, която е синтез на повече от 50 години интензивна практика, на пластически открития и стъпки в еволюцията на личния стил на автора. Тази композиция е резултат на артистичната интуиция и на творящата енергия, които във времето постигнаха качеството на автономен пластичен визуален код – печатът на Павел Койчев.
Идеята за поставянето на мащабната композиция „Водна паша“ беше подкрепена от много обществени фигури и личности от артистичния свят, от Съюза на българските художници, от екипа на Софийската градска художествена галерия. След отправената покана и поредица обсъждания Павел Койчев предложи на Столична община да създаде специална версия на емблематичната си творба, даде идея и за локацията, в която тя да заживее. Столичният общински съвет одобри разполагането на композицията в градска среда със свое решение през ноември 2020 г.
Изложби
08.10.2022 - 30.10.2022

"Синелибри"

Дългоочакваният дебют в пълнометражното кино на световноизвестния аниматор Теодор Ушев ще ни пренесе в „корпореалната вечност“ на 8 октомври. Издържан в стилистиката на научнофантастичната антиутопия, където смешното граничи със страшното, а абсурдът добива смразяваща логика, „φ1.618“ е истинско жанрово предизвикателство и без съмнение заслужава да даде старт на "Синелибри", превръщайки се в първия български филм, който открива фестивала.
"Синелибри" е част от Календара на културните събития на Столична община за 2022 г.
Празничната церемония по откриване на Международния кино-литературен фестивал ще се състои на 8 октомври от 19:00 ч. в зала 1 на Националния дворец на културата и ще бъде съпроводена с екстравагантен танцов пърформанс, чиято артистична концепция е в синхрон с цялостната визия и философия на тазгодишното издание.
Непосредствено след церемонията, зрителите в зала 1 ще присъстват на ексклузивна прожекция на антиутопичната приказка „φ1.618“, дебют в игралното кино на режисьора Теодор Ушев, известен в цял свят с майсторските си анимационни проекти, спечелили му над 200 отличия през годините, включително номинация за „Оскар“. Събитието е изключителна възможност за публиката да се наслади на предпремиерна прожекция на филма на голям екран в присъствието на целия екип.
"Синелибри" ще се проведе от 8 до 30 октомври в София и още шест града – Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора, като отново ще има паралелно дигитално издание в онлайн платформата Neterra.TV+ "Синелибри" се реализира с финансовата подкрепа на Столична община и е част от Календара на културните събития на столицата.
Фестивали и чествания
29.09.2022 - 24.11.2022

Фестивал „Изкуството на барока“

Авторитетното жури е съставено от утвърдени имена на българската музикална сцена – композитори, диригенти и текстописци.
Всички достигнали до финала на конкурса песни ще получат професионален звукозапис със симфоничен оркестър.
Фестивал "Изкуството на барока", част от Календара на културните събития на Столична община, откри шестнадесетото си издание на 29 септември в Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика" (под купола на "Ларгото") с едни от най-въздействащите камерни творби на Г. Ф. Телеман. Концертът "Барок на Балканите" се организира в партньорство с „Дни на бароковата музика“ в град Нови Сад (Сърбия) и събира музиканти от балкански страни, вдъхновени от утвърдилия се в музиката на Европа през 18. век „обединен вкус“.
На 4 октомври под купола на "Ларгото" с концерта „Ангел или демон“ се отбелязват годишнините на композиторите –съвременници с контрастна съдба Николо Паганини и Франц Шуберт. В програмата са струнни квартети и капричии за соло цигулка в изпълнение на виртуозната Лаура Андриани на оригинална италианска цигулка, с кожени струни и лък от епохата.
Третият концерт е на 23 октомври от 11:30 ч. в Софийската градска художествена галерия под надслов „Дами – космополити“. Дамското трио в състав Искрена Йорданова, Зефира Вълова и Линда Манчева – всяка една с впечатляваща международна кариера – премиерно представя творчеството на композиторката от втората половина на 18. век Мадалена Ломбардини-Сирмен, останала в историята с виртуозните си цигулкови концерти и камерни творби. Като съпътстваща проява е предвидена музиколожка беседа от Искрена Йорданова.
Концертът „Съзвездия“ на 29 октомври в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“ представя творби от началото на 17 век – епоха на промени в музикалния език и на научни открития (например благодарение на новоизобретения телескоп са открити непознати дотогава небесни тела).
На музикалния небосклон новите звезди са участниците в младия вокален ансамбъл DAI MONTI VERDI, който представя мадригали и светски творби от франко-фламандските композитори, учили и творили в Италия на прага на 17. век. В същия период се зараждат и ансамбловите инструментални творби, в които се насърчава недостижима виртуозност от инструменталистите. Фестивалният бароков ансамбъл ще отбележи 400-годишнината от края на житейския път на Джовани Чима с изпълнение на негови творби.
На 8 ноември в Аулата на Софийския университет утвърдени български изпълнители на старинен репертоар и млади музиканти – лауреати на конкурси – представят богата програма с творби от Ренесанса и барока. Събитието е със свободен достъп, организира се съвместно с фондация "Синергиа". Включва беседа, подходяща и за аудитория със зрителни нарушения. На 12 ноември в Тържествената зала на БАН младият канадски бас Дейвид МакKюн и Явор Генов (лютня) представят необичаен репертоар за соло бас и басо континуо от Монтеверди, Пърсел и Строци. Проследяват “новите” музикални идеи, дали живот на явлението, наречено много по-късно “музикален барок”.
На 19 ноември в Софийската градска художествена галерия вниманието на меломаните ще привлече рециталът на виола да гамба. Носителят на първа награда от най-престижния конкурс за старинна музика в Брюж (Белгия) Теодоро Бау (Италия) е включил в програмата си емблематични творби от Телеман, Абел, Бах и др.
“Кавалери на виолончелото” е концертът на 21 ноември в СГХГ. За първи път в България ще прозвучат сонатите от римския благородник от епохата на барока Ерменеджилдо дел Чинкуе. Италианските инструменталисти Людовико Минази, Кристина Видони, Теодоро Бау, Симоне Валеротонда и Андреа Букарела представят компактдиска си с премиерен запис на сонати за две и три виолончели с басо континуо. Предвидена е и мултимедийна презентация, вдъхновена от римската архитектура.
На 25 ноември в концертната зала на Общински културен институт „Надежда" обичаният от столичната публика още от първото издание на фестивала и световно признат виртуоз на блокфлейтата Ерик Босграаф ще си партнира със Симфониета "София" с диригент Свилен Симеонов.
Участват Сабина Йорданова (фагот) и Василий Илисавский (чембало). Сред композициите, включени в програмата, са емблематични концерти от Телеман, премиерно за България – сюита от Граупнер, обичаната увертюра “Музика на водата” от Хендел. Обработката за блокфлейта на познатия ла-минорен цигулков концерт от Бах оправдава включването на събитието в създадената преди повече от 5 години тематична линия “Съвременни интерпретатори на Бах“ – за изпълнение на Бахови творби съобразно спецификата на стила, но на модерни инструменти.
Заключителното събитие на тазгодишното издание на фестивала е концерт – спектакъл „Дворцови танци“ на 26 ноември в Аулата на Софийския университет. Като основна водеща сила в музикалния репертоар от 17. и 18. век, танцът ще бъде представен във вид близък до оригиналния от балетна трупа и талантливи млади танцьори от балетна школа „Маша Илиева“. Творби от Рьобел, Льоклер, Бах, Хендел, Люли изпълнява фестивалният бароков ансамбъл, воден от Зефира Вълова. За пореден път ансамбълът привлича изявени български специалисти в областта на старинната музика.
Такава е и София Проданова, лауреат на цигулковия конкурс на името на Йохан Себастиан Бах в Лайпциг през юни 2022 г., която ще солира на ансамбъла.
В програмата на фестивала са предвидени образователни прояви за деца в партньорство с Националния дворец на децата, майсторски класове и уъркшоп за изявени млади инструменталисти.
Фестивали и чествания
04.10.2022 - 30.11.2022

Регионален исторически музей – София представя изложбата „Памет“

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ представя изложбата „Памет“ – 100 години от приемането на арменските бежанци от българската държава. Откриването е в сградата на Музея на пл. „Бански“ на 4 октомври 2022 г. (вторник) от 18:00 ч. Инициативата е под патронажа на извънредния и пълномощен посланик на Република Армения в Република България Н. Пр. Армен Едигарян.
Историческият разказ отвежда към началото на ХХ в., когато няколко вълни от арменски бежанци последователно пристигат в България. Споменът за нелекия им път до нашата територия, приемът и ежедневието им тук оживява чрез съкровени предмети, съпътстващи семействата в изпитанията и предаващи се през поколенията.
Съхранените артефакти са белег за епохата. Включени са лични аксесоари, оцелели заедно със собствениците през пътя от историческите арменски територии до България: връхна част на сватбена рокля, детски дрешки, незавършена покривка за легло. Показани са и документи: паспорти за временно пребиваване, визитни картички, семейни фотографии и др.
Детайлното предварително изследване на проблематиката разкрива и добавената стойност на предметите. Своеобразни преносители освен на данни за материалната култура, те пазят и емоциите от преживяното. Изложбата представя проучената информация под формата на фамилни истории.
Сред съхраненото и описаното са романтични, за съжаление, останали неизпълнени, пожелания съпругата да чака съпруга си, отиващ на война, близо до море; годеници, донесли с цената на всичко в България, кутията от годежа си в родното място, която тогава била празнично пълна с ягоди; куфар, преминал безброй километри със собствениците си до финалното им установяване в България.
Временната експозиция „Памет“ се организира по инициатива на Координационния съвет на арменските организации в София. Партньор е арменската църква „Сурп Кеворк“, Пловдив. Изложбата е посветена на 30-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между Република Армения и Република България.
Експозицията „Памет“, откриваща се официално на 4 октомври 2022 г. (вторник), 18:00 ч., може да бъде разгледана в Регионалния исторически музей – София (пл. „Бански“ 1) до 30 ноември 2022 г.
Изложби
03.10.2022 - 31.10.2022

Фестивал "Камералия"

През октомври в София се провежда четвъртото издание на Международния музикален фестивал „Камералия“.
Програмата включва четири концерта – на 3, 18, 26 и 31 октомври, представени в партньорство със Софийската филхармония, Софийската градска художествена галерия, Институт "Сервантес" и Институт "Камойнш". Меломаните ще могат да се насладят на изключителни концерти, представящи оригинална палитра от стилове и нова концепция за камерната музика. Тя се базира на представянето на музиканти от различни държави,събрани от една обща страст – съвместното правене и изживяване на музиката в нейните различни жанрове.
Откриването на фестивала ще бъде на 3 октомври от 19.30 ч. в Софийската градска хуожествена галерия с концерт на джаз триото Константин Костов (пиано), Христо Йоцов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас) с авторска джаз версия от Константин Костов на „Картини от една изложба“ от Модест Мусоргски. На втория концерт (18 октомври, 19.30 ч., камерна зала "България") фестивалът ще представи концерт на талантливи млади музикантки – цигуларката Лора Маркова и пианистката София Чернишкова, с програма от шедьоври на камерната музика.
На третия концерт (26 октомври, 19.30 ч., СГХГ) публиката ще може да се наслади на изкуството на дуото Ricardo Martins (португалска китара) и Bruno Davide (виола де фадо), които ще изпълнят програма с тематичното заглавие „Португалска страст“. Концертът е организиран в партньорство с Институт "Камойнш". Закриването на фестивала ще бъде на 31 октомври от 19.30 ч. в СГХГ с концерт на двама изключителни музиканти, работещи като камерно дуо от много години – кларинетистът Paul Meyer (Франция) и пианистът Antonio Soria (Испания), които ще изпълнят шедьоври от камерния репертоар от ХХ век. Концертът е организиран в партньорство с Институт "Сервантес".
Фестивалът се организира от фондация “Пиано Екстраваганца” и е част от Календара на културните събития на Столична община.
Фестивали и чествания
05.10.2022 - 01.09.2023

Изложба „Разказ за войната“-110 г. Балканска война

Основен акцент в изложбата са поредицата от картички, представящи в хронологичен ред историята от месеците на войната. От мобилизацията през септември 1912 г., победите при Лозенград и Люлебургас-Бунархисар, тежките боеве при Чаталджа и трудното ежедневие на българският войник, до обсадата и превземането на считаната за непревземаема Одринска крепост, пощенските картички показват ярка и достоверна картина на военните действия.
Балканската война е паметно събитие в Новата ни история, в което българският офицер и войник показват висок боен дух, патриотизъм и преданост към идеалите, завещани от епохата на Възраждането за национално освобождение и обединение на всички българи. През 1912 г., само 34 години след Освобождението и 4 години след провъзгласяването си за царство, България е готова да осъществи с военни средства основната външнополитическа цел на всички родни патриоти, политици и общественици. Заедно със съюзниците си от Балканите – Сърбия, Гърция и Черна Гора, българската армия се изправя срещу огромния човешки потенциал на владеещата все още територии на три континента Османска империя. И в рамките на по-малко от година – от октомври 1912 до май 1913 г., след поредица от победи по бойните полета на Тракия, Родопите и Македония, целта е постигната.
Всички земи на запад от линията Мидия – Енос са освободени.
Друг акцент в изложбата „Разказ за войната“ са произведения на изкуството на художниците Лазар Йорданов и Харалампи Тачев, част от които се показват за пръв път. Лазар Йорданов е роден в Македония, завършва Военното училище в София, а по-късно и Художествената академия. Работи във Военното министерство като офицер – военен художник. В изложбата е представен с картината си „Българските войски пред Чаталджа” и репродукциите „Одрин, Балканската война и плененият турски паша” и „Батареята на капитан Андреев пред Одрин”. Харалампи Тачев е първият български художник-декоратор, ученик на Иван Мърквичка, автор на герба на София, проекти за фасадите и интериорите на много сгради в страната, сред които храм „Александър Невски”, мавзолеят на Александър Батенберг, дворецът „Врана”, Синодалната палата, къщата музей на Христо Ботев в Калофер и други. Негови са представените в изложбата рисунки „В атака” и „Триумфалната арка в Пловдив 1912 – 1913 г.” В „Разказ за войната“ публиката ще може да види различни оръжия и ордени, принадлежали на офицери и войници от българската армия. Пистолети „Люгер-Парабелум”, револвер „Смит & Уесън”, късо и дълго хладно оръжие, и пушки и карабини „Манлихер”, с които нашите храбри военни са извоювали поредица от победи през 1912 и 1913 г. Част от изложбата са и различни снимки, печатни издания и предмети, свързани с имената на военачалници и отделни участници в паметните моменти от войната.
Чрез показаните експонати от своите фондове, Националният исторически музей изразява своята почит и преклонение към великото дело на нашите славни офицери, подофицери, войници и опълченци.
Изложби
03.10.2022 - 17.10.2022

“Чувам песни от страната на розите – картини по български народни песни”

Галерия на открито в градина "Кристал"
Когато японката Мегуми Таникава и Биляна Стремска (живяла над 30 години извън България) се запознават, едва ли са си представяли, че срещата им ще сбъдне една мечта. Влюбени в българската народна музика, двете се срещат в Пловдив през 2019 г. на международен летен семинар по народно пеене. Мегуми от години мечтае да издаде книга за България, но не знае каква точно да бъде. Художничката Биляна е вдъхновена от българските народни песни и ги изобразява в картини.
Така се ражда книгата “Чувам песни от страната на розите – картини по български народни песни”. Ръчно изработеното издание представя 22 акварела по български народни песни с придружаващи откъси от текстовете на песните, свободно преведени на японски и английски. На 1 март тази година книгата е представена в Токио.
В изложбата са представени картини по 27 народни песни, сред които „Бела съм, бела, юначе“, „Боряно, Борянке“, „Драгана и славей“, „Сая съм вечер сама самичка“, „Я дойди либе “...
В Галерия на открито в градина "Кристал" са представени постери с акварелите на Биляна Стремска. Откриването е на 4 октомври (вторник) от 18:00 часа, когато ще звучат на живо някои от песните от картините в изпълнение на народната певица Нели Андреева и хор „Нуша“.
Биляна Стремска е родена в София, където завършва Художествената гимназия през 1989 г. Дипломира се като вътрешен дизайнер в САЩ, а след това и като магистър по архитектура в Университета на Калифорния, Бъркли. В Америка работи като художник, преподавател и архитект. В читалище „Антика България“ в Сан Франциско започва да пее български народни песни, да играе български хора и да води визуалните проекти в училище „Мартенички“. От 2019 г. – след 30 години живот извън България – отново живее и работи в София.
Изложби
06.10.2022 - 23.12.2022

Изложба и филм "Колите, с които нахлухме в капитализма"

Изложба "Колите, с които нахлухме в капитализма" на Мисирков/Богданов.
Изложбата е създадена за Европейския месец на фотографията в Братислава през ноември 2021 г. и сега е допълнена специално за пространствата на Национална галерия/ Двореца с нови работи на Мисирков/Богданов.
Филмът "Колите, с които нахлухме в капитализма" (94 мин., субтитри на български и английски език) може да бъде видян в специално пространство в изложбата от 7 октомври до 27 ноември в Национална галерия/Двореца.
Прожекциите са от 14.00 ч. и 16.00 ч.
Рефлексията между минало, настояще и бъдеще естествено прелива в изложбата, комбинираща фотографии, холограми и обекти, които с други средства развиват посоките, зададени във филма.
Изложбата е осъществена със съдействието на: АГИТПРОП, София ДокуМентал, Столична община, Национален фонд "Култура", ИА "Национален филмов център", Централноевропейски дом на фотографията - Братислава, Студио "Ten Dots", Студио "5th Degree", Фактор БГ, Надин Холд ЕООД.
Изложби
08.10.2022 - 23.10.2022

Национален музикален и танцов конкурс "Пиленце пее" - София

в залите на Общинските културни институти „Красно село”, „Надежда”, „Искър”
Националният музикален и танцов конкурс ”Пиленце пее” - 2022 се посвещава на 10-годишнината от създаването на Народно Читалище „Надка Караджова 2012” и 85-годишнината от рождението на народната певица Надка Караджова.
Всички участници ще имат предоставени професионални условия за изява в залите на Общинските културни институти „Красно село”, „Надежда”, „Искър”. Участници, които не могат да се изявят присъствено, ще могат да се представят с изпълненията си онлайн.
Програмата и още информация за конкурса ще намерите на: www.bodyfolk.com, както и на фейсбук страницата на конкурса "Пиленце пее".
Музикално и танцово изкуство
13.10.2022 - 30.10.2022

АСТ Фестивал за свободен театър

Между 13 и 30 октомври фестивалът за свободен театър ACT ще се проведе за 12-та поредна година и ще представи изключителна международна и локална програма под мотото “Директно включване”. Ще видим 5 чуждестранни представления на едни от най-предизвикателните изгряващи световни артисти – Игор Шугалеев (Беларус), Родриго Батиста Бразилия), Inflexions (Франция), Нея Томшич (Словения) и Мерседес Педроче (Испания).
През последните единадесет години АСТ Фестивал за свободен театър се установи като очаквана артинициатива за столичани, като за поредна година е част от Календара на културните събития на Столична община.
Дванадесетото издание на ACT – “Директно включване” – ще представи и впечатляваща българска програма. Тя включва жанрово и тематично разнообразие и се състои от общо осем спектакъла, три танцови филма и специалния формат Show and Tell, в който ще бъдат представени български трупи и проекти в развитие. Българската селекция се осъществява в партньорство с театрална компания “Момо”.
17-те спектакъла от ACT 2022 са предназначени за широка и разнородна публика, а освен тях ще бъде представена и богата паралелна програма.
В програмата на ACT тази година ще бъдат проведени образователни и дискусионни модули със специални гости от Европейската асоциация за независими изпълнителски изкуства, Платформата за изпълнителски изкуства в Берлин и много други, както и уъркшопи водени от Христо Христозов, Стефан Щерев и Димитър Узунов. За първи път активно участие в осъществяването на фестивала ще вземат младежите от актьорска школа “Драмеди”.
АСТ Фестивал за свободен театър е едно от най-очакваните събития в театралния живот на столицата, тъй като успява да събере на едно място някои от най-значимите и провокативни сценични продукции и предоставя уникална възможност за равносметка и съпоставка както за десетките участващи артисти, така и за софийската публика. Събитията от ACT 2022 – представления, уъркшопи, конференция и Кръгла маса, ще се проведат в "Топлоцентрала", "Дерида Денс Център" и Национален студентски дом. Пълната програма можете да откриете на www.actfest.org и в социалните мрежи.
АСТ Фестивал за свободен театър 2022 се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата на Република България, Столична община, Институт "Сервантес", “Театроскоп”, WBE, Френски Институт София, в партньорство с Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала", Сцена “Дерида”, Национален студентски дом и "Гьоте-Институт България".
Фестивали и чествания
13.10.2022 - 05.11.2022

"София Хартиен Арт Фест": Изложба "Северно изкуство"

Галерия "Финес" (ул. „Христо Белчев“ № 17)
Съвременното изкуство на Северна Европа е известно с втъкания мистицизъм, който се прокрадва през дифузно осветление, внасящо очарование и загадъчност.
Произведенията са в широк спектър – от графика и колаж, до обекти, инсталации и скулптура.
Представените автори работят в разнообразен диапазон от идеи, техники и послания към публиката, обединени от своята хуманна и гражданска позиция в съвременния свят. Живеем в динамично време с много промени и сериозни предизвикателства, като това е запечатано в повечето произведения чрез алегория или абстрактни послания.
Селекцията представя 17 автори от 5-те държави, които са единни в своите ценности и послания към зрителя. Представени са творби на Ингве Райбел, Кейт Скиернинг, Хенриетте Тоугаард (Дания); Храфн Хролфсон, Рагнхилдур Стефансдотир (Исландия); Ева-Лииса Сьоуол, Ханне Фрей Хюсо (Норвегия); Лииса Малкамо, Лайна Коскела, Туулики Пьоллисахо, Анна-Мая Бергман, Нийна Килтамьоки (Финландия); Кирсти Гротмол, Вибеке Дамгаард, Елън Рингстаг, Ида Гулдхамър, Маргарете Манервик (Швеция).
"София Хартиен Арт Фест" е част от Календара на културните събития на Столична община.
Изложби
14.10.2022 - 16.10.2022

Първи международен хоров фестивал „Момчетата пеят” – София `2022

Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”
От 14 до 16 октомври ще се проведе Първият международен хоров фестивал „Момчетата пеят" – София `2022. Той се организира от Сдружение „Хор на софийските момчета”. В първото издание на фестивала ще участват трите български момчешки хора: Хорът на софийските момчета при читалище „Цар Борис Трети – 1928” с диригент проф. Адриана Благоева, Хорът на варненските момчета и младежи при хорова школа „Проф. Марин Чонев” (Oбщина Варна) с диригент Дарина Кроснева и Хорът на пловдивските момчета „Стефка Благоева” при ЦПЛР Общински детски комплекс – Пловдив с диригент Милка Толедова.
Чуждестранните участници във фестивала са: Хор на момчетата от Рейкявик (Исландия) с диригент Торстен Сигурдсон, Хор на момчета „Седрос УП” диригент Алдо Адриан Гереро от Мексико Сити (Мексико) и Хор на момчетата „Boni Pueri” с диригент Марек Щилец от Прага (Чехия).
Всички участващи състави ще изпълнят заедно две общи песни в различните концерти – химнът на фестивала Viva la musica (м. А. Благоева) и специално написаната за фестивала песен The Boys Are Singing (м. Ст. Вълдобрев).
Фестивалът „Момчетата пеят” цели да покаже постиженията на момчешкото хорово пеене като специфичен вид хорово изкуство, да насърчи сътрудничеството и културния обмен между момчешките хорове от различни държави, да разшири обхвата на културните дейности на национално и на регионално ниво и да привлече нови публики. Той ще подобри достъпа до хоровата музика и момчешкото хорово пеене чрез провеждане на общи срещи и творчески флашмоб/уъркшоп изяви с изпълнителите и публиката.
Основните концертни събития ще се проведат в голямата зала на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Ще има концерти и в по-малки населени места – Дупница и Самоков, както и в периферни квартали на София. Входът за всички концерти е свободен.
Фестивали и чествания
27.09.2022 - 27.11.2022

ЙОНА ТУКУСЕР | ГЛАД

В интердисциплинарен проект Йона Тукусер, която работи в стила на метамодернизма, интерпретира в своята живопис трагичните последици от глада през ХХ век и отправя тревожен поглед към настоящето в контекста на войната на Русия срещу Украйна. Изложбата се реализира c подкрепата на Посолството на Украйна в Република България.
Йона Тукусер е родена през 1986 в българско семейство, в село Главан (Одеска област), което се намира на 70 км до делтата на река Дунав в Украйна. Потомка е на род, който през 1832 се изселва от село Главан, община Гълъбово, област Стара Загора, България.
В продължение на 13 години художничката събира исторически материали за глада на територията на Украйна и Съветския съюз, създаден от умишлени действия в периода 1921 – 1923, 1932 – 1933 и 1946 – 1947, като използва академичен подход при подбора на архивните източници на информация. Особено въздействащи са личните интервюта с хора, оцелели от глада, цитати от които посетителите на изложбата ще имат възможност да прочетат.
„Проектът „Глад” разкрива, че съвременният свят е станал заложник на безнаказаните престъпления на съветския тоталитаризъм и по-специално – на репресивните антиселски прояви, допринесли за масовия глад на населението. Мисълта на философа Джордж Сантаяна, че тези, които не могат да си спомнят миналото, са осъдени да го повторят, трябва да звучи като аларма, чиято мощ ще бъде усилена от историческите картини към проекта”, коментира Йона.
Изложби
15.10.2022

Реновирана е откритата сцена в парк „Св. Троица“

парк „Св. Троица“
“С общи усилилия успяхме да реновираме и върнем към живот още една сцена за изкуство и култура в столицата“ – каза Мирослав Боршош, зам-кмет на Столична община, по повод на ремонтираната открита сцена в парк „Св. Троица“, район „Илинден“.
Реновирането на пространството за култура е част от дейностите по проект „Отпечатък“ на младежите от „Академия за ВИЗИОНЕРИ“ на Столична община, който се фокусира върху популяризиране на различните култури в България. Сцената ще бъде изрисувана с български мотиви и шевици и готова отново да бъде домакин на културни събития на 15 октомври, когато младите хора от проекта ще организират кампания в подкрепа на етническата толерантност. Програмата стартира в 11:00 ч. и ще предложи музика на живо с изпълнения на група „Номад“, премиера на видео интервю с Ованес Торосян, част от поредицата „Етническа палитра“, работилници, ателиета и спортни активности.
Входът е свободен.
Проектът се осъществява с подкрепата на Столична община, „Академия за ВИЗИОНЕРИ“, район „Илинден“, и проект АГОРА по Програма "ИНТЕРРЕГ Дунав", съфинансиран от фондовете на Европейския съюз (ERDF, IPA II).
Фестивали и чествания
15.10.2022

ХЕНЗЕЛ И ГРЕТЕЛ

Опера за деца от Енгелберт Хумпердинк
Времетраене: 01:00
Камерна зала
Изпълнява се на български език.
Музикално и танцово изкуство
15.10.2022

Национален конкурс за фолклорни таланти „Пиленце пее“ в Дом на културата „Искър“

15 октомври, 12:00 часа, Дом на културата „Искър“ – концертна зала.
„Пиленце пее“ – Национален конкурс за фолклорни таланти, организиран от Народно читалище ”Надка Караджова“.
Мисията на конкурса „Пиленце пее” е да събере за пореден път фолклорните таланти от цяла България.
Ще се представят ансамбли, танцови състави, хорове, оркестри, клубове  по български танци, камерни формации, солисти – певци и инструменталисти, без ограничение на възрастта. Вход свободен.
Музикално и танцово изкуство
15.10.2022

„Куклен цирк“

Клоунска пародия с кукли и циркови номера
Режисьор: Елена Арсова и Валентин Павлов
Сценография и кукли: Елена Арсова и Валентин Павлов
Участват: Елена Арсова, Валентин Павлов
Зала „Елит“, 18:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети: деца до 6 г. - 2 лв., деца от 6 г.- 4 лв., възрастни - 6 лв.
Театри
15.10.2022

ДОН КАРЛОС

Опера от Джузепе Верди
Времетраене 3:15 Антракти 1
Голяма зрителна зала
Изпълнява се на италиански език, с български и английски субтитри
Музикално и танцово изкуство